1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.114
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Bebekler İçin İlk Yardım nasıl olur ?

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  bebek ilk yardım bebeklerde ilk yardım [​IMG]


  Bebekler emekleme dönemlerinde ev kazalarıyla sık sık karşılaşır. Hangi durumda neler yapmalısınız?

  Buruna cisim kaçarsa
  ..
  Buruna kaçan cisimler çıkarılmaya çalışmadan önce doktora götürülmelidir. Zira üst solunum yollarında alternatif ağız ve diğer burun deliği gibi bölümler açıkken, bilinçsiz müdahale ile daha derine itilebilen yabancı cisimler boğulmaya yol açabilir.

  Elektrik çarpmasında..

  Elektrik çarpması sırasında kesinlikle bebeğe dokunmayın. Bebeğiniz hala elektrik kaynağıyla temasta olabilir. Bu durumda ona dokunursanız elektrik size de geçer. Mümkünse elektrik kaynağını kapatın. Eğer mümkün değilse, elektrik geçirmeyen plastik veya tahtadan yapılmış bir araç kullanarak elektrik kaynağını bebekten ve kendinizden uzaklaştırın. Bebeği elektrik kaynağından uzaklaştıktan sonra solunumunu ve nabzını kontrol edin. Bebeğiniz baygınlık veya yüzünün solması gibi şok belirtileri gösteriyorsa onu yatırın. Başı gövdesinden biraz alçakta, bacakları ise yukarıda olsun.

  Yanıklarda..

  Yanıklarda yanan bölgeyi serin suya sokun. Bebek ağrı duymayıncaya kadar yarım saat kadar devam edin. Soğuk uygulamadan sonra hafif dokunmalarla kurulayın. Ağrının uygulamaya rağmen geçmemesi durumunda derhal bir uzmana başvurun.

  Yüksek ateş durumunda..

  Yüksek ateş altındaki çocuklara ateş düşürücü verildikten sonra ılık su ile banyo yaptırılması gerekir. Soğuk su banyosu, titremeye ve ateşin daha fazla yükselmesine yol açacağı için kesinlikle önerilmez.

  Havale geçiriyorsa..
  Eğer çocuk havale nöbeti geçiriyorsa, düz bir zemine yan yatırılarak başı hafifçe arkaya eğilip havale durana dek beklenmelidir. Böyle bir durumda çocuğun kusması daha tehlikeli durumlara neden olabilir. Eğer çocuk kusarsa akciğerlerine kusmuk kaçmaması için onu yan yatırmak gerekir.

  Kalp-akciğer canlandırması

  Kalp-akciğer canlandırması yapılması gereken çocuklarda, bu işlemi eğer eğitimsiz bir kişi yapmaya kalkarsa, çocuğa daha fazla zarar verebilir. Gereksiz yere yapılacak kalp masajı, atmakta olan bir kalbi durdurabilir. Çok çaresiz durumlarda ağızdan ağıza solunum yapılması, büyük olasılıkla hayat kurtarır.
  İlaç veya kimyasal madde içerse..
  İlaç ya da kimyasal madde içen çocukları asla kusturmaya çalışmayın. Özellikle tuz ruhu gibi yakıcı kimyasallar kusma sırasında ikinci kez yemek borusunu yakarak ve akciğerlere kaçarak daha ciddi sorunlara yol açar. Böyle bir durumda, acil servise gidin ve yanınıza içilen ilaç ya da kimyasal maddelerin kutularını almayı unutmayın.
  Boğaza sert cisim kaçarsa..
  Besin ya da yabancı bir cismin boğaza kaçması durumunda çocuk şiddetle öksürmeye başladıysa solunum yolları tıkanmamıştır ve öksürerek bu cismi dışarıya atmak istemektedir. Eğer solunum yolları tıkanırsa, soluk alamadığı için dudakları ve tüm cildi morarmaya, solmaya başlar.

  Çocuğu, yüzü yere dönecek şekilde ön kolunuza yatırın; baş gövdeye göre daha alçak tutulmalıdır. Elinizin içiyle el bileği arasını kullanarak omuzları arasında beş kez kuvvetlice vurun. Çocuğun yüzünü yukarıya çevirerek göğüs kemiği üzerine üç parmağınızla şiddetli basılar yapın. Tekrar yüzünü aşağıya çevirerek aynı hareketleri yabancı cisim çıkana ve çocuk nefes almaya başlayana kadar tekrarlayın.

  Asla parmağınızı çocuğun ağzına sokarak yuttuğunu çıkartmaya çalışmayın. Bu hareket, solunum yollarının tamamen tıkanmasına ve hayati tehlikeye yol açabilir.
  Acil durum öncesinde önlem almak için:


  • Büyüme ve gelişmesi sürmekte olan çocuğun düzenli olarak bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından izlenmesini sağlayın. Böylece birçok hastalık ağır ve acil durumlara yol açmadan başlangıçta kolaylıkla tedavi edilebilir.
  • Aşı programını eksiksiz olarak uygulayın.
  • Çocuklar büyüklerinden gördükleri her şeyi taklit etmek ister. Bu nedenle onların önünde ilaç içmekten, baş ağrısı, karın ağrısı gibi şikayetleri dile getirmekten kaçının.
  • Evde kullanılan çamaşır suyu, kezzap, lavabo açıcı gibi temizlik malzemelerini açıkta bırakmayın ve bardak plastik şişe gibi ambalajlara koymayın.
  • Tüm elektrik prizlerini uygun şekilde kapatın.
  • Otomobillerde 12 yaşından küçük çocukları asla ön koltukta oturtmayın ve uygun otomobil koltuklarında kemerin bağlanmış olmasına dikkat edin.
  • Spor yaralanmalarına karşı özellikle bisiklet ve kay kaya binerken uygun başlıklar ve dizleri koruyucu giysiler giydirin.
  • Acil durumlarda mali sorunların yaşanmaması için; çocukların özel ya da resmi sağlık sigortalarının bulunmasını sağlayın.
  • Çocuğunuzu bilinçlendirin. Okula giden her çocuğun anne ve babasının adını söyleyebilmesini, evinin adresini tarif edebilmesini, hatta telefon edebilmesini sağlayın.

   
Bebekler İçin İlk Yardım nasıl olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Burkulmalarda ilk yardım nasıl yapılır

  Burkulmalarda ilk yardım nasıl yapılır

  burkulmalarda ilk yardım, nasıl yapılır, tedavi, uygulanacak ilk yardım işlemleri nelerdir, ne yapılmalı, yapılması gerekenler hakkında bilgiler burada arkadaşlar Kazalar geliyorum demezmiş Melek'lerim. Başımıza gelebilecek olan kazalar sonucunda ihtimali yüksek olan burkulmalarda, ilk yardım nasıl yapılırmış; buyrun bu makalemizde bilgi edinelim Melek'lerim. Yüksekten düşen, üzerine bir...
 2. asilama icin yardim ne olur...

  asilama icin yardim ne olur...

  Merhaba arkadaslar burda okudugum kadariyla tecrübeli arkadaslar var... banada yardim edin. Ben 3 yildir evliyim ve gebe kalamiyorum ben yurtdisinda kaliyorum burda bütün testlerim yapildi esiminde ama sorun yok. yinede olmuyor. ankarada iyi bir doktor tavsiye edecek kimse varmi. (Kadin doktor olmasi sartiyla) ve fiyatlar tam olarak ne kadar. ilk asilama ne kadar sürer benim isyerinden izin...
 3. Bebeği ilk yıkama yardım lütfen

  Bebeği ilk yıkama yardım lütfen

  Kızlar yeni yeni ayaklandım bebeğimi evde allahtan kombi var sıcak ama ilk kez yıkayacağım ve bu benim bebeğim. Kayınvalidem yanımda yok. Benle eşim yıkayacak bugün karar verdik nelere dikkat edelim suyu kaç derece olsun. Dirsekle mi bakayım suyun sıcaklığına, hangi sabunu süreyim şampuan kullanayım mı ay heyecan yaptım. Lütfen ilk bebeğinizi nasıl yıkadınız bana yazar mısınız .Ama çabuk olun...
 4. Bebekler için ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı?

  Bebekler için ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı?

  ilk adım ayakkabısı nedir,bebeklere nasıl ayakkabı alınmalı,bebeklere ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli,bebekler için ilk adım ayakkabı modelleri hakkında bilgiler Bebeklerin doğdukları günden itibaren başlayan büyüme süreci boyunca evebeynlerinin dikkatle takip ettiği bazı önemli gelişmeler vardır. Bunlardan birisi de şüphesiz onların attıkları ilk adımlar… Bazı istisnalar dışında...
 5. İlk Kez Anne Olanlar İçin Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir?

  İlk Kez Anne Olanlar İçin Bebeklerin Altı Nasıl Değiştirilir?

  Dünyaya bir bebek getireceğinizi öğrendiğiniz andan itibaren annelik içgüdüsü ile onu daha doğmadan anne karnın da koruma altına alır ve onun için en iyisini düşünmeye ve sağlıklı kararlar vermeye çalışırsınız. Eğer ilk kez anne olacaksanız eminim ki kafanız da birçok soru işareti bulunmaktadır. Ama şu bir gerçek ki bebekler insanı hayata bağlayan çok değerli varlıklardır. Hele doğduğu zaman...

Sayfayı Paylaş