Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Bebekler Nasıl Görür Biliyor musunuz?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bebekler nasıl görür bebeklerde görme ne zaman başlar bebeklerde görme bebeklerde görme gelişimi ile ilgili bilgiler burada melekler. Bebekler doğduğunda gözlerini tam olarak açamaz melekler :) O minicik haliyle dünyaya alışmaya çalışırken, hassas bedenleri daha ortama alışmamıştır. Gerçi artık bebekler artık cin gibi, gözü açık olarak doğuyor diye de şaka yaparız.:) Ancak işin aslı ışığa karşı gözleri hassas olan bebekler nasıl görür hiç düşündünüz mü? Gözlerini açmaya başladıktan sonra da sürekli boşluğa bakar bir vaziyet alırlar. Bu bizi bazen korkutur ama genelde yenidoğan bebekler aynı davranışı sergilerler. Bebeklerde görme ne zaman başlar merak ediyorsanız buyrun yazımıza melekler :)

  < Konu Resmi..>  Bebekler doğdukları zaman nasıl ki hemen konuşup yürüyemezlerse bizim ka*dar net de göremezler. Vücutta hareket ve becerileri sağlayan bir çe*şit elektrik telleri olan sinirlerin kılıfları doğumdan sonra henüz tamamlanmamış olduğu ve zamanla tamamlandığı için elektrik geçişi olamaz ve görme, konuşma, yürüme zamanla yapılabilir.

  Bebeklerin doğumdan sonra ne kadar görmeleri gerekir?

  Aslında çok net ve çok uzağı görmeleri de gerekmez. Görme, tehlikeden korun*mak ve besin bulmak için gereklidir. Bebeklerin tehlikeden korunmak için ani gelen yabancıya veya karartıya karşı gözlerini kapama ve ağlama refleksleri var*dır. Yemek için de yarım metreden annesini görmesi yeterlidir. Dolayısıyla gör*meleri ancak 0.5-1 metre kadardır.
  Büyüdükçe, hareket başladıkça, yatakta, odada, evde, ev dışında daha uzaklara ulaşabildikçe görme de bu gereksinmelere koşut olarak artar. İlk zamanlarda sadece yakından büyük ve parlak cisimleri seçebilirken, yaş ilerledikçe daha uzaktan, daha küçük ve daha mat cisimleri de seçebilir olurlar. Görme gelişimi 5 yaş civarında tamamlanır, 7 yaş civarında sağlamlaşır. Bu yaştan sonra gelişme devam etmez, bir hastalık yoksa gerileme de olmaz. Tembellik varsa bu yaştan sonra tedavi yararlı olamaz.

  Görme neye göre gelişir?
  Görme, gereksinme ile ve doğduktan sonra gelişir. Aynı, yürüme, konuşma gibi, bu işlevleri sağlayan sinirlerin çevresindeki kılıf tamamlandıkça bu beceriler yapı*labilir duruma gelir.

  Görme kendiliğinden gelişir mi?
  Görme duyusunun gelişimi bir uyarıcının varlığına bağlıdır. Bu özelliği ile diğer duyular olan işitme-tat alma-koku alma ve dokunmadan farklılaşır.
  Karanlık bir odada büyüyen bir çocuğun görmesi tam olarak gelişemez. Benzer şekilde katarakt veya kapak düşüklüğü varsa, yani görüntü göze giremiyorsa veya yüksek kırma kusuru varsa, yani görüntü net değilse yine görme gelişemez.


   
Bebekler Nasıl Görür Biliyor musunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebek nedir ? Biliyor musunuz ?

  bebek nedir ? Biliyor musunuz ?

  her derdini ağlayarak anlatan insan yavrusu:)
 2. göz görür gönül çeker atasözünün anlamını biliyor musunuz

  göz görür gönül çeker atasözünün anlamını biliyor musunuz

  Göz görün gönül çeker atasözünün anlamını arıyorum varsa memnun olucaaam
 3. Miyoplar Nasıl Görür Merak Ediyor musunuz ?

  Miyoplar Nasıl Görür Merak Ediyor musunuz ?

  miyop göz miyoplar olan insan nasıl görür miyop nasıl görür Gözlük kullanan kişiler gözleri sağlıklı olan insanlara bir türlü gözlüksüz dünyayı nasıl gördüklerini anlatamazlar melekler :) Hatta zaman zaman hiç mi görmüyorsunuz gibi garip sorularla bile karşılaşabilirsiniz. Ben de bir miyop olarak gözlük kullanmayan anlayamaz diye geçiştirdiğim bu sorulara cevabı nihayet buldum. Nette...
 4. Saç Nasıl Yıkanmalı Biliyor muyuz ?

  Saç Nasıl Yıkanmalı Biliyor muyuz ?

  saç nasıl yıkanır saç nasıl yıkanmalı Saçlarınıza ihtiyacı olan bakımı yapmanın ilk şartı onları temiz tutmaktır melekler :) Tabi temiz tutmak adına saçları hergün yıkamak çok yanlıştır. Ayrıca saç nasık yıkanır bunu da iyi bilmek gerekir. Bu biliglerden sonra gerekli saç maskeleri ihtiyaca göre uygulanabilir. Bu yazımızda saç nasıl yıkanmalı, yıkarken nelere dikkat etmeli makalemizden...
 5. Oje Nasıl Sürülür Biliyor musunuz?

  Oje Nasıl Sürülür Biliyor musunuz?

  oje nasıl sürülür, oje sürmek için, oje sürmenin incelikleri Sevgili melekler, "alırız elimize ojeyi, çıkarırız fırçasını süreriz işte" demeyin sakın. Zira zahmetsiz, temiz, muntazam ve çabuk bir şekilde oje sürmeyi herkes beceremez. Bu işin de bazı püf noktaları var. İşte oje sürmenin incelikleri... -Koyu renk ojenin mat görünmesini engellemek için, kırmızı ya da koyu...

Sayfayı Paylaş