Etiketler:
 1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Bebeklerde 3 Ay Koliği Gaz Sancısı

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde gaz sancısı,bebeklerde 3 ay koliği,bebeklerdeki gaz nasıl giderilir,bebeklerdeki gaz sancısına ne iyi gelir,3 ay koliği tedavisi < Konu Resmi..>
  Hiç bir neden olmadan ağlayan bebekler... karınlarına doğru çektikleri ayaklarını birden ileriye doğru uzatır ve devamlı huzursuzdurlar. Kucağa alınınca veya dik tutlunca herşeyi unutur ve etrafına gülücükler saçmaya başlarlar. Bazen de birden kafasını sağa sola atarak kollarını baş hizasında elleri sımsıkı olacak şekilde tutar ve içlerinden gelen bir huzursuzluğu sizlerle paylaşmaya çalışırlar. Bebeğinizin durumu yukarıda anlatılan belirtilerin birden fazlasını gösteriyorsa kolik(gaz sancısı) den şüphelenebilirsiniz.

  Bebeklerde gaz sancısına neler sebep olmaktadır?
  Bu sorunun cevabı aslında tam olarak bilinmemektedir. Bilinen şeyler de aslında yetersiz eksik bilgilerdir. Fakat gözlemlerin bizlere yol gösterdiği de bir gerçektir. Örneğin;

  Emzirmeden sonra sırtı sıvazlanmayan bebeklerde,
  Annenin yediklerine dikkat etmediği durumlarda,
  Emerken sıksık ağzından nefes alan bebeklerde(burun tıkanması gb. nedenlerle)
  Biberonun içerisine konan süt veya mamada fazlaca köpük bulunması durumunda,
  Bacak veya karın bölgesini üşütmüş bebeklerde çok sık gaz sancısı görülmektedir.
  Peki Bebeğimde gaz sancısı(kolik) durumunu engellemek için neler yapmalıyım?
  Öncelikle yediklerinizde çok seçici olmalısınız. Örneğin; mercimek çorbası, turunçgilerden meyveler, lahana, kuru baklagillerden yiyecekler, aşırı ekşi(turşu vb), çok acı, fazla baharlı yemekler çocuklarda ciddi derecede koliğe neden olduğu bilinen besinlerdir. Emziren annelerin bu besinlerden kaçınması çok önemlidir.
  Diğer yandan bebeğin vücudunun sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Şöyleki özellikle bacaklarından veya karın bölgesinden üşümüş olan bebeklerde kolik(gaz sancısı) çok fazla görünmektedir. Bu bölgelerin sıcak tutulması bebeklerin rahatlaması açısından çok önemlidir.
  Bir başka önemli neokta ise, emen bebeklerin biberon veya ağız kenarından hava yutması olayıdır. Bu durumda ciddi gaz sancılarına neden olabilmektedir.
  Bütün bu yukarıda sayılanlara dikkat eden anneler bebeklerinde gaz sancılarının hissedilir derecede azaldığını göreceklerdir.

  Bebeğimde gaz sancısı başladı ne yapabilirim?
  Öncelikle bebeğin dik tutulması veya kanı desteklenerek yüzü koyun tutulması gerekir bu pozisyonlar onu rahatlatacaktır.
  İkincil olarak; iyi bir karın masajı yapmak gazları dışarı atması için bebeğinize yardımcı olacaktır. Hafiften titreterek onu odada gezdirmek de iyi bir yöntem olabilir.
  Üçüncül olarak karnına tutuğunuz ılık konuma alınmış saç kurutma makinası da bebeğinizin gazlardan kurtulmasına vesile olablir.

  Bebeklerde kolik sancılarını engellemek için şifalı bitkiler.
  Biz bebeğimize anason çayı verdik. Gerçekten rahatlamasının yanı sıra yan etkisinin olmadığını da biliyoruz. Bunun yanında denenmiş olan diğer şifalı bitkileri de internetten arayarak bulabilirsiniz.

  NOT: Bebeğinizde neyin kolik e neden olduğunu dikkatli bir takiple rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Yediğiniz şeylerden sonra bebeğinizi emzirdiğinizde onu iy takip edin ve yediğiniz şeylerin listesini tutun.


   
Bebeklerde 3 Ay Koliği Gaz Sancısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerde Gaz Sancısı

  Bebeklerde Gaz Sancısı

  bebeğin gazını gidermek için gazlı bebeklere ne yapılmalı bebeklerin gazını gidermek için bebek gazına ne iyi gelir bebeklerde gaz sancısının giderilme yolları İnfantil kolik, bebeklerde 10-15 günlükken başlar ve sıklıkla 3-4 ay kadar devam eder. Kesin nedeni bilinmeyen ancak bağırsakların olgunlaşma eksikliğine bağlanan ve toplumumuzda gaz sancısı olarak bilinen bir durumdur. İnfantil kolik...
 2. Bebeklerde Gaz Sancısı nasıl giderilir neler yapılmalı

  Bebeklerde Gaz Sancısı nasıl giderilir neler yapılmalı

  Yeni doğan bebeklerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de gaz sorunudur. 2 hafta ile 3 aylık bebeklerde çok karşılaşılan bir sorundur. Yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 25 arasındaki bebekte gaz sorunu (kolik) görülmektedir. Bu sorunun neden kaynaklandığı ise tam olarak aydınlanmamıştır. Sosyal faktörler, psikolojik faktörler etkili olarabilir. Ancak tek bir sebebi bulunmamaktadır. Kolik yani...
 3. bebeklerde gaz sancısı

  bebeklerde gaz sancısı

  15 günlük bebegimin gaz sancısı var ne yapabilirim lütfen bilgisi olanlar yardım etsin
 4. Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri

  Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri

  Hiçbir neden yokken ağlamaya başladı ise büyük ihtimalle gaz sancısı vardır. Hatta bebeğinizin karnını tok, sırtını pek tuttuğunuza göre çoğu ağlamanın nedeni gaz sancısıdır desek kehanette bulunmuş olmayız. Hemen hemen her ebeveyn bebeklerde gaz sancısı sorunu ile karşılaşır. Bebeğiniz anne karnının dışındaki dünyaya alışırken bu sorunu yavaş yavaş atlatacaktır. Bebeklerde gaz sancısı...
 5. Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir? Daha Mutlu Bebekler İçin

  Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir? Daha Mutlu Bebekler İçin

  Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir?- Bebeklerde gaz sorunu genelde her çocukta olan bir problemdir. Bu bebeklere olduğu kadar anne ve babalara da sıkıntı oluşturur. Doğumdan hemen sonra emzirmeye alıştığınız bebeğinizi gelişimi sırasında tabii ki başka sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu sıkıntıların ilki de gaz problemidir. Süt vermeye başladığınız ilk zamanlarda başlayan gaz sorunu yaklaşık...

Sayfayı Paylaş