1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Bebeğinizin Uykusu Nasıl?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  bebeğimi nasıl uyutmalıyım bebekler nasıl kilo alır bebeğim kilo alır bebek nasil alir bebek
  Bebeğiniz uyuyor. İlk çocuğunuz ve onu her şeyden sakınıyorsunuz. Peki gece uyanmaları, acıkmalar, bunların hepsi normal mi?


  Özellikle yeni anne-baba olduysanız, bir süreliğine uykunuza veda etmek zorundasınız. Üstelik ilk zamanlarda muhtemelen panikleyecek, bebeğinizin düzenli nefes alıp almadığını kontrol etmek için defalarca yatağınızdan kalkacaksınız. Sizi biraz olsun rahatlatmak amacıyla annelerin bu konuda en sık sorduğu soruları cevaplarıyla derleyelim istedik.

  1. Bebeğimi sırtüstü mü uyutmalıyım?
  Uzmanların tavisyesi bebeklerin uyutulurken sırtüstü, ya da yanları üzerine yatırılması gerektiği doğrultusunda. Bebeğinizin yaşı biraz büyüyüp de dönmeyi başarabildiği zaman, en iyi uyuma pozisyonu bebeğin kendisini rahat hissettiği pozisyon olacaktır.

  2. Bebeğimin gece boyunca uyumasını nasıl sağlarım?
  Bebeklerin gecenin bir yarısında uyanmaları olağandır. Daha kesintisiz bir uyku için işe bir rutin tutturmakla başlayabilirsiniz. Ayrıca gün içerisindeki beslenmesini artırıp, iyi aydınlatılmış bir yerde uykuya yatırmak da bebeğinizin geceleri daha iyi uyumasına yardımcı olabilir.

  3. Bebeğimin uyku düzenini değiştirmem mümkün mü?
  Bebeklerin uyku düzeni genellikle yetişkinlerinkinden farklıdır. Eğer bebeğiniz gece kuşuysa, bebeğinizin uyku düzenini kendinizinkine yaklaştırmak için uygulayabileceğiniz bazı stratejiler var: İşe, uyanık olduğu zamanı kademeli olarak artırarak başlayın. Bunu yapmanın bir yolu, bebeğinizi gün içerisinde daha çok kucağınızda taşımaktır. Ayrıca daha sık beslemek ve akşamları da az ve sık beslemek bebeğin gece daha uzun bir periyod boyunca uyumasını sağlayabilir.

  4. Bebeğim uykulu. Onu beslemek için nasıl uyandırabilirim?
  Yenidoğan çok uykulu olduğunda, ihtiyaç duyduğu halde, bu ihtiyacının altında beslenebilir. Ne kadar az beslenirse, uykusu da o denli artar ve bu durum bir kısır döngü halini alır. Özellikle ilk haftalarda bebeğinizin açlık işaretlerini izlemek son derece önemlidir. Onun, onu görebildiğiniz ve duyabildiğiniz bir yerde dinlenmesini sağlayın. Biraz kıpırdanmaya başlayıp, minik sesler çıkarttığında ve ellerini ağzına getirdiğinde, besleme için iyi bir zamandır. Bezi dışında, giysilerini çıkarın. Bebeğin anneyle cilt temasında olması, bebeğin beslenmek için uyanık kalmasına yardımcı olur.

  5. Emzirilen bebeklerin çoğunlukla gece kuşu olduğu doğru mu?
  Bazı araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin, mamayla beslenenlere oranla daha sık uyandıklarını gösteriyor. Bebeklerin gece uyanma sebeplerinden biri beslenmek. Aldıkları kalorinin yaklaşık üçte birini bu gece beslenmeleri sırasında kaybediyorlar. Yenidoğanın midesi çok küçüktür -yaklaşık kendi yumruğu kadar- ve fazla miktarda sütü tutamaz. Anne sütü hazmı hızlandırdığından, bebekler daha sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Sık beslenmenin, ani bebek ölümü sendromu riskini azaltma ve annenin doğurganlığını kontrol etmek gibi başka yararları da vardır.

  6. Uyku eğitimi: Bebeğim için uygun olan bir yöntem var mı?
  Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, başarınız, seçtiğiniz yaklaşıma olan güveninize, bu yöntemin size verdiği rahatlık duygusuna ve bebeğinizle olan uyumuna bağlıdır. Eğer bebeğinizin ihtiyaçlarına cevap veriyorsanız, o da sizin sakin ve güvenli mesajınıza cevap verir ve kendi kendine uykuya dalabilir.

  7. Bebeğimin gerçekten de gece beslenmesine ihtiyacı var mı?
  Çoğu bebek ihtiyacı olan besleyenleri gece beslenmesi sırasında alırlar. Eğer bebeğiniz 6 haftalıktan daha büyükse, sağlıklıysa ve normal bir şekilde kilo alıyorsa, bebeğinizi beslemek için gece uyandırmasanız da olur.   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bebeğinizin Uykusu Nasıl?
  bende 2 yaşına kadar oğlumda uyku problemi yaşadım gece kaç kere uyanırdı Allaha şükür şimdi düzeldi paylaşımın için saol canım
   
Bebeğinizin Uykusu Nasıl? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güzellik Uykusu Nasıl olmalı?

  Güzellik Uykusu Nasıl olmalı?

  uyku,güzellik uykusu,rahat uyumak için ne yapmalıyız,sağlık için rahat uyumak,rahat bi uyku için öneriler. Uyku, bedenimizin ve beynimizin çalışabilmesi için büyük önem taşıyor. Çünkü gün boyu kullandığımız bütün enerji, uyku sırasında yenileniyor. Uzun süre uykusuz kaldığımızda da hem bedensel hem de ruhsal problemler ortaya çıkıyor. Anlama güçlüğü çekiyor, derslerimize konsantre...
 2. Bebeklerde gece uykusu nasıl olur?

  Bebeklerde gece uykusu nasıl olur?

  Bebek uykusu Gece gündüz ayırımı Selam kızlar, Biran önce bebeğimizin uyku düzenin oturmasını isteriz ama tabiki zaman alıcak şeyler bunlar Bebeğiniz uykuya kendi kendine dalarsa gece sizi çağırdığında onunla ilgilenmeniz ve altını değiştirmenizin sakıncası yoktur. Gece uyandığı zaman bebeği çığlık çığlığa ağlatmayın ama daha ilk sesini duyuşunuzda da atlamayıp ve hemen kucağa almadan,...
 3. Bebeklerde gündüz uykusu nasıl olmalı?

  Bebeklerde gündüz uykusu nasıl olmalı?

  Bebek uyuma saatler yeni doğan günde kaç saat uyur Merhaba kızlar özelikle yenidoğan bebeklerde gündüz gece ayırımı yok her an uyuyabilirler yada kalkabilirlerBazı bebekler gece kuşudur. Bebekler ilk aylarda gece gündüz farkını bilmezler. İlk günlerde pek bir şey yapamazsınız ancak bebeğiniz haftalık olduğunda ona gece ve gündüzü ayırt etmeyi öğretebilirsiniz. Gündüz uyanık olduğunda...
 4. Güzellik Uykusu Nasıl Oluyor?

  Güzellik Uykusu Nasıl Oluyor?

  güzellik uykusu güzellik uykusu nasıl olur Sevgili melekler, gece yatamayan sabah da kalkamayanlardan mısınız? Sabah kalktığınızda dinlenmiş değil aksine yorgun olarak mı kalkıyorsunuz? Yattığınızda bir türlü uyuyamıyor, yatak içinde dört mü dönüyorsunuz? Aşağıdaki makaleyi okuduğunuz ve uygulamaya başladığınızda uykunuzdan verim alacak, uzmanların bahsettiği güzellik uykunuzu almış...
 5. Bebeklerde gece ve gündüz uykusu nasıl olmalı?

  Bebeklerde gece ve gündüz uykusu nasıl olmalı?

  bebeklerde uyku düzeni nasıl olmalı,bebekler ne kadar uyumalı,bebekler gündüz ne kadar uyumalı,bebekler gece ne kadar uyumalı,bebeklerde uyku düzeni hakkında bilgiler Gündüzleri uykularını alıp‚ geceleri oynayan bebekler anne babalarına hayatı zindan edebilirler. Gece ile gündüz arasındaki ayrımın farkına varılmaması neyse ki geçici bir durumdur. Yenidoğanlar‚ ışık farklarının olmadığı...

Sayfayı Paylaş