1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeklerin kulağı ne zaman delinmeli ?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kız bebek sahibi olan anneler bebekleri az ele avucuca geldiği zaman hemen kulaklarını deldirip küpe takıyor.Bebeklerde küpe gerçekten çok sevimli duruyor.Kız bebeklere küpe yakışıyor yakışmasınada el kadar bebeğin kulağını deldirmek sakıncalımı acaba diyede insan merak etmiyor değil.Kız bebeklerin kulağı ne zaman delinir, kız bebeklerde kulak deldirmek sakıncalımı tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

  Kız bebekler erkek bebeklerden daha şanslı.En renkli en süslü kıyafetler,takılar,tokalar kız bebeklerinin şirinliğine şirinlik katıyor.Kız bebeklerin kulağı daha bir kaç aylıkken küpe kullanımı için deliniyor.Bu konuda uzmanlar uyarıyor bebeğin kulağı delindikten sonra bebek bazı riskler altında olabilir.Peki nedir bu riskler diye sorarsanız ; bebek kulağında bir şey olduğunun farkına vardıktan sonra kulağıyla oynayabilir ve kulağına zarar verebilir.Bunun yanı sıra burnuna çıkardığı küpeyi sokabilir yada yutabilir.Olası kazaların olmaması için annelerin çok dikatli olması lazım.Sağlık yönünden ise kulağın stril bir ortamda delinmesi olası enfeksiyonların önlenmesini sağlayacaktır.Kulak deldirme işlemi bir eczane yada hastanede yapılmalıdır.Ayrıca uzmanlar kız bebeklerde kulak deldirme işleminin 4 yaşında yapılması gerektiğini vurguluyor.Kız bebeklerde kulak deldirme işlemi ile ilgili tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.


  < Konu Resmi..>
  Doğum sonrasında kulak deldirme işlemi yapılmaktadır, fakat bu yöntem doğru olmayabilir çünkü kulak delme cihazları her bebeğe uygun olmayabilir. Bebeğin kulağını delen makine yeterince temiz değilse bebek mikrop kapabilir, buna dikkat etmek gerekir. Pek çok anne çocuk büyüyünce kulak delme işleminde canı yanar diye düşünür bu nedenle bebekken halletmek ister bu anlaşılabilir bir durumdur bu durumu aile doktorunuza danışarak çözmeye çalışın.


  Kaç yaşında kulak deldirilir? Kulağı delinen bebeğin canı yanar mı?

  Her yaşta kulak deldirilebilir bunun yaşı yoktur önemli olan kulak delme aletinin steril olmasıdır can yakmayan bir işlemdir bu nedenle herhangi bir ilaca gerek yok.

  Bebeğin kulağı delindikten sonra

  Bebek kulak delme işleminden sonra kaşıntı hisseder ve sonraki günlerde her fırsatta elini kulağına götürür. Bu nedenle anne ve babalar dikkatli olmalı bebeğin mikrop kapmasını engellemek için sürekli kulağın ve ellerin temiz kalması sağlanmalıdır. Bebeğin kulağı deldindikten sonra kulakta şişme yaşanabilir bunun yanında kızarıklık da olabilir, kulak deldirme işleminden sonraki günler bebeğe çok dikkat etmek, kulağını kontrol etmek iyidir

  Bebekte küpe alerji yapar mı

  Bazı bebeklerin cilt yapısı çok hassas olabilir. Bu nedenle bazı metal küpeler alerji yapabilir. Buna da dikkat edimeli ve olası bir alerjik rahatsızlığa başında müdahale edilmelidir.

  Bebeğe küpe taktırmanın riskleri nelerdir

  Küpe takılan bebek enfeksiyon kapabilir. Daha çok küçük olduğu için bunu ifade edemez. Anne baba enfeksiyonu fark ettiğinde biraz yayılmış ve bebeği etkilemiş olabilir. Farkında olmadan küpe ile oynayabilir ve bir yerine batırabilir, bunun dışında kulaktaki küpeyi ya da küpenin bir parçasını yutabilir. Yine de bebeğinize erkenden küpe taktırmak istiyorsanız steril bir ortamda uzman biri tarafından yapılmasına dikkat edin. Kulağından çekip alabileceği küpeler olmamasına dikkat edin.

  Bebekte kulak deldirme, bebeğin kulağını deldirme, bebeğin küpe takması, bebeklerin kulağı ne zaman delinir, bebeğe küpe takmanın zararları, bebeğe altın küpe, bebeğe metal küpe.

  BEBEKLERİN KULAKLARI NE ZAMAN DELİNMELİ?
  Bütün bu olumsuzluklar göze alındığında bebeklerin kulaklarının delinmesi için en doğru zamanın 4 yaşından sonra olduğu belirtiliyor. Çünkü 4 yaş sonrası bebekler artık kulaklarına takılabilecek küpenin varlığını bilerek, ebeveynlerin öğretilerini dinleyecek durumda oluyorlar.

  BEBEKLERDE KULAK NASIL DELİNİR?

  Bebeklerin kulakları öncelikle mutlaka bir hastanede ya da eczanede yani steril bir ortamda delinmeli. Böylece bebeğin enfeksiyon kapma ihtimali azalıyor.
  Kulak delinme işleminde bebeğin başının sabit tutulması gerekiyor. Eğer bebek aşırı tepkiler gösteriyorsa kesinlikle bu işlem ertelenmeli.


   
Bebeklerin kulağı ne zaman delinmeli ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerimiz ne zaman konuşur?

  Bebeklerimiz ne zaman konuşur?

  bebeklerde konuşma,bebeklerde konuşma yaşı,bebeklerde konuşma problemi,bebeklerde konuşma gelişimi,bebeklerd ekonuşma dönemi ÇOCUKLAR NE ZAMAN KONUŞUR Yeni anne ve babaların aklında, bebekleri biraz büyüdüklerinde ne zaman konuşacakları sorusu yer eder. İşte bebeklerin konuşmaya başlama süresi, bebekler kaç aylıkken konuşur cevabı… 7. 10. Ayında tekrarlanan iki heceli sesleri...
 2. kızlarınızın kulaklarını ne zaman dedirdiniz?

  kızlarınızın kulaklarını ne zaman dedirdiniz?

  Melekler merhaba :) Bir kızım var 9 aylık.Çok hevesliyim, kulaklarını deldireceğim ama bunun için en uygun yaş ne zaman sizce? Siz ne zaman deldirdiniz?
 3. bebeğimin kulağını ne zaman deldirebilirim?

  bebeğimin kulağını ne zaman deldirebilirim?

  merhaba kızım şu an 3 aylık kulaklarını deldirmek istiyorum ama kıyamıyorumda ne zaman deldirsem ki
 4. Bebekler Ne Zaman Yürür

  Bebekler Ne Zaman Yürür

  Yürüme Becerisi Ne Zaman Gelişir? Bebeğiniz ilk yıl boyunca vücudunun her bölgesindeki kas gücünü ve koordinasyonu geliştirmekle meşguldür. Ayağa kalkıp yürümeden önce oturmayı, yuvarlanmayı ve emeklemeyi öğrenirler. Yürümeye başlamak ise onlar için özgüven ve denge kazanmaktır. Çoğu bebek 9-12 aylık dönemde ilk adımlarını atmaya başlar. 14-15 aylık dönemde ise normal bir şekilde...
 5. Bebeğim sürekli kulağını kaşıyor neden?

  Bebeğim sürekli kulağını kaşıyor neden?

  Minik bebeğiniz kulaklarını kaşıyor veya onlarla sürekli oynuyorsa, ilk etapta bebeğin sadece kendi vücudunu tanımakta olduğunu düşünebilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız çünkü çocuğunun sürekli kulaklarıyla oynadığından yakınan ve doktorun yolunu tutan pek çok anne bu cevapla karşılaşır. Bebek kulaklarını yeni keşfetmiştir ve onlarla oynamaktadır. Öte yandan ‘Acaba çocuğumun kulağında bir...

Sayfayı Paylaş