Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Bebeklerinize bunları asla yapmayın!!!

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Sevgili anneler bebeğimiz bizim kıymetlimizdir.Onların sağlığı bizim için çok değerlidir.Bazen yapmak istediklerimizin yanlış mı doğru mu olduğunu anlayamayız.Bakın sevgili meleklerim bebeğinize asla yapmamanız gerekenler ki bir çoğunu yapanlarımız var. < Konu Resmi..>

  Geceleri Aydınlık Odada Uyutmayın

  Karanlıkta melatonin hormonu daha fazla salgılandığı ve hormon hipofiz bezinden büyüme hormonu salgısı uyardığı için bebeklerin karanlık ve sessiz ortamlarda uyutulmaları önerilmektedir. Ancak gece ve gündüz farkındalığı yaratmak için gün içi uykularda fazla sessiz loş ortam yaratılması önerilmez. Gündüz uykularında siz günlük aktivitelerinize normal olarak devam etmelisiniz.Ancak gece uykusu için karanlık ve loş ayrıca da sessiz ortamlar sağlayınız.


  6 Aydan Önce Ek Besin Vermeyiniz


  Bebekler için en doğal ve iyi besin olan anne sütünün ilk 6 ay bebeğin besin gereksiniminin tümünü karşıladığını artık herkes biliyor. Ancak yine de toplumumuzda bebekleri erken ek besinlerle tanıştırmak konusunda bir eğilim olduğu da bir gerçek... Oysa erken ek besin; alerji, kabızlık, kusma, ishal gibi sindirim sistemi problemlerini de beraberinde getirebilir. İlerleyen aylarda bebek ek besinleri sindirmek için gerekli enzimleri daha yeterli üretebilir ve olası reaksiyonlar daha az görülür. Anne sütü yeterli bebeklerde ek besine mümkün olduğunca 6 aydan sonra geçilmelidir.
  Bebeğinizi Öpmeyin Öptürmeyin

  Bebeklerin öpülmesi bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemeiş olması nedeniyle her türlü enfeksiyona açık olan bebeklerde hastalık riskini artırır. Yakın aile fertleri de olsa ikinci kişilerin bebekleri öpmesini ve ellemesini önermiyoruz.

  Mamasını Bulamaç Gibi Vermeyin

  Tüm ek besinleri bulmaç gibi alan bebek tat duygusunu ve çiğneme alışkanlığını geliştirmekte zorlanır. Başlangıçta annelere kolay ve cazip gelen bulmaç yöntemi 1 yaşa yaklaşan çocuklarda kabusa dönüşebiliyor. Hep aynı tadı alan çocuk bu tattan bıkıyor ama tekli tatlarla da yabancılık çekiyor ve çiğneyemiyor. Tüm bunlar besini reddetmesine ve istah problemlerine yol açıyor. Bunu önlemek için ek besine geçilen ilk aylardan itibaren besinler mümkün oldukça az çiftli ve tekli tatlar halinde verilmelidir.
  Kalın Giydirerek Soğuk Algınlığı Riskini Artırmayın

  Toplumumuzdaki genel eğilim özellikle de anneanne ve babaanne alışkanlıkları malesef bebekleri oldukça kalın veya kat kat giydirmekten yana.. Sebebi ise, bebeklerin bizlerden daha fazla üşüyeceği düşüncesi. Bebeklerin yağ dokusunun erişkinden az olduğu ve ısı farklarına karşı daha duyarlı olduğu doğrudur. Ama günümüzde ilk günlerden itibaren bebeğin belli ölçülerdeki sıcaklıklara karşı kendni savunabileceği görüşü ağırlık kazanmıştır. Aksine kalın giydirip terlemesi bebek için soğuk algınlığı riskini artırır. Bebekler için pamuklu rahat giysiler tercih edilmelidir.
  Kundaklamayın

  Kundak, bebeklerin bacaklarının düzgün olması için ve bebeği daha sıcak tuttuğuna inanıldığı için kullanılmış geleneksel yöntemdir. Ancak modern tıp bebek bebek hareketlerini kısıtlayan ve kalça gelişimini olumsuz etkileyecek kalça çıkığı riskini artıran bu yöntemi onayalamıyor. Bebekler rahat ettirebilecekleri bollukta mümkün olduğunca hafif giysiler giydirmeliyiz.
  Havaya Atarak Oynamayın

  Küçük bebekleri oynamak ve sevmek amacıyla havaya atmanın ve sarsmanın aşırısı doğru değildir. Çünkü bebeklerin boyun ve omurgayı destekleyen kasları yeterince gelişmemeiştir.
  Uyuturken Aşırı Sallamayın

  Aşırı sallamanın bebeklerde 'bebek sallama sendromu' beyin zar veya damarlarında yırtılmaya, kanama şeklinde tarif edilen tabloya yol açabildiği saptanmıştır. Yine de sallanmaya ihtiyaç duyan bebeklerin küçük titreşim veya salınım yapan beşiklerle ya da bacakta ılımlı, hafif şekilde sallanma yoluyla rahatlatılabilceği düşünülmektedir.
  Çocuklarınız için yapamayacağınız bir şey yoktur değil mi? Hele ki konu çok küçük olan bebeğimiz ise.. Onlar için herşeyin en iyisini ister; en temiz en sağlıklı, en kaliteli şeyleri almaya ve yapmaya çalışırız. Ancak bazen bilmediğimizden, bazense 'Aman! bir kereden bir şey olmaz'cılığımızdan yaptığımız yanlışlar bebeklerimizi ciddi risklere sokabilir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Dr.Ceyda Ekiz, bebeklere yapılması gerekenleri açıklıyor.

  Bebeğinizin Emziğini Ağzınıza Sokmayın
  Bazı anneler yer düşen veya giysilerin tüyleri üztüne yapışmış emzikleri temizlemek amaıyla ağızlarına sokup vermektedirler. Oysa bebeğin flora denilen ağız içi bakteri içeriği yaşla birlikte olgunlaşır.Annede varlığı olası diş çürüğü ağız içi enfeksiyon veya solunum yolu enfeksiyoları kolaylıkla bebeğe geçebilir. Yere düşen emziği yalamak yerine kaynamış su veya içme suyu ile durulamak gerekir. Aynı şekilde bebeğinizin yemek yediği kaşığıda ağzınıza sokmayınız.

  Sivilceleri Sıkmayınız
  Yeni doğan bebeklerde doğumda veya ilk bir kaç ay içinde 'infantik akne 'denilen yeni doğan sivilceleri görülebilir. Bu sivilcelerin sıkılması doğru değildir. Yeterince olgunlaşmayan veya kolay tıkanan yağ bezelerinin, anneden geçen hamilelik hormonları nedeniyle akneye neden olduğu görülmektedir. Travmatik temaslar, hatta sert battaniyeler bile hassaslaşmış bebek cildi için önerilemez. Bebeğin normal cilt temizliği ve banyosu yaptırılarak sivilcelerin kendiliğinden beklenilmeli eğer geçmezse doktora gösterilmelidigooglediggdelicoslinkedintechnoratir.


   
  Arzu 18 bunu beğendi.
Bebeklerinize bunları asla yapmayın!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bunları yapmayın beyne zararlı...

  bunları yapmayın beyne zararlı...

  * Arkadaş çevresinin zayıf olması * Göz bozuklukları * Vücudumuza, yeterli sıvı alınmaması * Kravatı sıkı bağlamak * Vücudumuzun yeterli uyku almaması * Zihne zarar veren aşk acısı çekmek * Beyni tembelleştiren yağlı yemekler yemek * Sigara içmek alkol Almak * Sakız çiğnemenin, beyine pozitif etkisi varmış. Yorumlarınızı bekliyorum
 2. asla yapmayın..!‏

  asla yapmayın..!‏

  ASLA ELEKTRIK PRIZINE BAGLI BIR CEP TELEFONUNU KULLANMAYIN. LUTFEN. Cep telefonunuz şarj olsun diye elektrik pirizindeyken bir çağrı alırsanız, önce fişini çekin, sonra konuşun. Elektrik pirizinde takılıyken, hem şarj olsun hem de konuşayım derseniz, sonuç aşağıda görülen resimdeki gibi oluyor. Lütfen bu bilgiyi cep telefonu kullanan herkese gönderin. Bu mailden bir bilgi sahibi olduğunuz...
 3. Bebeğinize bunları yapmayın!

  Bebeğinize bunları yapmayın!

  Genelde ülkemizde yörelere göre bebeklerle ilgili bazı batıl inanışlar ve gelenek görenekler vardır ama uzmanının tavsiyesine göre bunları bebeğe yapmak uygun değil.Bakın uzman hekim konuyla ilgili neler açıklamış? İleride teri kokmasın diye yeni doğan bebeği tuzlu su ile yıkamak, sarılık olmasın diye sarı giydirmek, göbek kordonunu evde saklamak, gözü tok olsun diye yarı kırkında yumurta ve...
 4. Doğru Bir İlişki için Bunları Asla Yapmayın!

  Doğru Bir İlişki için Bunları Asla Yapmayın!

  Hepimiz doğru ve mutlu olabileceğmizi bir ilişki yaşamakisteriz. Ama buna ulaşmak için kendi özeleştirimizi yapabilmemiz ve kendi hatalarımızıgörmeli ve bunları değiştirmek için çabalamalıyız. Bu şekilde zaten istenilenilişkiye ulaşmak ve devam ettirmek çok kolay hale gelecektir. Bu konu hakkındasize yardımcı olabilecek birkaç tüyo vereceğim. Umarım işinize yarar Melekler... İlişkiye...

Sayfayı Paylaş