Bebekler de havale

Bebekler de havale
bebek havalesi bebek havale
Bebekler de ''havale'' bir çok bebek sahibi olmuş melek'lerimin başına gelebilecek bir durumdur. Bebeğinin havale geçirdiğini düşünen anne ve babalar endişeye kapılır, ki anne, baba olmanın en belirgin getirisidir zaten, evladının hasta olması.

Bebek sahibi olan melek'lerim; umarım başınıza gelmez ama yine de her ihtimale karşı bilgi sahibi olmanız adına, bebekler de havale bilgisi içeren bu konuyu, sizlerin bilgisine sunuyorum...
Bebeklerde havale : konvulziyon

Havale terimi genellikle çocukluk çağı için kullanılır. Erişkinlerde bu bozukluk ise epilepsi olarak adlandırılır. Çırpınma, kasılma ile görülen krizler “konvulziyon (havale)” olarak ifade edilir. Bu tür belirti vermeyenlere“nöbet” denmektedir. İnsanların %4-5 ‘i yaşamları boyunca bir kez konvulziyon geçirir. En sık görüldüğü yaşlar hayatın ilk 5 yılıdır. Ani-geçici-bulgusuz konvulziyonlar veya tekrarlayıcı konvulziyonlar (epilepsi) olmak üzere 2 türdür.
1)Ani-geçici konvulziyonlar:

* Febril(ateş nedenli) konvulziyonlar

Altı ay ile 2 yaş arasındaki bebeklerde, ateşten kaynaklanan havaleye oldukça sık rastlanır. Herhangi bir ateşlihastalık sırasında, bebek havale geçirme riski taşır. Çünkü çocuğun 6 ay – 2 yaş arasında sinir sistemi henüztamamen olgunlaşmamıştır ve çok hassastır. Havalenin tekrarlama şansı fazladır, teorik olarak, her ateş yükselişi havaleye yol açabilir. Ama ateşin çokhızlı yükselmesi en önemli faktördür. Burada aileden gelen bir eğilim de söz konusu olabilir.Havalenin belirtileri : Çocuk aniden sararır, bilincini kaybeder vücudu katılaşır, gözleri döner, kol ve bacaklardave yüzde sarsıntılar olur. Birkaç dakika sonra kriz biter, çocuk sesli olarak nefes alır, gevşer ve uyur. Çoğuzaman kriz, hafif bir sertleşme, birkaç sarsılma, güçsüz kalıp yere düşme, çok kısa süren bir bilinçsizlik şeklindeortaya çıkar ve havale geçirdiğini anlamak mümkün olamaz.
Bu hafif krizlerde, gözlerin devrilmesi çocuğun bilincini kaybettiğinin kanıtıdır. Havalenin görünüşü korkuvericidir ama tehlikeli değildir. Havale geçiren bir çocuğun ateşini düşürmek gerekir. Üstündeki örtülerkaldırılmalı , 10 dakikalık bir ılık banyo yaptırılmalı, gerekirse banyo birkaç defa tekrarlanmalıdır, buz torbasıkoymak, ıslak havluya sarmak da işe yarayacak çözümler. Parasetamol veya aspirin gibi ateş düşürücüler dekullanılabilir.

Doktor gelince eksik yapılmış bir şey varsa tamamlar, kriz atlatılmamışsa gereken ilaçları verir. Kriz geçtiktensonra, doktor çocuğu genellikle hastaneye kaldırır, çünkü bazı tahliller yapılması gerekir.
Bu tahlillerde ateşin sebebi aranır. Çoğunlukla ateş rino farenjit veya grip gibi zararsız bir nedenden kaynaklanır ama bazen de çokciddi enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkmış olabilir. (idrar yolu enfeksiyonu, menenjit vs)
Havale geçiren bir çocukta, bunun bir daha tekrarlanmaması için önlemler alınmalıdır. Ateşi çıktığı zaman,derhal yukarıda belirttiğimiz şekilde hareket edilmeli, ateşe karşı ilaç verilmelidir. Buna bazen Valium da ilaveedilir. (Ağızdan damla şeklinde 3 kere verilir) Doğru şekilde kullanıldığı zaman Valium tehlikesiz ve çok normalbir ilaçtır. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.
Uzun süren, şiddetli bir kriz geçiren çocuklarda , ateş çıktığı zaman alınacak tedbirler yetersiz olabilir. Doktorböyle durumlarda çocuğa 1 sene kadar sürecek bir tedavi verebilir.
Bu 1 yaşından küçük olan ve 10-15 dakikalık krizler geçiren çocuklara veya ailesinde sara hastalığı bulunançocuklara uygulanır.
Havale krizinin çok korkutucu olması , çocuğun hastaneye kalkmasına bile neden olması aileleri çokendişelendirir. Ama krizden sonra çocuk normal hayatına devam eder.Yeni doğdukları andan itibaren, hastalıkları ile anne, babalarını korkutan bebekler, size uzun, sağlık, mutlu ömürler dileriz. ALLAH tüm evlatları, annelerine, babalarına ve VATAN'a hayırlı, uğurlu kılsın...


Meleklermekani.comSevgili Melek'ler; Havale rahatsızlığı hakkın da daha fazla bilgi edinmek isterseniz BURAYA TIKLAYIN...
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
S Hem mama hem anne sütü alan bebekler Bir Derdim Var 1
S Bebekler için sebze püresi tarifi Gebelik Mekanı 1
F Bebekler kaç aylıkken konuşur Gebelik Mekanı 1
Ö Bebekler için sebzeli çorba tarifi Yemek Tarifleri 1
Üst