Bebekler de olan pişiğe ne iyi gelir ?

Uzman SühaN

Administrator
Bebekler de olan pişiğe ne iyi gelir ?
Pişik bezlenen bebeklerin ,can yakıcı en büyük cilt sorunudur.Kırmızı renkte ,kaşıntı ve yanma yapan pişik bebeği huzursuz edebilir.Sürekli bezlenen hava almayan bölge nemli kaldığı için pişiğe yol açabiliyor.Pişik olan bölge bebeğin altını ıslatmasıyla canını fazlasıyla yakabilir.Peki pişiği engellemenin yolları varmı bu konuyu detayları ile anlatıcaz;

Öncesi ; Bebekler için evde pişik kremi nasıl yapılır , Yanlış bebek bezi pişik yapar mı adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Pişik bebek bezlendiği müddeçe devam edicektir.Bu bezleme süresince mümkün olduğu kadar arada bebeğinizin poposunu havalandırın ve genital bölgesine duş yaptırın. Bu pişiği önlediği gibi,oluşan pişiğide geçiricektir. Ayrıca bebekler için eczanede pişik kremleri satılmaktadır.Bebeğinizin genital bölgesini temizledikten sonra bu kremlerden pişik olan bölgeye tatbik edebilirsiniz. Tabi uzman tavsiyesi ile.Bir diğer husus bebeğiniz için farklı bezler de deniyebilirsiniz. Bebeğinizin bezini sık değiştirin.Uzun süre değiştirilmeyen bez bebekte pişiğe neden olur.


Uzmanlar bebeklerde pişiğin oluşmaması için en fazla saatte bir bebeğin bezini değiştirmeyi öneriyor. Eğer pişik ısrarlı olarak tekrarlanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde pişiğin bir diğer nedeni bebeğin anne sütüyle beslenmek yerine mama ile beslenmesi .Araştırmalar mama ile beslenen bebeklerde pişik oranının yüksek olduğunu göstermiştir.Anne sütünde mamadan daha az asit vardır.Pişiği önlemenin yolları,pişik neden olur uzmanlarından derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.


Yeni doğan bebekler tuvalet kontrolünü yapamazlar buna bağlı olarak popo kısmında dışkı bulaşması oluşur. Bu olay sonucunda cildinde tahrişe uğrar işte bu olaya pişik denir. Neyse ki pişikler kolay ve erken teşhis edildiği için pek fazla sorunlara yol açmadan sonuçlandırır. Bebeklerde pişik ağırlıklı olarak bez bölgesinde oluşmaktadır. Her üç bebekten birinde muhakkak pişik görülür. Pişik sonucu bebekte uykusuzluk ve keyifsizliğe neden olur. Ancak bebeğin yaşı ilerledikçe cildi kalınlaşır ve pişikler azalmaya başlar. Pişikler yalnızca idrar ve kakaya bağlı olmaksızın antibiyotikten, altı ıslak kalmaktan, hijyen eksikliğinden, cildi tahriş eden şampuanlardan, hastalıklardan, anne sütünden mamaya geçiş, katı yiyeceklerin tüketilmesi, diş çıkarma gibi sebeplerde pişiğe neden olabilmektedirbebeklerde pişik.jpg
Pişik nasıl önlenir?


Pişiği önlemenin en etkin yolu bebeğin poposunun suyla yıkanmasıdır. Temizlik su ile yapıldıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Bebek için kullanılan bezler kaliteli ve bebeğin boyuna uygun olmalıdır. Bebeğin bezini günde en az 6-7 kez değişilmelidir. Bezlerin değişimi 2-3 saate bir olmalıdır. Oluşan pişik kullandığınız bebek bezinden olabilir, bundan dolayı kullandığınız bezin markasını değiştirebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız ıslak mendilden dolayıda pişik oluşabilir. Buna karşın en iyi yöntem ise ıslak mendilleri yıkayarak kullanmanızdır.


Pişiği tedavi etmenin yolları nelerdir?


Pişiği tedavi etmekten çok oluşmasını engellemek daha önemlidir. Ancak önlemlerde geç kalındığında yapılması gerekenler şunlardır;

Pişikli bölge ılık suyla yıkanıp iyice kurutulmalıdır. Kurutulduktan sonra olabildiğince havalandırılmalıdır.

Pişik kremi sürülmelidir. Bunun yanında zeytinyağı veya badem yağı da kullanılabilir.
pisikkremi Talk pudrası kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.

Eğer bebek rahatsız oluyorsa. uykudayken bezi açık bırakıp pişiğin havalanmasına izin verilmelidir.

Tahriş çok kuvvetliyse sürekli altı kontrol edilip, az ıslaklık bile olması halinde bezi kesinlikle değiştirilmelidir.

E vitamini kapsüllerini kırıp içine sürmek de iyi gelebilir.

Neredeyse her eczanede bulabileceğiniz bebeklerde pişik kremi olarak kullanılan bepanthol kremi kullanabilirsiniz.

Pişik ile mantarı karıştırmayınız.

Pişiğe iyi gelen kremler?
Mustela barrier pişik kremi, Desitin krem, Chicco pişik kremi, Sebamed krem, Dalin pişik kremi gibi pişik kremlerini sürerek pişiğin olmasını engelleyebilirsiniz.
 
Bebeklerde pişik uygun bez seçimi ve bebeğin altının sık sık değiştirilmesi , genital bölgesinin ılık suyla yıkanması ile engellenebilir. Annelar bebeklerinin altını değiştirmekten bazen üşeniyor yada unutuyor . Pişiğin en önemli nedeni bebeğin altının ıslak kalması..
 
Geri
Üst