1. almira

  almira Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  624
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Ben, Cumhuriyeti Böyle Kazandım! ..

  Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

  Ankara, 10. Cumhuriyet yılının büyük ve ölçüsüz sevinci içindedir. Şehir, baştanbaşa ışıklarla donatılmıştır. Eğlence yerlerinde her Türk, tam bir şuurla devrimin nimetlerini idrak ederek neşe içinde eğlenmektedir.
  Atatürk, resmi baloların verildiği yerlere uğradıktan sonra Halkevi’ne de teşrif ediyor. Orada, milli ve mahalli giysileriyle coşan ve coşturan Türk köylüleriyle karşılaşıyor.

  Bir gün bu milleti ve bu memleketi kurtarmak için atıldığı mücadelede kendisine yegane kudret ve kuvvet membaı olan bu temiz yürekli vatan evlatlarının neşelerinden son derece duygulanıyor.Onları bir süre seyrettikten sonra, doğru Çankaya’ya teşrif ediyorlar ve:

  -Efeleri buraya getiriniz! .. Emrini buyuruyorlar.

  Efelerin Çankaya’da, Atatürk’ün sofrasında nasıl coştuklarını ve nasıl coşturduklarını anlatmaya imkan yoktur. Büyük Ata, sahnenin en heyecanlı bir anında, Ankara efelerinden birine soruyor:

  -Efe, sen benim için ne yapabilirsin?

  Efe tereddüt etmeden cevap verir:

  -Her şey...

  -Mesela? ..

  -Ölürüm...

  Şimdi bütün dikkat Atatürk’e çevrilmişti.kimse konuşmuyor, onları dinliyordu. Atatürk, gözlerini etrafındakiler üzerinde bir kez gezdiriyor, sonra:

  -Efe, diyor, sözünde samimi misin?

  -Emir sizindir, Ata'm.

  Atatürk, elini dizinin üstüne vuruyor:

  -Koy başını buraya! ...

  Efe derhal başını Ata'nın dizlerine koydu ve başını koyar koymaz şakağında bir soğuk temas hissetti.bu, Atatürk’ün şakağına dayadığı tabanca namlusunun soğukluğuydu. Efe, bu soğuklukla beraber şakağına dayanmış bir tabanca olduğunu görmüş, fakat en küçük bir harekette bulunmamıştı.

  Efe, Ata'sı için ölümü seve seve kabul edebilirdi. Fakat Atatürk, ona kıyacak mıydı?

  Bütün yüzlerin rengi bir anda solmuş, heyecan son haddini bulmuştu. Nefes almaktan korkuyorlardı ve gözler Atatürk’ün elindeydi. Tabanca, efenin şakağına dayanmıştı. Fişek sürülmüş ve emniyet açılmıştı. Atatürk, bir saniye bile sürmeyen bu an içinde ve gözle fark edilemeyecek bir hızla tabancanın namlusunu şakağın yanından, belki bir santim kadar kaydırarak tetiği çekiyor.

  Derin sükutu yırtan korkunç tabanca sesi...

  Kalpler, sanki yerinden kopacak.

  Hazır bulunanların hepsinin beti benzi kül rengini almıştır.

  Fakat, efenin başı hala Ata’nın dizindedir ve efede en küçük bir kımıldanma yoktur.

  Atatürk, efenin başını dizlerinden kaldırıyor, temiz alnını dudaklarına doğru çekiyor ve öpüyor.

  Hala biraz önceki havanın tesirinden kurtulamamış olanlara:

  -İşte, ben Anadolu Savaşını bunlarla ve böyle canlarını esirgemeyenlerle kazandım, diyor.
   
Ben, Cumhuriyeti Böyle Kazandım! .. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güllü - Ben Kazandım Sen Kaybettin

  Güllü - Ben Kazandım Sen Kaybettin

  Kim söyledi sevdigimi? Seni çoktan ben unuttum.. Masum masum bakma öyle Haline çok gülüyorum.. Ne dostumsun ne düşmanım Ne canımsın ne cananım.. Benim için artık yoksun Git birdaha dönme sakın.. Terkedipte giden sendin Bak sonunda geri geldin Aç gözünü iyi dinle ben kazandım sen kaybettin.. Bir hevesti geldi geçti Sana olan sevgim bitti Al aşkını başına çal Yapayalnız kaldım simdi..
 2. Cem Özkan - Ben Böyleyim

  Cem Özkan - Ben Böyleyim

  Ben Böyleyim Yanlızlığa dalsam da tekbaşıma kalıp yansam da Sözlerim yarım kalsada çünkü ben Benden alıp kaçsan da yalanlarına göz yumsam da Yinede sevgim solmazsa çünkü ben Ben böyleyim Konuşup konuşup dursam da Bir sus pus olsamda bazen surat assam da çünkü ben Hayatından çıksam da sevmiyormuş gibi yapsam da Aslında aşık olsamda çünkü ben Ben...
 3. Candan Erçetin - Ben Böyleyim

  Candan Erçetin - Ben Böyleyim

  uzgunum aci sozlerim icin uzgunum seni kirdigim icin haklisin bana darilsan bile beni terketsen bile ne yapayim ben boyleyim uzgunum olanlar icin uzgunum mutlu yillarim icin askimiz lekesiz olmaliydi supesiz olmaliydi affedemem ben boylemem ister vur ister oksa ister tut ister yolla ister sev ister zorla ben boyleyim
 4. cumhuriyet kadınıyım ben

  cumhuriyet kadınıyım ben

  İRAN'DA KADIN OLMAK ! sokaktan kovulan bir kadının , tara'nın kaleminden .... kış mevsiminin kırkıncı gecesiydi. ay ışığını arayan küçük kara balıklardık. bu topraklarda doğmuş, bu topraklarda ölecektik. bir başka dünya yoktu, ne de bir başka hayat. kış mevsiminin kırkıncı gecesiydi. vakit hızla sabaha yaklaşıyordu. biz binlerce küçük kara balıktık, kendi sularını arayan binlerce küçük...

Sayfayı Paylaş