Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebeklerde Yürüme/Emekleme

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  bebeğim emeklemiyor 9 aylık bebeğim emeklemiyor 9 aylık Sevgili meleklerim, bebeğiniz doğduğu andan itibaren gelişimini sürekli izliyorsunuz.Artık zamanı geldi emeklemeli,yürümeli diyorsunuz ama bebeğinizde tık yok.:bebeğim:Bakalım bebeğiniz ne zaman emekler , ne zaman yürürmüş meleklerim.


  < Konu Resmi..>  Bebeklerin doğduktan sonra yürüme süresi yaklaşık 18 ay sürer.


  Bebeğin ilk aydan itibaren sert, ince bir şilte üstünde yerde zaman geçirmesini sağlamak bu sürecin gerçekleşmesi için gereklidir. İlk aylarda bebek yüzükoyun yatarken önce başını yatar konumda her iki yana çevirebilmeye, sonra kolların desteğiyle yerden 5-10 santim kaldırarak durabilmeye başlar. 3.ayın sonunda oturur konuma getirildiğinde de boyun kasları geliştiği için başonı dik tutabilir. Başını gövdesinin diğer bölümlerinden bağımsız hareket ettirebilmeye başlaması sonucu 3-5.aylarda yine şilte üstünde önce yan daha sonra da tam dönmeyi öğrenir.İkinci aşama omurganın göğüs ve bel bölgesinin dik konumda kontrolüdür.4-5.aylarda ön, yanlar ve arkadan bel desteklendiğinde oturur pozisyonu koruyabilen bebek, 6 aylık olduğunda 5-10 saniye destek olmadan dik oturabilir, daha sonra yana veya öne, arkaya yatar. İlerleyen aylarda omurga kasları güçlendikçe dik oturma süresi uzar.9 aylık bebek uzun süreli dik oturabilir ve çevresindeki oyuncaklarını alıp yeniden doğrularak dengesini sağlayabilir.Oturduğu yerde denge sorunu çözülen bebek ileri doğru hareketlere başlar.
  Her bebeğin farklı emekleme şekli vardır.
  Yerde yüzükoyun bırakıldığında ileri hareket için bebeklerin hepsinin kendi stili ve yöntemi vardır.Kimi komando pozisyonunda kendini kolları ile çekerek ilerler, bacak kullanımı azdır.Kimi de el el ve ayakalarını kullanarak standart emekler. Ancak her bebek emekleyebilir.Bazıları oturmayı öğrendikten sonra bulduğu boyuna uygun yükseltilerek tutunarak kendini yukarı çekip önce diz üstünde denge sağlayıp sonra da tamamen ayağa kalkmaya başlar.
  Ayakalrı üzerinde dik durabilmeyi öğrendiğinde yan yan tutunarak ilerler.Sıralama dediğimiz bu dönemin bebeklerde süresi değişlendir.Cesaret toplayıp tutunmadan ilerleme aşamasına kadar kimi bebek günler beklerken kiminde ise bu aylarca sürebilir. Bir kısmı da sıralama sonrası emeklemeyi keşfedip yürürmeyi geciktirebilir. Yürüme, ayağın yere tam basılması ve destek almadan ileri hareketin gerçekleştirilmesidir.İlk denemelerde genellikle eller yukarı ve yana açılaraka dengeye yardımcı olur. Yürümeye alıştıkça kolaların desteği azalır ve yaklaşık 3 ay içinde elinde bir şeyler taşıyarak yürümeye başlar.
  Yürümeye Geçiş
  Bebeklerde yürüme süreci en geç 18.ayda tamamlanır.Baş kontrolü 5. ayda hala yetersizse , 9 aylık bebek desteksiz oturamıyorsa, oturma pozisyonuna getirirlirken bacaklarını gerip çaprazlıyorsa, sürekli parmak uçlarına basıyorsa, 18.ayda yürümüyorsa sorun olabileceği düşünülmektedir. Bebeklerin ilk yıl, ayda bir kez doktor kontrolünün yapılması bu konudaki aksamalara gecikmeden sağlayacaktır. Bebeğin gelişim sürecinde bir sağlık sorunu yoksa ailenin kesinlikle etkili olduğu tek alan konuşmadır. Bunun dışındaki bebek hazır olduğunda, kas gelişimi izin verdiği zaman oturacak, sıralayacak ve yürüyecektir.
   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  merhaba bebegim8 8 buçuk aylık kilosu 7 kilo 600 gram sizce normalmi
   
Bebeklerde Yürüme/Emekleme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emrah - Yürü Gidelim

  Emrah - Yürü Gidelim

  Gordun mu gonlum uykusuz geceler Sabah oldu unutuldu Dilimde dolasan sihirli heceler Gun oldu unutuldu Hem aska ara veremiyorsun Hem yaralarini saramiyorsun Gelen de ayni giden de ayni Ne ariyorsun Adam akilli sevemiyorsun Fazla zora gelemiyorsun Yuru gidelim a deli gonlum Sen aska gelmeden hadi yuru gidelim Adam akıllı sevemiyorsun Fazla zora gelemiyorsun Yuru gidelim a deli...
 2. Çocuğun yürümesi neden gecikir? Bebeklerde yürüme bozuklukları

  Çocuğun yürümesi neden gecikir? Bebeklerde yürüme bozuklukları

  rüyada bebeğin yürümesi rüyada çocuğun yürümesi bebek görmek bebek bebeğin yürümesini görmek Çocuklar çoğunlukla 1 yaş dolaylarında yürürler. Ancak bu kural değildir. Eğer bebek sağlıklı ise, 1,5 yaşına kadar yürümemesinin önemi yoktur. Kalça çıkığı, raşitizm denen kemik hastalığı varsa ya da çocuk şişmansa, düşmekten korkuyorsa ya da zeka geriliği varsa yürüme gecikebilir. 1.5 yaşından sonra...
 3. Yürüme Yardımcım

  Yürüme Yardımcım

  yürüme yardımcım www.kangurum.com.tr: E-BEBEK , VIB Yürüme Yardımcım Bugün migros sanal markette denk geldim de ablama ve yeğenime hediye olarak aldım bakalım daha gelmedi ama çok güzel bişeye benziyor. sabırsızlıkla bekliyorum :bebiss: sizlere de tavsiye ediyim dedim belki almak isteyen olur :)
 4. Bebeklerde yürüme gecikmesi

  Bebeklerde yürüme gecikmesi

  bebeklerde yürüme gecikmesi bebek yürüme bebekler kaç aylıkken yürür Evet Melek'ler, bir misafirimizin sorusu üzerine bebeklerde yürüme gecikmesi ve bebeklerde yürümeye başlama dönemi hakkında bilgilere yer veriyoruz bu yazımızda. Her çocuğun gelişimi kendine özeldir. Bebekler genellikle 12.-18. aylar arasında yürürler. Kimi bebek önce emekleyip sonra yürürken, bazıları direkt yürür....

Sayfayı Paylaş