Bebekler neden parmağını emer?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Bebekler neden parmağını emer?
bebeklerde parmak emme, bebeklerde parmak emmenin zararları, bebekler parmak emmeyi nasıl bırakır

Yenidoğan bebeklerin bazıların da görülen parmak emme alışkanlığı bazen kalıcı olarak yıllarca sürebilir. Emme içgüdüsü zaten bebeklerde daha anne karnında başlar ve doğduktan sonra da bu alışkanlıktan vazgeçemeyen bazı bebekler tesadüf sonucu bulduğu parmağını emerek büyük haz alır.

Hatta çevreniz de eminiz ki görmüşünüzdür kocaman bir çocuk olduğu halde halen parmağını emerek uyuyan çocuklar bile vardır..

Sizler için uzman görüşlerinden yola çıkarak bebekler de parmak emme hakkın da detaylı bilgilere ulaştık. Bebekler neden parmak emer? Bebekler de parmak emmenin sakıncaları gibi konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Konumuza geçmeden önce bebeklerde parmak emme alışkanlığının zararları konumuza da göz atabilirsiniz.

e.JPG


Bebeklerin parmak emmesi göreceli olarak sık karşılaşılan normal bir davranıştır. Bebekler ilk doğdukları andan itibaren çevresini tanımaya başlar. Zamanla bunu elleriyle de yapma alışkanlığını kazanırlar. Eller aslında bebeğin birçok şeyi test etmesinde ve tanımasında çok önemlidir. Emme içgüdüsü bebeklerde doğuştan itibaren vardır. Doğduğu ilk andan tibaren adeta anne memesini emdiklerinde süt geleceğini biliyor gibi hareket ederler. Bebekler de öğrenme sürecinde özellikle nesneleri ağızlarına götürerek onları tanımaya çalışırlar. Zamanla ellerini ağızlarına götürerek emme duygularını tatmin ederler.
Bebekler daha çok başparmaklarını emerler. Bu önemli bir problem değildir. Bebekler parmak emerek bir nevi hoş bir duygu yaşarlar. Bundan tatmin sağlarlar. Belli bir zaman sonra da bu alışkanlıklarından çoğunlukla vazgeçerler. Fakat bazıları daha uzun bir süre bu alışkanlığa devam edebilmektedir. Genelde çocuklar 2 yaşına kadar parmak emebilmektedirler. Fakat sonrasında da bunu devam ettirenler de vardır. 5 yaşından sonra da parmak emen çocukların dişlerinde yapısal bozukluklar görülebilmektedir. Çünkü bu yaştan itibaren çocukların kalıcı dişleri çıkmaya başlar.
Bebek büyüdüğü zaman da parmağını emebilir. Mesela uyuyabilmek için bunu yapabilir. O sırada huysuzluğu üzerinde olabilir veya sinirli ve stresli olabilir. Uyumak için sakinleşmeye ihtiyacı olan bebek, bunu da parmak emerek sağlama yoluna gider. Böylelikle rahat bir uyku için kendine zemin hazırlar. Bazı durumlarda çocuklar sıkıntıdan da parmak emebilirler. Bu durumda çocuk için onu eğlendirecek bir şeyler bulmak iyi olabilir. Bebekler neden parmak emerler konumuza göz atarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Çocuğun parmak emmeyi bırakması

Çocuklar parmak emme davranışlarını kendiliklerinden bırakabilirler. Bu konuda bebeğinize veya çocuğunuza herhangi bir baskıda bulunmamalısınız. Yasaklanan şeyin cazibesi artacağından dolayı ve hatta yasaklanan şeyi gizli yapmayı da öğrenebileceğinden dolayı, onu bu davranışından yasaklamayla vazgeçirmeye çalışmayın. Parmak emme davranışı bebeğin ruhsal durumundan kaynaklanan bir davranış değildir. Yani bebeğinizde ruhsal bir hastalık olduğunu göstermez.
Burada siz anne baba olarak şunu yapabilirsiniz. Çocuklar ellerine geçen her şeyi ağızlarına götürme davranışını gösterirler. Bu onların öğrenme süreçlerinin de bir parçasıdır. Bu noktada bebeğinizi kontrol etmeyi sürdürmelisiniz ve dikkatli olmalısınız. Bebeğiniz ağzına götürdüğü küçük bir şeyi yutmaya çalışabilir ve bu onun için tehlikeli olabilir. Bebeğiniz aç olduğunda da parmak emebilir. Onun için bebeğinizin karnını iyice doyurduğunuzdan emin olmalısınız. Bebeğinizi zamanında beslemelisiniz. Onları parmak emme davranışından zorlayarak vazgeçirmeye çalışmayın. Bu ters tepki yaratacaktır. Bebeğiniz parmağını emiyorsa asla telaş yapmamak gerekiyor eğer bebek bu alışkanlığı büyüdüğü zaman da uyguluyorsa uzmanlara göre bunu görmezden gelmenizi tavsiye ediyorlar.
 
melekannesi

melekannesi

Aktif Üye
Üye
benim arkadaşımın kızı 4 yaşında halen parmağını emiyor hatta tek parmakta değil iki parmak birden emiyor annesi neler yaptı yinede vazgeçiremedi uzmana danışmış oda görmezden gelin demiş şu an öyle yapıyor bakalım nereye kadar emecek parmağını? o değilde direk mikrop alıyor çocuk sonuçta her zaman eller temiz olmayabiliyor ve parmağını ne zaman emeceğide belli olmadığı için hep sağlığı tehlike altında oluyor
 
Üst