Bebeğe mamadan sonra su verilirmi?

Bebeğe mamadan sonra su verilirmi?
Anne sütü alan bebeklere ilk altı ay boyunca anne sütü dışında hiçbir şey önerilmez. Anne sütü ve yetmediği yerde mama ile ya da yalnız mama ile beslenen bebeklere de ilk altı ay su önerilmez. Çünkü mama su ile hazırlandığından su ihtiyacını giderir.

Bebeklere su verilmemesinin başlıca iki önemli nedeni vardır. Bunlar kaynatılsa dahi suyun ishal yapma ihtimali ve bebeğin su içerek daha az anne sütü veya mama alma durumudur.
Bebeğin ateşli, ishal olduğu hastalık durumlarında yahut çok sıcak havalar da su verilmesi düşünülebilir. Su en az on dakika kaynamış soğutulmuş olmalıdır. Sarılık hastalığında halk arasında bebeğe şekerli su verilir. Bu yanlış bir uygulamadır. Bilimsel bir yönü bulunmamaktadır.


Neden bazı uzmanlar ister anne sütü ile isterse formül süt ile beslensinler, bebeklere ilk altı ay daha doğrusu ek gıdaya başlamadan önce su verilmesine karşı çıkıyorlar? Annesütü ile ya da devam sütü ile beslenen bebeklerin ihtiyaç duydukları suyu zaten süt ve mamadan aldıklarını savunuyorlar hatta sıcak iklimlerde yaşayan bebeklerin bile ekstra suya ihtiyacı olmadığını söylüyorlar. Şöyleki anne sütünün % 85 i su ve mamalarda su ile hazırlanıyor bu da bebeğe ihtiyacı olan suyu veriyor.3.jpgBebeğe su vermek zaten çok küçük olan midesinin şişmesine ve emmeye olan ilgisinin azalmasına dolayısıyla beslenme milktarının azalmasına neden oluyor.
Bebeğe su vermek bebeğin besinlerden vitaminleri yeterince almasına engel oluyor. Bu nedenle mamasını hazırlarken verilen ölçülere uymakta önemli. Ayrıca bazı annelerin yaptığı hatalardan birisi de çocuğunun daha iyi besleneceğini düşünerek mamayı daha konsantre hazırlamasıdır.

Ancak bu durumda böbreklere daha fazla yük biner ve çocuk bu durumu dengelemek için daha çok idrara çıkar ve idrarla fazla su kaybeder. Çocukta susuzluk hissi ağlamaya neden olur. Annesi çocuğun acıktığını ve düşünür tekrar mama verir ve sonuç olarak çocuğun susuzluğu daha da artar. Bu ise tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Dolayısıyla mama hazırlanırken kaç ölçek mamaya ne kadar su katılacağı öğrenilmeli ve buna göre mama hazırlanmalıdır.


Bebek sağlıklı besleniyıorsa bezini günde 4-8 defa ıslatıyorsa sürekli kabız değilse bebek ihtiyacı olan suyu alıyor demektir.Ancak çok sıcak havalarda aşırı su kaybı olması durumunda veya ishal ve kusma gibi ekstra su kaybına neden olan hastalıkların olduğu durumlarda doktor önerisiyle ek olarak su verilmesi gerekebilir.
Bebekler su verilirken suyun önceden kaynatılıp soğutulmuş olması gerekir. Çeşme suyunuza güvenmiyorsanız bebeğinize vermeyin.
 
Üst