Bebeklerde sarılık nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Bebeklerde sarılık nedenleri ve tedavisi
Sarılık, yenidoğanlarda tıbbi yardım gerektiren en yaygın durumdur. Bebeğin kanında çok fazla bilirubinin olduğuna dair bir işarettir . Çoğu bebekte hafif sarılık vardır. Genelde sorun yaratmadan bir iki hafta için de geçer. Ancak sarılığın ciddiye alınması gerekir. Nadir durumlarda, bilirubin seviyesi yüksek kalır ve tedavi edilmezse, kernikterus adı verilen beyin hasarına neden olabilir . Buda ciddi ömür boyu sürecek sorunlara neden olabilir. Bu makale ; sarılık,sarılık endir, sarılık nedenleri,sarılık belirtileri,sarılık tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.


bebeklerde sarılık.jpgYenidoğan sarılığı ne neden olur?


Nadiren sarılık, enfeksiyon, bebeğin sindirim sistemi ile ilgili bir sorun veya anne ve bebeğin kan türlerinde bir sorun ( Rh uyumsuzluğu ) gibi başka şeylerin neden olabilir . Sarılık doğumdan bir gün sonra ortaya çıkarsa, bebeğiniz bu sorunlardan birine sahip olabilir.

Yeni doğan sarılık gelişimi açısından en yüksek risk altındaki bebekler şunlardır:


Prematüre bebekler veya gebeliğin 37. haftasından önce doğan bebekler

Anne sütü almayan bebekler

Kan türünün annelerininkiyle uyumlu olmayan bebekler

Kan türünün annelerininkiyle uyumlu olmadığı bir bebek, kırmızı kan hücrelerini yok edebilen ve bilirubin düzeylerinde ani bir artışa neden olabilecek bir antikor birikimi geliştirebilir.

Karaciğer sorunları

Bir enfeksiyon

Bir enzim eksikliği

Bebeğinizin kırmızı kan hücrelerinde bir anormallik


Yenidoğan sarılığı belirtileri nelerdir?


Sarılığın ilk belirtisi bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır.Ellerin avuç içlerinde veya ayak tabanlarının sararması,Koyu, sarı renkli idrar - yeni doğan bir bebeğin idrarı renksiz olmalıdır. Sarılık doğumdan iki ila dört gün sonra başlayabilir ve vücuda yayılmadan önce yüzde belirebilir.


Bebeğimi ne zaman doktora götürmeliyim ?


Sarılığın çoğu vakası normaldir, ancak sarılık bazen bir tıbbi duruma işaret edebilir. Şiddetli sarılık da kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Bu yüzden bu septomları fark ederseniz en kısa zaman da bebeğinizi doktora götürün . Sarılığın daha belirgin ve yoğun olması , bebeğin ateşinin yükselmesi, bebekte sarı rengin aşırı belirgin olması, bebeğin baygın, uyuşuk görünümü ve keskin ağlaması.


Bu ne kadar yaygın?


Sarılığın yenidoğan bebeklerini etkileyebilecek en yaygın koşullardan biridir. Her 10 bebeğin 6 sında sarılık gelişir. Ebeveynlerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Bununla birlikte, 20 bebekte yalnızca yaklaşık 1 inde, tedaviye ihtiyaç duyacak kadar yüksek bir kan bilirubin seviyesi vardır.


Sarılık tedavisi


Bebeğin sarılık vakalarının semptomları normal olarak 10 ila 14 gün içinde geçtiği için tedaviye ihtiyaç duymaz, ancak belirtilerin azınlık vakalarında uzun süre devam etmesi mümkündür. Bilirubin seviyesi yenidoğanlar için normal aralığın üzerindeyse bebeğinizin tedaviye ihtiyacı olacaktır. Sarılığı tedavi etmek için bir tür floresan ışığına tabi tutulurlar. Buna fototerapi denir . Cildin ışığı emmesi, bilirubini değiştirerek vücudun bundan daha kolay kurtulabilmesini sağlar. Tedavi genellikle bir hastanede yapılır. Ancak bebekler bazen evde tedavi edilir.( Daha şiddetli sarılık diğer tedavileri gerektirebilir. Fototerapi, bebeğinizin bünyesinde bilirubini parçalamak için ışık kullanan yaygın ve son derece etkili bir tedavi yöntemidir )


Sarılığınızı bebeğinizi güneşin altına veya bir pencerenin yakınına koyarak tedavi etmeye çalışmayın. Sarılık hastalığını tedavi etmek için özel ışıklar ve kontrollü çevreler her zaman gereklidir.Sarılığa bir sağlık sorunu nedeniyse, bebeğinizin başka tedavilere ihtiyacı olabilir. Örneğin, Rh uyuşmazlığından kaynaklanan şiddetli sarılık kan nakline ihtiyaç duyabilir . Sarılık belirtileri için bebeğinizin cildini ve gözlerini ilk beş günde dikkatlice izleyin. Bebeğinizin sarılık belirtileri olduğunu fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın.
 

Uzman SühaN

Administrator
Hiperbilirübinemi, nedeni ve yüksekliğin derecesine bağlı olarak zararsız ya da zararlı olabilir. Sarılığın bazı nedenleri, bilirubin seviyesi ne olursa olsun, esasen tehlikelidir. Sarılık birçok tıbbi problemin semptomudur, ancak çoğunlukla karaciğer veya safra kesesi koşullarıyla ilişkilendirilir. Karaciğer sorunlarından kaynaklanmaya ek olarak, yenidoğanlarda, özellikle prematüre bebeklerde sarılık da görülebilir. Doğum esnasında ortaya çıkan sarılık genellikle günler içinde kaybolur ancak bazı bebekler fototerapi tedavisine ihtiyaç duyarlar. Diğer semptomlar sarılık nedenine bağlıdır. Sarılıktan önce bir ateş veya gribe benzer hastalık ortaya çıkarsa, genellikle bir viral hepatit enfeksiyonunun bir işaretidir.Durumun belirtileri ciddiyete bağlı olarak değişebilir.Bebeğinizde yeni doğan sarılık belirtilerini fark ederseniz hemen doktora götürün..
 

Uzman SühaN

Administrator
Yenidoğan sarılığı bebeğin hayatının ilk iki haftasında çok yaygındır. Genellikle zararsızdır, ancak hastanede tedavi edilmesi gereken ciddi bir nedene bağlı olabilir. Yenidoğan bebeklerde sarılık için çeşitli nedenler vardır. Bazıları ciddi kan ya da karaciğer hastalığına ya da diğer sorunlara bağlıdır. Bebeklerde sarılığın ciddi nedenleri arasında enfeksiyonlar ve kan grubu uyuşmazlığı bulunur. Kan grubu uyuşmazlığı, annenin kan grubu bebeğin kanıyla tepki verir ve bu bebeğin alyuvarlarının bir kısmını veya birçoğunu yok eder. Kırmızı hücreler bozulduğunda daha fazla bilirubin yapar ve bebek daha sarımsı hale gelir. Sarılığın tedavisinde fototerapiye ihtiyaç duyulabilir. Sarılık için daha ciddi bir neden varsa diğer test ve tedavilere de ihtiyaç duyulabilir.
 
Üst