1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Bebeğinizin temizliği nasıl yapılmalı?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Bebeğinizin en önemli ihtiyaçlarından biri de banyodur. Hele de sevgi dolu sohbetlerle ve oyunlarla süslenmiş banyoları bebekler çok sever.Gerçi alışana kadar biraz zorluk çekersiniz ama daha sonra bu işten çok keyif alırsınız. Bebeğiniz büyüdükçe yıkanma ve temizlenme gereksinimi artacak,biraz daha pasaklı olacaktır. Yemekleri kendi yemeye başladığında saçlarına sürecek ,altını temizlerken rahat durmayarak üstüne başına sürdürecek,kısacası temizlenmeye daha çok ihtiyaç duyacaktır. Bebeğinize küçük yaşlardan başlayarak banyoyu sevdirmeli , temiz olmaya teşvik etmelisiniz.
  Doğum hanede bebek doğar doğmaz ağız temizliği yapılıp,göbek kordonu kesilince solunumu uyarmalı ve ısı kaybını önlemek için yumuşak sıcak ve steril havlu ile yavaş yavaş ovuşturularak kurulanır.Anneye gösterilip kısa bir süre kucağına alması sağlanarak bebek odasına alınır.Önceden ısıtılmış kuvözde çıplak olarak 15-20 dakika gözlendikten sonra problem yoksa akan suyla banyosu yaptırılıp göz ve göbek bakımı uygulanır. İlk günler evde veya hastanede göbek düşene kadar tecrübeli bir kişi tarafından su yutmamasına dikkat edilerek akan suyla banyo yaptırılır,zira küvet veya leğende ki su içinde yatan bebeğin göbeği ıslanıp yumuşar.Kuru tutulmaya dikkat edilmezse hem düşmesi gecikir hem de mikrop almaya sebep olabilir.Banyodan sonra yumuşak,kaynatılarak yıkanmış havluya kurulanan bebek göbeği antiseptik solüsyonla temizlenip etrafına kuru steril gaz bezi sarılıp sıcak ortamda bir süre açık kalması faydalı olur.(10 dakika kadar)Göbek düştükten sonraki gün banyo ertelenir.Takip eden günlerde mevsim,ev ve bebeğe ait şartlar göz önüne alınarak her gün banyo yaptırmakta fayda vardır. Banyo yapılacak oda veya banyo odası önceden ısıtılır.27 derece uygun oda sıcaklığıdır.(25-30 derece).Cam ve kapılar
  BEBEĞİ YIKARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ŞEYLER :  Bebeğiniz 6 aylık olana dek göz, kulak ve yüzü için kaynatılıp ılıtılmış su kullanın.Kaynatma bakterileri öldürür.
  Bebeğinizin,burnunu ya da kulaklarını temizlerken temiz bir pamuk kullanın ve yalnızca görebildiğiniz yerleri temizleyin.
  Bebeğinizi banyoda hiç bir zaman yalnız bırakmayın.Bebek çok az suda bile boğulabilir.
  Bebeğiniz oturur durumda olsa bile sırtından tutarak destekleyin.
  Su sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin.

  İlk günler anneye yardım edecek tecrübeli ,sakin anneanne,babaanne veya başka bir yardımcı annenin işini kolaylaştıracaktır.

  Yüksek sesle konuşmak,çok acele etmek,yıkama esnasında canı yanacak kadar ovuşturmak,sıcak veya soğuk su bebeğin banyodan korkmamasına sebep olur.

  Banyo hazırlığı ve banyo sırasında veya giydirirken telaş etmeden alçak ve yumuşak bir sesle konuşarak muamele etmeli.İleriki günlerde bebeğin rahat ettiği su sıcaklığı hususunda duyarlı olmaya çalışarak ona göre davranmak bebek için banyonun keyifli olmasını sağlayacaktır.

  Bebeklerin erken dönemden itibaren rahat ettikleri ısı farklı olabilir.Kimi bebek 35.5-36 derece ısıdaki suda rahat ederken kimisi için 37-37.5 derece su hazırlamak gerekebilir.

  Bazı bebekler çıplak çok rahat ettikleri halde bazıları soyununca ağlamaya başlarlar.Bu durum fark edilince soyundurma esnasında üzerine pamuklu bir örtü koyulabilir.

  Banyo suyunun temiz içme suyu veya kaynatılıp soğutulmuş musluk suyu olmasında fayda vardır.Ne kadar dikkat edilirse edilsin bebeğin su yutma ihtimali vardır.Temiz olmayan suyu yutan bebekte barsak enfeksiyonu meydana gelebilir.

  Banyoda beyaz sabun veya hipoallerjenik bebek sabunları az miktarda kullanılır.Yumuşak bir tülbent sabunlanıp kat yerleri,sırtı,göğsü,el ve ayakları ovuşturularak yıkanır.Boynu ve ensesi sırtüstü yatarken yıkanır.Arada daha önceden hazırlanmış durulama suyundan bebeğin vücuduna dikkatle dökerek üşümesi önlenir.Bebek göğsüne baskı yapmadan koltuk altlarından tutularak yüzükoyun duruma getirilerek başı ve yüzü yıkanır.Baş ve yüz yıkanırken bebekler pek hoşlanmazlar ve ağlamaya ve aniden su dökerek irkilmesine mani olmak gerekir.İrkilmesine mani olmak gerekir.İrkilme esnasında burun ve ağızdan östaki borusu vasıtası ile orta kulağa su damlacıkları ulaşabilir ve ortakulak iltihabı meydana gelebilir.

  Doktor tarafından uyarılmadıkça bebeğin kulağını tıkamaya lüzum yoktur.Dış kulak yolundan kulağa su kaçmaz.Ağız ve buruna su girmediği takdirde suyun içinde rahatça yatırılabilir.

  Başının yıkanması bitirilen bebek baş,vücut,kol ve bacaklar temiz su dökülerek durulanır.Temiz ve sıcak bir havluya sarılarak kurulanır.

  Banyo ilk zamanlar bebek ve anne için oldukça yorucudur.Kat yerleri kurulanmış olan bebek bezlenerek başka bir kuru havluya sarılarak dinlenmeye bırakılabilir.Veya dikkatle üşütmeden giydirilebilir.

  Göz çukurları ve kulak kıvrımları,dışkulak yolu,kulak arkası işaret parmağına sarılan temiz bir tülbentle silinir,saçları yumuşak bir tarakla taranır,beslenerek uyumaya geçmesi sağlanır.

  Banyo sabah saatleri 10:00-12:00 arası olabilir.Ancak çok ağlayan bebekler saat 19:00-20:00 arasında yıkanarak gece rahat uyuması sağlanabilir.

  Banyolara babanın da yardım etmesi aile içinde mutluluk kaynağı olabilir.Zira aile fertleri bakımına katkıda bulunduğu minik bebeğe daha çabuk bağlanıp daha çok sevecektir.Güzel geçirilen bir zamanı paylaşmak bakımından da önemlidir. Banyodan sonra kat yerlerine bebek kremleri,bebe yağı veya az miktarda zeytinyağı sürülebilir.

  İlk iki ay her gün yıkamak faydalı olur.Daha sonra evin şartlarına,mevsime ve bebeğin durumuna göre haftada iki kez banyo yaptırılabilir.

  Her kaka yaptığında belden aşağısı yıkanması faydalı olacaktır.Kız bebeklerde önden arkaya doğru yıkamaya dikkat etmeli.

  Eli alışkın olan şahıs akan temiz musluk suyu ile de yıkayabilir ancak başının yıkanması esnasında su yutturmamaya ve kaynamış ılıtılmış suyla yapılmaya dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

  Bebek oturur duruma gelip su yutmamayı öğrenene kadar banyo suyunun temiz içme suyu olması faydalı olur. Anne veya babanın kucağında da yıkanabilir durulandıktan sonra bir diğer şahsın havluya alarak bakımını yapması mümkün olabilir.

  Onbeş günde bir tırnak kesilmesi,el tırnaklarının yuvarlak,ayak tırnaklarının düz şekilde nazikçe kesilmesi ve tırnak diplerinin antiseptik solüsyonla silinmesi gereklidir.

  Besin hijyeni: Besin hijyeni bebekler için önemlidir. Temel gıda hijyeni kurallarını kendiniz için uyguluyorsanız sorun yok ancak bu konuda gevşek davranıyorsanız unutmayın; sizde sadece hafif bir karın ağrısı yapan bir yiyecek bebeğinizin kusmasına, ishal olmasına ve hatta şiddetli su kaybına neden olabilir. Kullanacağınız temel hijyen kuralları ise çok basit :

  Çiğ et, kümes hayvanları, balık ve yumurtaları tutmadan önce ve tuttuktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın,
  Et ve sebzeleri kesinlikle aynı tahta üzerinde doğramayın,
  Meyve ve sebzeleri çok iyi yıkayın. Her ne kadar vitamininin kabuğunda olduğunu düşünseniz de, yetiştirme aşamasında kullanılan kimyasal maddeleri tamamen ortadan kaldırmak için tek yol meyvelerin kabuklarını soyarak yedirmektir. Yedirdiğiniz meyvelerin organik olduğundan emin olmadıkça bu basit kuralı uygulayın,
  Bebeğinizi beslemeden önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

   
Bebeğinizin temizliği nasıl yapılmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cilt temizliği nasıl yapılmalı?

  Cilt temizliği nasıl yapılmalı?

  yüz temizliği nasıl yapılmalı Sağlıklı bir cilt en başta düzenli bir şekilde yapılan cilt temizliğinden geçer.Nasıl bizler nefes almadan yaşayamazsak cilt gözenekleride kir, hava şartları, makyaj kalıntıları ve daha birçok etkenden dolayı tıkanır nefes alamaz.Nefes alamayan bir cilt şüphesiz ki cansız yorgun ve bakımsız bir görüntü teşkil edecektir.Cilt temizliğiyle ilgili detayları ve...
 2. Bebeklerde Gaz Sancısı nasıl giderilir neler yapılmalı

  Bebeklerde Gaz Sancısı nasıl giderilir neler yapılmalı

  Yeni doğan bebeklerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de gaz sorunudur. 2 hafta ile 3 aylık bebeklerde çok karşılaşılan bir sorundur. Yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 25 arasındaki bebekte gaz sorunu (kolik) görülmektedir. Bu sorunun neden kaynaklandığı ise tam olarak aydınlanmamıştır. Sosyal faktörler, psikolojik faktörler etkili olarabilir. Ancak tek bir sebebi bulunmamaktadır. Kolik yani...
 3. Tay Tüyü Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı?

  Tay Tüyü Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalı?

  tay tüyü koltuk, tay tüyü koltuk temizliği, tay tüyü temizliği Son dönemlerin kullanım kolaylığıyla en çok tercih edilen silinebilir kumaş cinsi olan tay tüyü koltuk ve kanepelerin (sandalyelerin) temizliği de gayet kolaydır. Eğer siz de bu harika dokulu kumaşı mobilyalarınızda kullanacaksanız, işte size temizlik ipuçları... Özellikle açık renk bir kumaş tercih ettiyseniz, sürekli...
 4. Bebek Arabası Nasıl Yıkanır?

  Bebek Arabası Nasıl Yıkanır?

  Bebeğinizi kolay ve konforlu taşımanın yollarından biride bebek arabalarıdır.Bebeğinizi hava almaya gezmeye çıkarma gibi eylemlerde en sık bebek arabası kullanılır..Bebeğiniz kaç aylık olursa olsun eli kıyafetleri hep bebek arabası ile temas halindedir .Bu yüzden bebek arabalarının hijyeni önemlidir.Bebek arabalrını bebeğinizin mikrop kapmaması için temizlemeye özen göstermelisiniz.Peki...
 5. Parke temizliği nasıl yapılmalıdır?

  Parke temizliği nasıl yapılmalıdır?

  Parkeler ev dekorasyonlarında son senelerde zeminlerde en çok tercih edilen zemin dekorları arasındadır. Parkeler şıklığı ve dekoratiflikleri ile sadece ev dekorlarında değil; işyeri ya da otel cafe tarzı işletmelerde de sık kullanılmaya başlayan tercihler arasında kendini göstermektedir. Ahşap yüzeylerde görüntü kirliliğine sebep olacak çizikler ve su ahşabın genel olarak düşmanları...

Sayfayı Paylaş