Bergamot yağının faydaları

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Bergamot yağının faydaları
Turunçgillerden olan bergamot kokusu ve aroması ile adeta büyülüyor. Çin tıbbında, bu esansiyel yağ, gaz ve hazımsızlıktan kaynaklanan mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Bergamot, sindirim problemlerinin semptomlarının yanı sıra duygusal sorunlar (depresyon dahil), stres, hipertansiyon, eklem ağrısı, kas ağrısı, enfeksiyon, cilt hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılabilir.Ayrıca hoş kokusu nedeni ile kozmetikte de sıklıkla kullanılmaktadır. Çoğu esansiyel yağlar gibi, bergamot yağı hem zihinsel hem de fiziksel sağlık ve güzellik için çok sayıda kullanım ve uygulamaya sahiptir. Makalemizin devamında bergamot yağının faydalarına tüm detayları ile değineceğiz. Daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin. İste bergamot yağının sağlığa olan faydaları !
hamile kalmak için beslenme.jpg
Çoğumuz bergamotu içtiğimiz çaylardan biliriz. Hoş bir aroması ve kokusu vardır. Çaya lezzet kattığı gibi sağlımız üzerinde de olumlu etkileri vardır. Mutlaka farketmişsinizdir bergamotlu çay içtiğinizde daha huzurlu ve dinlenmiş olursunuz bu bergamotun flavonoidler içermesinden kaynaklanıyor . Bergamot esansiyel yağının faydaları ise sindirim problemlerinin tedavisi, hormonların dengelenmesi, stres ve fiziksel yorgunluğun azaltılması, iyi bir iştahın desteklenmesi, anksiyetenin giderilmesi , ateşin düşürülmesi dir. Bergamot bunların yanı sıra diş sağlığını korur, cildi güçlendirir ve saç bakımını sağlar. Bergamot yağı limonen, beta bisabolen, alfa-pinen, nerol, alfa bergaptene, geraniol, alfa-terpineol ve linalool içerir. Ayrıca, yüksek kolesterol seviyesini düşüren brutieridin ve melitidin içerir. Kokusu diğer turunçgil esansiyel yağlarından belirgin şekilde farklıdır ve nörotransmitterlerin işleyişini ankesiyeteyi azaltacak şekilde etkileyen bileşikler içerdiği bulunmuştur.


Bergamot psikolojik stres faktörlerini azaltmada inanılmaz. Aromaterapi de çeşitli uçucu yağlar kullanılır. Aromaterapide bergamot , stres, anksiyete, depresyon ve diğer duygudurum bozuklukları rahatlatmaya yardımcı olabilir. Dinlendirici bir uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek sakinleştirici özelliklere sahiptir . Kas ve eklem ağrılarını hafifletir . Anti-inflamatuar, anti-fungal, antibakteriyel özellikleri, cilt tahrişini yatıştırmak ve eklem ve kas ağrılarını hafifletmektedir. Beyindeki nörotransmiterlerin salınımını modüle etmeye yardımcı olur, depresyon, anksiyete belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Yağın güçlü anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu söylenir, bu yüzden geleneksel tıpta nesiller boyunca kullanılmıştır. Bergamotun antienflamatuar ve antioksidan özellikleri bağırsak problemlerinide gidermektedir.Bergamot popüler olmayan bir narenciye meyvesidir, ancak kabuklarından çıkarılan güçlü bir esansiyel yağ kaynağıdır. Bu uçucu yağ, topikal kullanımlar için etkili ve doğal bir antibiyotiktir. Antioksidanlar, hücre hasarının önlenmesinde rol oynarlar. Bergamot çok iyi bir antioksidandır.Bergamot yağı, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle genel sağlıktan saç ve cilt sağlığına kadar fayda sağlamaktadır.Genel olarak, bergamot yağı, parfüm, cilt losyonu ve şampuanlarda bir koku olarak kullanılır. Bergamotun kokusu, solunduğunda stres ve anksiyeteyi giderebilir. Alfa pinen ve limonen gibi Bergamot yağı bileşenleri, doğada antidepresan ve uyarıcıdır.Bergamot yağının hormonal etkisi nörolojik ve zihinsel şartlarda güçlüdür.Bergamot yağının antifungal ve antibiyotik etkisi saç bakımı için mükemmeldir. Bu yağın saç bakımı rutinine eklenmesi saç büyümesini hızlandırır, ikincil enfeksiyonlar tarafından komplike olan kepek kontrolünü sağlar, kaşıntı ve kafa derisi enfeksiyonlarını etkili bir şekilde azaltır. Saç dökülmesini kontrol etmek için özellikle yararlıdır.Yağın, üreme hormonları ve insülin üretimi de dahil olmak üzere birçok hormon üretmekten sorumlu olan endokrin bezleri üzerinde düzenleyici bir etkisi vardır. Düzenli olarak bergamot yağı kullanımı, özellikle menopoz ve menstruasyonla ilişkili kadınlarda hormonal problemleri azaltır. Kan şekerini kontrol ettiği için diyabetli insanlar için de yararlıdır. Bergamot yağı, ruh hali değişimlerini tedavi ettiği ve enerjiyi artırdığı için antidepresan olarak kullanılabilir. İçindeki bileşikler dolaşım ve hormonal problemleri iyileştirir. Yorgunluk iştahsızlık enerji düşüklüğü yaşayan bir çok insan var. Bergamot bu sorunlara iyi gelmektedir. Bu narenciye meyvesi, sadece mutluluk hormonlarının salgılanmasını değil, aynı zamanda enerji akışını ve iştahı etkileyen sindirim sularını da teşvik eder.


Bergamot yağı ve özleri metabolizma hızını uyarır.Yavaş bir metabolizmaya sahipseniz bergamot çayı içebilirsiniz.Kaygı, depresyon,ankesiyete, stres günümüz insanlarının en çok müzdarip olduğu problemler. Bu problemler ilişkimizi yaşam şeklimizi olumsuz etkileyebilmektedir. Bergamot esansiyel yağı, anksiyeteyi ve stresi hafifletir aynı zamanda size enerji verir. Bergamot yağı antimikrobiyal özellikleri içerir. Kesikleri ve sıyrıkları tedavi eder ve enfeksiyonu önler. Etkilenen bölgeyi iyileştirir ve yara izlerini azaltır. Yağdaki fitokimyasal bileşenler, deri dokularını da onarır.Bergamot vücuttan toksinleri temizler. Bergamot etkili bir antiviral ve antibakteriyel ajandır, bu nedenle bakterilerin, virüslerin neden olduğu bu birçok hastalığa karşı etkilidir.Bergamot metabolik sistemi düzenler ve uyarır, salgı bezlerini kontrol eder . Bergamot, antispazmodik özelliklere sahiptir ve kas ağrılarını hafifleten fantastik bir ajandır. Bağırsak solucanlarını öldürür. Bir çok kadın adet sancısından müzdariptir. Adet sancıları o kadar yoğun olabilirki kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bergamot adet kramplarınada iyi gelmektedir. Bergamot ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarından da korumaktadır. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle, bu esansiyel yağın topikal uygulaması iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bergamot ayrıca kepeğede iyi gelmektedir. Tırnak sağlığınıda korumaktadır. Tırnakları daha güçlü yapar. Burun tıkanıklığı uyku sırasında dayanılmaz olur ancak bergamot yağı bu sorunu giderebilir ve sizi rahatlatabilir. Bergamot yağının uyarıcı etkisi, ter üretimini artırarak ateşi düşürür. Ayrıca fazla toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Çoğu zaman, ateş, vücuttaki bazı altta yatan enfeksiyon nedeniyle oluşur. Bergamotun antimikrobiyal özellikleri, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar dahil olmak üzere enfeksiyonlarla savaşabilir. Antimikrobiyal özelliklerden dolayı mükemmel bir gargara olarak çalışabilir.


Bergamot yağı, serinletici ve hoş kokusu nedeniyle parfümeride yaygındır. Erkek ve kadın parfüm ürünlerinin çoğunda begamot esansiyel yağı vardır. Bergamot yağı cilt problemlerinede iyi gelmektedir. Sivilce ve akne bir çok insan için ortak bir sorundur. Bergamot yağı, sivilce izlerini giderir. Ayrıca kadınlarda sık görülen kahverengi cilt lekelerinede iyi gelmektedir. Saç derisinin kuruluğu kaşıntıya neden olabilri ve saçlar dökülebilir. Bergamot yağının antifungal ve antibiyotik özellikleri, saç sağlığını desteklemektedir.Herhangi bir esansiyel yağda olduğu gibi, kullanımı ile ilgili dikkatli olun. Bergamot'u kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı yan etkiler vardır. Ciltte yanıklar, kızarıklıklar, kabarcıklar cilt tahrişi.Bergamot büyük faydalar sunsa da, çok güçlü bir doğal elementtir, bu yüzden doktor tavsiyesi olmadan asla uygulanmamalı veya tüketilmemelidir.
 
Üst