Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Bebekleriniz İçin Kanguru Seçimi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  kanguru, nasıl seçilir, kanguru seçme tüyoları, markalar, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.

  [​IMG]


  Adını kangurulardan alan bebek taşıma yöntemi aslında yüzyıllardır kullanılan bir yöntem. Artık günümüzde çok farklı malzemelerle yapılıyor ve özellikle bebeklerin ilk aylarında anne babalara çok yardımcı oluyor.

  Peki, bebek taşımak için kanguru nasıl kullanılmalı? bebekleri kanguru ile taşırken nelere dikkat etmeliyiz? Acıbadem Hastanesi Çocuk Doktoru Dr. Yunus Emre MERCAN açıklıyor:
  Kanguru, özellikle kucak alışkanlığı olan bebekler için önemli. Birden fazla çocuğu olan ebeveynler için de kolaylık sağlıyor.

  Kalça çıkığını engellemek açısından da, kundakla sarmanın tam tersi bir pozisyon olduğu için (bacaklar serbest ve ayrık) iyi bir taşıma yöntemi. Ancak, kız bebeklerde kakanın alt bölgeyle temasını artırdığı için idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Bu yüzden kakalıyken bebeğinizi kanguruda taşımayın.

  İLK ÜÇ AYDAN SONRA ARKAYA BAKABİLİR

  İlk aylarda uygun pozisyonda taşınmadıkları takdirde bebeklerin boğulma riski göz önünde bulundurulmalı. İlk 2 ayda boyun kasları çok iyi gelişmediği için başın öne doğru bükülmesi ile boğulma riski artıyor. Bu nedenle 45 derecelik açı ile ve yüz yukarıya bakacak şekilde taşınmaları gerekiyor. Eğer bunu yapabileceğinizden emin olamazsanız, kanguruları 2 aydan sonra kullanmanız daha uygun olur.

  Bebeklerde ilk iki ayda baş kontrolü olmadığı için baş destekli, ilk 4 ayda da bel gelişimi olmadığından omuriliği dik tutacak şekilde sırt destekli kangurular seçmeniz daha doğru olacaktır. Bebek ilk 2-3 ayda anne ile temas etmeli. Bu aylarda duyma duyusu görme duyusuna göre daha önce geliştiği için annenin kalp atışlarını hissetmesi daha önemli. Bu yüzden yüzünün size dönük olacağı şekilde tasarlanmış kanguruları kullanmanız daha iyi olacaktır. 3 aylıktan sonra görme duyusunun gelişmesiyle beraber dış ortam ile iletişimi artacağından, dışa dönük yerleştirilecek şekilde tasarlanan kangurulardan yararlanabilirsiniz.

  KENDİNİZİ DE DÜŞÜNÜN

  Bebeğin konforu kadar anne baba konforu da önemli. Kangurunun kemerleri sert ya da çok ince olmamalı. Bebek ağırlığının boynunuza ya da belinize binmesine sebep olan kanguruları kullanmayın. Bebek, anne ve babanın boyun, omuz, sırttaki kas-iskelet sistemine yük getirmeyecek, problemler yaratmayacak maksimum kiloya kadar kanguru ile taşınabiliyor. Bu bazen bebeğin yaşı olarak ifade ediliyor,

  5-6 aylığa kadar taşınmasında sakınca yok. Ağırlık olarak da 8 kilo oluncaya kadar taşınabiliyor. Kullanılabileceği maksimum yaş 8 ay, maksimum kilo ise 9-10 kilo. Çocuğunuz belli Uzun süreli kullanımlar için çift pozisyonlu kanguruları tercih edin. Kumaşının yıkanabilir ve bebeğinizi terletmeyecek cinsten olmasına özen gösterin.

  KÖTÜ HAVADA KULLANMAYIN

  Bebekler kanguru ile yerden oldukça yüksek taşındıkları için düşme riskine karşı bağlantı mekanizmalarının sağlamlığından emin olun. Bebeğiniz kangurudayken kemerleri hiçbir zaman gevşetip sıkıştırmayın. Bebeğinizi kanguruya koymadan önce tüm bağlantıları tekrar tekrar gözden geçirin. Buzlu, yağmurlu, karlı zamanlarda, dengenizi kaybettirebilecek taşlı, düzgün olmayan yollarda kanguruyu asla kullanmayın. Boynunuz, sırtınız ve omzunuz ağrımaya başlarsa kanguruyla taşıma işlemini sonlandırın.

  Bu arada ‘Sling’ denilen, Afrikalıların ve bizde Anadolu’da bazı yörelerde annelerin kullandığı bezden taşıma sistemleri de kalça çıkıklığı riskini azaltmak açısından yararlılar; bebeğin kalçaları kalça çıkıklığını önleyecek şekilde serbest, ayrık ve öne doğru yerleşimli oluyor. Ancak bebeğinizin düşme riski nedeniyle kumaşın kalın ve oldukça dayanıklı olmasına dikkat etmeli.

  Çocuk Doktoru Dr. Yunus Emre MERCAN

   
Bebekleriniz İçin Kanguru Seçimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kanguru...

  Kanguru...

  İngiliz denizci kaptan James Cook, 18. yüzyılda Avustralya kıyısına adım attığında daha önce hiç görmediği bir hayvanla karşılaşır. Yanındaki yerliye hayvanın adını sorunca "Kanguru" cevabını alır. Böylece denizci, arka ayakları üstünde sıçrayarak yol alan, yavrularını karnındaki kesesinde taşıyan bu hayvanın resmini çizer. Ülkesine döndüğünde bu ilginç hayvandan bahseder ve...
 2. bebeğim için nasıl ayakkabı seçimi yapmalıyım

  bebeğim için nasıl ayakkabı seçimi yapmalıyım

  bebeklere ne zaman ayakkabı giydirilmeli bebeklere ayakkabı ne zaman giydirilmeli bebeğimin yürümesi için yapmalıyım bebeğime Yaşamın ilk yılında ayaklar oldukça hızlı büyür. Erişkin ayak büyüklüğünün yaklaşık yarısına ulaşır. Bu yüzden ilk yıl, ayakların sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir. Anadolu...
 3. kanguru

  kanguru

  1700'lu yillarda yasayan Ingiliz Denizci James Cook, sosyete adalarini veYeni Zelanda'yi kesfedip, haritalarini cizdigi 1769 yilinda,Avustralya'nin dogu kiyilarini da ortaya cikardi. Kaptan Cook, bitkiortusunun zenginliginden oturu "Botany Bay" (botanik koyu) adini verdigikoyda , Avustralyali yerlileri ilk goren yabanci oldu. Yerlilerle el kol hareketleri ile guclukle anlasabilen...
 4. Bebeğiniz İçin Güneş Kremi Seçimi Nasıl Olmalıdır...

  Bebeğiniz İçin Güneş Kremi Seçimi Nasıl Olmalıdır...

  Bebekler İçin Güneş Kremi Seçimi Bebeklerin Güneş Kremi Nasıl Seçilmelidir Bebeğiniz varsa eğer tatile çıkarken ne kadar kendinizi düşünüyorsanız daha fazla bebeğinizi düşünmeniz gerekir...Çünkü biliyorsunuz ki bebeğinizin cildi çok taze ve heran zararlı ışınlara mağruz kalabilir...Onun için tatile çıkarken onun içinde özel bişiler almanız gerekecek...Bakalım bebeklere krem seçerken nelere...

Sayfayı Paylaş