Bebeğinizi beden diliyle anlamaya çalışın

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Bebeğinizi beden diliyle anlamaya çalışın
bebeğin beden dili, bebeğim ne anlatmaya çalışıyor, bebeklerin vücut dili,

Özellikle ilk kez bebek sahibi olan anneler bebeğinin büyüme ve gelişme dönemin de oldukça sıkıntılı zamanlar yaşayabilirler. Sonuçta bebekler ağlar ve neden ağladıklarını da konuşamadıkları için anlatamazlar. Bunun yerine sıkıntılarını dile getirmek adına sergiledikleri bir takım beden dilleri vardır ve bunları kullanırlar.

Eğer bebeğinizin beden dilini anlamaya çalışırsanız onun sıkıntısını daha iyi anlar ve ağlama nedeni ile birlikte bebeğinize huzursuzluk veren sebebleri daha iyi anlamış olursanız.

Çocuğunuzun beden dilini okuyun ve onun ne istediğine kulak verin;)

Konumuza geçmeden önce bebek bakımı hakkın da doğru bilinen yanlışlar konumuza da göz atabilirsiniz.

Evet sevgili anneler, yenidoğan bebeğinizin ay ay gelişimine göre beden dili hakkın da merak ettiğiniz bilgiler ile birlikte bebeğiniz size ne anlatmaya çalışıyor bilgilerini sizler için paylaşıyoruz.

bebek-hareketleri.JPG


İlk 9 ay içinde;

Bebekler için bir annenin yakınlığını hissetmek, kendisine dokunulmasını hissetmek önemlidir. Ağlayan ve mızmızlanan bir bebeğe yaklaşıp onu kucağınızı aldığınızda ağlamasını kestiğini görmüşsünüzdür. Bunun anlamı şudur. Bebeğin sizin yakınlığınıza ve sevginize ihtiyacı vardır. Siz onun yakınında olduğunuzda ve onu kucağınıza aldığınızda kendisini daha güvende hissedecektir.
Bebeğin ağlama ve mızmızlanma içermeyen sesleri genelde onun mutlu olduğuna, sizinle beraber olduğu için kendisini iyi hissettiğine işarettir. Sizinle vakit geçirmekten memnun olduğunu belirtmektedir.
Avazı çıktığı kadar ağlayan bebeğin ya bir hastalığı vardır, ya karnı acıkmıştır, ya bir şeyden korkmuştur ya da hoşuna gitmeyen bir durum söz konusudur. Bebekler altlarını kirlettikleri zaman da ağlarlar. Çünkü bu onları rahatsız eder. Bebeğin ağlamasının nedeni sakinleşmek istediği için sizin yardımınıza ihtiyacı olduğunu hissettirmek için de olabilir.
Bebeğin öğrenmesi için dokunma ve tat alma duygusu çok önemlidir. Özellikle ilk 9 aya kadar bebek nesneleri eline alarak onların ne olduğunu anlamaya çalışır. Onları ağzına sokar ve tatlarına bakar. Semti yumuşak mı test eder. Tüm bunların onun öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu bilmek gerekir.

9-18 aylar içinde;

Yeni şeyler öğrenme hevesindeki bebek bir şeyler yapabildiğini gördüğü zaman mutlu olur. Mutlu olduğunu da çevresine gösterir. Güler ve neşeli hareketler yapar. Böylelikle ödül bekler ve takdir edilmek ister. Dolayısıyla ebeveynler bebekleri doğru ve yeni şeyler yaptıkları zaman onları motive etmeli ve güzel sözler söylemelidirler.
Bebekler ellerini iyi kullanmaya başlamalarıyla birlikte bazı şeyleri kendi kendilerine yapmayı tercih ederler. İlk etapta kendilerine yardım edilmesini istemezler. Dolaysıyla an e ve baba tarafından gelen yardım talebini hoş karşılamazlar. Çünkü kendi kendine bir şeyler yapabilen çocuk kendine olan güvenini de geliştirir ve pekiştirir. Bu onu daha da mutlu eder.
Çocuk büyüdüğünü hissettirmek için de bir takım şeyler yapabilir. Mesela daha erken uyumak istemeyebilir. Siz onu erkenden yatağa yatırmak istediğinizde itiraz edebilir ve uyumak istemeyebilir. Çünkü artık sizinle daha uzun süre birlikte olmak istiyordur. Sizin ilginizi ve yakınlığınızı daha uzun süre hissetmek istiyordur.
Daha henüz konuşamayan çocuk istekleriniz işaret diliyle de belirtebilir. Bir şeyi gösterdiği zaman onu istediğini belirtiyordur. O şeyi elleyip koklayarak, karıştırarak ne olduğunu anlamak istiyordur. Tabi bu noktada siz de ona yardımcı olabilirsiniz. O istediği şeyin ne olduğunu ne işe yaradığını basit kelimelerle ona anlatabilirsiniz.
Çocukların ilk konuşmaya başlamaları çeşitli sesler çıkararak olur. Önce çeşitli sesler çıkararak konuşmaya çalışır ve kendini ifade etmeye çalışır. Bu noktada ebeveyn olarak onu destekleyici bir tutum almak gerekir. Onun dinlemek, anladığınızı belli etmeye çalışmak gerekir. Böylelikle bebek konuşmaya daha fazla motive olacaktır. Zaten o bu sesleri çıkarmaya başlamasıyla konuşmak istediğini ve dinlenilmek istediğini de belirtmektedir.
18-36 aylar içinde;
Bu dönemde çocuk kendini oldukça özgür ve bağımsız hisseder. Sürekli kendi kendine bir şeyler yapma eğilimindedir. Bu nedenle sık sık itiraz eder ve inatçı olur. Kendi kendine yaparak öğrenmeyi tercih eder. Dolayısıyla aslında bu devirde çocuğun bu tür bağımsız hareketlerini desteklemek gerekir. Bu onun kendine olan güvenini de geliştirecektir. Bu dönemde çocuğun yapısına uygun bazı küçük sorumluluklar da vermek iyi olabilir. Çocuk yavaş yavaş bu bilinçte yaşamaya alıştırılabilir.
Kimi zaman da çocuk her ne kadar kendini özgür be bağımsız hissetse de daha yapamayacağı birçok şey vardır. Altından kalkamayacağı şeyler olacaktır. Deneyip de başaramadığı şeyler olacaktır. Bu durumda hemen sizi arayacaktır. Çünkü hala sizin yardımınıza muhtaçtır. Zor durumda hemen size koşmasının anlamı şudur. “Ben kendi kendime bir şeyler yapmaktan hoşlanıyorum fakat yapamadığım zaman da sizin yardımınıza ihtiyacım var” diye bir mesaj gönderir. Bu durumda ebeveyn olarak çocuğu her zaman iyi gözlemlemeli ve ne zaman yardıma ihtiyacı olacağını hesap edebilmelisiniz.

Bu konular da ilginizi çekebilir

ikiz bebek bakımı

bebek bakım çantasında neler olmalı

bebeklerde cilt bakımı nasıl olmalıdır
 

melekannesi

Aktif Üye
Üye
valla şimdiki bebekler çok zeki daha doğar doğmaz etrafı seyretmeye başlıyorlar hahaha şaka bir yana bebekler ve çocuklar büyüdükçe anne babayı nasıl kullanacaklırını o kadar iyi biliyorlarki bazen hiç sebebsiz bile ağladıkları oluyor sırf ilgi bekliyorlar yada kucağa alışıyorlar.
 
Üst