Bir küp altın; iki güzel insan

mislinay

Yeni Üye
Üye
#1
Bir küp altın; iki güzel insan
Geçmiş zamanın birinde bir adam, bir çiftlik evi yapmaya karar verdi. Bunun için güzel bir yer aradı ve aradığı yeri sonunda buldu. Araziyi sahibinden satın aldı. Hemen işe koyuldu. Önce kendine güzel bir ev, daha sonra hayvanları için bir barınak yaptı. Geri kalan arazi üzerine ise meyve ağaçları dikmeye başladı. Bir gün arazide çalışırken kazmasının ucuna sert bir cisim takıldı. İçinden, “sert bir kaya parçası olmalı” diye düşündü. Ancak biraz daha kazdığında bir de ne görsün! Bir küp altın. Küpü bulunduğu yerden dikkatlice çıkardı. İçinden şunu geçirdi: - Ben bu araziyi satın aldım; ama içindekileri satın almadım. Bu altınlar arazinin benden önceki sahibinin olmalı. En iyisi ben bu küpü ona teslim edeyim. Adam hemen araziyi aldığı adamın yanına gittti ve durumu anlattı. Bu altın küpünü adama teslim etti. Adamı dikkatlice dinleyen arazinin eski sahibi şöyle dedi:
- Kardeşim, ben bu araziyi sana içindekileriyle beraber sattım. Bu altın küpü benim değil, senin. Çünkü arazi şu anda sana ait.

Karşı taraftaki adam ise altınları kendisinin alamayacağını söylüyordu. Aralarındaki bu anlaşmazlık uzayınca hakime gitmeye karar verdiler. Mahkemeye vardıklarında durumu hakime arz ettiler. Hakim öncelikle toplumda böylesi insanların yaşadığı için Rabbine şükretti ve ardından her iki adama da bekâr çocuklarının olup olmadığını sordu. Adamlar şaşırmıştı. Konunun bekâr çocuklarla ne ilgisi olabilirdi ki?
Araziyi satın alan adam,
- Benim bir oğlum var, dedi.
Diğer adam ise,
- Benim de bir kızım var hakim bey dedi. Bunun üzerine hakim sözlerine şöyle devam etti:
- Efendiler! Sizin hakkınızda verdiğim hüküm şu: Çocuklarınızı birbiriyle evlendirin. Bu altınların bir kısmını da onlara düğün masrafları ve düğün hediyesi olarak harcayın. Bir kısmını kendi ihtiyaçlarınız için, geri kalan kısmını da Allah yolunda hizmette kullanın.

Her iki taraf da haklarında böyle bir kararın verileceğini akıllarının ucundan geçirmiyorlardı. Ancak bu karardan iki taraf da oldukça memnun kaldı. Çünkü bu sayede hem aralarındaki ihtilaf çözülmüş hem de akraba olmuşlardı. (Buhari, 3285; Müslim, 1721)


[SIZE=+1]Hikâyeden çıkarılacak bazı dersler[/SIZE]
1. İnsan, kul hakkı mevzuunda olabildiğine hassas olmalı. Meşru olmayan her türlü kazanç ancak hasâret getirir. Vücudunun her zerresi haramdan müteşekkil insanların meydana getirdiği toplum hiçbir zaman Cenab-ı Hakk’ın rahmetine liyakat kazanamaz. Bir toplum, kendini değiştirmedikçe de Cenab-ı Hakk onları değiştirmez. Durup dururken aziz bir cemaatı Allah zelil etmez, zelil ettiğini de aziz hale getirmez.
Allah Rasûlü, üzerinde kul hakkıyla musalla taşına yatırılmış bir insanın namazını kılmamıştır. Zira kul hakkıyla giden kendisine rahmetle dua edilme liyakatından mahrumdur. Kul hakkı hangi yol ve ne suretle geçerse geçsin insanın helakine sabep olur. Ahirete kul hakkıyla gidenlerin durumu çok zordur.
İslam, kul hakkına büyük önem vermiştir. Herkesin hesap endişesiyle titrediği kıyamet gününde, hiçbir suale tabi tutulmadan cennete girecek olan şehidin bile hesap vereceği tek husus, “kul hakkı”dır. Onun için her mü’min, üzerinde başkasına ait bir hak varken ölmekten şiddetle kaçınır. Böyle bir inanç, insana kendi kazancına başkalarını ortak etme hasletini de kazandırır. Zira içinde bir başkasının alın teri bulunmayan, hiçbir kazanç yok gibidir. İçinde bir başkasının hakkı olmayan kazanç, beraberinde vicdan huzurunu da getirir. Vicdanen huzurlu bir insan ise, çalışırken daha bir aşk ve şevkle çalışır.
2. İnsanlar bir konuda anlaşmazlığa vardıklarını kendi aralarını bulacak bir hakime gidebilirler. Hakim, her iki tarafı da dinlemeli ve her zaman haklının hakkını hak ettiği ölçüde vermelidir.
Ali Demirel
ailem.zaman.com.tr 
  Çılgın kupa tasarımları hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Modern tasarımlı kupa genç odaları Modern tasarımlı kupa genç odaları
kupa genç odası modelleri, kupa genç kız odası, kupa genç erkek odası Çocuk ve genç odası modellerin de son yıllar da önemli bir ilerleme kaydeden kupa genç odası mobilyaları, farklı ve modern tasarımları ile gençlerin de büyük...
Tatlı Evim 0
Küp şekerde katkı maddesi var mı? Küp şekerde katkı maddesi var mı?
Çayı en çok tüketen ülkelerden biriyiz ve haliyle çayımızı şekerli içeriz.Şeker en çok tüktettiğimiz gıdalardan biri.Küpü çayda tozu ise keklerde,reçellerde tercih ederiz.Küp şekermi toz şekermi hangisi daha iyi ? Küp şekerde hayvansal gıdamı var...
Tüm Sağlık Konuları 0
kupta servis edilen sütlü tatlılar varmı tarifleri ? kupta servis edilen sütlü tatlılar varmı tarifleri ?
Melekler, misafirlerim için şık sunumlu bir tatlı yapmak istiyorum ve en sonunda kupta servis edilen tatlılarda karar kıldım ama hangisini yapacağımı bilemiyorum. Bana fikir verirmisiniz, kupta yapılan sütlü tatlılar hakkında..
Soru-Cevap 3
Bu kupa çok yaratıcı Bu kupa çok yaratıcı
Farklı kupa tasarımı İlginç Kupa modeli Bu kupa modeli oldukça farklı. Hele kupanın dışına resimdeki gibi azıcık kahve taştığında harika bir görünüm elde ediyor. Dil çıkarmış bu...
Ev Dekorasyon Önerileri 0
Çılgın kupa tasarımları Çılgın kupa tasarımları
Tasarım kupa modelleri Kupa örnekleri Eğlenceli kupalarla mutfak dekorasyonunuza renk katmaya ne dersiniz meleklerim? Bu insanı...
Ev Dekorasyon Önerileri 0

Benzer Konular