Normal pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'ne girebilmek için

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Normal pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'ne girebilmek için
tc pasaport çek cumhuriyeti oturma izni çek cumhuriyeti vatandaşlığı lihtenştayn vatandaşlık normal vatandaş pasaportu Kaynak: T.C. Dışişieri Bakanlığı


Normal pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'ne girebilmek için vizeye ihtiyaçları vardır. Çek Cumhuriyeti, Şengen Bölgesi'ne dahil değildir. Öte yandan, Çek Cumhuriyeti AB Konseyi'nin 895 ve 896/2006 sayılı kararlarını 1 Eylül 2006 itibariyle uygulamaya başlamıştır. Bu çerçevede, Şengen ülkeleri ile AB'nin yeni üyelerinden vize veya ikamet izni alan ya da İsviçre veya Lihtenştayn'da ikamet izni sahibi olan vatandaşlarımız Çek Cumhuriyeti'nden vizesiz olarak transit geçebilmekte, ülkede azami 5 gün konaklayabilmektedirler. Ancak, Çek topraklarına giriş yapmış oldukları ülkeye dönüşlerine (başka bir ülkeye geçiş yapmaksınız ) izin verilmemektedir. Schengen ülkeleri ile AB'nin yeni üyelerinden vize veya ikamet izni bulunmayan veya İsviçre ile Lihtenştayn'da ikamet izni sahibi olmayan vatandaşlarımızın yanılgıya düşmemeleri, Çek Cumhuriyeti'ne seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Çek temsilciliklerinden vize almaları gerektiği konusunda uyarılmalarında yarar görülmektedir.

Sınırda vize uygulaması yoktur.
İki ülke arasında varılmış olan mutabakat uyarınca, vize ücretsizdir.
YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI
Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan ve ülkemize karayolundan seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Çek Cumhuriyeti'nin Almanya sınırından giriş yaparak kullanabilecekleri en kısa transit güzergah şöyledir:

Berlin-İstanbul: Berlin-Dresden-Prag-Brno-Bratislava-Budapeşte-Szeged-Subotica-Novi Sad- Belgrad-Niş-Sofya-Filibe-Edirne-İstanbul
Batı Avrupa'daki vatandaşlarımız, bu güzergaha alternatif olarak, Çek Cumhuriyeti'ne giriş yapmadan Avusturya'dan geçiş yapabilirler. Bu takdirde, güzergah şöyledir:
Münih-İstanbul:
Münih-Strassburg-Graz-Maribor-Zagrep-Belgrad-Niş-Sofya-Filibe-Edirne-İstanbul
GÜMRÜK
Gümrükte deklare etmeden yolcu beraberinde ülkeye sokulabilecek veya ülke dışına çıkarılabilecek Çek Kronu ve döviz miktarı, toplam 10 bin Euro ile sınırlandırılmıştır. Buna özellikle dikkat edilmesi gereklidir. Aksi takdirde, sözkonusu sınırın üzerindeki meblağa el konulmakta ve ilgili kişi hakkında kamu davası açılmaktadır.
Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına ve ülke dışına çıkarılmasına izin verilen maddeler:
200 sigara, 2 litre şarap, 1 litre sert alkollü içki, 50 gram parfüm; aracın deposu dışında 10 litre benzin. Yolcu beraberinde taşınabilecek özel eşya veya ticari olmayan hediye değeri kişi başına 175 Euro ile sınırlıdır.
TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Çek Cumhuriyeti'nde trafik sağdan işler. Yol ve trafik işaretleri, Avrupa genelindeki işaretlemeyle aynıdır.
Sürüş sırasında ehliyet, araç ruhsatnamesi ve araç sigorta bilgilerinin bulundurulması zorunludur.
Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfırdır. Emniyet kemeri takılması zorunludur. 12 yaşından küçük çocukların aracın ön kısmına oturması yasaktır.
Üçüncü parti sigortası yaptırmış olmak zorunludur. Zararın 20 bin Çek Kronu'nun (yaklaşık 900 ABD Doları) üzerinde olduğu bir trafik kazasına karışan sürücü zararın sigortadan karşılanmasını talep edebilmek için olay yerini terk etmeden polisin tutanak tutmak üzere gelmesini beklemek zorundadır.
Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan kazalarda, polisin soruşturmasına ve akabinde ilgili mahkemenin alacağı karara uyulması zorunludur. Bu durumda, aracın sürücüsünün tutuklanması mümkündür.
Ağır yaralanma veya ölüm içermeyen kazalarda, genel olarak, yabancı göz altına alınmamakta, bilahare gıyabında yapılan mahkemenin sonucu vatandaşı olduğu ülkenin ilgili makamına gereği için duyurulmaktadır.
Şehirlerarası yollarda sürücülerin otoyol geçiş ücreti karşılığı olarak, petrol istasyonlarından satın alabilecekleri yapışkan pulları araçlarının öncamında bulundurmaları zorunludur.
Hız limitleri, yerleşme birimlerinde 50 km., ana yollarda 90 km. ve otoyollarda 130 km.'dir.
TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR
T.C. Prag Büyükelçiliği: (00 420) 224311402 / 224311403
THY Prag ofisi: (00 420) 234708709 / 220116502
Polis imdat: 158
Ambulans: 155
Acil yardım (SOS): 112
Yol yardım: 154
Bozulan/kaza yapan araç: 1230
AYRICA DUYRULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR
Çek Cumhuriyeti'ne seyahatlerde "seyahat sigortası" yaptırmış olmak zorunludur. Çek Cumhuriyeti'ne girişte bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. 
  beta hcg değerim 10 du 148 oldu bu normal mi hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Beta hcg 50.89 çıktı sonda 43.80 e düştü normal mi bu Beta hcg 50.89 çıktı sonda 43.80 e düştü normal mi bu
Merhaba arkadaşlar adetime 5 gün kala evde gebelik testi alıp yaptı 2 çizgi çizgi silik çıktı hemen koştum hastaneye ve kan testi yaptırdım sonuç 50.89 çıktı doktora gösterdim çok erken olduğunu ulturasonda hiç birşey gözükmeyeceğini söyledi...
Soru-Cevap 2
Adet olduğum ama hamile hissediyorum normal mi Adet olduğum ama hamile hissediyorum normal mi
Son adet dönemimden beş gün sonra kasığımda bir sancı oluştu sancı bir ay devam etti onuncu günüde çok küçük bir lekenmem oldu sonra adet günümü bekledim iki gün olmadı üçüncü günü ağrılı bir şekilde başladı ve iki gün sürdü normaşde yıllardı hiç...
Soru-Cevap 1
HCG değerlerim normal artmışmı HCG değerlerim normal artmışmı
Adetinden iki gün önce gebelik kanda 21 cıktı adetim 2 gün geçti 58 cıktı yani iki katına çıkmamış ne oluyor bu cevap verirseniz çok sevinirim
Gebelik 1
Hcg değerini artırmak mümkünmü ? Hcg nasıl artar ? Normal Hcg değerleri Hcg değerini artırmak mümkünmü ? Hcg nasıl artar ? Normal Hcg değerleri
İnsan koryonik gonadotropin (HCG) implantasyondan hemen sonra plasenta tarafından üretilen gebelik hormonudur. İmplantasyon, ovülasyondan altı ila oniki gün sonra veya cevapsız bir dönemden beş gün önce gerçekleşir...
Gebelik 56
beta hcg değerim 10 du 148 oldu bu normal mi beta hcg değerim 10 du 148 oldu bu normal mi
Kızlae ayın 2 sinde beta hcg 10 çıkmştı bugün 148 norml mi?
Bilmedikleriniz 5

Benzer Konular