Bebeklerde Gözlerin Çapaklanması Neden Olur Çözümler Burada

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Bebeklerde Gözlerin Çapaklanması Neden Olur Çözümler Burada
Bebeklerde Gözlerin Çapaklanması- Bebeğinizin en ufak bir sağlık sorununda anneler endişeye kapılırlar. Her ne kadar ufak bir problem de olsa aslında evet önemsemek gerekir diye düşünüyorum. Tabii dünyada ölümden başka her şeyin bir çaresi çözümü var çok şükür. Önceki yazılarımda da paylaştığım gibi bebeklerde uyku problemi , bebeklerde gaz sorunu gibi sorunlar gibi aslında bebeklerde gözlerin çapaklanması durumunda da nedeni ve çözümü bellidir. İkizlerimden tecrübe edindiğim kadarıyla ben de sizlere bu konuda bilgilerimi tecrübelerimi sunmak isterim. Anne ve babaları doğru şekilde yönlendirmek çok önemli çünkü.

bebeklerde goz capaklanmasi neden olur.jpg

Özellikle yenidoğan bebeklerde göz çapaklanması sık sık yaşanabilir. Bu durumun nedeni ise göz yaşı kanallarının tıkalı olmasından kaynaklanır. Özellikle yenidoğanlarda göz yaşı kanallarının tam olarak gelişmemiş olarak doğması ile bu tıkanıklık oluşabilir. Gözyaşı kanalları göz yaşının buruna inmesini sağlar ama bazı durumlarda bu kanal tıkanarak gözde birikmesi oluşur. Buna da çapaklanma denir. Bu durumda endişelenmeyin ama tedbiri de elden bırakmayın. Benim ikizlerimden birinde aynı durum olmuştu. Akşam temizlerdim sabah kalktığında yine sarı bir iltihap birikirdi. Bu iki gözde de olabileceği gibi tek gözde de meydana gelebilir. Bizim tek gözde oluşuyordu dediğim gibi 5-8. aylarda yok olur ama doktora göstermekte fayda var. Ayrıca bu çapaklanmayı geçiren bazı doğal yöntemler de var bu yöntemler de oldukça etkili denediğim kadarıyla biliyorum ama en doğrusu doktora görünmektir.

Özellikle anne sütünün faydalarını saymakla bitmez ben göğsüme değdirmeden sağdığım birkaç damla sütü pamuğa değdirip gözünü içten dışa doğru tek seferde temizlerdim. Anne sütünün antibiyotik etkisi göz çapaklanmasında etkili olacaktır. En azından ilaçlardan daha güvenli bir uygulama olur diye düşünüyorum. Yine demlenmiş soğumuş çay da etkili bir yöntem. Ama belki bunlar geçici süre etkili olabilir. Doktorunuzun bebeğinizin gözüne uygun verebileceği bir krem ile doğru ve düzenli kullandığınızda yakın zamanda tamamen geçtiğini göreceksiniz. Bebeklerim şuan 22 aylık ve şuan çapaklanma gibi sorunlar olmuyor. Eğer bebeğinizde:

Gözlerde sarı akıntı birikme,
Göz kapaklarında ya da kirpiklerde birikmiş kuru çapak
Kirpiklerin birbirine yapışması özellikle uyku zamanında oluyor bu durum,
Gözlerin etrafında kızarıklık şişlik varsa bunlar çapaklanmanın belirtileridir.

bebeklerde goz capaklanmasi.jpg

Yine bu durum göz nezlesi yaşayan bebeklerde de görülebiliyor. Göz nezlesi bulaşıcıdır ve gözlerde kızarıklık akıntı ve yorgun bakışlar mevcuttur. Sürekli akıntı olan göz için ılık ıslak temiz bir bezle sürekli temizlemek uygun olacaktır. Gözü tek seferde içten dışa doğru silmek gerekir. Bebeğiniz 9 aylık oldu hala gözlerinde bu tip şikayetler görülüyorsa mutlaka doktora görünmesi gerekebilir. Bebeğinizin göz yaşı kanalları o zamana kadar açılmamış ise doktorunuz küçük bir operasyon ile bu tıkanıklığı açacaktır.

Geri