Etiketler:
  1. sılam_nisa

sılam_nisa Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    1.025
    Ödül Puanları:
    113

Bebekler neden hıçkırır?

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

Ben hıçkırmaktan nefret ederim ama bebekler hıçkırınca çok sevimli oluyorlar değil mi?:bebiss:Tamam ama bebekler neden hıçkırır?Buyurun öğrenelim meleklerim;

Bebekler neden hıçkırır?

Hıçkırık akciğerlerin altındaki diyafram kasının aniden ve tekrar tekrar daralmasının kişinin hızlı, kısa nefesler almasına yol açması sonucunda çıkan “hık” sesine verilen addır.

Bebeklerde ve özellikle de anne rahminde hıçkıran bebeklerde hıçkırık sıklıkla görülür. Hıçkırığın tam nedeni bilinmemekle birlikte, sinir sisteminin olgunlaşmamasından kaynaklanabilen normal bir refleks olarak değerlendirilmektedir.

Fetusun (anne rahmindeki bebek) hıçkırmasının diyafram kasının güçlenmesine ve fetusun nefes alıp vermek için hazırlanmasını sağlayabileceği düşünülmektedir.

İlk birkaç ayda hıçkırıklar genellikle beslenme sonrasında olur ve birkaç dakika içinde kendiliğinden sonra erer.

Hıçkırık bebeğe herhangi bir rahatsızlık vermez. Bebeğinizin hıçkırması sizi rahatsız ediyorsa, beslenmeler sırasında sık sık bebeğin gazını çıkarmayı deneyebilirsiniz .

Bebekler neden hıçkırır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler Neden Ağlar? Acıkan, altı kirlenen, altında pişik olan ya da gaz sancısı çeken her bebek ağlar. Özellikle 2 aylıktan büyük olanlar kucak istedikleri ya da ilgi beklentilerini belirtmek için de ağlayabilirler. Altı henüz değiştirilmiş, karnı doyurulmuş ve pişik sorunu olmayan bebekler ayaklarını karnına çekerek kızarıp ağlıyorsa bunun nedeni gaz sancısıdır. Bebeğin ağlama nedeni...
  2. niçin hıçkırırız?

niçin hıçkırırız?

Akciğerlerimiz kaburgalarımızın içinde birer torba gibi dururlar. Nefes aldığımızda bu torbalar içerlerine alabildikleri kadar hava alarak şişerler. Göğsümüzü karnımızdan ayıran ve akciğerlerimizin altına bitişik büyük bir kas olan diyafram, büzüşerek ciğerlerimizin genişlemesini sağlar, nefes almamıza yardımcı olur. Süratli yemek yenildiğinde, yutkunma neticesinde yemek ile birlikte bir...
  3. Bebek neden yapılır?

Bebek neden yapılır?

Bizler hepimiz birşeyler yaparken belli nedenlerle yaparız. Bana göre bazen nedenini dıştan dışa bizde bilemeyiz. Ama bence herşeyin bir nedeni var melişler... Acaba neden bebek sahibi olmak istiyoruz. Sanırım hangi kadına sorarsanız sorun gebelik döneminin çok zor olduğunu belirtecektir tabii bebeklik dönemide hiçte kolay değildir. Anne babaysanız bunu iyi bilirsiniz, çocuk bakmayla...
  4. Bebekler neden ağlar?

Bebekler neden ağlar?

Bebeğinizin sizinle konuşma dili ağlamasıdır.Size acıktığını,altını kirlettiğini ya da bir yerinin ağrıdığını ağlayarak anlatırlar.Buyurun meleklerim bebeklerinizin ağlamalarının sebeplerini ayrıntılı bir şekilde öğrenelim; BEBEKLER NEDEN AĞLAR? Yenidoğan bebeklerin çok ağlamasının bir sebebi var mıdır? Bebekler sıkıntı veren her durumda teselli bulmak için yardım aramaya...
  5. Neden hıçkırırız ?

Neden hıçkırırız ?

Ben çok merak ediyorum arkadaşlar, insan neden hıçkırır.Bilhassa kuru ekmek yeyince ben çok hıçkırııyorum.Nedeni nedir ?

Sayfayı Paylaş