Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bebek odasını nasıl hazırlarım?

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Bebek odasını nasıl hazırlarım? Doğacak bebeğinizin odasını hazırlamak bir anne-baba için en zevkli iştir. Aylar öncesinden başlayan hazırlıklar, son aylara doğru daha da hızlanır ve bebeğiniz için en iyisinin hangisi olduğuna karar vermek sizin için daha da zor bir hal alır.

  Oysa bebeğinizin odasını hazırlarken dikkat etmeniz gereken unsurları bilirseniz işiniz biraz daha kolaylaşır. Bunun için profesyonel olarak bu işi yapan firmalarla görüşebileceğiniz gibi, daha önceden ebeveyn olmanın keyfini yaşamış bir arkadaşınız veya aile dostunuzunda fikirlerini alabilirsiniz.

  Elbette her anne baba için bebeği herşeyin en iyisini hakediyor. Ancak sizinde diğer harcamalarınızı da düşünerek bebeğinizin odası için ayırdığınız bir bütçeniz var ve bu bütçeyi aşmamanız gerekiyor. Piyasada ki çeşit çeşit bebek odaları ve aksesuvarlar arasından seçim yapmanızın -hele ki sınırlı bir bütçeyle- kolay olmayacağını baştan kabullenin. İşte bebeğinizin odasını hazırlarken size yardımcı olabilecek küçük bir rehber…


  Rahatlık ve emniyet bir bebeğin odasında olması gereken en önemli iki özelliktir.
  Bebeğiniz için seçtiğiniz oda çok önemli. Uzmanlara göre ideal bir bebek odasının 12-15 metrekare ve en az bir penceresinin olması gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü içeri güneş girmeyen, hava değişimi olmayan bir oda bebeğinizin sağlığı için uygun değil.
  Eşyaya boğulmuş bir odada, bebeğin görüş, hareket ve oyun alanı kısıtlanır. Bol dantelli, fırfırlı, fiyonklu örtüler, sepetler şık ve gösterişli görünmesine rağmeni kıvrımlar arasında toz oluşacağı ve sinek, böcek saklanabileceği için tercih edilmemelidir. Kolay yıkanıp ütülenebilen nevresim takımları seçmek yerinde olacaktır.
  Bebeğinizin odasına halı koymamaya özen gösterin. Çünkü halı odadaki nemi emdiği için alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebiliyor.
  Odayı boyamanız gerekiyorsa yağlı boya yerine çabuk kuruyan, koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı boyaları tercih edin. Pastel renklerin aksine kontrast yapan canlı tonlar bebeğin daha çok ilgisini çeker. Eğer duvarlar pastel tonda ise, canlı renklerdeki posterler ve bordürler odayı neşeli hale getirebilir.
  Odanın perdelerinin bebeğin çok erken saatlerde gün ışığı yüzünden uyanmaması için yeteri kadar kalın olmasına özen gösterin.
  Bebeğin odasındaki mobilyaların ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Fakat toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyaları tercih etmelisiniz. Mobilyalarda sivri çıkıntılar da olmamalıdır. Mobilya alırken boyutlarının bebeğe büyüdüğünde oyun alanı bırakacak şekilde olmasına dikkat etmelisiniz.
  Bebek odasına en güvenli ışıklandırma tavandan yapılır. Kolayca kordonları çekilecek ve devrilecek abajurlar tehlike yaratır. Işığı ayarlanabilir bir düğme ile bebeğinizi çok parlak ışıktan koruyabilirsiniz.
  Karyola alırken; keskin, sivri kenarlı olmamasına, yatağın kenarlarının bebeğiniz büyüdüğünde yataktan atlamayacak kadar yüksek (en az 60 cm.), korkuluklardaki çubukların aralıklarının, bebeğin kolu veya bacağının sıkışmaması için 2.5 cm’den dar, bacaklarını dışarı sarkıtmaması için 6 cm’den geniş olmamasına dikkat etmelisiniz.
  Bebeğinizin ağlama seslerini duyabilmek için odasına bebek telsizi koyabilirsiniz. Özellikle geceleri çok işinize yarayacaktır.
  Bebek yorganı çok ağır olmamalıdır. Daha önceden kullanılmış yorganları tercih etmeyin.
  Ayrıca makine de yıkanabilir olması, temizlik açısından avantaj sağlar.
  Bebeğinizin odasını sadece uyuyacağı değil aynı zamanda günlük diğer aktivilerini geçireği bir yer olduğunu kabul edin ve evinizin geniş ve uygun bir odasını bebeğiniz için hazırlayın. Gereksiz lüks düzenlemelerden kaçınacağınız sade ve ferah bir oda bebeğinizin daha rahat etmesini sağlayacaktır.
   
Bebek odasını nasıl hazırlarım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek odasının nasıl hazırlanacağına dair püf noktalar

  Bebek odasının nasıl hazırlanacağına dair püf noktalar

  Evinize mutluluk getirecek olan minik bebeğiniz için hazırlayacağınız odası nasıl olmalı?Odasını dekore ederken nelere dikkat etmeli?İşte size bu konuyla alakalı püf noktalar: Karyola Ve Yatak Seçimi Karyolasının korkulukları yuvarlak hatlı olmalı ve keskin olmamalıdır. Korkuluklarının boyunun bebeğin ayağa kalktığında düşmesini engelleyecek boyda olmasına ve indirilip-yükseltilebilir...
 2. Bebek odanıza balonlar

  Bebek odanıza balonlar

  Bebek odalarına oyuncak ayı,araba,bebek dışında birde balon deneyin ne kadar renkli ve cıvıl cıvıl olurlar odaya renk çocuğunuza neşe gelsin :D:D
 3. Bebeğime uygun hazır mamayı nasıl seçerim?

  Bebeğime uygun hazır mamayı nasıl seçerim?

  bebekler için mamalar,bebekler için uygun mamalar,hangi bebek mamaları iyi,en iyi bebek mamaları,bebek mamaları hakkında bilgiler Çocuk doktorunuzla birlikte‚ bebeğinizin gelişimi için insan sütüne en yakın olan mamayı tercih etmelisiniz. Tercih ettiğiniz mamanın içerisindeki proteinlerin, yağların, şekerlerin, sodyum ve diğer elementlerin tipleri ve oranları meme sütüne mümkün olduğu...

Sayfayı Paylaş