Bebekten önce yapılacaklar

Bebekten önce yapılacaklar
hamile kalmadan önce yapılacaklar gebe kalmadan önce yapılacaklar hamilelikte şişman hamile kalmak hamilelik öncesi
Anne ya da baba olmak, hayatınızın akışını değiştirecek büyük bir olay. Bebekten önce yapacağınız bazı planlar olmalı...

Anne ve baba olmak belki de dünyanın en güzel duygusu, hepimiz bu eşsiz duyguyu bir gün mutlaka tatmak isteriz. Ancak anne ve baba olmak sadece içgüdüsel bir davranış değildir.

Anne ve baba olmaya karar vermek üzerinde etraflıca düşünmeyi gerektiren bir konu. Olayı annenin boyutuyla ele alacak olursak, bir anne adayı hamile kalmak için hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olmak durumundadır.

Bazı anne adayları kendileri için doğru zaman olduğunu birden hissederler. Bazıları için ise bu o kadar kolay değildir.

Her anne yeni bir insan ve yeni bir hayat için gerekli sorumluluğu en doğru şekilde taşıyıp taşıyamayacağını düşünür.

Yeni bir yaşam dünyaya getirmek, sevmek, eğitmek, öğretmek, paylaşmak, O acı çektiğinde acı duymak, aylarca gecenin bir yarısı onun için uyanmak, sosyal hayatınıza bir süre ara vermek ya da değişiklikler yapmak...

Kolay bir karar değil
Kolay kolay karar verilecek bir durum değildir. Bir anne adayı hamile kalmaya karar verdiğinde fiziksel olarak da kendisini bu mucizevi olaya hazırlamalı ve bir takım önlemler almalıdır.

Anne ya da baba olmak, hayatınızın akışını değiştirecek büyük bir olaydır. Hamile kalmadan önce yapacağınız bazı planlar ve değişiklikler sayesinde , daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Sağlıklı bir beden
Sağlıklı bir bedene sahip olmak anne ve bebek üzerine büyük ve olumlu etkiye sahiptir.
Hamileliğin planlı olması sizi ileride olacak olaylara hazırlamaya yardımcı olur ve karşılaşacağınız zorlukları daha kolay, bilinçli bir şekilde atlatmanızı sağlar.

Hamilelik öncesi iyi bir sağlık bakımının yapılması bütün hamileliğiniz boyunca size yardım edecektir.

Kritik dönem
Bir çok kadın hamile kaldığını birkaç hafta geçmeden bilmemektedir. Bu ilk haftalar, fetus için en kritik dönemlerdir. Zira organlar bu dönemde oluşur.

Sigara, alkol ve bazı ilaçların kullanılması bebeğin normal gelişimini engeller. Hamile kalmayı düşünüyorsanız en az 3 ay öncesinden bir doktora danışmanız, size yol gösterilmesi ve bilgi verilmesi açısından önemlidir.

Doktora danışın
Hamileliğiniz öncesinde jinekoloğunuzla bir görüşme yapın. Böylece hem genel bir kontrol yaptırmış olursunuz hem de kararınızı bir uzmana danışabilirsiniz.

Bu görüşmede değişmesi gereken alışkanlıklarınız varsa bunları ele alabilir ve yeni düzenlemeler yapabilirsiniz.

Ayrıca yüksek tansiyon ve aşırı kilo gibi problemleriniz için gerekli tedavilere başlayabilirsiniz.

Çünkü şişmanlık ve yüksek tansiyon gibi problemleriniz varsa riskli grupta olduğunuzdan çok daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Aşırı şişman kadınlar, yumurtlamaları düzenli olmadığından kolay hamile kalamaz.


Eğer kalırlarsa bu kez diyabet ve yüksek tansiyon onları beklemektedir. Ayrıca bu kadınların bebeklerinin de normalden iri doğma riski yüksektir, bu da beraberinde doğum yaralanmalarını ve zorunlu sezaryanı getirir.

Yüksek tansiyonu olan annelerde ise düşük doğum ağırlıklı ve prematüre bebek doğurma riski yüksektir. Bunlara ek olarak hamilelikte çok ciddi bir problem olan Plasenta Abruption yani plasentanın bebek doğmadan önce rahimden ayrılması ve önden doğması riski yüksektir.

Bütün bu riskleri tespit edip tedbirlerinizi alarak hamileliğinize daha sağlıklı başlayabilir ve sağlıklı bir çocuk sahibi olabilirsiniz.

Kilo verin
Düzenli bir egzersiz programı takip edin ve bir diyetisyen ile uygun bir diyet programı hazırlayın.

Bu hamilelik öncesi bebeğiniz için yapacağınız en önemli şeylerin başında gelmektedir. Uygun bir kilonun sağlanması iyi bir sağlık açısından önemlidir.

Hamile kalmanızın en az 6 ay öncesinden boyunuzun kilonuzla orantılı bir düzeyde kalmasını sağlamalısınız. Hamilelik sırasında yüksek kilo annede yüksek tansiyon ve şeker hastalığına sebep olabilmektedir.

Aşırı şişmanlık gebelik sırasında kalp için ek bir yüktür. Normalden düşük kilo ise bebeğin gelişimini engellemekte ve düşük tartılı bebekler doğmasına sebep olmaktadır

Bazı kalıtsal hastalıkların belirlenmesi ve yaşınıza aile geçmişinize bakılarak size genetik danışmanlık verilmesi açısından sağlık taraması önem taşır. Genetik danışmanlık çiftlerin genetik hastalıklı bir çocuğa sahip olma şansı hakkında bilgi verir.

Hamilelik vücudunuza yeni yükler yükleyeceği için, normalde kontrolünüz altında olan sağlık problemleriniz tekrar sorun çıkarabilir.

Eğer bazı özel tıbbi durumlarla karşı karşıyaysanız, hamile kalmadan önce kontrol altına alınmalı ve hamileliğiniz boyunca bu kontrolleri sürdürmelisiniz.

Diğer taraftan şeker, yüksek tansiyon, sara nöbeti, kansızlık rahatsızlığınız, halsizlik, çarpıntı, solukluk, çabuk yorulma gibi rahatsızlıklarınızın varlığı unutmayın ki önemli.

Geçmiş gebelikleriniz ve varsa bunlarla ilgili komplikasyonlar da önemlidir. Çünkü sorunlar tekrar yaşanabilir. Özellikle daha önce düşük yapan kadınlar yeniden hamile kalırken endişe taşırlar.

Gerçekten de daha önce yapılan düşükler; düşük tartılı bebek doğum riskini ve erken doğum riskini arttırmaktadır. Bu noktada önemli olan kendi kendinize endişe etmektense bir hekimin de yardımıyla birlikte kontrollü bir hamilelik geçirmenizdir.

İlaçlara dikkat!
Aspirin, alerji ilaçları (anti histaminikler), diyet tabletleri, doğum kontrol ilaçları gibi günlük ilaçlar sorgulanacaktır. Bazı ilaçlar fetüsu etkilemektedir ve hamileliğiniz boyunca alınmaması gerekir.

Örneğin bu günlerde akne tedavisi için yaygın olarak kullanılan Retinol bebekte doğumsal sakatlıklara neden olmaktadır ve ilaç tedavisi kesildikten sonra en az 6 ay hamile kalınmaması gerekmektedir. Sakinleştirici ilaçların ve ağrı kesicilerin kullanımının da doktora danışılması gerekir.

Ayrıca sizin veya eşinizin işinde radyasyon, kimyasallar, kurşun ya da anestetik maddelere maruz kalma söz konusu ise bu hem hamile kalma şansınızı hem de bebeğinizi riske sokabilir. Hamile kalmadan önce bu konuda işyeri doktorundan bilgi almak önemlidir.
 
nisan

nisan

Yeni Üye
Üye
Cevap: Bebekten önce yapılacaklar

bn tsk ederim canim katilimin icin
 
Üst