Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bel düzleşmesi ve tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bel düzleşmesi bel düzleşmesi egzersizleri tedavisi belde düzleşme tedavisi belirtileri "Bel düzleşmesi nedir, bu rahatsızlığın sebepleri nelerdir?" diye merak eden ve bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen Melek'lerimiz için, bel düzleşmesi hakkında a'dan z'ye bilgiler bu yazımızda...

  [​IMG]


  Omurga Düzleşmesi


  Lomber Lordoz Düzleşmesi  Vücudumuzun beden veya gövde dediğimiz bölümünde omur (vertebra) adı verilen kemikler üst üste dizilerek omurgayı yani belkemiği (oolumna vertebralis) dediğimiz yapıyı oluşturur. Sert kemiklerden oluşan ve çevresindeki kaslarla çok iyi korunan omurga, vücudun en sağlam bölümlerinden biridir. Omurga deyince vücuda dik duruşunu kazandıran ilgili dokular anlaşılır. Omurga ya da sırt kemiği iskelette yandan bakılınca hafif S harfi şeklinde esnek bir yay bicimındedır Bu duruşu onu, dik haldeyken uğrayacağı sürekli darbelerden korur Ver-tebra kemiklerinin arasında, kıkırdak diskleri vardır Bunlar sayesinde vertebra kemiklerini incitmeden sağa, sola dönmeyi, yere eğilmeyi sağlayabiliriz Disk kayması ya da fıtığı (disk hernısı) denilen durumlarda omurganın hareket yeteneği azalır.
  Ayrıca omurilik sinirleri basınç altında kaldığında şiddetli ağrılar meydana gelir. Beyinle vücut arasında iletişimi sağlayan ayrıca birçok refleks hareketini kontrol eden bir organımız olan omurilik (spınal cord) omurganın içindeki kanalda kuyruk sokumuna kadar uzanır.

  normalde omurganın bel bölgesi , yandan bakıldığında hafifçe öne doğru konveksite gösterir ki , buna normal lordoz denir.
  bel ağrısı nedeniyle omurga etrafındaki kalın adelelerin spazmı sonucu lomber lordoz düzleşir.

  lomber lordoz bir hastalık değil , bel ağrısı sonucu röntgende ortaya çıkan bir bulgudur. hemen her bel ağrısında çekilen röntgen filmlerinde lomber lordoz düzleşebilir.
  hülasa ; bel adelelerinin spazmı sonucu omurganın bel kısmındaki düzleşmenin radyolojik olarak saptanan röntgen bulgusuna "lomber lordoz düzleşmesi" denir.

  Bel ağrılarını önlemek için ; iyi bir fizik tedavi görmeniz ve bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  Bel ağrılarını önlemek için öneriler:

  1. Egsersiz ve beslenme:
  •Bel ağrısı yapmayan aerobik egzersizler yapın.
  •Aşırı kilolardan kaçının, eğer varsa aşırı kilolarınızı verin.

  2. Uyurken:
  •Yatınca şeklini değiştirmeyen bir yatak seçin.
  •Yan yatarken sırtınıza binen baskıyı azaltmak için dizinizi bükün (diz probleminiz varsa bu şekilde yatmak dizinizde kontraktürlere sebep olabilir)
  •Sırtüstü yatarken dizlerin altına küçük bir yastık koyun (şayet bir diz hastalığınız yoksa).

  3. Otururken:
  •Sandalyenizin arkalığında belinizdeki normal kavsi koruyabilecek bir destek bulundurun.
  •Masaya yakın oturun ayağınızı yerle temas ettirin.
  •Araba kullanırken pedallara kolay ulaşabilecek şekilde oturun.
  •Kalçanız ile dizlerinizi aynı seviyede tutun.

  4. Ayakta Dururken ve Yürürken:

  •Uzun süre ayakta duracaksanız, sık sık ağırlığı bir bacaktan diğerine aktarın.
  •Mutfakta uzun süre ayakta duracaksanız bir ayağınızın altına bir yükseklik koyun
  •İşinizi kendinizi zorlamayacak bir yükseklik seviyesinde yapın.
  •Dik durun.
  •Ayaklardan birini alçak bir yere koyun.
  •Bastığınız yerin sert zemin olmasına dikkat edin.
  •Sportif, alçak topuklu ayakkabı giyin.
  •Üç doğal kavsinizin hizasını bozmayın.
  •Yürürken yük taşıyorsanız yükün hep aynı elinizde durmamasına dikkat edin. Her iki elde de yük varsa yükleri eşit olarak her iki ele verin.

  5-Eğilirken, Yük Kaldırırken

  •Profesyonel haltercilerin yaptığı gibi başınızı dik tutun, bel kavsinizi koruyun.
  •Dizler ve kalçalarınızı kırarak eğilirseniz üç doğal kavsinizin hizasını korumuş olursunuz.
  •Zeminin dengeli olmasına dikkat edin ve kaldıracağınız yüke yakın olun.
  •Çömelin derin bir nefes alın ve nefesinizi tutarak (karın kaslarını bele destek olması için) yüke yapışın.
  •Dönerken belinizi değil ayaklarınızı döndürün.
  •Yükü göğsünüze yapıştırarak beldeki yükünüzü azaltın.
  •Eğilerek değil çömelerek yükü yere koyun parmaklarınıza dikkat edin.
  •Ayaklarınızın arasını biraz açın ve yükü her iki ayağa eşit dağıtın. Kaldıracağınız ağır yük omuz hizasından daha yüksek ise sağlam bir taburenin üzerine çıkarak yükü alın.


  Boyun ve Bel Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

  Günlük yaşamımızdaki aktiviteler esnasında boyun ve bel omurgamızı düşünelim. Insanların çoğu iş yerlerinde veya evde çalışırken veya istirahat ederken bu doğal lordozların korunmasına özen göstermezler. Sık sık ve uzun süreli öne eğili işler yaparlar, uzun süreli otururlar ve oturma pozisyonlarına dikkat etmezler, ağır kaldırabilirler, koltuk, kanepe gibi uygun olmayan yerlerde uyuyup dinlenebilirler. Bütün bu hareketler zamanla bel ve boyun lordozunun sürekli zorlanmasına ve aşırı gerilmesine neden olur. Bu da zamanla omurgayı bir arada tutan bağlarda zorlanma ve omurlar arasındaki disk adını verdiğimiz yumuşak yastıkçıklarda yırtılmalar ve deformasyonlara neden olur. Sonuçta zaman içinde lordoz düzleşir. Kişi sık sık geçici bel ve boyun ağrıları, tutulmaları yaşayabilir. Artık mekanik yapısı bozulmuş, diskleri deforme olmuş omurga, çok da zorlayıcı olmayan yükler karşısında dayanıklılığını yitirir.Omurlar arasındaki yumuşak yastığın dışarı doğru fıtıklaşması veya yırtılması, ani gelişen bel yada boyun, bacak yada kol ağrıları ile kendini gösteren “bel-boyun fıtığı” tablosuna dönüşür. Bu tablo fıtıklaşan omurlar arasındaki yumuşak yastığın (disk) kol veya bacağa giden sinirlere veya omuriliği saran hassas zara baskı yapması sonucudur.
   
Bel düzleşmesi ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bel fıtığı tanı ve tedavisi

  bel fıtığı tanı ve tedavisi

  bel fıtığı ameliyatı izle bel fıtığı ameliyatı görüntüleri tanısı ameliyat görüntüleri Bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki kıkırdak yapının yırtılarak, omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırmasıdır. Önce şiddetli bel ağrısı, daha sonrada ayağa yayılan ağrıyla ortaya çıkar. Yatak istirahati ve bazı ağrı kesicilerle tedaviye rağmen, ağrısı geçmeyen, sosyal yaşantısı etkilenen ve ayakta...
 2. Bel kaymasi ve kolay tedavisi

  Bel kaymasi ve kolay tedavisi

  bel kayması tedavisi bel kayması ameliyatı belirtileri kaymasının belirtileri Bel Kaymasının Tedavisi için Gerekli Şifalı Bitkiler: Ceviz yaprağı, Deve tabanı, Bayır turpu, Buğday unu, Soğan , Süt, Sirke Hazırlanış Şekli: * Sirke ile haşlanan ceviz yaprağının süzülmesiyle elde edilen sıvı bir gün dinlendirilir. Hazırlanan sıvı bele masaj yapılır. Masajdan sonra kalan posa bele sarılır. * Deve...
 3. belde düzleşme belirtileri ve tedavisi

  belde düzleşme belirtileri ve tedavisi

  belde düzleşme belirtileri ve tedavisi Omurga Düzleşmesi Lomber Lordoz Düzleşmesi Merhaba Melek'ler, bu sayfamızda halk arasında belde düzleşme oalrak bildiğimiz Omurga düzleşmesi hastalığı hakkında bilgileri, sizlerle paylaşıyoruz ve bu sorunu yaşayan hastalara acil şifalar diliyoruz. Vücudumuzun beden veya gövde dediğimiz bölümünde omur (vertebra) adı verilen kemikler üst üste...
 4. Bel ve boyun ağrıları için akupunktur tedavisi

  Bel ve boyun ağrıları için akupunktur tedavisi

  Bel ve boyun ağrıları hemen herkesin başına gelen sağlık problemleridir.Bu ağrıların uzun süreli ve şiddetli olmasının altında yatan en önemli sebeplerden biri de fıtıklardır. Fıtık oluşmasında en önemli nedenlerinden biri bel ve boynun kötü bir postürde yani duruşta uzun süre tutulmasıdır. Bunun üzerine bir de kilolara bağlı olarak aşırı yük binmesi eklenirse fıtıklaşma kaçınılmaz olur....
 5. Bel soğukluğu ( Gonore ) nedenleri ve tedavisi

  Bel soğukluğu ( Gonore ) nedenleri ve tedavisi

  Gonore, bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.Gonore, korunmasız oral, anal ve vajinal ilişki sırasında bakterileri içeren vücut sıvılarıyla temas ederek bir kişiden diğerine geçer. Erkeklerde genellikle üretra enfekte olur . Kadınlarda, genellikle üretra, serviks veya her ikisini de enfekte eder . Ayrıca rektuma, anüs, boğaz ve pelvik organlara da bulaşabilir....

Sayfayı Paylaş