Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeği emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebek nasıl emzirilir,bebeği emzirme pozisyonu,bebek emzirirken nasıl tutulmalı,emzirme döneminde bebeğin pozisyonu hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>

  Özellikle ilk defa doğum yapan anneler‚ hastaneden eve geldiklerinde‚ hem bebeğe hem de anneliğe alışmak arasında bocalarken‚ bebeğini yeterli veya iyi emziremediği düşüncesiyle de moral bozukluğu yaşayabilir.

  İlkler daima zor olur ancak çok kısa süre içerisinde siz ve bebeğiniz için en doğru tekniği uygulayacağınız gibi kendi tekniklerinizi de bulacaksınız.

  Bebeği doğru şekilde emzirmek ve bebeğin memeyi doğru kavraması önemlidir, bu göğüs ucu çatlağı oluşmasını ve yetersiz süt üretimini engeller. Bebeğinizi emzirirken sizin doğru pozisyonda durmanız önemlidir‚ yanlış duruş bel‚ sırt ve karın bölgesinde ağrılar sebep olur.

  Özellikle ilk aylarda bebeğinizi çok sık emzireceğiniz için sizin ağrısız ve rahat olmanız bebeğinize de yansıyacaktır. Yaygın olarak kullanılan emzirme teknikleri kucaklama (beşik)‚ ters kucaklama (çapraz beşik)‚ koltukaltı (çanta) ve yatar pozisyonda emzirmedir.

  Kucaklama Tekniği
  En sık kullanılan tekniklerin başında gelir. Bir sandalye, koltuk ya da yatağın kenarına oturunuz. Dizinizin üstüne, bir yastık koyup, bebeğinizin başı kolunuzun iç dirsek kısmına gelecek şekilde ve yüzü memenize doğru olacak şekilde bebeğinizi kucaklayınız. Diğer elinizi ise‚ meme başınızı bebeğinizin ağzına yerleştirmek için kullanınız. Bebeğinizi yaklaşık 45 derece bir eğimle memenize yaklaştırmalısınız. Bebeğinizin elleri serbest olmalıdır. Böylelikle size dokunabilir ve ellerinin yardımı ile meme başını bulabilir.

  Oturduğunuz sandalye veya koltukta sırt desteği ve kolçak olması önemlidir. Kolçak kolunuzun bu pozisyonda uzun süre yorulmadan durmasına yardımcı olacaktır.

  Bu pozisyon normal yolla‚ zamanında doğmuş bebekler için uygundur. Sezaryen ile doğum yapan anneler ve erken doğmuş küçük bebekler için ilk başlarda uygun olmayabilir. Annenin karnındaki dikişlere baskı oluşabilir. Bebek güçsüz ise meme başını iyi tutamayabilir.

  Ters Kucaklama Tekniği
  Bu tekniğin “kucaklama”dan farkı; bebeğiniz yön olarak aynı pozisyonda olmasına karşın, siz onu kucaklamak için diğer kolunuzu kullanıyor olmanızdır. Bu teknikte bebeğinizin başı sizin iç dirseğinize değil, diğer elinizin avuç içine doğru yaslanmıştır. Yani; kollar yer değiştirmiştir. Bu pozisiyonda da kucaklama pozisyonunda da bebeğinizi bir memeden diğer memeye geçirirken, kollarınızın pozisyonunu da simetrik olarak değiştirirsiniz. Bu pozisyonda elinizle bebeğinizin kafasını tuturak onun dudaklarını sizin meme ucunuza yaklaştırırsınız. Elinizi bebeğinizin başının altına ve kolunuzu ise yastığınız üzerine rahatça doğru bırakınız. Bebeğinizin başını tutmaktaki amaç, bebeğinizin rahatlığını sağlamak ve boyun kaslarını yormaması için avuç içinizle onun başına destek olmaktır. Bu esnada siz de kolunuzu yastık üzerinde dinlendirmiş ve aynı zamanda onun sırt bölgesine de destek olmuş olursunuz.

  Koltukaltı (Çanta) Tekniği
  Bu teknik de‚ bebeğinizi koltuğunuzun altında basen seviyenizin biraz yukarı seviyesinde sanki koltuk altına sıkıştırdığınız çantayı tutar tarzda tutarsınız. Yine bebeğinizin altına bir yastık koymak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayakları sizin arkanıza doğru, baş kısmı sizin önüze doğrudur. Bebeğinizin yüzünü memenize doğru yaklaştırıp, onun dudaklarının meme başınıza yaklaşmasını sağlayınız. Elinizi bebeğinizin başının altına ve kolunuzu ise yastığın üzerine doğru bırakınız.

  Koltukaltı tekniği daha çok sezaryenle doğum yapmış annneler için uygundur‚ çünkü bebek bu teknikde ameliyat yerine bir baskı uygulamaz. Ayrıca, küçük bebeklerle‚ emme güçlüğü çeken bebekler için de diğer tekniklere göre daha uygundur. İri göğüslü annelerle‚ meme başı küçük olan anneler için de uygun bir teknikdir.

  Yatarak Emzirme Tekniği
  Anne ve bebeğin birlikte yattıkları yerden emzirme tekniğidir. Öncelikle siz yatakta yan yatar pozisyonuna geçmeli ve sırtınızı yastıklarla beslemelisiniz. Bu şekilde hem daha rahat edersiniz hem de bebeğinizi emzirirken yorulmazsınız. Bacaklarınızı kendinize doğru çekmeniz daha dengeli bir şekilde yatmanıza yardımcı olacaktır. Bebeğiniz de size dönük bir şekilde yan yatar pozisyonda olmalıdır. Başına, bir elinizin iç kısmıyla veya küçük bir yastıkla destek olabilirsiniz. Diğer elinizle bebeğinizin sırt ve poposunu destekleyin. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken nokta bebeğin memeye uzanmasına gerek kalmaması ve annenin bebeğin üstüne doğru abanmamasıdır. Bu emzirme tekniği de sezaryen sonrasında ameliyat bölgesine baskı olmasına engel olan bir teknikdir.
   
Bebeği emzirme pozisyonu nasıl olmalıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğru Emzirme Pozisyonu Nasıl Olmalıdır....Doğru Emzirme Pozisyonu...

  Doğru Emzirme Pozisyonu Nasıl Olmalıdır....Doğru Emzirme Pozisyonu...

  Doğru Emzirme Pozisyonu Doğru Emzirme Nasıl Olmalı Veee doğum yaptınız bebeğinizi nasıl doğru bir şekilde emzirmeye geldi sıra..Hangi pozisyonlar doğru pozisyondur..Nasıl emzirmek gerekiyor.Hepsiniz siz melek anneler için paylaşıyorum...Bebeklerimizi uygun pozisyonda emzirdik şimdide gazı var:D:D Bebeğimizin gazını nasıl çıkaracağız işte sizler için meleklerim... Emzirme için tek...
 2. Bebeklerde emzirme düzeni nasıl olmalıdır?

  Bebeklerde emzirme düzeni nasıl olmalıdır?

  bebekler ne kadar sürede emzirilmeli,bebekler kaç saatte bir emzirilmeli,bebeklerde emzirme düzeni,bebek emzirme hakkında bilgiler Doğumdan sonraki ilk saat içinde bebek emzirilmeye başlanmalı ve sonrasında da bebek her istediğinde emzirilmelidir. Özellikle ilk defa doğum yapmış anneler bebeklerinin ne zaman acıkıp acıkmadığı konusunda kararsız kalabilirler. Bebekler yeni doğduklarında...
 3. Hamileyim uyku pozisyonum nasıl olmalı?

  Hamileyim uyku pozisyonum nasıl olmalı?

  hamilelikte uyku pozisyonu,hamilelikte uyku pozisyonu nasıl olmalı,hamilelikte yüzüstü yatılırmı,hamilelikte uyku pozisyonu hakkında bilgiler Hamilelik her anne adayı için farklı değişimlerin yaşanması demektir. Bu dönemde uyku en temel ihtiyaçlardandır. Hamileliğin erken dönemlerinde sola dönerek uyuma alışkanlığı ilerisi için çok önemlidir. Çünkü vücudun ortasından hafif sağ tarafa...
 4. Bebeklerde uyku pozisyonu nasıl olmalı?

  Bebeklerde uyku pozisyonu nasıl olmalı?

  6 ay – 2 yaş arası bebeklerde havaya atarak sevme, bağırsak düğümlenmesi başta olmak üzere bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bebek, her havaya atılıp tutulduğunda iç organlar yer değiştirebilmektedir. Bağırsağın da dolaşımı bozulmakta hatta her harekette bağırsak bağırsağın içine girebilmektedir. Ayrıca bebeğin başının tavana değmesi ya da tutulamayıp yere düşmesi sonucunda oluşacak...
 5. İkiz Bebek Emzirme Pozisyonları İkiz Bebekler Nasıl Emzirilir?

  İkiz Bebek Emzirme Pozisyonları İkiz Bebekler Nasıl Emzirilir?

  İkiz Bebek Emzirme Pozisyonları- İkiz bebek her haliyle hem güzel ama güzel olduğu kadar da zor bir süreç en azından ilk zamanlar zor geçebiliyor. İşte ne kadar olsa da annelik kadına bahşedilmiş bir içgüdü ve bunu ister istemez içinizden gelerek yapıyorsunuz. Ne kadar da annelik yapmak bana göre zor diyen kadınlar olsa da emin olun bebeğinizi kucağınıza aldığınızda anlayacaksınız o duyguyu ve...

Sayfayı Paylaş