1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Bebeğim Kaşık Mamasına Geçiyor

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  ek mamaya geçiş pirinç unu faydaları pirinç ununun faydaları mısır ununun mısır unu Bebeğinizin ilk dört aydan sonra yavaş yavaş yeni tadları öğrenmesi gerekiyor. Artık o, sütünü emmeye devam etse de tattırdığınız yeni mamalarla yetişkinlerin dünyasına ilk adımlarını atacak. Yoğurdu tanıyacak, sebze ve meyve pürelerini de. Yalnızca emdiği ya da hazır mamalarla beslendiği günler kalacak. Bebeğinizin gelişimi için çok önemli olan ek mamalara geçişte dikkat etmeniz gereken bir çok nokta var. Sizin için nelere dikkat etmeniz gerektiğini derledik.
  -Sebze mamaları, endüstriyel hazırlanmış sebze mamaları veya evde kendi hazırladığımız sebze mamaları olabilir. Sebze mamaları için seçilmiş sebzelerin doğal ortamda, hormonsuz ve kimyasal gübresiz yetiştirilmesine dikkat edilmelidir
  -Ek besinleri biberonla değil kaşıkla vermelisiniz. Kaşıkla besleme özellikle emziren annelerin sütünün devamı için çok önemlidir. Eğer biberonla beslerseniz, bebeğiniz birsüre sonra biberonun kolaylığına alışacağından sizi emmek istemeyebilir.
  -Ek gıdaların yalnızca miktarı ve bebeği doyurup doyurmadığı değil içeriği de çok önem önemlidir. Sağlıklı gelişebilmesi için dengeli ve besleyici değeri yüksek mamalar hazırlamalısınız. Örneğin bebeğiniz yalnızca pirinç unu ile hazırlanmış bir mamayı severek tüketebilir ancak onun gelişimine hemen hiç faydası yoktur
  Bebeğinizin doğru beslenmesi sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Hem fiziksel gelişimi ve kilo alımı hem de beyin gelişimi doğru beslenmeye bağlıdır. Sağlıklı bir bebek yetiştirmek isteyen annerin doğduğu andan itibaren kendi sütünü vermesi en doğru ve doğal davranış. Çünkü anne sütü bebek için mucizevi bir besin. Ancak sütünüzün, bebeğiniz büyümeye başladıktan bir süre sonra yetersiz kalacağını bilmelisiniz. Özellikle 4 ya da 6 ay süresinden sonra anne sütü, bebeğin ihtiyaçların tek başına karşılıyamaz. Mutlaka ek gıdalara geçmek gerekir. Ek mamalara geçişin nedeni, anne sütü ile beslenen bebeğin kilo artışında başka bir sağlık sorunu olmamasına rağmen, duraklama oluşu ve tüm önlemlere rağmen düzelmemesidir.
  En önemli noktalardan birinin biberonla değil kaşıkla verilmesi olduğunu bilmelisiniz. Kaşıkla besleme özellikle emziren annelerin sütünün devamı için çok önemlidir. Eğer biberonla beslerseniz, bebeğiniz birsüre sonra biberonun kolaylığına alışacağından sizi emmek istemeyebilir. Ayrıca kaşıkla beslemede temizliği sağlamak anne için daha kolaydır. Bunun yanısıra yeni besinler, damak tadının ve çiğneme yeteneğinin gelişmesine de yarayacaktır.
  Bebeğiniz için ek besinlere geçiş çok önemli bir adımdır. Eğer doğru ve yeterli verilirse gelişimi hızlı bir şekilde devam eder. Bu dönem de bebeklerin özellikle ishal gibi enfeksiyonlara yakalanma riskinin de fazla olduğunu bilmelisiniz. O nedenle verdiğiniz besinlere dikkat edilmeli, hijyen kurallarına özen göstermelisiniz.
  Ek gıdalara geçiş döneminde annelerin çok hassas olması gereken bir çok önemli nokta var. Çünkü ek gıdaların yalnızca miktarı ve bebeği doyurup doyurmadığı değil içeriği de çok önem kazanır. Sağlıklı gelişebilmesi için dengeli ve besleyici değeri yüksek mamalar hazırlamalısınız. Örneğin bebeğiniz yalnızca pirinç unu ile hazırlanmış bir mamayı severek tüketebilir ancak onun gelişimine hemen hiç faydası yoktur. Annelerin bu dönemde son derece hassas ve bilinçli davranması gerekiyor. Çünkü mamaların taze hazırlanması, bebeğe verilecek zamanın ayarlanması, sıcaklığı gibi bir çok basit görünen bir çok bilgi bebeğin sağlıklı gelişiminin altyapısını hazırlıyor. Bebeğinizin iyi beslenmesi ve sağlıklı gelişmesi için doğru zamanda ve doğru yerde, doğru mamayı vermek gerekiyor.
  Ek gıdalara geçişin en doğru zamanı konusunda çocuk doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Uzmanlar genel olarak 4 ile 6 ay arasında başlanması gerektiğini belirtiyorlar. Bebeğin doğumundan itibaren periyodik olarak saptanan kilosu çok önemli. Eğer anne sütü alan bebek her ay düzenli olarak ölçülüyor ve düzenli kilo alıyorsa ek gıdalara geçiş 6. aya uzatılabilir. Tartımın düşük olduğu durumlarda 4 ay civarında geçmekte yarar var.
  Dikkat edecekleriniz;
  Anne sütü ya da formül mama; bebeğinizi hangi yöntemle besliyorsanız besleyin ek besin verirken kaşık ya da bardak kullanmalısınız.
  -Kullandığınız tabak ve kaşıkların çok temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Mamaları hazırladığınız tencerelerin kalitesine önem verin. Çizilmiş teflon tencerelerden uzak durmalısınız.
  -Kullandığınız sebze ve meyveleri çok iyi yıkamalısınız. İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin bir çok enfeksiyona davetiye çıkarır.
  -Her zaman önce bir çeşitle başlamalısınız. İlk zamanlarda karışık tatları kullanmamanız en doğrusu. Bir çeşit ve birkaç kaşıkla işe başlamak gerekir. İlk gün, birkaç kaşıkla başlayacağınız ek mamanın miktarını ilerleyen günlerde arttırabilirsiniz.
  -Eğer başka bir besine geçmek istiyorsanız, bebeğinize tattırmak için daha önce verdiğiniz besini sevip sevmediğine dikkat etmelisiniz. Eğer sevdiğinden eminseniz, diğer besine geçmekte yarar var.
  -Uzmanlar, yeni bir ek besin için bebeğin yiyebileceği miktarı yaklaşık olarak söylerler. Bu konuda fazla hassas olmaya gerek yok. Çünkü bebek, kendi alacağı kesin miktarı, kendi belirler.
  -Bebeğinizin yeni bir mamayı tatması için alıştığı, düzenli bir ortamın sağlanması önemli. Hastaysa ya da yolculuk, taşınma gibi düzenin bozan bir durum varsa ek yeni bir besini tattırmaya çalışmayın. İtiraz edebilir. Yeni bir mama için onun sağlığını kazanması ya da alıştığı düzenin devam etmesi gerekir.
  -Bebeğinize ilk kez tadacağı yeni bir mama hazırladıysanız iyice acıkmasını beklemelisiniz.. Eğer yeni yiyeceği, dili ile iter ve bunu birkaç gün sürdürürse bebeğinizi fazla zorlamayın. Birkaç gün bekledikten sonra tekrar deneyebilirsiniz.
  -Bebeğe verilen tüm yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Katkı maddeleri içeren besinler, konserve gıdaları asla tercih etmeyin. Bebeğin besinleri taze olarak hazırlanmalı ve taze olarak verilmelidir.
  -Bebeğiniz için hazırlacağınız mama, bir kaşıkta en yüksek beslenme sağlayacak içeriğe sahip olmalıdır.
  -Sürekli aynı mamayı yedirmeyin. Bebeğiniz küçük de olsa, aynı tatlar bıkmasına neden olacaktır. Küçük katkılarla zenginleştirdiğiniz mamaların dengeli beslenmesini de sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın.
  -Yeni bir mama verdiğinizde allerjik reaksiyon oluşabileceğini unutmayın. Eğer bebeğinizde ishal, kusma, döküntü görürseniz yedirdiğiniz türdeki mamayı kesin. 3-4 hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz.
  -Sebze çorbası hazırlıyorsanız kullanacağınız yağın kalitesine dikkat etmelisiniz. Fındık yağı, zeytin yağı, mısır özü yanısıra doğal tereyağı da kullanabilirsiniz.
  -Karabiber, kimyon gibi baharatlardan uzak durun.
  -Herzaman çırpıcıyla muhallebi kıvamına getirmeyin. Özellikle küçük taneli yiyeceklere alışmasını sağlayın.
  -Mama yedirmek için mama sandalyesini kullanın. Yada yatar pozisyonda ancak başını yastıkla yükselterek mama yedirin. Böylece mamanın boğazına kaçmasını engelleyebilirsiniz.
  -Emerken suya ihtiyacı olmayan bebeğinizin ek besinlere başladıktan sonra suya ihtiyacı olacaktır. Sık sık su vermeyi ihmal etmeyin.
  -Mama yedirdiğiniz bebeğinizin gazını çıkarmalısınız.
  Neler verilmeli?
  Bebeğe ilk verilecek besinler elma ve şeftali suyu veya pirinç unlu hazır mamalardır. Endüstriyel pirinç unlu mamalar demir ve vitamin katkılı iyi mamalardır. Su veya mama ile hazırlanan tipleri tercih edilmelidir. Allergen özelliklerinden dolayı ve bebeklerde demir eksikliğine yol açtıkları için en az bir yaşına dek süt ve süt içeren besinler verilmemelidir. İnek sütü demir, linolik asit, E,C,D vitaminleri ve kalsiyumu az miktarda, sodyum, potasyum ve klor ise çok miktarda içerir. Bunun sonucu bağırsaklarda gizli kanamalar, D vitamini yetersizliği sonucu kemik gelişim bozuklukları, linoleik asit eksikliği sonucu beyin ve göz gelişiminde yetersizlik oluşur.
  Elma, şeftali suyu ve pirinç unlu mamaları izleyerek muz püresi, yoğurt, sebzeler başlanır.
  Sebze mamaları, endüstriyel hazırlanmış sebze mamaları veya evde kendi hazırladığımız sebze mamaları olabilir. Sebze mamaları için seçilmiş sebzelerin doğal ortamda hormonsuz ve kimyasal gübresiz yetiştirilmesine dikkat edilmelidir. Böyle sebzeler bulamıyorsak endüstriyel hazırlanmış sebze mamalarını tercih etmeliyiz. Sebzeler içlerine yağ, pirinç yada irmik katılarak zenginleştirilir. Yeşil yapraklı sebzeler ancak 8. aydan sonra bekletilmeden hazırlanıp verilmelidir. Çünkü bekletildiklerinde nitrat oranları artar. Bazı sebzeler mamalar sindirim sorunları yaratması nedeniyle tercih edilmez. Örneğin, bakla ve patlıcan bebekler için uygun olmayan iki sebzedir. Bu ikisi, sebze mamalarında kullanılmaz.
  Sebze mamaları bebeğe koyu kıvamlı hazırlanmış meyve ve pirinç unlu mamalardan 2 hafta kadar sonra başlayabilirsiniz. İçine çok az tuz katarsanız, bebeğinizin tuzlu gıda ile tanışmasını sağlayabilirsiniz.
  Sebzelerden hemen sonra yoğurt da beslenmeye eklenir. Yumurta, karaciğer, et ve balık 6. aydan sonra diyete eklenir. Yumurta çok değerli besin olmakla beraber allerjen özelliklere sahip olduğundan sadece sarısı pişirilmiş olarak ve azar azar vermelisiniz. Eğer et ve karaciğer gibi hayvansal proteinden zengin gıdalarla mama hazırlıyorsanız yumurtayı yalnızca haftada 2-3 kez verebilirsiniz.
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.439
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Bebeğim Kaşık Mamasına Geçiyor
  emeğine sağlık canım
   
 3. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: Bebeğim Kaşık Mamasına Geçiyor
  ellerine sağlık oğlum dört aylık ek gıda verebilrmşiyim yoğurt gibi mesela yardımcı olurmusunuz
   
 4. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bebeğim Kaşık Mamasına Geçiyor

  esenacım genelde 6 aylık olunca ek gıdaya başlanıyor 1 ay kadar daha bekle 5.ayını doldurunca yoğuttan ilk gün bit tatlı kaşığı diğer günlerde yavaş yavaş çoğaltabilirsin sana tavsiyem yoğutları küçük kavanozda günlük olarak kendin yap canım daha sağlıklı...
   
 5. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: Bebeğim Kaşık Mamasına Geçiyor yok zaten kendim yapıyom bilgilerin için saol canım

   
Bebeğim Kaşık Mamasına Geçiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek Mamalarında Tehlike!

  Bebek Mamalarında Tehlike!

  Bebek Mamalarında Tehlike! ABD'de 494 çocuk üzerinde 10 yıllık araştırmanın sonucu, tıp dünyasında bugüne kadar bilinenleri alt üst etti.. Demir takviyeli mama alan sağlıklı bebeklerde mental gelişme ve IQ kötü etkileniyor. Dünya Pediatri Birliği gerek olmaksızın demir katkılı mamalar kullanılmaması için uyarıda bulundu. Tıp dünyasında bugüne kadar bilinenleri alt üst eden çalışma...
 2. Bebekler mamayı neden reddeder

  Bebekler mamayı neden reddeder

  bebeğim mamayı reddediyor Bebeğiniz mamayı istemiyorsa işte yapmanız gerekenler Bunun nedeni yeni bir tat ya da sütten farklı yapıda bir yemek yemeğin sıcak olması bebeğin susaması ya da yalnızca dikkati çekmek istemesi olabilir.Bebeğe farklı biçimde hazırlanmış çeşitli yiyecekler verilerek farklı tatlara alışması sağlanmalıdır.
 3. Bebekler için mamalar

  Bebekler için mamalar

  sebze çorbası İlk haftadan sonra hafta hafta ilaveler yapılarak hazırlanır.3 fincan su, bir tutam tuz, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencere kullanılıyorsa 1 fincan su ile 10-15 dakika pişirilmesi yeterlidir. Süzgeçten aktarılarak hiç ezmeden sebzelerin suyu bir kaba alınır. 1 çay kaşığı irmik ilave edilerek 5 dakika...
 4. bebeğime hangi mamayı verebilirim?

  bebeğime hangi mamayı verebilirim?

  Merhabalar. Ben bı konuda kararsız kaldım bebeğime mama vericemde ona aptamil yoksa humana mı versem bu konuda tecrübeli annelere danışmak istedim.
 5. Bebeğe mamadan sonra su verilirmi?

  Bebeğe mamadan sonra su verilirmi?

  Anne sütü alan bebeklere ilk altı ay boyunca anne sütü dışında hiçbir şey önerilmez. Anne sütü ve yetmediği yerde mama ile ya da yalnız mama ile beslenen bebeklere de ilk altı ay su önerilmez. Çünkü mama su ile hazırlandığından su ihtiyacını giderir. Bebeklere su verilmemesinin başlıca iki önemli nedeni vardır. Bunlar kaynatılsa dahi suyun ishal yapma ihtimali ve bebeğin su içerek daha az...

Sayfayı Paylaş