Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız

M

Misafir

Forum Okuru
Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız
belcikadan turkiyeye yol haritasi belçika türkiye arası kac saat belcika turkiye yol haritasi belcika türkiye arası kaç km belçika kaç saat
Kaynak:
T.C Dışişleri Bakanlığı

Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız, AB üyesi bir ülkede ikamet etmekte olmaları halinde, kendilerine ikamet ettikleri ülke tarafından verilen kimlik kartlarıyla seyahat edebilmektedirler. Belçika’dan geçiş yapacak vatandaşlarımız, AB üyesi bir ülkede ikamet etmekte olmaları halinde, kendilerine ikamet ettikleri ülke tarafından verilen kimlik kartlarıyla seyahat edebilmektedirler. Diğer vatandaşlarımız ise vize rejimine tabi bulunmaktadırlar. Sınırlarda vize verilmemektedir. Pasaportlarında geçerli bir ”Schengen vizesi“ bulunan vatandaşlarımız, sözkonusu vizenin süre sınırları dahilinde Belçika topraklarında ikamet edebilmekte veya buradan geçiş yapabilmektedirler.
Belçika, “A” ve “B” olmak üzere iki tip transit vize uygulamaktadır. A vizesi, havalimanlarında gümrüklü bölge içinde dolaşmaya, B vizesi ise 5 günlük geçerlilik süresi çerçevesinde havalimanından çıkmaya imkan tanımaktadır.
Bu vizeler için başvurular, talep sahibinin mukim olduğu ülkedeki Büyükelçilik veya Başkonsolosluğa yapılmalıdır. Her iki tip vize için de harç 60 Euro’dur.
YOL GÜZEGAHI VE SINIR KAPILARI:

Liman kentleri Anvers, Ostende, Gent ve Zeebrugge’den ya da Fransa veya Hollanda’nın Flaman bölgesiyle sınırından Belçika’ya giriş yapacak vatandaşlarımızın, karayoluyla seyahatlerini sürdürmeyi tercih etmeleri durumunda, sözkonusu şehirlerden Brüksel otoyolunu kullanmaları ve buradan da otoyolu Liege-Aachen istikametinde Almanya’ya doğru takip etmeleri uygun olacaktır.
Diğer yandan, Brüksel’den itibaren Namur-Lüksemburg otoyol istikameti de seyahatlerine deniz yoluyla devam edecekler için alternatif bir güzergah oluşturmaktadır.
GÜMRÜK:

Gümrük kontrolü ilk Schengen ülkesine girişte yapılmaktadır. Belçika otoyollarında ayrıca Federal Maliye Bakanlığına bağlı memurlar (resmi veya sivil) kimi yabancı plakalı araçları durdurarak, örnekleme yöntemiyle araçtaki eşyaları kontrol edebilmektedir.
Belçika’da, AB ülkeleri gümrük mevzuatı geçerlidir.
Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen maddeler aşağıdadır. Bu miktar veya değerin aşılması halinde, gümrük ve KDV ödenmesi gerekmektedir.
Sınırsız döviz
200 sigara
2 litre şarap
1 litre alkollü içki
50 gr. parfüm
1/2 kilo kahve
100 gr. çay
Diğer mallar: Üst sınır 180 Euro’dur
KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Yol güzergahları çift yönlü otoyol olup ışıklandırılmıştır. Yol güvenliği tamdır. Otoyol ücreti alınmamaktadır. Diğer yandan, otoyol güzergahları dışındaki karayollarında da güvenlik üst düzeydedir ve yolcuların gereksinimlerine cevap verecek tesisler mevcuttur.
Şehir içi ve tali yollardaki trafik ışıkları, kameralarla kontrol altına alınmıştır. Alışılmışın aksine tali yollarda, sağdan geçiş üstünlüğü bulunmaktadır.
Otoyolların büyük bölümü gece aydınlatılmaktadır. Otoyollarda hız sınırı 120 km.dir. Hız sınırını aşanlara yüksek miktarda para cezaları uygulanmaktadır.
Otoyollarda park alanları, benzin istasyonları, konaklama yerleri, lokanta ve oteller bulunmaktadır. Diğer yandan, seyahat sırasında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında, otoyol güzergahı üzerinde yürüyüş mesafelerinde mevcut telefonlar aracılığıyla gerekli hizmetler sağlanabilmektedir. Bununla birlikte, acil durumlarda polise ulaşmak için 112 ve 101 numaralı telefonlar aranabilir.
TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Alkol sınırını aşmak, sigortasız otomobil kullanmak, suçüstü durumda polisten kaçmak, dizel araçlara ısınmada kullanılan mazot sokulması, gümrük ile vergileri ilgilendiren tüm suçlar (örn: taşıma planına uymayan malı taşımak), KDV ve diğer vergilerden daha düşük değerde alım satım, avlanma ile ilgili suçlar (ör: avlanması yasaklanmış bir hayvanın taşınması)
Ölüm veya yaralanmaya yol açan trafik kazalarında Trafik Kanunu ile Ceza Kanunu (ölüme sebebiyet veren kasıtsız yaralama) uygulanmaktadır. Dava Asliye Ceza Mahkemesinde görülür.
Schengen ülkelerinden birine ilk defa giren araç aranmakta, daha sonra diğer ülkelerde araç kontrol edilmemektedir.
Otomobiller için araç trafik kayıt belgesi, uluslararası araç sigorta poliçesi ve sürücü belgesi bulundurulması gerekli belgelerdir. Araçlarda yaş sınırı yoktur.
Trafik suçlarında (ölüm veya yaralamaya neden olan kazalar hariç) para cezası ve ehliyete el koyma cezaları uygulanmaktadır. Trafik kazalarında ölü veya yaralı olması halinde polis gelinceye kadar araçlar yerinden kaldırılmamalıdır. Polis tutanak hazırlamakta ve olay mahkemeye sevk edilmektedir. Kişi sadece 24 saat tutuklu kalabilmekte, sevk edildiği mahkeme 5 gün içinde şahsın tutukluluk durumunun devam edip etmeyeceğine karar vermek zorundadır.
Son dönemde araba hırsızlığı olaylarında gözlenen artış nedeniyle vatandaşlarımızın dikkatli davranmaları gerekmektedir.
TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

Brüksel Büyükelçiliği
4, Rue Montoyer
1000 Bruxelles-BELGIQUE
Tel : (32-2) 513 40 95-506 11 39- 506 11 40
Faks : (32-2) 514 07 48
Brüksel Başkonsolosluğu
4, Rue Montoyer-
1000 Bruxelles-BELGIQUE
Tel : (32-2) 548 93 49- 548 93 50
Faks : (32-2) 512 44 01
Anvers Başkonsolosluğu
Sorbenlaan, 16,
2610 Wilrijk-Antwerpen-BELGIQUE
Tel : (32-3) 827 13 90
Faks : (32-3) 830 05 63
Polis: 101, 112


AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR:

Belçika’ya turist olarak giren kişilerin otomobillerinin Belçika’da geçerli sigortası bulunması gerekmektedir. Arabanın sigortasının Belçika’ya girişten itibaren 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Otomobilin deposunda bulunan benzin dışında benzin sokulmasına izin verilmemektedir. Kamyonlar da aynı şekilde depolarındaki mazot ile giriş yapabilmekte, ancak bu depoya ilaveten ikinci bir depoda mazot bulunduğu takdirde bunun deklare edilmesi gerekmektedir.
Belçika’da yabancı plakalı araçlar bazen polis tarafından da durdurularak araç belgeleri, yolcuların kimlikleri, araçta şüphe uyandıracak madde/eşyanın olup olmadığı ve eşyanın yolculara ait olup olmadığı güvenlik bakımından kontrol edilebilmektedir.
 
Geri
Üst