Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer ?
Bebek hıçkırıklarına diyaframın daralması ve ses tellerinin çabucak kapanması neden olur. Ses kordonlarının hızla kapanması, hıçkırık sesi yaratan şeydir. Hıçkırık yetişkinleri rahatsız etme eğilimi gösterdiği için çoğu insan bebeği rahatsız ettiğini varsayıyor. Bununla birlikte bebekler genellikle onlardan etkilenmezler . Hıçkırıklar bebeğinizin nefes almasına çok nadiren müdahale eder veya etkiler. Hıçkırık,bebeklerde hıçkırık,bebeklerde hıçkırık nedenleri,bebeklerde hıçkırık neden olur,bebeklerde hıçkırık nasıl geçer hakkındaki tüm ayrıntılar makalemizin devamın da.bebeklerde hıçkırık.jpg
Bebeğin ve yenidoğanın hıçkırıkları tamamen zararsızdır ve yalnızca bebeğin büyümesi ve gelişmesinin bir işaretidir.Yenidoğanlarda, hıçkırıklar çoğunlukla bebeğin fazla beslenmesi, çok hızlı meme emmesi veya çok fazla hava yutması nedeniyle ortaya çıkar.

Yeni doğmuş hıçkırıkların sebepleri

Sıkıntılar, diyafram kasının tahriş olmasına veya uyarılmasına neden olur. Bu sıklıkla beslenmeyle olur.Hıçkırık bebeklerde sık görülür ve genellikle bebeği rahatsız etmezler. Yenidoğanlarda veya yetişkinlerde kısa süreli sıkıntılar genellikle kendiliğinden kaybolacaktır. Bununla birlikte, evde uygulanan bazı yöntemler bebeğinizin hıçkırığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bebeğiniz çok hıçkırıyorsa gazını çıkarmaya çalışın. Ayrıca bebeğinize emzik vermek hıçkırığı kesebilir.Bu, diyaframın rahatlamasına yardımcı olur ve hıçkırıkların durmasına yardımcı olabilir.Çoğu zaman, bebeğinizin hıçkırıkları kendiliğinden duracaktır. Eğer bebeğinizin hıçkırığı kesilmiyorsa ve uzun süreli devam ediyorsa mutlaka doktora gösterin.

Hıçkırık ne zaman endişelendirir ?

12 aydan küçük olan bir bebeğin hıçkırıklığı normal kabul edilir. Bebek hala rahimdeyken ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bebeğiniz çok fazla hıçkırıyorsa , bebeğiniz ağlıyorsa bebeğinizin doktoruyla konuşmak iyi bir fikirdir. Bu, diğer tıbbi sorunların bir işareti olabilir.

Hıçkırıkları önleme

Bazı hıçkırık bölümlerini önlemeye yardımcı olmanın birkaç yolu vardır. Bununla birlikte, sebeplerin her zaman açık olmadığı için bebeğinizin hıçkırıklığını tamamen önlemek zordur. Hıçkırıkları önlemeye çalışmanın bazı yolları şunlardır .Emzirme sonrası bebeğinizi dik olarak 20 ila 30 dakika tutun . Bebeğinizi beslerken sakin olduğundan emin olun. Bebeğinizi zıplatmaktan oynatmaktan uzak durun.

Bebeklerdeki tüm hıçkırıkların kesin nedeni her zaman açık değildir . Bebeğinizin hıçkırıklarıyla kusmadığı sürece bir problem olmaz. Bebeğiniz 1 yaşın altındaysa, bu gelişimin normal bir parçası olabilir.
 
Üst