1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebeğinizin Zekasını Arttırabilirsiniz

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Sevgili melekler; bebeğinizi eğitmeye anne karnından başlayabilirsiniz. Beslenme şekliniz, sağlık durumunuz, duygusal haliniz bebeğinizin beyin gelişimi için çok önemli. 10 adımda bebeğinizin zeka gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacak adımları atabilirsiniz. Her çocuk, anne karnında gelişimini etkileyen pek çok unsurun tesiri sonucunda dünyaya belli bir potansiyelle gelir. Bunda kalıtımın rolü de önemlidir; ama zekâyı sadece genetik unsurlara bağlamak da doğru değil. Genç Beyin dergisinin ocak sayısında yer alan 'Anne karnında zeka gelişimi' adlı dosyada bebeklerin IQ'sunun nasıl artırılabileceği üzerinde duruluyor. Hamileliğiniz sırasında bebeğinize güzel sesler, ruhu okşayan nağmeler, tatlı sadâlar dinletmenin sizi rahatlatıp bebeğinizi olumlu etkilediği bir gerçek. Fakat bilin ki, bebeğinizin IQ'sunu başka yöntemlerle de artırmanız mümkün. Nasıl mı? Onun için iyi bir başlangıç yapın ve bu 10 tavsiyeye kulak verin.
  < Konu Resmi..>

  Bebeğinizin Zekasını Arttırabilirsiniz
  1. Tiroidinizi kontrol ettirin!
  Düşük tiroit bezi problemi hamilelikte anne adaylarının % 2'sini etkiliyor. Yapılan araştırmalar bu annelerin bebeklerinin zekâsının diğer bebeklere göre daha az olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu pahalı bir test olduğu için rutin gebelik tetkiklerinde yer almıyor. Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, saç dökülmesi gibi şikâyetleriniz varsa bu testi yaptırmanızda fayda var.

  2. Hareket edin!
  Hamilelik sırasında düzenli egzersiz yapan ve yapmayan 20 annenin çocuklarının zekâ düzeylerine 5 yaşına geldiklerinde bakılmış. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi, egzersiz yapan annelerin çocukları daha zeki!

  3. İdeal miktarda kilo alın!
  Doktorlar vücut ağırlığının % 20'si kadar kilo alınmasının yeterli olduğunu söylüyorlar. Bunun altında veya üstünde kilo alımının bebeğin fizikî ve zekâ gelişimini olumsuz etkilediği düşünülüyor. Neden mi? Muhtemelen alınan kilo miktarı bebeğinizin ağırlığını, dolayısıyla da beynin büyüklüğünü ve zekâsını etkiliyor.

  4.Dişlerinize baktırın!
  Araştırmalar yepyeni bir hususa dikkat çekiyor: Hamilelik sırasında diş rahatsızlığı geçiren anneler 7 kat daha fazla prematüre ya da düşük kilolu bebek dünyaya getirme riski taşıyorlar. Bu bebekler de öğrenme ve gelişim safhalarında güçlük çekiyorlar. Diş hastalıkları genellikle başlangıçta belirti göstermediği için 6 ayda bir diş hekimine uğramanızda fayda var.

  5. Vitamin alın!
  B12 ve demir alımı fetüsün entelektüel potansiyelini artırıyor. Yeterli demir alımı asla gıdalarla sağlanamıyor. Bu sebeple bebek doğmadan önce onun demir depolarını oluşturması açısından hamilelik süresince her gün demir muhtevalı tabletlerden bir tane alınması gerekiyor.

  6. Neşenizi kaybetmeyin!
  Bebeğin algıları henüz doğmadan önce başlıyor. Bu açıdan bakıldığında; kendini iyi hisseden bir anne adayının bebeğinin de anne karnında kendini muhteşem iyi hissedeceğini kabul etmek gerekiyor. Bu durum da beyin işlevlerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.

  7. Beslenmenize dikkat!
  Hamilelikte beslenme zekâ gelişimindeki en önemli unsur. Özellikle kolin (sinirsel iletimde önemli bir rol oynayan madde) içeren gıdaları tercih edin. Bu yiyeceklerin en önemlileri yumurta ve et olarak kabul ediliyor.

  8. Bebeğinizi emzirin!
  Bebek doğduktan sonra da onun için yapabilecekleriniz var. Her şeyden önce onu emzirin. Bu, onun hem sağlığını hem de zekâsını olumlu yönde etkiliyor.Bebekliğinde emzirilen çocukların zeka seviyeleri hazır mamayla beslenenlere göre 3 puan fazla olarak tespit edilmiştir.

  9.Depresyondan uzak durun!
  Hamilelikte olduğu gibi doğumdan sonra da depresyondan uzak durmanız gerekiyor.Üç yaşına kadarki dönem de anneleri depresyonda olan çocukların özellikle dil gelişiminde ve öğrenme kabiliyetinde zayıflık görülüyor.

  10.Demiri eksik etmeyin!
  Şüphesiz bütün mineraller bebeğiniz için gerekli. Ancak demirin ayrı bir önemi var.Demir eksik alındığı taktirde beynin kritik bazı noktaları yeterli şekilde gelişmiyor.Anne sütüyle beslenen bebekler için problem yok.


   
Bebeğinizin Zekasını Arttırabilirsiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğinizin zekasını geliştirin

  Bebeğinizin zekasını geliştirin

  Bebeğinizin zekasını geliştirin Evet, genetik söz konusu tabii... Ama aile, çevre ve eğitimin zekaya katkılarını kimse inkar edemez. Uzmanlar, bebeklerin yaşamlarının ilk yılının öğrenme becerisi için çok önemli bir dönem olduğunu belirtiyor. Üstelik onun en iyi öğrenme aracı da sizsiniz. Onunla konuşarak, şarkılar söyleyerek, bir şeyler okuyarak, onu güldürerek bebeğinizin zeka gelişimine...
 2. Tv Bebeklerİn Zeka DÜzeyİnİ Arttiriyor Mu

  Tv Bebeklerİn Zeka DÜzeyİnİ Arttiriyor Mu

  İngiltere’de yapılan bir araştırma, 8 ila 26 aylık bebeklerin televizyon yardımıyla daha iyi öğrendiğini gösterdi. Londra’daki Royal Free Hastanesi’nde gerçekleştirilen bir çalışmada, televizyonun, iki yaşına kadar olan bebeklerin bilgi gelişimini olumlu yönde etkilediği anlaşıldı. Ben Lloyd ve Kantini Brodie adlı iki pediatri uzmanının “Her anne-babanın kendi evlerinde gerçekleştirebileceği...
 3. Bebeklere işaret dilini öğretmek zekayı geliştiriyor

  Bebeklere işaret dilini öğretmek zekayı geliştiriyor

  sayı saymayı öğreten oyunlar bebeklere konuşmayı öğretmek bebeğe konuşmayı öğretmek sayı saymayı öğreten video Polonyalı araştırmacılara göre, bebeklere işaret dilini öğretmek, zekayı geliştiriyor, iletişimi artırıyor ve hayal gücünü zenginleştiriyor. Bebeğe telaffuz edemeyeceği sözcükleri söyletebilmek ve onunla daha iyi iletişim kurabilmek için Polonyalı bazı dilbilimciler, sağır ve...
 4. bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar

  bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar

  ayak koklama oyunu ayak koklama oyunları gıdıklama oyunu erkek gıdıklama çorap eşleştirme çok beğendim sizin de ilginizi çeker diye düşündüm bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar Okuduğum bir kitap, bebeğimize ilgi sürecimizi “Bebeğinizi seviyor musunuz? Yoksa hoşlanıyor musunuz?” sorusu ile ilişkilendirmişti. Önce insanın kendi bebeğinden sadece hoşlanıyor olması fikri bana çok uzak...
 5. Bebeklerin Zeka Gelişimi İçin Öneriler

  Bebeklerin Zeka Gelişimi İçin Öneriler

  bebeklerin zeka gelişimi bebeklerin zeka gelişimi için bebeklerin zekası nasıl geliştirilir ile ilgili bilgiler burada melekler. Çocuklarımız herşeyimizdir, onlara gözümüz gibi bakarız melekler :) Onların her yönüyle mükemmel ve sağlıklı gelişmeleri tek arzumuzdur. Bebeğimizin sağlıklı gelişimi için beden sağlığı dışında zeka gelişimine de gereken önemi vermeliyiz. Bebeklerin zeka gelişimi...

Sayfayı Paylaş