Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Beyaz ve Kara Lahananın Faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Lahananın Yararları Beyaz Lahananın Faydaları
  Kara Lahananın Faydaları  Sofralkarımızda tükettiğimiz birbirinden kıymetli sebzelerden biri olan beyaz ve kara lahananın özellikleri ve faydaları ile ilgili bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz melekler :)

  < Konu Resmi..>  Bol miktarda B, C ve E vitamini ve potasyum içeren lahananın, şeker ve romatizma hastaları için de çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar, bol arsenik, kükürt ve vitaminleri ile kanı temizleyip cildi güzelleştirdiğini, bol idrar söktürdüğünü, vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla dışarı attığını bildiriyor. Uzmanlar, lahananın kansızlığı giderdiğini ve kansere karşı etkili olduğunu da kaydediyor.

  Uzmanlar, sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamininin, mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruduğunu, oralardaki yaraların iyileşmesini sağladığını da vurgulayarak, bu sebzenin, yaşlanmayı önleyici ve kalp krizine karşı koruyan bir mineral kabul edilen selenyumun kaynağı olduğunu hatırlatıyor

  besin değerlerinin yanı sıra;

  - Lahana, içerdiği antioksidan ve diğer bazı maddeleriyle bedenin hastalıklara karsı direncini artırır: Yapılan araştırmalar, lahanayı sık yiyen kişilerde özellikle mide, kalınbağırsak, akciğer ve deri kanserlerine pek seyrek rastlandığı sonucunu ortaya koymuştur.

  - Lahana ayrıca içerdiği antioksidan maddeleriyle kalp hastalıklarına yakalanma, felç geçirme ve katarakt illetine tutulma rizikolarını azaltmaktadır.

  - Lahananın sıkılmasıyla elde edilen suyu, Batı ülkelerinde mide ülserleri için geleneksel bir tedavi yöntemi olmuştur: Yapılan deneyler, lahana suyunun mide ülserlerini önlediğini ve iyileştirdiğini ortaya koymaktadır.

  - Lahana, bedenin bağışıklık sistemini uyarmakta, bazı bakteri ve virüs türlerini yok etmektedir.

  - Bedenin gelişme etkinliğini uyarıp destekleyen lahana, içerdiği zengin folik asitle kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir.

  - Mayalandırılmış lahana hazımsızlığa ve gut hastalığına iyi gelir.

  Bütün bu önemli etkilerinden yararlanmak için lahananın diyetimize katılması ve daha sık yenilmesi uzmanlarca öğütlenmektedir.

  Dikkat: Lahana tüm Turpgiller gibi bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 2-3 kezden çok lahana yiyen kişiler, iyotlu besin ya da iyotlu tuz almayı ihmal etmemelidir, özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde durum böyledir.


  Beyaz lahana faydaları nelerdir?

  Beyaz lahanada bulunan maddeler, toksinlere suda çözünme özelliğini kazandırır ve toksinlerin vücuddan atılmasını sağlarlar.

  Kolon kanserini engelleyici etkisi vardır.

  Kan şekerinin düşürülmesine yardım etmesi beyaz lahananın faydaları arasındadır.

  Lahana zayıflama: Beyaz lahana kilo vermeye yardımcıdır. Tuz dengesini bozmadan su atılmasını sağlar. Yine beyaz lahana selülitlerin kaldırılmasında yararlıdır. Cildi güzelleştirir.

  Regl ve Menopoz dönemlerinde görülen hormon dengesizliği için faydalıdır.

  Bağırsak mukozasını temizleyici özelliği bir diğer lahana faydası olarak belirtilebilir.

  Enfeksiyonlara karşı vücudu güçlendirmesi lahana yararları arasındadır.

  Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserine yönelik etkilidir.

  Yalnızca lahanada olan U vitamini, mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyarak ordaki yaraların iyileşmesini sağlar.

  Mide ağrıları ve mide yanması için yararlıdır.

  Kırmızı lahana faydaları:

  The Journal of Agricultural and Food Chemistry de yayınlanan yazıda kırmızı lahanın Anthocyaninlerin birçok türünü içerdiği belirtilmiştir. Anthocyaninler kansere yönelik koruyucu etki sağlamakla birlikte kalp ve beyin içinde yararlıdır.

  Belirtilen yararların görülmesi doğru şekilde yapılan kürlerle sağlanır.

  Lahana zararları varmıdır

  Tiroid rahatsızlığı bulunanların kara lahana yemesi tavsiye edilmemektedir.

  Lahananın Besin Değerleri :

  100 gr için.

  Vitamin A: 80 İ.Ü.

  Vitamin C: 50 mg .

  Kalsiyum: 46 mg .

  Fosfor : 31 mg .

  Potasyum : 140 mg .

  Karbonhidratlar : 5,3 gr .

  Protein: 1,4 gr .

  Kalori: 24


   
Beyaz ve Kara Lahananın Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cengiz Kurtoğlu - Kar Beyaz

  Cengiz Kurtoğlu - Kar Beyaz

  cengiz kurtoğlu beyaz melek Hani bahtın kar beyaz hani bir mutlu bir dünyan Kar mı yağdı gülüm güvendiğin dağlara Düşmüşsün gidiyorsun bilmediğin uzaklara Kurduğum o hayaller romanlarda olurmuş İnsanoğlu ne yapsa kaderinde bulurmuş Gözlerimde yaşlar var saçlarımda beyazlar Gül yüzüm gülmez olmuş ne zalimmiş o yıllar Kader sana gülmemiş vermemiş muradını Kimler taktı başına o mutsuzluk tacını...
 2. Zerrin Özer - Kar Beyaz

  Zerrin Özer - Kar Beyaz

  Hasret vuruyor gecenin koynunda Anılar vuruyor göz yaşlarıma çılgın bulutlar dönüyor başımda Uykusuz geceler kapımda Yıkılsa dünya kıyamet kopsa Yine da vaz geçmem ölürüm derdimden Kar beyazdır ölüm ellerinden gülüm Yine yoksun diye düşmanım her güne Dursun dünya dönmesin sensiz Yaşatmasın off allahım sensiz
 3. Kırmızı lahananın faydaları

  Kırmızı lahananın faydaları

  kırmızı lahananın faydaları, nelerdir, ve zararları hakkında bilgiler burada arkadaşlar Vücut direncini arttırması için, uzmanlar "günde bir tabak kırmızı lahana tüketin" diyorlar. Peki kırmızı lahananın ne gibi faydaları var; buyrun bu makalemizde bilgi edinelim Melek'lerim:) Kırmızı lahanayı sofranızdan eksik etmeyin Kırmızı lahana vücut direncini arttırıyor, bağışıklık...
 4. kara lahana ve karalahananın faydaları

  kara lahana ve karalahananın faydaları

  Kara lahananın faydaları nelerdir kara lahananın yararları.Meleklerim bildiğimiz Rabbimiz yarattığı herşeyi güzel yaratmış ve içine bir sürü şifa koymuştur gelin bu defada karala hananın faydalarına bi göz atalımm Kara lahananın faydaları, kara lahananın zararları, kara lahananın faydası, kara lahananın suyu, kara lahananın kalorisi. Kara Lahana: İri ve kalın yapraklı bir bitki olan...

Sayfayı Paylaş