Bitki çaylarının sayısı faydaları var

Uzman SühaN

Administrator
Bitki çaylarının sayısı faydaları var
Her birinin birbirinden farklı faydaları bulunmakta. Öksürük için ıhlamuru tercih ederken, hazımsızlık için nane çayı ve sindirim sistemi için rezene çayı tavsiye edilmektedir. Bir çoğu insanı rahatlattığı gibi sakinlik ve huzur vermesi için öncelikle papatya çayı içilmelidir.


Ihlamurun Faydaları


Öksürük ve soğuk algınlıklık gibi hastalıkların etkilerini vücudumuzdan kaldırdığı gibi, kan dolaşım bozukluklarını düzeltir ve uykusuzluk sorununu ortadan kaldırır. Fakat çok fazla içildiğinde uyku sorunlarıda yaratabilir. Bunlar yetmez gibi vücudumuzdaki kan eksiklerini düzeltir yani kansızlığı önler.

Kuşburnunun Faydaları

1 bardak hakiki kuşburnunda 1 portakalın yaklaşık 20 katı kadar C vitamini vardır. Bunun yanında yapısında bulundurduğu bir çok vitamin sayesinde göz bozukluklarınıda engeller.1.jpg

Adaçayının Faydaları


Bilindik özelliklerinden biri mide bulantılarını kesmesidir. Bunun yanında bir çok özelliğe sahiptir adaçayı. Mide ve bağırsaklardaki gaz sorunlarını giderir ve sindirimi kolaylaştırır. Boğaz ve diş eti sorunlarını önler.


Yeşil Çayın Faydaları


Bağışıklık sistemini düzeltmesi onu günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası yapar. Bunun yanısıra çok iyi bir antioksidandır. Mikroplarla savaşmakta üzerine yoktur. İçerisinde bulundurukları vitaminler mikroplarla savaşmakta C vitamininde kat kat daha iyidir. Yani bir hastalık savardır.


Nane Çayının Faydaları

Sindirim sitemini düzenler. Sodadan daha çok şişkinlik hissini ve hazımsızlığı azaltır. Ağır yemeklerden sonra nane çayı içmek soda içmekten kat kat daha iyidir. Oldukça da lezzetlidir. Taşıması kolaydır her an her yerde içebilirsiniz.


Papatya Çayının Faydaları


Çok iyi bir iştah açıcı içecektir. Bunun yanı sıra sinir sisteminide düzeltiği gibi insanın huzurlu olmasını sağlar. Çok iyi bir ağrı kesici özelliği de vardır.
Rezene Çayının Faydaları

Sindirim sistemini düzenler. Mide ve bağırsaktaki hastalıkların giderilmesini sağlar ve bunların yanı sıra küçük çocuklar içinde gazlarını almak için kullanılır. Bahar ve yaz aylarında özellikle Ege Bölgesinde oldukça fazladır.

Gazlı İçecekler Yaşlandırıyor

Şeker bizim en tatlı zehrimizdir hayatımızda vücudumuzda yer edinen ve atılması en zor maddedir. Erkeklere nazaran bayanların korkulu rüyası olmuştur. Bünyemize vermiş olduğu alışkanlıktır. Yağlanmaya, karaciğer rahatsızlığına, aşırı kiloya ve hatta yaz aylarının bayan kâbusu olarak bilinen selülite kadar yol açar. Neden şekeri bu kadar tanıttık diye soracak olursanız eğer; Gazlı içecekler yaşlanmaya sebep oluyor demek yeterli olacaktır. Gazlı içecek ve şekerin buluştuğu içecekler yabancı ülkelerde birçok araştırma ve eğitim hastanelerinde konu olmuştur ve uzmanlar sürekli olarak uyarılarda bulunmuştur. Özellikle gazlı içeceklerin bizim şeker isteğimizi daha çoktetiklediğini bilimsel olarak da kanıtlamışlardır. En kötüsü de gazlı ve şekerli içecekler vücudumuzda ki hücreleri hızlı bir şekilde yaşlandırmaktadır. Vücudumuz bizim gizli kıyafetimizdir ve onu en iyi şekilde korumak ona en iyi şekilde bakmak bizim görevimizdir.
 
Geri
Üst