Bebek Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Bebek Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Bebek Ayakkabısı Alırken- Bebeklerin ayak sağlığı önemsenmelidir. Henüz vücutları taze gelişime uygun olan bebeklerimizin ayak gelişimi için ayakkabı seçimi de son derece önemlidir. Bebeklerin vücutları henüz daha yumuşak olduğu için gireceğe her türlü kalıba da ayak uydurur ama bu kalıbın doğru seçilmesi önemlidir. İnanın hanımlar ayakkabı tercihi ileri ki yaşamı için çocuğunuzun yürüyüş biçimi iskelet sistemi fiziksel durumunu çok yakından ilgilendiriyor. Ben de kızlarım yürümeye başladıklarında acaba diye çok araştırma yaptım bu konuda ama iyi ki araştırmışım ki şimdi doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum. Peki siz henüz ilk kez daha bebeğinize ayakkabı tercihi yapacaksanız bu yazıma mutlaka göz atınız.

bebek ayakkabisi alirken nelere dikkat etmeliyiz.jpg

Aslında bebeğimize herşeyin en iyisini almaya çalışırız anne ve babalar olarak. Kimimiz bunu bütçemiz dahilinde yaparız. Tabii ki en iyisi olsun isteriz ama bu mümkün olamıyor maalesef. Bazen inanın kendinizden bile kıstığınız oluyor yeter ki çocuğum güzel gelişsin eksik kalmasın bir şeyden diye. İlk doğduğundan yürümeye başlayana kadar bebeğimizin ayaklarını patiklerle ya da yumuşak tabanlı ev ayakkabıları ile korumaya çalışırken artık yürümeye ayakta durmaya başladığı andan itibaren ona ilk adım ayakkabısı almak şart oluyor. Dediğim gibi bebeklerin ayakları yumuşacık bir yapıda olduğu için hangi kalıba sığdırırsanız o şekilde ilerleyecektir. Bebeğinize alacağınız ayakkabıda öncelik şıklık olmamalı tabii ki sağlığına uygun rahat hareket edebileceği, yumuşak yapılı bir ayakkabı önemli.

bebek ayakkabisi secerken.jpg

Ben ikizlerim için özellikle ilk olarak tabii ki ilk adım ayakkabısına çok önem verdim en iyisini almaya çalıştım. Bir de annelerin en çok sordukları soru acaba ben bebeğime kaç numara ayakkabı almalıyım? Tabii bebeklerde gelişimlerine göre ayak ölçülerinde farklılıklar olabilir. Benim ikizlerimde bile ayaklarında 1 cm fark var bu az tabii ama daha büyük fark olanlar olabiliyor aynı ayda doğan bebeklerde. Bebeğinize alacağınız ayakkabıyı da benim size tavsiyem gidip görüp yerinde almaktır. Böylece bebeğinize ayakkabıyı denetirken nasıl tam oturup oturmadığını rahatlığını da kontrol edebilirsiniz. Bebeğiniz ne zaman sıralamaya yürümeye tay tay durmaya başladıysa artık ilk adım ayakkabı zamanı gelmiştir. Hemen aşağıda yer alan tablodan bebeğinizin ayak ölçüsüne göre de ayakkabı numarası seçebilirsiniz.

bebek ayakkabi numaralari.jpg

İlk adım ayakkabısını alırken rahat olması ön planda olmalı demiştik. Özellikle bebeklerin 11-12 ayda yürümeye başladığını varsayarsak ona göre tercih yapılmalıdır. Normal bir ayakkabıdan ziyade ilk adım ayakkabıları ilk yürümeye çalışan bebeklere uygun olarak üretilmektedir. İnanın yetişkin ayakkabısından daha pahalı modeller var ama bebeğinizin ayak sağlığı ve ileri ki yaşamı için göze alıyorsunuz. Alacağınız ayakkabıda ucuna bastırdığınızda boşluk olmamalı. Bebeğinize giydirip ayağa kaldırıp ucunu kontrol edebilirsiniz. Tabanı yine esnek olmalı, mutlaka çorapla giydirip öyle denemelisiniz. İlk adım ayakkabısı alacaklar için bilekten destekli bot tarzı ayakkabılar uygun olacaktır daha kolay yürüyecektir bebeğiniz. Tabii burada yaz kış dönemini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Geri