Beyin felci nedir tedavisi varmıdır ?

Uzman SühaN

Administrator
Beyin felci nedir tedavisi varmıdır ?
Beyin felci (CP), bir grup nörolojik (beyin) bozukluğu tanımlayan geniş bir terimdir. Beyniyle kaslar arasındaki iletişimi etkileyen, koordinasyonsuz bir hareket ve duruşa neden olan bir yaşam boyu süredir. CP, beyindeki oksijen eksikliği, genetik koşullar, enfeksiyonlar, beyin kanaması, sarılık ciddi vakaları ve başın yaralanması gibi çeşitli problemlerden kaynaklanabilir. Beyin,beyin felci,beyin felci nedenleri,beyin felci belirtileri,beyin feci tedavisi,beyin felci ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.


beyin felci.jpg


Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi

Beynin dört ana işlevi vardır: Hareket, biliş, duygu ve otonom sinir sistemi. Beynin hareket sistemlerinin bozulması kişinin herhangi bir travma geçirdiğini gösterir. Örneğin beynin oksijensiz kalması, beyin kanaması, beyin damar tıkanması gibi sorunlar bazen dar ve bazen de geniş alanda gerçekleşebilir.

Beyin felci neden olur?

Pek çok beyin felci vakası bilinmeyen nedenlere sahiptir. Bozukluk, beynin motor işlevini kontrol eden alanlarında anormal gelişme veya hasar olduğunda ortaya çıkar. Her 1000 canlı doğumdan yaklaşık üçünde görülür.Beyin felci için risk faktörleri şunlardır:

Prematürite
Kan pıhtılaşma bozuklukları
Çok düşük doğum ağırlığı
Virüsler
Hamilelikte kimyasal madde kullanımı
Enfeksiyon
Beyinde kanama
Travma
Doğum komplikasyonları

Beyin felci nasıl teşhis edilir?

Beyin felci teşhisi fizik muayene ile yapılır. Muayene sırasında, doktor çocuğun tam bir doğum öncesi ve doğum öyküsünü alır. CP teşhisi genellikle çocuk en az 6-12 aylık olana kadar yapılmaz. Bu, çocuğun yürüme, el ve kafa kontrolü gibi gelişimsel kilometre taşlarına ulaşması gereken zamanıdır.

Beyin felci kişinin kontrol edemediği refleks hareketlerine ve vücudun bir bölümünü veya tamamını etkileyebilen kas gerginliğine neden olur. Bu sorunlar hafif ila ağır arasında değişebilir. Entelektüel sakatlık , nöbetler ve görme ve işitme sorunları ortaya çıkabilir .Beyin felci, hamilelik veya doğum sırasında bir çocuğun hayatının ilk 2-3 yılı içerisinde ortaya çıkan bir beyin hasarı veya probleminden kaynaklanır .

Beyin felci , duruşu ve hareketleri etkileyen bir fiziksel engellilik durumudur. Doğum öncesi, sırası ve bebeğin 3 yaşa kadar olan yaşamında, beyin beyinciğin bir bölümünün hasar alması sonucu meydana gelir.Tüm dünyada çocuklukta en yaygın görülen fiziksel engellilik halidir.

Doğum Öncesi Dönem

Geçirilen iltihaplı hastalıklar
Yüksek ateş
Hamileliğin ilk 3 – 3,5 ayında geçirilen döküntülü hastalıklar (kızamık, kızamıkçık),
Doktor kontrolü olmadan kullanılan bazı ilaçlar
Travmalar
Röntgen ışınları
Kanamalar
Kan uyuşmazlığı
Bebeğin anne karnında beslenme problemi

Doğum Sırasında:

Doğum sırasında meydana gelebilecek kafa travmaları
Doğumun uzun sürmesi sonucu ortaya çıkan oksijen yetmezliği
Doğum Sonrası 3 Yaşa Kadar Olan Dönem
Doğumdan sonra bebekte görülebilecek yüksek ateş ve buna bağlı gelişebilen havaleler
Kafa travmaları
Kan uyuşmazlığına bağlı görülen sarılıklara zamanında müdahale edilmemesi, bebeğin kanının değiştirilememesi olarak sayılabilir.

CP nin 4 Farklı Çeşidi Vardır:

Spastik: En yaygın görülen çeşittir. Kaslar sertleşmiş ve sıkı haldedir. Motor Kortekste oluşan zedelenme sonucu ortaya çıkmaktadır.
Ataksik: Titrek hareketler sonucu karakterize edilmiştir. Kişinin pozisyon hissini ve dengesini etkilemektedir. Beyincik zedelenmesinden kaynaklanmaktadır.
Diskinetik: İstemsiz hareketler sonucu karakterize edilmiştir. Bazal Ganglionda oluşan zedelenmeden kaynaklanmaktadır.
Karışık Tip: Yukarıdaki 3 tipin bir arada görüldüğü durumdur.

Beyin felci ilerleyici değildir. Beyin ve beyinciğin hasar görmemiş bölümleriyle yapılacak olan özel eğitim ve rehabilitasyon çalışmaları ile iyileşme sağlanabilir.
 
Üst