1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Bebeğinizin Aşıları

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  bebeğinizin aşıları, nedir, hangi aşılar var, yararları, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar.


  < Konu Resmi..>
  Bebeğiniz doğduktan hemen sonra başlayan aşılar onun sağlıklı gelişimi için büyük önem taşır.

  Bebeğinizin doğumundan itibaren, yapılması gereken aşılarıyla ilgili çeşitli sorular aklınıza takılmaya başlar. Aşılamanın önemi konusunda yeterli bilince sahip olmanız gerektiğiniz söyleyen uzmanlar, aşılar hakkında en çok merak edilen 10 soruyu belirleyerek, sizler için yanıtlarını açıkladı.
  Anne ve baba olarak, aşılar hakkında en çok merak ettiğiniz soruları ve yanıtlarını sizler için sıralıyoruz.
  1- İçinde virüs ya da bakteri bulunan aşılar bebeğime zarar verir mi?
  Aşılar canlı , ölü bakteri veya virus ya da bunların antijenik bir kompanenti şeklinde olabilir. Canlı aşılarda zayıflatılmış olarak bakteri veya virüs mevcuttur ve bebeğinizin bağışıklık sistemi, bu yarı canlı virüs ya da bakteriyi yener. Böylece o hastalığa karşı korunma sağlanmış olur. Bu tür aşılar bebeğinizin vücuduna zarar vermez.
  2- Aynı günde iki canlı aşı yaptırılabilir mi?
  İki canlı aşı aynı günde yapılabildiği gibi, farklı türde aşılar da aynı günde yapılabilir. Bebeğinizin aynı bölgesine yapmamak kaydıyla bir mahsuru yoktur. Hatta karma aşı denilen bazı aşılar, tek enjeksiyonda uygulanmaktadır. Bu şekilde yan etkide artma olmadığı gibi, bebeğinizin bağışıklığında da azalma olmaz. Sadece aynı aşı tekrar dozları arasına belirli bir süre koymak gerekir. Bu süre genelde 1-2 ay kadardır.
  3- Karma aşı bebeğimi hangi hastalıklardan koruyor?
  Karma aşı; difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve menenjit aşılarını kapsar. Uzun yıllardır başarı ile uygulanan bu aşı sayesinde, difteri boğmaca ve çocuk felci günümüzde neredeyse hiç görülmemektedir. Son yıllarda artık sağlık ocaklarında da menenjit aşısı karma aşı içinde, tek enjeksiyon yöntemi ile uygulanmaktadır.
  4- Zatürre aşısı mutlaka yapılmalı mı?
  Yaklaşık 8-10 yıl önce ülkemizde uygulanmaya başlanan zatürre aşısı, 2 yaş üstü ve bazı özel hastalar için kullanılmaktaydı, ancak son 2-3 yıldır artık bebeklere 2 aylıktan itibaren yapılabilen, yeni bir zatürre aşısı mevcuttur. Bu aşı karma aşıyla birlikte yapılabildiği gibi farklı zamanlarda da yapılabilmektedir. Bu sayede bebeğiniz yalnızca zatürre hastalığından değil, aynı zamanda bu bakteri ile oluşan orta kulak iltihabı ve sünizitlerden de korunmuş olur. Bu nedenle bebeğinize yaptırmanızda mutlak fayda vardır, ancak henüz zorunlu rutin aşılar arasında değildir.
  5- Su çiçeği aşısı zorunlu mu?
  Su çiçeği aşısı da zorunlu aşılardan değildir. Bebeğinize 12 aylık olduktan sonra yaptırabilirsiniz. Su çiçeği hastalığı, bazen iyileşme döneminde ciltte skar dediğimiz kalıcı izler bırakabildiği gibi nadiren de , ensefalit dediğimiz ciddi bir nörolojik hastalığa yol açabildiğinden, bebeğinize aşı yaptırmanızda özellikle fayda vardır. Aynı şekilde hepatit A aşısı da bebeğiniz için zorunlu yapılması gereken aşılardan değildir, fakat 2 yaşından itibaren yaptırmanızı öneriyoruz. Tabii bazı özel durumlarda aşı 1 yaşından itibaren de yapılabilir. Hepatit A genelde iyi seyirli bir hastalıktır ama nadirde olsa bebeğinizde kalıcı karaciğer hasarlarına yol açabileceğinden, aşısını yaptırmanızda mutlak fayda vardır, ancak her iki aşıda henüz zorunlu aşılar grubunda değil.
  6- İshal aşını yaptırmak yararlı mı, ne zaman yapılmalı?
  İsteğe bağlı yapılan ishal aşısı da yeni çıkan aşılardandır. Yaz aylarında yaşanan ishal sorunu çocuklar açısından önemlidir. Aşı, sadece rota virüse karşı koruma sağlar ama ishal vakalarının çoğu zaten rota virüslerle oluştuğundan, ishal aşısı bebeğiniz için iyi bir koruyuculuğa sahiptir. Bebeğinize altıncı ayından önce, damla şeklinde iki doz halinde (farklı bir ticari marka 3 doz halinde) uygulanır. Ekonomik açıdan henüz çok kolay ulaşılabilir bir aşı olmamakla birlikte, faydalı olduğu tartışılmaz bir gerçektir.
  7- Aşılar bebeğimde kısırlığa neden olabilir mi?
  Özellikle bu konuyu aileler çok merak eder. Şuna emin olmalısınız ki aşıların hiçbiri kısırlık yapmaz. Yani endişelenmenize gerek yoktur.
  8- Yaptırdığımız aşıyı, aşı kampanyalarına katılıp tekrarlamak yararlı mı?
  Aşının ne kadar çok tekrar dozu yapılırsa, koruyuculuk da o kadar uzun sürer. Bebeğinizin tüm aşılarını yaptırıp, Sağlık Bakanlığı kampanyalarına da katılsanız, fazla doz aşının bir zararı olmaz.
  9- Komşunun çocuğunda kızamık hastalığı var. Çocuğumuz da hastalansa daha iyi değil mi?
  Bazı aileler, aşılama yerine, hazır salgın çıkmışken çocuklarına da hastalığın bulaşmasını ve böylece hastalığı çocuklukta geçirip atlatmasının daha iyi olacağını düşünüyor. Bu yanlış bir düşüncedir, çünkü her çocuk kızamığı çok hafif geçirmez. Bu nedenle, en doğrusu aşılanıp hasta olmamasıdır. Kızamık aşısını, kızamıkçık ve kabakulakla birlikte üçlü aşı olarak yaptırmanızda fayda vardır. Bebeğinize bu aşıyı 12′inci aydan sonra, tek doz olarak kızamıkçık ve kabakulakla kombine yapabilirsiniz.
  10- Aşı olduktan sonra çocuğumuz hiç hastalanmayacak mı?
  Bu söz konusu değildir, çünkü hiçbir aşı yüzde 100 korumayı sağlayamaz. Düşük bir olasılıkla da olsa, hastalığa yakalanma ihtimali vardır ama genelde aşı nedeniyle bebeğiniz hastalığı hafif belirtilerle geçirir. Aileler buna rağmen, “Aşıyı yaptırıyoruz, çocuğum hastalığı geçirmiyor, geçirse daha iyi değil mi? Aşıyı yaptırmayalım?” diyorlar. Biz hekimler de ailelere, bunun doğru olmadığını, en iyi tedavinin hastalığa hiç yakalanmamak olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.
   
Bebeğinizin Aşıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizin ilk aşıları

  bebeğinizin ilk aşıları

  bebeklerde aşı sonrası ishal ilk aşılar Aşılar Aşılar, insanları bir takım mikropların neden olduğu hastalıklara karşı korumak amacıyla geliştirilmiştir. Yaşamımıza yeni bir anlam katan bebeklerimizi pek çok hastalıktan aşı ile koruyabiliriz. Bu yüzden bebeğinizin aşı takvimini takip etmeniz çok önemlidir. Önerilen Primer Aşı Takvimi Doğduktan Hemen Sonra Hepatit B Aşısı 1.ay Hepatit B...
 2. aşılar

  aşılar

  İnfeksiyon hastalıkları halen dünyada çocuklar arasında en fazla ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Mikroorganizmaların çoğu birden fazla antibiyotiğe direnç geliştirmektedir. Bu nedenle antibiyotiklerin yeri sınırlı kalmakta, aşının önemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca antibiyotikle tedavi pahalı olduğu gibi kişi hasta olduktan sonra uygulandığı için son çare olarak kullanılmaktadır. Aşılamanın...
 3. Bebek - Çocuk Aşıları

  Bebek - Çocuk Aşıları

  aşılar aşı aşı resmi Bebeğinizin sağlıklı olması ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için aşı yaptırmanız şart!Peki aşı nedir,niçin yapılır? Bebek - Çocuk Aşıları Sağlık Hizmetlerinin en önemli ve yarar/maliyet oranı en yüksek alanlarından biri aşılama yoluyla enfeksiyon hastalıklarının önlenmesidir. • Aşılar canlı-atenüe ve ölü-inaktive aşılar olarak ayrılır. Atenüe aşılar...
 4. bebek aşıları hakkında

  bebek aşıları hakkında

  bebeğim verem aşısı vuruldu ama ben aşının tutup tutmadığından emin değilim acaba tutmadıysa verem aşısı tekrar yapılabiliyormu bilgisi olan varmı acaba aşının tutmadığını nasıl anlıcam annelik ne zormuş çok endişeleniyorum bebeğim için
 5. Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Aşılar

  Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Aşılar

  yeni doğan bebeğe hangi aşılar yapılır,yeni doğan bebeğe yapılıcak aşılar,yeni doğan bebeklere yapılan aşıların yan etkileri, bebek aşı takvimi hakkında bilgiler Aşılar, insanların vücut yapısı içerisinde tehdit edici unsurlardan olan mikroplar, bakteriler ve virüsler için onlara karşı direnç sağlamak ve bu istenmeyen maddelerle savaşabilmek için beslenme dışında kimyasal sıvı...

Sayfayı Paylaş