Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bebek Ayakkabıları Nasıl Olmalı ?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bebek ayakkabıları bebek ayakkabıları nasıl olmalı bebek ayakkabısı bebek ayakkabısı nasıl olmalı ile ilgili bilgiler burada melekler. Bebeklerin ilk adımlarını atmaya başladığı o heyecanlı günlerde anne babalar bebek ayakkabısı arayışına girerler. :) İlk adım ayakkabısı da denilen birbirinden şık ve sevimli bebek ayakkabısı modelleri hemen her çocuk mağazasında bulunur. Yalnız anne baba olarak, bebek ayakkabısı nasıl olmalı bilmeliyiz. Sırf şekli modeli hoşumuza gitti diye her ayakkabıyı bebeğimize giydirmemeliyiz. Peki bebek ayakkabıları nasıl olmalı ? Makalemizde uzun uzun bu sorunun cevabını bulacaksınız melekler :)

  < Konu Resmi..>  Öncelikle bebek ayaklarının , yağ dokusundan zengin ve bu sebeple tombul olduğunu söyleyelim. Bebek ayaklarının, hareketlerini kısıtlı olması, görünüşünün fasulye gibi olması, bize bebeğin anne karnında sıkıştığını ve gelişimsel kalça problemlerinin de beraber olabileceğini düşündürür.
  Ayak problemin çoğu, kendiliğinden düzelir. Bazı deformiteleri düzeltmek için alçılamalar gerekir.


  Bebek ayaklarının şeklini belirleyen en önemli etken, genetik özelliklerdir.yine , genetik geçişli bağ dokusu gevşekliği sonucu,kemikleri ve eklemleri birbirine bağlayan bağlar normalden biraz daha esnek olduğu için, çocuğunuz yere basınca ayağı tamamen yere temas edebilir. Ancak, parmak ucunda durunca ayak çukuru görünür.
  Ayak şeklini etkileyen faktörlere gelince; çocukların bacak şekilleri, özelliklede X-bacak, ayaklarının içe doğru yatmasına neden olur. Gerek doğumsa gerekse de edinsel bazı kas ve sinir hastalıkları sonucu ayak şekli etkilenir ve düz taban gibi görünür. Ayaktaki küçük kemikler bazen birbirleriyle tam eklemleşmezler. Kemik veya kıkırdak bağlantılar kalır. Ayak hareketleri kısıtlanır ve ayak çukuru görünmez olur. Çocukların ayak çukurlarının gelişmesi ortalama 10 yaşına kadar sürer. Tabanın düz görünmesi 2-2.5 yaşına kadar olağandır. Erişkinliğe doğru giderek azalır. Bu durum, düz tapanlık ( filexible pesplanus) olarak adlandırılır. Ayak arkının yani ayakta normalde olması gereken çukurların gelişmesi için, çocuğun ayağını sıkıştırmayacak, ön tarafı geniş ayakkabıları giydirilmelidir.

  Ayak gelişimini engellemeyecek ayakkabı, içinde özel takviyeler ve kabartılar olan ayakkabı demek değildir. Uzun süreli, kontrollü çalışmalarla, özel imal edilmiş tabanlıkların ve takviyeli ayakkabıların, ayak arklarının gelişimi üzerine hiç etkisi olmadığı ispat edilmiş; hatta çocukluğunda bu tip ayakkabı giyenlerin özgüvenlerinin zayıf ve daha az girişimci kişiler oldukları belirlenmiştir. Eğer çocuk ayağının iç tarafında ağrı, yorgunluk ve gece kramplarından şikayet ediyorsa ayak iç tarafında nasır oluşmuşsa, ayağı rahatlatmak için bazı destekleyici düzenlemeler yapılabilir. Çocuk parmak ucunda dururken ayak çukuru belirmiyorsa, bu oldukça önemli bir bulgudur. Bacak arkasındaki kas kısalmış ve ayağı deforme edici yönde çalışmaya başlamış demektir. Ayağın yakın takibi ve tedavisi gerekir. Ayakların iç kısmının yer yapışması, ailelerin en sık doktora baş vurmalarının sebeplerinin başında gelmektedir. Biz pediatrik ortopedistlerin görevi, çocuğu muayene edip, sorunu belirledikten sonra aileyi ayak gelişimi ve belirlenen problem konusunda aydınlatmaktır. Ebeveynler, çocukların nasıl gözlemleneceği ve ayakkabı seçiminde nelere dikkat edilmesi gereği konusunda eğitilmelidirler. Yukarıda belirtildiği gibi, parmak ucunda yürürken veya dururken, ayak çukurunu gözlemlemek, en önemli noktadır. Çocuk yürüyene kadar ayakkabı, kıyafetin tamamlayıcısıdır. Evde çorapla dolaşabilir.

  Düşecek olursa, çocuğun ayakkabı ile ayakta durduğu süre, birkaç saati geçmez. Küçük çocuklar oynarken otururlar ve günün büyük kısmını da uykuda geçirirler. Okul çağında ise, zamanın büyük kısmı yine oturarak geçer. Çocuğun ayakta durduğu sürenin kısalığı göz önünde tutulursa, destekli ayakkabıların neden fayda sağlamayacağı anlaşılacaktır.
  Ayakkabı, eldiven gibi ayağı dış etkenlerden koruyan bir araçtır. Çocuklar uygun ayakkabılar hafif, elde katlanabilecek kadar esnek, topuksuz ve ön kısmı ark gelişimini engellemeyecek kadar geniş, parmakların üzerine baskı yapmayacak biçimde yüksek burunlu olmalıdır. Ayakkabı ayağın en uzun parmağından bir parmak kalınlığı kadar büyük olmalıdır. Bu özelliklere sahip her türlü ayakkabı çocuklara rahatlıkla giydirilebilir. Bunların özel yapın veya marka olması gerekli değildir. Klinik şikayeti olan çocuklara koşu ayakkabıları da önerilebilir. Bu ayakkabılar iyi desteklenmiş ve çocuğun zevkle giymesi kabul edilebileceği ayakkabılardır.

  Sonuç olarak dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, ayakların iç kısmı yere temas eden çocuğumuz, eğer parmak ucunda dururken ayak çukuru belirmiyorsa, konunun uzmanı bir ortopediste danışmanın zamanı gelmiştir.

  Çocuklarımız için doğru ayakkabılar; hafif, esnek, ayağı sıkıştırmayan, geniş, parmak kısmı yüksek olanlardır. Özel yapım ayakkabılar ve ayakkabı içi düzenlemelerin kanıtlanmış bir yararı yoktur.


   
Bebek Ayakkabıları Nasıl Olmalı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğimin Yatağı Nasıl Olmalı?

  Bebeğimin Yatağı Nasıl Olmalı?

  Bebeğimin Yatağı Nasıl Olmalı? İyi bir gece uykusu , hepimizin olduğu gibi bebeklerinizin de ihtiyacı! Bebeğinizi yatağına her yatırdığınızda, yattığı yerin sadece güvenli değil aynı zamanda rahat ve huzurlu olduğundan da emin olmanız gerektiğini unutmayın! İşte bir bebek karyolasında ve aksesuarlarında bulunması gereken özellikler: Bebek Karyolası: ● Karyola kesinlikle sağlam...
 2. Bebeğimin yatağı nasıl olmalı ?

  Bebeğimin yatağı nasıl olmalı ?

  bebek yastığı nasıl olmalı sağlıklı yastık nasıl olmalı bebek için sağlıklı yatak İyi bir gece uykusu , hepimizin olduğu gibi bebeklerinizin de ihtiyacı! Bebeğinizi yatağına her yatırdığınızda, yattığı yerin sadece güvenli değil aynı zamanda rahat ve huzurlu olduğundan da emin olmanız gerektiğini unutmayın! İşte bir bebek karyolasında ve aksesuarlarında bulunması gereken özellikler: Bebek...
 3. Bebek Odası Nasıl Olmalı ?

  Bebek Odası Nasıl Olmalı ?

  bebek odası bebek odası nasıl olmalı Yenidoğan bebek eve getirildiğinde ister kendine ait odası olsun, ister bir süre anne babası ile aynı odada yatsın, yatacağı odanın bazı özelliklere sahip olması gereklidir melekler :) En ufak birşeyden hastalanabilecek, bu son derece hassas bünyenin vaktinin çoğunu geçireceği yatağının bulunduğu odanın nasıl olması ile ilgili bilgileri makalemizden...
 4. Bebeğin hareketleri nasıl olmalı?

  Bebeğin hareketleri nasıl olmalı?

  bebek hareket azalması bebek hareket izlenmesi selam kızlar, uzmanlar tarafından önerilen herzaman bebek hareketlerinin gözlemlenmesi ama tabi bunu takıntı haline getirilmemesi son 2 saate yaklaşıl 10 adet oynama olması gerekiyor bunun altında az bşr sayı olursa hemen doktorunuza danışın ama bunun yanında eğer bebeğiniz normalde çok hareketli bir bebek ise ve 2 saate 10 kezde atıyor olsa...
 5. Bebek yatağı nasıl olmalı

  Bebek yatağı nasıl olmalı

  bebek yatağı nasıl olmalı Bebek yatağı çeşitleri Selam kızlar Bende yatak alırken çok araştırmıştım ben çok büyük olmayan bir yatak tercih ettim2 yaşına geldiğinde yenileriz diye düşündük sizlerede tüm ayrıntıları ile nelere dikkat etmeniz gerekir paylaşmak istedim Bebek odaları için özel tasarım sticker ve ayna modelleri | Melekler Mekânı | Hamilelik Hobiler Magazin Moda Gebelik Sağlık...

Sayfayı Paylaş