1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğe mamadan sonra su verilirmi?

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anne sütü alan bebeklere ilk altı ay boyunca anne sütü dışında hiçbir şey önerilmez. Anne sütü ve yetmediği yerde mama ile ya da yalnız mama ile beslenen bebeklere de ilk altı ay su önerilmez. Çünkü mama su ile hazırlandığından su ihtiyacını giderir.
  Bebeklere su verilmemesinin başlıca iki önemli nedeni vardır. Bunlar kaynatılsa dahi suyun ishal yapma ihtimali ve bebeğin su içerek daha az anne sütü veya mama alma durumudur.
  Bebeğin ateşli, ishal olduğu hastalık durumlarında yahut çok sıcak havalar da su verilmesi düşünülebilir. Su en az on dakika kaynamış soğutulmuş olmalıdır. Sarılık hastalığında halk arasında bebeğe şekerli su verilir. Bu yanlış bir uygulamadır. Bilimsel bir yönü bulunmamaktadır.


  Neden bazı uzmanlar ister anne sütü ile isterse formül süt ile beslensinler, bebeklere ilk altı ay daha doğrusu ek gıdaya başlamadan önce su verilmesine karşı çıkıyorlar? Annesütü ile ya da devam sütü ile beslenen bebeklerin ihtiyaç duydukları suyu zaten süt ve mamadan aldıklarını savunuyorlar hatta sıcak iklimlerde yaşayan bebeklerin bile ekstra suya ihtiyacı olmadığını söylüyorlar. Şöyleki anne sütünün % 85 i su ve mamalarda su ile hazırlanıyor bu da bebeğe ihtiyacı olan suyu veriyor.  < Konu Resmi..>  Bebeğe su vermek zaten çok küçük olan midesinin şişmesine ve emmeye olan ilgisinin azalmasına dolayısıyla beslenme milktarının azalmasına neden oluyor.
  Bebeğe su vermek bebeğin besinlerden vitaminleri yeterince almasına engel oluyor. Bu nedenle mamasını hazırlarken verilen ölçülere uymakta önemli. Ayrıca bazı annelerin yaptığı hatalardan birisi de çocuğunun daha iyi besleneceğini düşünerek mamayı daha konsantre hazırlamasıdır.

  Ancak bu durumda böbreklere daha fazla yük biner ve çocuk bu durumu dengelemek için daha çok idrara çıkar ve idrarla fazla su kaybeder. Çocukta susuzluk hissi ağlamaya neden olur. Annesi çocuğun acıktığını ve düşünür tekrar mama verir ve sonuç olarak çocuğun susuzluğu daha da artar. Bu ise tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Dolayısıyla mama hazırlanırken kaç ölçek mamaya ne kadar su katılacağı öğrenilmeli ve buna göre mama hazırlanmalıdır.


  Bebek sağlıklı besleniyıorsa bezini günde 4-8 defa ıslatıyorsa sürekli kabız değilse bebek ihtiyacı olan suyu alıyor demektir.Ancak çok sıcak havalarda aşırı su kaybı olması durumunda veya ishal ve kusma gibi ekstra su kaybına neden olan hastalıkların olduğu durumlarda doktor önerisiyle ek olarak su verilmesi gerekebilir.
  Bebekler su verilirken suyun önceden kaynatılıp soğutulmuş olması gerekir. Çeşme suyunuza güvenmiyorsanız bebeğinize vermeyin.


   
Bebeğe mamadan sonra su verilirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinize mamadan sonra mutlaka su içirin!!!

  bebeğinize mamadan sonra mutlaka su içirin!!!

  bebek süt içirme oyunları Süt dişlerinde oluşabilen ‘biberon çürüğü’nü önlemek için dişlerin, gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbentle silinmesi gerekiyor. Uzmanlar anne babaları, bebeklere beslendikten sonra mutlaka su içirmeleri ve bebeği ağzında biberonla uyutmamaları konusunda da uyarıyor. Diş Hekimleri Birliği Genel Sekreteri Nezih Yavuz Tan, süt dişleri çıkmaya...
 2. Bebek Mamalarında Tehlike!

  Bebek Mamalarında Tehlike!

  Bebek Mamalarında Tehlike! ABD'de 494 çocuk üzerinde 10 yıllık araştırmanın sonucu, tıp dünyasında bugüne kadar bilinenleri alt üst etti.. Demir takviyeli mama alan sağlıklı bebeklerde mental gelişme ve IQ kötü etkileniyor. Dünya Pediatri Birliği gerek olmaksızın demir katkılı mamalar kullanılmaması için uyarıda bulundu. Tıp dünyasında bugüne kadar bilinenleri alt üst eden çalışma...
 3. Bebekler için mamalar

  Bebekler için mamalar

  sebze çorbası İlk haftadan sonra hafta hafta ilaveler yapılarak hazırlanır.3 fincan su, bir tutam tuz, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencere kullanılıyorsa 1 fincan su ile 10-15 dakika pişirilmesi yeterlidir. Süzgeçten aktarılarak hiç ezmeden sebzelerin suyu bir kaba alınır. 1 çay kaşığı irmik ilave edilerek 5 dakika...
 4. bebeğe anason verilirmi?

  bebeğe anason verilirmi?

  hanımlar bana yardımcı olurmusunuz?Bu sabah yeğenim dünyaya geldi ablamın henüz sütü gelmedi .Bebeğe anason vermemizi önerdiler,sizce zararı olurmu teşekkürler
 5. Bebeğe inet sütü verilirmi?

  Bebeğe inet sütü verilirmi?

  Pediatri dernekleri bebeğin ilk 1 yılı için en temek besin kaynağı olarak anne sütünü önermektedir. İlk bir yıla kadar bebeğe inek sütü veya soya sütü verilmesi önerilmemektedir. Bebekte alerjik etkiler oluşturmaktadır. 1. yıldan sonra bebeğe inek sütü verilebilir. 1 yılın sonrasında bebeği inek sütü ile tanıştırmayı ertelemenin bir faydası bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ilk 1 yıl...

Sayfayı Paylaş