1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.317
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hiçbir neden yokken ağlamaya başladı ise büyük ihtimalle gaz sancısı vardır. Hatta bebeğinizin karnını tok, sırtını pek tuttuğunuza göre çoğu ağlamanın nedeni gaz sancısıdır desek kehanette bulunmuş olmayız. Hemen hemen her ebeveyn bebeklerde gaz sancısı sorunu ile karşılaşır. Bebeğiniz anne karnının dışındaki dünyaya alışırken bu sorunu yavaş yavaş atlatacaktır.


  Bebeklerde gaz sancısı olduğunda aşağıdaki belirtileri de gösterebilirler:

  Ayaklarını karınlarına doğru çekebilirler.
  Kol ve bacaklarını gererek arkaya doğru bir yay şeklini alabilirler.
  Karnında guruldama oluşabilir.
  Ellerini yumruk yaparak kollarını savurabilirler.
  Genellikle sık kusarlar.
  Karınları gergin ve şişkin olabilir.
  İshal veya kabızlık gibi sorunlar görülebilir.


  < Konu Resmi..>
  Özetle yaşamlarının ilk üç ayında bağırsakları gelişme sürecinde olduğu için gaz sancısı çekerler. Altı aylık olduklarında da anne sütü haricindeki gıdalara alışma sürecine girdikleri için bebeklerde gaz sancısı görülür.

  Bebeklerde gaz sancısının olası nedenleri şunlardır:

  1) Bebeğinizin Hava Yutması

  Aşağıdaki nedenlerle bebeğiniz hava yutarsa ve bunu geğiremezse, sindirim kanalında ilerleyen hava baloncukları gaz sancısına neden olabilir:

  Yanlış pozisyonda beslemek: Emzirirken bebeğinizi doğru pozisyonda tutmamak veya biberonu yanlış açı ile tutmak
  Bebeğinizin emzik kullanması
  Anne göğsünden gelen sütün emzirme esnasında fışkırarak çıkması
  Bebeğin şiddetli ağlaması veya çok hareketli olması
  Biberon ağızlığının gevşek olması veya kalitesiz lastikten üretilmiş olması

  2) Sindirim Sorunları

  Sindirim sistemleri henüz gelişme sürecinde olduğu için aşağıdaki nedenler bebeklerde gaz sancısına neden olabilir:


  Aşırı Beslenme: Tek seferde çok fazla beslemek

  Bebeğinizin aşırı laktoz alması: Bu daha çok emzirme başlangıcında gelen ön sütün fazla olmasından kaynaklanır. Çünkü bu süt fazla miktarda laktoz içerir ve sindirme sürecini yavaşlatacak kadar yağ içermez. Sindirilemeyen laktoz gaza neden olur.

  Alerji: Bebeğin anne sütünde bulunan bazı içeriklere alerjik olması

  Bazı Besinler: Katı beslenmeye başlamış bebekler aynı yetişkinler gibi bazı sebzeler yüzünden aşırı gaz üretebilir. Brokoli, karnabahar gibi sebzeleri zor sindirebilirler

  Meyve Suları: Meyve sularında bulunan früktoz ve sakkaroz şekerlerini sindirememek

  Yeterince su tüketmemek: Altı aylıktan küçük bebeklere su vermek önerilmez, daha büyük bebekler için geçerlidir.

  Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

  1) Karın Masajı Yapın

  Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Karnının üzerine parmak uçlarınızla hafif bir baskı uygulayarak dairesel hareketlerle masaj yapın. Bir süre masaj yaptıktan sonra elinizi bebeğinizin göbeğinden aşağı doğru süpürme hareketi yapar gibi kaydırın.

  Göğüs kafesinin altından itibaren tek bir çizgi halinde aşağı yukarı masaj yapın.
  Karnının üzerinde “L” ve “U” ve “n” harfleri çizin.

  2) Bisiklet Sürme Hareketleri Yaptırın

  Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Ayaklarından tutarak öne geriye hareket ettirin, sanki bir bisiklet sürüyormuş gibi. Bu sayede bağırsak pozisyonları zararsızca değişir, hareketlenir ve sıkışan gaz dışarı çıkar.

  3) İlaç Tedavisi

  Bebeklerde gaz sanıcısını gidermek için su, dereotu, zencefil ve papatya özlerinin karışımından üretilen gripe water (sancı giderici su) ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar aynı zamanda kolik ve bazı mide rahatsızlıkları için de kullanılmaktadır. Ayrıca;


  Probiyotikler: Bebekler için üretilen probiyotik ilaçlar bağırsak bakterilerini düzenleyerek gaz sancısını hafifletebilir.


  Yoğurt: Yoğurt yedirmek de probiyotik etkisi ile aynı sonucu sağlar.

  Simetikon İlaçları: Simetikon ilaçları sayesinde sindirim sistemindeki gaz kabarcıkları bir araya gelerek daha büyük hava baloncuklarına dönüşür. Gaz bu sayede daha rahat dışarı çıkar.

  Yenidoğanlarda simetikon kullanmayın.
  İlacın başarılı olduğu bilimsel olarak ispatlanmamıştır.
  Satın alacağınız ürünün sağlık bakanlığından izinli olmasına dikkat edin.

  4) Doğru Pozisyonda Besleyin

  Baş Pozisyonu: Emzirirken bebeğinizin başı ve boynu midesinden yukarıda olmalıdır. Bu sayede süt midenin en altına giderken gaz yükselme imkanı bulur ve bebeğiniz geğirerek gazı atabilir.


  Biberon Pozisyonu: Biberon ile beslerken biberonu hafifçe yukarı kaldırın, biberon ucunun civarında hava baloncukları kalmasın. Bu sayede bebeğiniz beslenirken daha az hava yutar.


  5) Geğirmesini Sağlayın

  Geğirmek midedeki havayı boşaltacağı için gaz oluşumunu dolayısıyla bebeklerde gaz sancısını azaltır. Bebeğinizin geğirmesini sağlamak için aşağıdakileri yapın:

  Bebeğinizi oturur pozisyonda iken hafifçe sallayın.
  Emzirirken veya katı gıda ile beslerken arada bir omuzlarından tutup dik pozisyona getirin.
  Beslenirken veya beslenmeden hemen sonra geğirmezse beş on dakika yatırın, sonra tekrar ayağa kaldırın.

  6) Karnının Üzerine Yatırın
  Bu sayede gaz yerçekimi etkisi ile mide ve bağırsak yüzeyine yaklaşır, daha rahat çıkar. Rahatsız olmadığı süre boyunca karnının üzerine yatırabilirsiniz. Kollarınızda da yukarıdaki resimde olduğu gibi karın üstü tutabilirsiniz.
   
Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerde gaz sancıları

  Bebeklerde gaz sancıları

  Bebeklerde, özellikle ilk aylarda durmak bilmeyen ağlamaların nedenlerinden biri de: Gaz sancıları Bu sancılar hemen hemen bütün bebeklerde görülür. Karın bölgesinde gaz toplanması ve bunun yarattığı huzursuzlukla kendini gösterir. Bu bir hastalık gibi algılanmamalı ve küçük önlemlerle azaltılmaya çalışılmalıdır. Zira, gaz sancıları bebeklerde çok sık görülen bir durumdur ve şu ana kadar...
 2. Ender Saraç'tan Bebeklerde Gaz Sancısına Çözüm Önerileri

  Ender Saraç'tan Bebeklerde Gaz Sancısına Çözüm Önerileri

  Bebeklerde Gaz Sancısı Ender Saraç Ender Saraç Bebeklerde Gaz Sancısına Öneriler Bebekli anneler iyi bilir melekler, bebek büyütürken en sık rastlanan sorunların başında gaz sancıları gelir. Bakın Dr.Ender Saraç bebeklerde gaz sancısı için nasıl önerilerde bulunmuş :) Ender Saraç bebeklerde gaz sancısı doğumdan bir yada iki hafta sonra başlayıp yaklaşık altıncıya aya devam edebileceğini...
 3. Bebeğimin gaz sancısına ne iyi gelir?

  Bebeğimin gaz sancısına ne iyi gelir?

  bebeğimin gaz sancısına ne iyi gelir, bebeğimde kolik var ne yapmalıyım,Kolik nedir, bebeklerde kolik neden görülür, bebeklerde kolik nedeni ile ağlama anlaşılır mı,bebeğim sürekli ağlıyor Kolik denilen bu durumun birçok nedeni olabilir. Besin alerjisi, besin intoleransı gibi nedenlerin yanı sıra hamilelikte stres de bebekte kolik görülmesine yol açabilir. Kolik nedir? Kolik, süt çocukluğu...
 4. Bebeklerde Gaz Sancısını Engellemek İçin Öneriler

  Bebeklerde Gaz Sancısını Engellemek İçin Öneriler

  bebeğimin gazı var,bebeğin gazı nasıl geçer,bebeğin gazını nasıl önlerim,bebeğin gaz sancısına ne iyi gelir,bebeklerde gaz sancısı hakkında bilgiler Yenidoğan bebeklerin tam olarak gelişmeyen sindirim sistemleri nedeniyle ortaya çıkan gaz sancıları hem bebek hem de ebeveynlere zor anlar yaşatıyor. Emziren anne beslenmesine özen göstermelidir. Sigara, kahve, çay, çikolata, baharatlı...
 5. Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir? Daha Mutlu Bebekler İçin

  Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir? Daha Mutlu Bebekler İçin

  Bebeklerde Gaz Sorunu Nasıl Giderilir?- Bebeklerde gaz sorunu genelde her çocukta olan bir problemdir. Bu bebeklere olduğu kadar anne ve babalara da sıkıntı oluşturur. Doğumdan hemen sonra emzirmeye alıştığınız bebeğinizi gelişimi sırasında tabii ki başka sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu sıkıntıların ilki de gaz problemidir. Süt vermeye başladığınız ilk zamanlarda başlayan gaz sorunu yaklaşık...

Sayfayı Paylaş