Bebeklere İnek Sütü Ne Zaman Verilir? İnek Sütü Nasıl Verilmeli?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Bebeklere İnek Sütü Ne Zaman Verilir? İnek Sütü Nasıl Verilmeli?
Bebeklere İnek Sütü Ne Zaman Verilir- Bebeğinize her ayına uygun olarak besin ihtiyacını karşılamalısınız. İlk 6 ay anne sütünden başka bir besine ihtiyacı yoktur ama 6 ay bebeğinizin bir dönüm noktasıdır. Ek gıdaya yavaş yavaş giriş çabaları neleri yiyebildiği nelerden şuanlık uzak durması gerektiği önemlidir. Özellikle 6 ay 1 yaş arası çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir bebekler için. Çünkü bazı besinler yiyecekler alerjilere sebep olabilir. Anneler burada ne kadar hassas davrandığınızı biliyorum özellikle inek sütü konusu çok merak edilir. İnek sütünü ne zaman vermeliyim ne kadar miktar vermeliyim?

bebeklere inek sutu ne zaman verilir.jpg


İnek sütü hem alerjilere hem de demir emilimini azalttığı için geç başlanabilir ama bu konuda doktorunuza danışmanızı tavsiye edebilirim. Aslında çok eskilerde değil daha bir 20 yıl öncesine kadar annenin sütü yoksa inek sütü verilebiliyordu ama inek sütünün alejiye sebep olabildiği ya da kansızlığa da sebep olabildiği ortaya çıkmıştır. Yani artık anneler bu konuda daha bilinçli ve bilgilenmeye açıklar. İnek sütü aslında çok faydalı bir besin bebeğin günlük ihtiyacı olan kalsiyum, protein, folik asit kaynağı bir besin süt ayrıca A, B, D vitaminler bakımından da zengin. Ayrıca bebeklerin sağlıklı kemik ve diş gelişimi için önemli bir besin. Ama işte 1 yaş öncesinde inek sütü pek önerilmiyor. Bebeğinizin inek sütüne geçmesi için 1 yaşını beklemeniz iyi olacaktır. Eğer alerjik bir durumu varsa kanlı ishal, kusma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Özellikle bebeğiniz anne sütünden ziyada devam sütü ile beslendiyse inek sütüne geçiş daha kolay olur ama yine de gözlemlemek en iyisidir.

inek sutu alerjisi.jpg


İnek sütü alerjisi olan bebekler mutlaka incelemesi yapılmalıdır. 1 yaşından sonra bebeğiniz inek sütü içtikten hemen sonra bu belirtileri göstermiyorsa sıkıntı yoktur. Ama size tavsiyem uzun ömürlü sütler yerine günlük sütleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Anlaştığınız bir sütçünüz mutlaka olmalı. Bu sütü eve getirip güzelce kaynamasını sağlamalısınız. Böylece içindeki tüm mikroplar ölecektir. Bu şekilde kaynamış günlük sütü 1 aydan fazla saklayabiliyorsunuz buzdolabında ama sonrasında bozulabiliyor uzun ömürlü sütler gibi en azından katkılı değil. Yine evinizde günlük süt alıyorsanız yoğurdunuzu da kendiniz yapabilirsiniz yine kefirde aynı şekilde bebeğinize çok faydalı olacaktır. Bebeğiniz eğer süt alerjisi yok fakat süt içmeyi sevmiyorsa alışması belki zaman alabilir onun için sütten karşılayacağı vitaminleri yoğurt peynir gibi besinlerle deneyebilirsiniz. 1-3 yaş arası bir çocuğun günlük kalsiyum ihtiyacı 500 mg dir ve eğer bebeğiniz 250 ml tüketiyorsa sütü bu günlük kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılayabilir.
 
ben inek sütünü kızıma bir yaşından sonra verdim hatta ilk vermeye başladığım sıralar kabız olmasın ve bağırsaklarına olumsuz bir etki etmesin diye yarı yarıya su ile karıştırıp veriyordum
 
doğru deneyim ben de aynı şekilde 1 yaşı bekledim kızlarım için ve yarı yarıya süt kullanmak en doğrusu..
 
Geri
Üst