1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Normal pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'ne girebilmek için

  Konu, 'Türkiye İzin Yolu' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  tc pasaport çek cumhuriyeti oturma izni çek cumhuriyeti vatandaşlığı lihtenştayn vatandaşlık normal vatandaş pasaportu Kaynak:
  T.C. Dışişieri Bakanlığı

  Normal pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'ne girebilmek için vizeye ihtiyaçları vardır. Çek Cumhuriyeti, Şengen Bölgesi'ne dahil değildir. Öte yandan, Çek Cumhuriyeti AB Konseyi'nin 895 ve 896/2006 sayılı kararlarını 1 Eylül 2006 itibariyle uygulamaya başlamıştır. Bu çerçevede, Şengen ülkeleri ile AB'nin yeni üyelerinden vize veya ikamet izni alan ya da İsviçre veya Lihtenştayn'da ikamet izni sahibi olan vatandaşlarımız Çek Cumhuriyeti'nden vizesiz olarak transit geçebilmekte, ülkede azami 5 gün konaklayabilmektedirler. Ancak, Çek topraklarına giriş yapmış oldukları ülkeye dönüşlerine (başka bir ülkeye geçiş yapmaksınız ) izin verilmemektedir.
  Schengen ülkeleri ile AB'nin yeni üyelerinden vize veya ikamet izni bulunmayan veya İsviçre ile Lihtenştayn'da ikamet izni sahibi olmayan vatandaşlarımızın yanılgıya düşmemeleri, Çek Cumhuriyeti'ne seyahatlerinden önce bulundukları ülkelerdeki Çek temsilciliklerinden vize almaları gerektiği konusunda uyarılmalarında yarar görülmektedir.

  Sınırda vize uygulaması yoktur.
  İki ülke arasında varılmış olan mutabakat uyarınca, vize ücretsizdir.

  YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI
  Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan ve ülkemize karayolundan seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Çek Cumhuriyeti'nin Almanya sınırından giriş yaparak kullanabilecekleri en kısa transit güzergah şöyledir:
  Berlin-İstanbul:
  Berlin-Dresden-Prag-Brno-Bratislava-Budapeşte-Szeged-Subotica-Novi Sad- Belgrad-Niş-Sofya-Filibe-Edirne-İstanbul
  Batı Avrupa'daki vatandaşlarımız, bu güzergaha alternatif olarak, Çek Cumhuriyeti'ne giriş yapmadan Avusturya'dan geçiş yapabilirler. Bu takdirde, güzergah şöyledir:
  Münih-İstanbul:
  Münih-Strassburg-Graz-Maribor-Zagrep-Belgrad-Niş-Sofya-Filibe-Edirne-İstanbul
  GÜMRÜK
  Gümrükte deklare etmeden yolcu beraberinde ülkeye sokulabilecek veya ülke dışına çıkarılabilecek Çek Kronu ve döviz miktarı, toplam 10 bin Euro ile sınırlandırılmıştır. Buna özellikle dikkat edilmesi gereklidir. Aksi takdirde, sözkonusu sınırın üzerindeki meblağa el konulmakta ve ilgili kişi hakkında kamu davası açılmaktadır.
  Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına ve ülke dışına çıkarılmasına izin verilen maddeler:
  200 sigara, 2 litre şarap, 1 litre sert alkollü içki, 50 gram parfüm; aracın deposu dışında 10 litre benzin. Yolcu beraberinde taşınabilecek özel eşya veya ticari olmayan hediye değeri kişi başına 175 Euro ile sınırlıdır.
  TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  Çek Cumhuriyeti'nde trafik sağdan işler. Yol ve trafik işaretleri, Avrupa genelindeki işaretlemeyle aynıdır.
  Sürüş sırasında ehliyet, araç ruhsatnamesi ve araç sigorta bilgilerinin bulundurulması zorunludur.
  Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfırdır. Emniyet kemeri takılması zorunludur. 12 yaşından küçük çocukların aracın ön kısmına oturması yasaktır.
  Üçüncü parti sigortası yaptırmış olmak zorunludur. Zararın 20 bin Çek Kronu'nun (yaklaşık 900 ABD Doları) üzerinde olduğu bir trafik kazasına karışan sürücü zararın sigortadan karşılanmasını talep edebilmek için olay yerini terk etmeden polisin tutanak tutmak üzere gelmesini beklemek zorundadır.
  Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan kazalarda, polisin soruşturmasına ve akabinde ilgili mahkemenin alacağı karara uyulması zorunludur. Bu durumda, aracın sürücüsünün tutuklanması mümkündür.
  Ağır yaralanma veya ölüm içermeyen kazalarda, genel olarak, yabancı göz altına alınmamakta, bilahare gıyabında yapılan mahkemenin sonucu vatandaşı olduğu ülkenin ilgili makamına gereği için duyurulmaktadır.
  Şehirlerarası yollarda sürücülerin otoyol geçiş ücreti karşılığı olarak, petrol istasyonlarından satın alabilecekleri yapışkan pulları araçlarının öncamında bulundurmaları zorunludur.
  Hız limitleri, yerleşme birimlerinde 50 km., ana yollarda 90 km. ve otoyollarda 130 km.'dir.
  TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

  T.C. Prag Büyükelçiliği: (00 420) 224311402 / 224311403
  THY Prag ofisi: (00 420) 234708709 / 220116502
  Polis imdat: 158
  Ambulans: 155
  Acil yardım (SOS): 112
  Yol yardım: 154
  Bozulan/kaza yapan araç: 1230
  AYRICA DUYRULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR

  Çek Cumhuriyeti'ne seyahatlerde "seyahat sigortası" yaptırmış olmak zorunludur. Çek Cumhuriyeti'ne girişte bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.


   
Normal pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti'ne girebilmek için konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pasaport

  Pasaport

  Yabancı bir memlekete gitmek için rüyada pasaport almaya çalışmak, işlerinizde bazı engellerin çıkacağına işarettir. Rüyada pasaport almaya çalışmak, işlerinizde bazı sıkıntıların olacağına yorumlanır. Temiz, güzel renkli bir kabı olan pasaport gören kimse kişi işini istediği gibi sonuçlandıracak ve rahatlık duyacaktır.Rüyada pasaport alarak bir geziye hazirlandiginizi görmeniz, dis...
 2. Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için

  Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için

  almanyaya otobüs seferleri almanya türkiye otobüs seferleri almanyaya giden firmaları yesil pasaport almanya Kaynak: T.C Dışişleri Bakanlığı Umumi Pasaport sahibi iseniz Almanya’ya girebilmek veya transit geçebilmek için bu ülkenin dış temsilciliklerinden vize almanız gerekmektedir. Umumi Pasaport sahibi iseniz Almanya’ya...
 3. pasaport için gerekli belgeler

  pasaport için gerekli belgeler

  melek belge Pasaport almak isteyen vatandaşlarımızdan alacakları pasaport türüne göre bazı belgeler istenir. Halen tanzim edilmekte olan pasaport türleri ve bu pasaportların tanzim edilebilmesi için istenilen belgeler şöyle: Normal pasaportlar için... İstenilen belgeler... *Pasaport Form Dilekçesi *Nüfus Cüzdanının aslı *4 adet (4,5 x 6 ebatında) vesikalık fotoğraf (temditlerde 2...
 4. Umreye gitmek için pasaport işlemleri

  Umreye gitmek için pasaport işlemleri

  Umreye gitmek istiyorum hangi pasaport işlemlerini yapmam gerekiyor. Teşekkürler.
 5. Yaza Sıkı Bir Vücutla Girebilmek İçin Neler Yemeliyiz?

  Yaza Sıkı Bir Vücutla Girebilmek İçin Neler Yemeliyiz?

  Bu sayfa; Yaza Sıkı Bir Vücutla Girebilmek İçin Neler Yemeliyiz konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, artık havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı ve kış boyunca kalın kazakların, uzun hırkaların arkasına saklanmış olan fazla kilolar da ortaya çıktı. Ama henüz geç kalmış sayılmazsınız. Bunun için ise düzenli spor ve yediklerinize dikkat etmenişn dışında bazı yiyecekleri...

Sayfayı Paylaş