Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer ?

Uzman SühaN

Administrator
Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer ?
Nazal hava yolunun ana işlevleri solunum ve koku almadır. Çocuk doktorları, burun tıkanıklığının bebeklerde diğer yaş gruplarına göre daha yaygın olduğunu söylemektedir. Çoğu zaman, tıkalı burun endişelenecek bir şey değildir. Ama bazen, bir endişe kaynağı olabilir. Şüphe durumunda, bir doktoru ziyaret etmek önemlidir.Burun tıkanıklığının birçok farklı nedeni vardır. Tıkalı bir burun, genellikle grip, soğuk algınlığı veya alerjiler nedeniyle burun deliklerinin iç kısımlarını kaplayan zarlardaki iltihaplı kan damarlarından kaynaklanır. Burundaki aşırı mukus nefes almayı zorlaştırabilir. Bu yeni doğanlar için hayatı tehdit edici olsa da, çoğu çocuk ve yetişkin için sadece can sıkıcı ve rahatsız edicidir.


bebeklerde burun tıkanıklığı.jpgSoğuk algınlığı tipik olarak burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi semptomlara neden olur. Bir bebek hasta birinden çabucak etkilenebilir. Bağışıklık sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemesi nedeni ile bu duruma daha duyarlı hale getirebilir. Bebeğinizin burnu soğuk algınlığı nedeni ile tıkalı ise ; Bebeğinize bol miktarda sıvı verin. Bebeğiniz emziriyorsa, normal beslemeye devam ettiğinden emin olun. Bebeğiniz biberonla besleniyorsa, normal beslenme programına devam etmesi için onu teşvik edin.Çocuğunuzun yatak odasınını daha iyi uymasına yardımcı olacak şekilde nemlendirin.Burun tıkanıklığının olası nedenleriBurun astarının şişmesi veya iltihaplanması alerjilerden, duman ve kirlilik gibi tahrişlerden kaynaklanabilir. Burnun dikkatle değerlendirilmesi olası tanıya yol açacaktır. Bazen, nedeni teyit etmek için ek testler gereklidir. Nazal Polipler, burun tıkanıklığının başka bir nedenidir. Nazal bir polip, sinüs içinden nazal geçişe doğru uzanan bir dokunun büyümesidir. Polipler genellikle kronik bir irritasyon veya enfeksiyonun sonucu olduğundan, nedeni teşhis etmek ve problemin boyutunu belirlemek için X-ışınları dahil olmak üzere tam bir değerlendirme gereklidir.Burun yaralanması, aynı zamanda, burun geçişini engelleyebilecek bir hematom (kan toplama) ile sonuçlanabilir. Bu genellikle burun travması sonrası oluşur ve hemen tedavi edilmeli dir. Çocuklarda burun tıkanıklığı nın diğer daha az yaygın nedenleri arasında, başlangıçta burnun bir tarafında kalıcı tıkanıklık ile dikkati çeken benign veya malign tümörler bulunur. Bu ayrıca kanama, drenaj veya şişme ile de ilişkili olabilir. Hastanın yaşı ve spesifik semptomlar, tıkanıklığı değerlendirmenin en iyi yolunu belirlemeye yardımcı olacaktır.
Soğuk algınlığı, grip alerjileri veya kuru bir ortam, yeni yürümeye başlayan çocuklarda tıkanıklığa neden olabilir. Sağlıklı bir çocukta, mukus burun zarlarını nemlendirir ve temizler, ancak çocuk hastalandığında , enfeksiyonla savaşmaya veya tahriş edici bir tepki olarak mukus üretimi artar, bu da tıkalı bir burun ile sonuçlanır. Tuzlu su çözeltisi bebeklerde ve küçük çocuklarda güvenlidir ve tıkalı bir burnu temizlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca Sıcak buhar, burun salgılarını gevşeterek tıkanıklığı kırabilir.Çocukların ortamından tahriş edici maddeleri çıkarın. Çocuğunuzun ellerini sık sık yıkayın. Bu onun daha fazla mikrop elde etmesini ve daha da zorlaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.Elma, narenciye ve yapraklı yeşillik gibi vitaminler yüksek meyve ve sebzeler bağışıklık sistemini güçlü tutmak için mükemmeldir.Çocuğunuzun hem geceleri hem de gün boyunca normalden daha fazla dinlenmesini sağlayın. Nemlendirici, havayı nemlendirmeye yardımcı olur, tıkanıklığı olan bir çocuğun nefes almasını ve rahatça uymasını kolaylaştırır.
Burun tıkanıklığı, burun geçitlerinin bloke olduğu veya burundan nefes almakta zorlandığı zamandır. Soğuk algınlığı kaynaklı mukus burun boşluğunu doldurabilir ve geçici burun tıkanıklığına neden olabilir. Bebek için son derece güvenli nazal damlalar, tuzlu burun damlaları, kurumuş kabuklu mukusu gevşetmeye ve burun boşluğunu nemlendirmeye yardımcı olur . Bunu kullanmanın en kolay yolu: Kafayı hafifçe geriye doğru eğin. Hareketi zorlamamaya dikkat edin. Her burun boşluğunda 2-3 damla kullanın. Başı 30- 45 saniye boyunca bu konumda tutun. Bebek damlalarını hapşırtabilir. Endişelenmeyin.
Burun aspiratörü mukusun burun deliklerinden dışarı emilmesi için kullanılır. Güvenli ve çok etkilidir. Bebeğinizin burnu tıkalıysa burun aspiratörü kullanabilirsiniz.Kuru burun ve kuru hava, burun tıkanıklığının önde gelen nedenleri arasındadır. 6 aylıktan küçük bir bebek düzenli olarak emzirmelidir. Beslenme zamanı burun tıkanıklığı nedeniyle kısalırsa, beslenme sıklığı artırılmalıdır.Buhar, mukusun gevşemesine ve çıkarılmasına yardımcı olur. Bebeğinize buhar banyosu yaptırabilrisiniz.Kuru hava burun mukozasını kurutarak bebeğin burnunu doldurur, burun deliklerinde kabuklu tıkaçlar oluşturur. Hava nemlendiricileri, havayı nemli ve burun tıkanıklığını giderir.Bebeğinizin bulunduğu odayı sıklıkla havalandırın ve nemlendirin. Uyku pozisyonlarını değiştirin. Bebeğinizin başını hafif yüksek tutmak tıkalı burundan kaynaklı nefes almada zorlanmayı engelleyebilir.Bebeğinizin bulunduğu odaya kesilmis kuru soğan bırakın. Kokusu hoşunuza gitmeyebilir ama bebeğiniz için faydası vardır.Kükürt içeriği, tıkalı bir burun gevşeterek vücuttaki mukus ve sıvıları çıkarır. Koku dışında hiçbir yan etkisi yoktur.Bebeğinizle ilgili herhangi bir probleme en basit ve en doğal çözüm anne sütü dür.Her burun deliğine 1-2 damla anne sütü dökün.Bir iki dakika bekle. Süt mukus ile birlikte akacaktır..Okaliptüs yağı doğal bir dekonjestandır. Temiz bir beze birkaç damla okaliptüs yağı sürün ve uyurken bebeğin yanında tutun. Sigara dumanı, duman, kirletici maddeler ve diğer çevresel parçacıklar gibi tahriş edici maddeler burun tıkanıklığının nedeni olabilir. Bebek hassas olduğundan, bebeği bu tür tahrişlerden uzak tutması tavsiye edilir.
 
Üst