1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.530
  Beğenilen Mesajlar:
  1.025
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebeğinizin Zekasını Arttırabilirsiniz

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Sevgili melekler; bebeğinizi eğitmeye anne karnından başlayabilirsiniz. Beslenme şekliniz, sağlık durumunuz, duygusal haliniz bebeğinizin beyin gelişimi için çok önemli. 10 adımda bebeğinizin zeka gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacak adımları atabilirsiniz. Her çocuk, anne karnında gelişimini etkileyen pek çok unsurun tesiri sonucunda dünyaya belli bir potansiyelle gelir. Bunda kalıtımın rolü de önemlidir; ama zekâyı sadece genetik unsurlara bağlamak da doğru değil. Genç Beyin dergisinin ocak sayısında yer alan 'Anne karnında zeka gelişimi' adlı dosyada bebeklerin IQ'sunun nasıl artırılabileceği üzerinde duruluyor. Hamileliğiniz sırasında bebeğinize güzel sesler, ruhu okşayan nağmeler, tatlı sadâlar dinletmenin sizi rahatlatıp bebeğinizi olumlu etkilediği bir gerçek. Fakat bilin ki, bebeğinizin IQ'sunu başka yöntemlerle de artırmanız mümkün. Nasıl mı? Onun için iyi bir başlangıç yapın ve bu 10 tavsiyeye kulak verin. [​IMG]
  Bebeğinizin Zekasını Arttırabilirsiniz
  1. Tiroidinizi kontrol ettirin!
  Düşük tiroit bezi problemi hamilelikte anne adaylarının % 2'sini etkiliyor. Yapılan araştırmalar bu annelerin bebeklerinin zekâsının diğer bebeklere göre daha az olduğunu ortaya koyuyor. Ancak bu pahalı bir test olduğu için rutin gebelik tetkiklerinde yer almıyor. Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, saç dökülmesi gibi şikâyetleriniz varsa bu testi yaptırmanızda fayda var.

  2. Hareket edin!
  Hamilelik sırasında düzenli egzersiz yapan ve yapmayan 20 annenin çocuklarının zekâ düzeylerine 5 yaşına geldiklerinde bakılmış. Sonuç tahmin ettiğiniz gibi, egzersiz yapan annelerin çocukları daha zeki!

  3. İdeal miktarda kilo alın!
  Doktorlar vücut ağırlığının % 20'si kadar kilo alınmasının yeterli olduğunu söylüyorlar. Bunun altında veya üstünde kilo alımının bebeğin fizikî ve zekâ gelişimini olumsuz etkilediği düşünülüyor. Neden mi? Muhtemelen alınan kilo miktarı bebeğinizin ağırlığını, dolayısıyla da beynin büyüklüğünü ve zekâsını etkiliyor.

  4.Dişlerinize baktırın!
  Araştırmalar yepyeni bir hususa dikkat çekiyor: Hamilelik sırasında diş rahatsızlığı geçiren anneler 7 kat daha fazla prematüre ya da düşük kilolu bebek dünyaya getirme riski taşıyorlar. Bu bebekler de öğrenme ve gelişim safhalarında güçlük çekiyorlar. Diş hastalıkları genellikle başlangıçta belirti göstermediği için 6 ayda bir diş hekimine uğramanızda fayda var.

  5. Vitamin alın!
  B12 ve demir alımı fetüsün entelektüel potansiyelini artırıyor. Yeterli demir alımı asla gıdalarla sağlanamıyor. Bu sebeple bebek doğmadan önce onun demir depolarını oluşturması açısından hamilelik süresince her gün demir muhtevalı tabletlerden bir tane alınması gerekiyor.

  6. Neşenizi kaybetmeyin!
  Bebeğin algıları henüz doğmadan önce başlıyor. Bu açıdan bakıldığında; kendini iyi hisseden bir anne adayının bebeğinin de anne karnında kendini muhteşem iyi hissedeceğini kabul etmek gerekiyor. Bu durum da beyin işlevlerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.

  7. Beslenmenize dikkat!
  Hamilelikte beslenme zekâ gelişimindeki en önemli unsur. Özellikle kolin (sinirsel iletimde önemli bir rol oynayan madde) içeren gıdaları tercih edin. Bu yiyeceklerin en önemlileri yumurta ve et olarak kabul ediliyor.

  8. Bebeğinizi emzirin!
  Bebek doğduktan sonra da onun için yapabilecekleriniz var. Her şeyden önce onu emzirin. Bu, onun hem sağlığını hem de zekâsını olumlu yönde etkiliyor.Bebekliğinde emzirilen çocukların zeka seviyeleri hazır mamayla beslenenlere göre 3 puan fazla olarak tespit edilmiştir.

  9.Depresyondan uzak durun!
  Hamilelikte olduğu gibi doğumdan sonra da depresyondan uzak durmanız gerekiyor.Üç yaşına kadarki dönem de anneleri depresyonda olan çocukların özellikle dil gelişiminde ve öğrenme kabiliyetinde zayıflık görülüyor.

  10.Demiri eksik etmeyin!
  Şüphesiz bütün mineraller bebeğiniz için gerekli. Ancak demirin ayrı bir önemi var.Demir eksik alındığı taktirde beynin kritik bazı noktaları yeterli şekilde gelişmiyor.Anne sütüyle beslenen bebekler için problem yok.

   
Bebeğinizin Zekasını Arttırabilirsiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğinizin zekasını geliştirin

  Bebeğinizin zekasını geliştirin

  Bebeğinizin zekasını geliştirin Evet, genetik söz konusu tabii... Ama aile, çevre ve eğitimin zekaya katkılarını kimse inkar edemez. Uzmanlar, bebeklerin yaşamlarının ilk yılının öğrenme becerisi için çok önemli bir dönem olduğunu belirtiyor. Üstelik onun en iyi öğrenme aracı da sizsiniz. Onunla konuşarak, şarkılar söyleyerek, bir şeyler okuyarak, onu güldürerek bebeğinizin zeka gelişimine...
 2. bebeğinizin zeka testini kendiniz yapabilirsiniz

  bebeğinizin zeka testini kendiniz yapabilirsiniz

  Bebeklerin her türlü davranışını değerlendirme altına alan test, anne-babalara çocuklarının parlak zekalı mı yoksa kalınkafalı mı olacaklarını belirlenebileceğini iddia ediyor. Anne-baba olmak o denli iddialı bir iş haline geldi ki İngiltere'de bebeklerin zeka seviyesini ölçen bir test geliştirildi. Bebeklerin her türlü davranışını değerlendirme altına alan test, anne-babalara çocuklarının...
 3. bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar

  bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar

  ayak koklama oyunu ayak koklama oyunları gıdıklama oyunu erkek gıdıklama çorap eşleştirme çok beğendim sizin de ilginizi çeker diye düşündüm bebeğinizin zeka gelişimi için oyunlar Okuduğum bir kitap, bebeğimize ilgi sürecimizi “Bebeğinizi seviyor musunuz? Yoksa hoşlanıyor musunuz?” sorusu ile ilişkilendirmişti. Önce insanın kendi bebeğinden sadece hoşlanıyor olması fikri bana çok uzak...
 4. Bebeğinize kendiniz zeka testi yapın!

  Bebeğinize kendiniz zeka testi yapın!

  zeka testi yapmak istiyorum aykü testi yapmak istiyorum Sevgili anne melekler ; "Bebeklerin her türlü davranışını değerlendirme altına alan test, anne-babalara çocuklarının parlak zekalı mı yoksa kalınkafalı mı olacaklarını belirlenebileceğini iddia ediyor. " Anne-baba olmak o denli iddialı bir iş haline geldi ki İngiltere'de bebeklerin zeka seviyesini ölçen bir test...
 5. Emzirmek bebeğin zekasını geliştirir mi?

  Emzirmek bebeğin zekasını geliştirir mi?

  bebeklerde zeka gelişimi,emzirme bebeğin zekasını geliştirir mi,emzirmenin bebek zekasındaki önemi,anne sütü emen bebekler daha mı zeki,anne sütü içen bebeklerin zeka gelişimi,anne sütünün önemi,anne sütünün yararları Anne sütü ve emzirmenin her geçen gün farklı bir yararı ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalar bağışıklık sistemini güçlendiren faydalarının yanı sıra, emzirmenin ve anne sütünün...

Sayfayı Paylaş