1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğim ne kadar uyumalı?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Farklı ekollerden uyku eğitimi uzmanlarının genelde üstünde anlaşabildiği konulardan biri de gündüz uykusunun gece uyanmalarını çok etkilediği. Aşağıdaki liste rehber niteliğinde, her çocuk tabi ki farklı. Bu listeden de faydalanarak çocuğunuzun günde toplam kaç saat uyuduğunu bir hafta boyunca gözlemleyin. 10 -11 aylık bir bebek günde 14 saat uyuyorsa ve bunun 4 saati gündüz uykusunda geçiyorsa, gece uyanmalarının sebeplerinden biri de bu olabilir. Uzmanlar, ‘’çocuğun yatma saatini ve uyuma süresini kontrol edemiyorsanız, uyanma saatini edin’’ diyor. Çocuğunuz gündüz uyumaya, gece uyanık kalıp sabah geç kalkmaya meyilliyse, sabah belirli bir saatte düzenli olarak uyandırabilir, gündüz uykularını da makul bir süreye sınırlandırabilirsiniz. Bu makul süreyi hesaplarken yaşına uygun uyanık kalma süresini , toplam uyku zamanını ve çocuğunuzun doğal ritmini göz önünde bulundurun.


  < Konu Resmi..>  Aşağıdaki Liste Tracy Hogg’dan alınmıştır.
  0-1 Ay: 19-21 saat
  2- 3 Ay: 16-18 saat
  4- 6 Ay: 15-16 saat
  6-9 Ay: 13.5 -16 saat
  10-12 Ay: 13-15 saat
  13-24 Ay: 13-14 saat

  Çocuğunuz iki uyku arasında kaç saat uyanık kalmalı biliyor musunuz?
  Uyku eğitimi ile ilgili yazılanlardan anladık ki hemen herkes uyku eğitimi dendiğinde bebeği ağlatmayı anlıyor. Oysa ki uyku eğitimi metotları çeşit çeşit ve ağlatmak genelde son çare olarak görülüyor. Ortak payda ise şu:
  ” Yorgun-uykusuz çocuk, çok daha zor uyuyor ve gece daha çok uyanıyor”.Çocuğunuz uykuya dalmakta zorlanıyorsa genelde iki nedeni olabilir:
  1- Uykusu gelmeden yatırmışsınızdır
  2- Uyku saati çoktan geçmiştirÇocuğun hiperaktif, yerinde duramaz bir hali varsa, mızmızsa, ağlıyorsa ya da uykuya aniden bir saniye içinde dalı veriyorsa; genelde ikincisi geçerli oluyor. Bazı çocuklarda sadece bu basit problem çözüldüğünde, uyku kaliteleri bir anda artıyor. Bunun için de çocukların yaşlarına uygun sürelerde uyanık kalması gerekiyor. Aşağıda Tracy Hogg’dan alınmış aylara göre ortalama uyanıklık süreleri var. Her çocuk aynı olmuyor ama bu süreler kesinlikle çok iyi bir rehber niteliğinde.

  Yeni Doğan: 50-60 dakika
  1 -2 Aylık: 1 saat / 1 saat 15 dakika
  2- 3 Aylık: 1 saat / 1 saat 20 dakika
  4-6 Aylık : 1.5 / 2 saat
  7-9 Aylık : 2 saat 45 dakika / 3 saat
  10-12 Ay: 3 /4.5 saat
  13 Ay + : 5/ 6 saat

  Notlar:
  – Çocukların sabah uyandıktan sonra ilk uykularına kadar uyanık kalma süreleri öğleden sonraya göre daha kısa oluyor.
  – Bebeğiniz gündüz kısa uyuyorsa, yorgunluk sorununu gece çok erken yatırarak çözebilirsiniz. Sanılanın aksine erken yattığı için erken kalkmayacak daha geç kalkacaktır.
  – Çocuğunuzun ideal uyanık kalma süresi büyüdükçe değişir. Uyku emarelerini gözlemleyin. Büyüdükçe yavaş yavaş 10’ar 15’er dakika ekleyerek süreyi arttırın.
   
Bebeğim ne kadar uyumalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek hangi pozisyonda uyumalı?

  Bebek hangi pozisyonda uyumalı?

  bebeklerin yüzüstü uyuması Bebeği hangi pozisyonda yatırmak gerektiği her zaman olduğu gibi bugün de birçok anne babanın kafasını karıştırıyor. Öte yandan yapılan araştırmalar, ani bebek ölümlerinin en önemli nedeninin bebeği yanlış pozisyonda yatırmak ve bebeğin ebeveynle birlikte aynı yatakta uyuması olduğunu söyleyip duruyor... İşte, yavrunuzun uyurken de güvende olması için dikkat etmeniz...
 2. Çocuk ne kadar uyumalıdır?

  Çocuk ne kadar uyumalıdır?

  Arkadaşlar çocuğumun uyku saatleri konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum acaba Çocuk ne kadar uyumalıdır? bu konuda bilgi sahibi olanlar cevap verirse sevinirim.
 3. Bebekler Günde Ne Kadar Uyumalı ?

  Bebekler Günde Ne Kadar Uyumalı ?

  Bu konu; bebekler ne akdar uyumalı konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bebekler yeni doğduklarında dünyaya alışana, vücut fonksiyonları normal bir şekilde çalışmaya başlayana kadar düzenli bir uyku uyumazlar. Kısa aralıklarla uyudukları için de ilk zamanlar annelerin geceleri yarı uyanık hatta uykusuz geçebilir. Gaz ve bağırsak sorunları ilk zamanlarda çok olan bebekler...
 4. İlaçsız tüp bebek maliyeti ne kadardır?

  İlaçsız tüp bebek maliyeti ne kadardır?

  ilaçsız tüp bebek nedir,ilaçsız tüp bebek nasıl yapılır,ilaçsız tüp bebek yaptıranlar,ilaçsız tüp bebek maliyeti hakkında bilgiler İkinci aşama uygulanmadığı için ilaçsız tüp bebek uygulaması daha kısa sürer, ortalama 10 gün alır. Normal ilaçlı uygulanan tüp bebek tedavisi ortalama bir ay kadar sürmektedir. İlaçsız tüp bebek maliyeti: Tüp bebek tedavisinde kullanılan yumurtalıkları uyarıcı...
 5. Bebekler kaç saat uyumalı?

  Bebekler kaç saat uyumalı?

  Unutmayın her bebek bizim hayat düzenimize uyamaz. Eğer bebeğiniz aşağıdaki tabloda verilen saatlerden daha kısa uyuyorsa geceleri ve doktorunuz tarafından tespit edilen tibbi bir sorun yoksa bu durumun sadece iki sebebi var: - Bebeğiniz kendi kendine uyumayı bilmiyor - O kadar yorgun ki uyuyamıyor ve sürekli yorgunluğa bağlı olarak uyanıyor. Aklınızda tutmanız gereken bir nokta: Bebeğinizin...

Sayfayı Paylaş