1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bebeğinizin giysilerini yıkarken size ilk başta yol gösterecek, giysilerin üzerinde bulunan yıkama önerileridir. Hepimizin bildiği üzere bebeklerin cilt yapısı çok hassastır. Dolayısıyla bebeklerin cildiyle doğrudan temas eden tüm kıyafetlerini yıkarken iki kere dikkat etmek gerekir. Bebek kıyafetleri öncelikle yetişkin kıyafetleriyle birlikte yıkanmamalıdır. Ayrıca yıkama esnasında çamaşı suyu vb. güçlü ve asitli temizleyiciler tercih edilmemelidir.


  Bir evin, ailenin en küçük, en sevimli bireyi bebeklerdir. Bu küçük bireylerimiz henüz dünya ile yeni tanışma aşamasında olduklarından bir o kadar da savunmasızdırlar. Birçok yerden kolaylıkla mikrop kapabilecekleri gibi bunun en kolay yolu da kıyafetleridir. Direkt vücut ile temas halinde olan giysilerinin hijyeni ve temizliği sağlıkları açısından çok önemlidir.



  < Konu Resmi..>








  Bebek giysilerinin yıkamasında ilk yapılacaklardan biri etikete bakmaktır. Etiketlerde kıyafeti kaç derecede ve hangi konumda yıkaması gerektiği yazdığı için bu giysileri daha doğru yıkama konusunda yol gösterecektir. Yıkama yapılacak deterjan ve yumuşatıcı seçimi önemlidir. Bazı markaların bebekler için özel ürettiği hassas deterjanlardan yararlanılabilir. Doktor veya eczacıdan öneri alınarak bu deterjanlar kullanılmalıdır. Yıkama anında hijyen açısından alt, üst kıyafetlerin ve özellikle iç çamaşırların ayrı yıkanmasına özen gösterilmeli. Düşük sıcaklıkta mikropların kolay ölmediğinden yıkama sıcaklığı maksimum seviyede yüksek tutulmalı. Giysinin iç etiketinde bulunan yıkama önerisindeki maksimum sıcaklığa bakılarak kaç derecede yıkanılması gerektiği öğrenilebilir.





  Yıkamadan önce kurumuş mama, ek gıda veya bebek bezinden sızıp elbiselere bulaşmış bebek dışkıları varsa bunlar önce diş fırçası ile hafifçe temizlenebilir. Deterjanlı ılık suda 30-40 dakika kadar bekletilip sonra yıkama yapılabilir. Yıkama sonrasında kıyafette deterjan kalabileceğinden durulama işlemi iki kere yapılması daha temiz sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Çamaşır makinasını çok doldurmamak da kıyafetlerin daha temiz yıkanmasını sağlayacaktır. En son olarak yıkama bittiğinde kurutma makinası kullanılsa bile kıyafetler virüslerin kırılması için güneş ışığında bekletilmeli.




  Şimdi gelelim ana sorumuza : Bebeğimizin çamaşırlarını nasıl yıkamalıyız?



  •Yukarıda bahsedildiği üzere bebeklerimizin cildi, erişkinlerin cildinden daha hassas olduğu için kendi çamaşırlarımız için kullandığınız deterjanlar bebeğimizin cildine zarar verebilir. Bu nedenle bebeğimizin giysileri kendi giysilerimizden ayrı yıkanmalıdır.



  • Yine satın aldığımız bebek kıyafetlerindeki iç etiketler genellikle sentetik kumaşlardan üretildiğinden bebeklerde kaşıntı, hassasiyet gibi olumsuzluklara yol açabilir. Dolayısıyla bu kıyafetlerin içindeki marka etiketlerini çıkarırsanız bebeğinizin cildinin bu sebeplerle tahriş olmasını önleyebilirsiniz.


  • Bebeğinizin yeni kıyafetlerinin önce yıkanması ve ardından da ütülenmesi gereklidir.


  • Bebeğinizin giysilerini yıkarken cildinin tahriş olmaması için çamaşır suyu ya da buna benzer deterjanlarla giysileri yıkamamalısınız. Bu şekilde uygunsuz deterjan kullanımına bağlı olarak bebeğinizde kaşıntı, hassasiyet, kızarıklık gibi yan etkiler oluşabileceği gibi ilerleyen dönemlerde cildinde alerjik oluşumlar gelişebilir.


  • Bebek giysileri için özel üretilen deterjanlar veya sabun tozları tercih edilebilir. Bebek giysilerini yıkamadan önce üzerinde yazan yıkama talimatnamesinin okunması ve ona göre yıkanması önemlidir. Sıvı deterjanlar daha kolay durulanabildiği için bunları tercih edebilirsiniz.


  • Bebek giysileri yıkandıktan sonra çok iyi durulanmalıdır. Yıkanan giysileri mümkün olduğunca açık havada kurutmalı ve ütülemelisiniz. Ütüleme işlemi bebek giysileri için yüksek ısıda bir nevi hijyenleme sağlayarak hijyenik etkiyi artırır.


  • Bebeğinizin giysilerini güneş gören bir yerde kurutmanız her zaman tercih sebebi olmalıdır. Güneş ışınları bazı bakterileri doğrudan yok edebilmektedir. Bebek çamaşırları iyice kuruduktan sonra serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir.



  bebek çamaşırları kaç derecede yıkanır, bebek kıyafetleri neyle yıkanmalı, bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı, bebek esyalari nasil yikanir, yeni dogan bebek kiyafetleri nasil yikanir, bebek kiyafetleri kac derecede yikanmali, bebek kıyafetleri yıkama, bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanır, yeni dogan bebek kiyafetleri neyle yikanir, bebek kiyafetleri nasil yikanir


   
 2. Nidam

  Nidam Forum Okuru

  onerebileceginiz detercan varmi
   
Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek kıyafeti nasıl seçilir?

  Bebek kıyafeti nasıl seçilir?

  bebek kıyafetleri markaları küçük bebek kıyafetleri bedenleri kıyafet bedenleri kıyafet markaları Bebeğinizin giysilerini seçerken, kullanırken, saklarken ve yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bebeklerinizin giysilerini seçerken dikkat edeceklerimiz, ne kadar giysi almamız gerektiği, giysileri nasıl temizleyeceğimiz gibi konular anne adayları için oldukça önemli...
 2. bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı

  bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı

  bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı ? Yeni aldığımız bebek kıyafetlerini bana kaynanam hemen yıkayalım giydirmeden önce dedi de bu doğru mu hangi deterjanla yıkamamı tavsiye ediyorsunuz siz ne yapıyorsunuz ? Yada yaptınız ?
 3. Bebek Kıyafetlerini Nasıl Seçeceksiniz?

  Bebek Kıyafetlerini Nasıl Seçeceksiniz?

  bebek kıyafetleri bebek alışverişi bebek kıyafeti yıkama Bebek bekleyen meleklerimiz için çok faydalı olacağına inandığımız bir konuyla karşınızdayız melekler :) Bebek alışverişi sırasında kıyafetler nasıl seçilir? Bebek kıyafetleri nasıl yıkanır gibi pek çok sorunun cevabını makalemzide bulacaksınız. Buyrun ..:tik: Bebeğinizin kıyafetlerini sıkça değiştirmek zorunda kalacağınızdan,...
 4. Kıyafetler den ter lekesi nasıl çıkar?

  Kıyafetler den ter lekesi nasıl çıkar?

  Sıcağın etkisinin oldukça arttığı yaz aylarında kıyafetlerde ter lekeleri daha sık görülmeye başlanır. Ter içindeki tuz, yağ ve atık maddelerden kaynaklanan bu lekeler kıyafetin normal şekilde yıkanması ile çıkmayabilir. Bu durumda kıyafetteki ter lekesinin temizlenmesi için bazı özel yöntemler uygulanmalıdır. Koltuk altı veya diğer bölgelerde oluşan ter lekelerini çıkarmak için lekeli...
 5. Bebeğin kulağı nasıl temizlenir?

  Bebeğin kulağı nasıl temizlenir?

  Bebeklerin kulakları yetişkinlere göre çok daha hassastır. Kulak yolları kısa ve daha narindir. Bu sebeple pek çok doktor bebeğin kulağının ebeveynler tarafından temizlenmemesini önerir. Bebeklerde de kulak yolu zaten kulak kirini ve iltihabını kendiliğinden dışarı atar. Kulak kiri dediğimiz birikintiler aslında kulağı dış etkenlerden koruyan bir salgıdır. Dışarı atılan kir ise bu salgının...

Sayfayı Paylaş