Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bebeklerde böbrek taşı tedavi yöntemleri ve bilinmesi gerekenler

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  ÇOCUKLARDA BÖBREK TAŞI SORUNLARI bebeklerde böbrek taşı rahatsızlıkları  Az önce melekinci adlı üyemizin bir konusunu gördüm ve hem melekinci'nin 6 aylık kızı için hemde bebeği böbrek taşı sorunuyla karşılaşan tüm üyelerimiz ve misafirlerimiz için, bu yazımızda bebeklerde böbretk taşı sorunları hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşıma açıyorum Melek'ler. İşte çocuklarda böbrek taşı tedavisi yöntemleri ve detayları!

  < Konu Resmi..>  Böbrek ve idrar yolu taşları metabolik, hormonal ve ürolojik nedenlere bağlı idrar içerisinde bulunan protein ve lipidlerle karışmış kristalize sert taşımsı kitlelerdir. Erişkinlerde bide 3-10 arasında görülür. Çocukluk çağında ise yurt dışında yapılan çalışmalarda 3000 de 1 ile 7500 de 1 arasında olduğu bildirilmektedir. Erkek çocuklarda kızlara oranla daha fazla rastlanmaktadır.
  Türkiye üriner sistem taş hastalığının diğer ülkelere göre daha sık rastlandığı bir ülkedir. Metabolik bozukluklara bağlı olarak bazı maddelerin idrardaki yoğunluğunun artması veya taş oluşumunu önleyici maddelerin ( sitrat ve pirofosfat ) yoğunluğunun azalması sonucunda oluşan taşlar metabolik taşlardır. Bu grupta en sık yüksek idrar kalsiyum atılımına bağlı kalsiyum taşları (kalsiyum oksalat, kalsiyum fosfat) görülmektedir ve Türk çocuklarında en sık görülen taş türüdür. Ayrıca ülkemiz çocuklarında diyetle fazla miktarda tahıl ve pirinç tüketiminin yanı sıra, et tüketiminin azlığına bağlı olarak amonyum asit üratdan oluşan taşlarda diğer ülke çocuklarına göre daha fazla görülmektedir. Ancak çocukluk çağı taş sıklığı yönünden yönünden ülkemiz genelini yansıtan veriler kısıtlıdır. Ankara yöresindeki okul çocuklarında yapılan bir taramada prevalansı % 0.8 olarak saptanmıştır.

  Çocuk Taş Hastalığının Bulguları

  Taş hastalığının klasik bulguları karın, böğür veya yan ağrısı, renal kolik, mikroskopik veya makroskopik hematüri ve idrar yolu enfeksiyonudur. İlk bulgu olarak okul çağındaki çocuklarda böğür ağrısı daha sık iken, süt çocuğu döneminde huzursuzluk ve idrar yolu enfeksiyonu daha sık rastlanmaktadır.

  Çocukluk Çağı Taş Hastalığının Önemi

  Çocukluk çağı taş hastalığını erişkinlerden ayıran en önemli neden çocuklarda taş hastalığının klasik bulgularının yetişkinlerdeki gibi belirgin olmaması, geç tanı konulması ve kronik piyelonefrit ve böbrek yetmezliğine varan sonuçlara yol açabilmesidir. Bu nedenle erken tanı son derecede önemlidir.

  Çocuklarda Taş Hastalığına Yönelik Tanısal İncelemenin Önemi

  Erişkinlerde pek gerekmese de taş hastası çocuklarda metabolik çalışmaların yapılması gerekmektedir. Özellikle hiperkalsiüri, hipositratüri ve hiperokzalürinin araştırılması tedavide ve taşın tekrarlamasının önlenmesinde de faydalıdır. Bu nedenle taş hastalığına yönelik tanısal incelemelerde idrar sitrat ve okzalat düzeylerinin mutlaka bakılması, patalojik saptandığında ise tedavisinin düzenlenmesi taşın tekrarlamasını önlemede büyük önem taşımaktadır.

  Çocukluk Çağı Taş Hastalığının Tedavisi

  Böbrek ve idrar yolları taşlarının tedavisi yetişkinlerde olduğu gibi taşın büyüklüğü, yeri, cinsi ve tıkanma yapıp yapmadığına bağlı olarak değişir.

  Çocuklarda 3-4 mm çapından küçük taşlar genellikle kendiliğinden düşerler. Bu nedenle herhangi bir girişim gerektirmezler. Ancak belli bir süre düşmezlerse veya tıkanma yaparlarsa girişim gerekir.

  Daha büyük taşlara ise yerine ve büyüklüğüne göre tedavi açık veya kapalı cerrahi, taş kırma veya ilaç tedavisi olabilir.

  Op.Dr. Erdal KALCI
  Üroloji Uzmanı


   
Bebeklerde böbrek taşı tedavi yöntemleri ve bilinmesi gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Böbrek,Böbrek Taşı, ve ilgili diğer konular

  Böbrek,Böbrek Taşı, ve ilgili diğer konular

  Böbrekler Yapısı ve işlevi İnsanda bir çift böbrek, omurganın her iki yanında yer alır ve yaklaşık alt kaburgaların hizasında bulunur. Her böbrek insan boyuna doğru orantılı olarak ortalama 9-12 cm uzunluğunda, 4-6 cm eninde ve 3 - 5 cm kalınlığındadır. İki böbreğin toplam ağırlığı yaklaşık 300 gramdır. Böbreklerin hemen üzerinde böbrek üstü bezleri bulunur. Böbrek üstü bezleri,...
 2. Göz Kalemi Ve Eyeliner Hakkıda Bilinmesi Gerekenler

  Göz Kalemi Ve Eyeliner Hakkıda Bilinmesi Gerekenler

  eyeliner sürmenin püf noktaları Eyeliner ve göz kalemi kullanmadan önce bilmeniz gereken en önemli şey,her iki malzemenin de mümkün olduğunca ince çizgilerle çizilmesinin gözü daha güzel göstereceğidir. Siyah göz kalemi, siyah saçlı, esmer tenli bayanlar için çok uygundur. Esmerler dışındaki bayanlarda bu renkte bir göz kalemi ve eyeliner çok koyu sayılabilir... Beyaz tenli kadınlar...
 3. Böbrek taşına dogal tedavi

  Böbrek taşına dogal tedavi

  Böbrek, Böbrek Tasi, Böbrek tasi nasil düser, Böbrek tasi nasil düsürülür, Böbrek Tasi sebepler Öncelikle Tasi olusturan sebebleri sayalim: Uzun dönem hareketsiz kalma İdrar yolu enfeksiyonları Böbrekte yapısal bozukluklar Böbrek rahatsızlığı bulunanlar Beslenme alışkanlıkları Sıcak iklim kuşağında yaşamak Yetersiz sıvı alımı. Bazı ilaçlar (anti-viral ilaçlar)...
 4. Gilaburu Suyu ve Böbrek Taşı

  Gilaburu Suyu ve Böbrek Taşı

  gilaburu suyu böbrek taşı, böbrek taşı gilaburu suyu böbrek taşı düşürme Böbrek taşı illetiyle uğraşan meleklerimiz ve sayın misafirlerimizin dikkatle okuması gereken bir makale paylaşıyoruz melekler ... Böbrek taşlarının bütün cinsleri; aslıları itibariyle suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi...
 5. Ses dalgalarıyla böbrek taşı kırma

  Ses dalgalarıyla böbrek taşı kırma

  Günümüzde ortalama her sekiz kişiden biri hayatında bir kez böbrek taşı hastalığına yakalanabilmektedir. Taş hastalığı çok sık görülen hastalıklardan biridir. Vücutta bulunan bazı minerallerin böbrek içinde birleşmesinden ve üst üste yığılmasından oluşur. Oluşan taşların büyüklükleri geçen zamana bağlı olmak üzere kum şeklinden ceviz büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Böbrek...

Sayfayı Paylaş