gebe
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.218
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Bitkiler de küresel ısınma nedeni

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Bugüne kadar sera etkisi yaratan gazların bir kısmını tutabildikleri belirtilen bitki ve ormanların, bu gazları kendilerinin yaydığı iddia edildi.
  Alman bilimadamları, sera etkisi yaratan 6 gazdan biri olan aaaan gazının bugüne dek özellikle atmosfere oksijenin az olduğu bataklık yada çeltik tarlaları gibi nemli bölgelerde yaşayan mikroorganizmalarla yayıldığının bilindiğini, ancak yapılan araştırmanın canlı bitkiler, yapraklar ve kuru otların da bu gazı yaydığını gösterdiğini belirttiler.

  Heidelberg’deki Max Planck Enstitüsünden Frank Keppler başkanlığındaki ekip, dünyadaki bitkilerin yılda 62 ila 236 milyon ton, yere düşen yaprakların ise 1 ila 7 milyon ton aaaan gazı yaydıklarını belirterek, bunun yıllık aaaan gazı oranının yüzde 10 ila30’una denk geldiğini söylediler.

  Doğadaki aaaan gazı seviyesini ölçmek üzere laboratuvarda ve bölgede incelemeler yapan bilimadamları, “yeni ağaçların dikilmesininaaaan gazı yayarak sera etkisini artıracağı” ihtimali üzerinde duruyor.

  Araştırmaya katılan Yeni Zelandalı uzman David Lowe, bu araştırma sonucunun sürpriz olduğunu, ancak bazı olayların açıklanmasında yardımcı olabileceğini düşünüyor.

  1990-2000 yılları arasında uydudan alınan görüntüler atmosferdeki aaaan gazının azaldığını göstermişti. Bununla ilgili olarak Lowe, bu dönemde ağaçların kesilmesine hız verilmesinin, aaaan gazı oranının azalmasına neden olmuş olabileceği görüşünde.

  Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın, bitkilerin atmosfere nasıl aaaan gazı yaydıklarını açıklamaya çalışmadığı ve bilim çevrelerince geniş ölçüde kabul gören petrol, gaz ve karbon kullanımının küresel ısınmadan sorumlu olduğu görüşünü tehliaaae atmadığı kaydedildi.


   
Bitkiler de küresel ısınma nedeni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Küresel ısınma

  Küresel ısınma

  Küresel ısınmanın etkileri daha önce hiç olmadığı kadar hissediliyor. Bilimadamlarının uyarıları da tehdidin ciddiyetini açıkça ortaya koyuyor. NASA: FELAKETLERE YOL AÇACAK KRİTİK EŞİĞE YAKLAŞILDI Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Kolombiya Üniversitesi’yle yaptığı bir çalışma, dünyanın kritik eşiğe zannedilenden daha da yakın olduğunu gösteriyor. Bilimadamları, 10 yıl boyunca...
 2. Küresel ısınmanın fotoğrafları

  Küresel ısınmanın fotoğrafları

  Küresel ısınmanın fotoğrafları Dünya küresel ısınmanın tehlikesiyle karşı karşıya. İklim değişiklikleri hissedilir derecede artıyor. Antartika'nın güney kesiminde bulunan buzullar sıcaklığın değişkenliğiyle çeşitli şekillere büründü. Buzullar, kışın ülkemizde donan şelaleri andırıyor. İşte buzulllar ülkesi Antartika'da çekilen sıcaklık değişiminin fotoğrafları:...
 3. 'küresel ısınma' turnesi yapacak

  'küresel ısınma' turnesi yapacak

  BİR SÜRE ÖNCE 'KİM GALİP ÇIKAR' ADLI ALBÜMÜNÜ PİYASAYA ÇIKARAN ZEYNEP CASALİNİ, 'TÜRKİYE ÇAPINDA KÜRESEL ISINMAYLA İLGİLİ BİR TURNE YAPMAK İSTİYORUM' DEDİ. Çok yakında dünyada köklü değişimler yaşanacağına dikkat çeken Zeynep Canislini, 'Dünya bu kadar pisliğe dayanamaz! Bireysel çözümler de artık fayda etmiyor' diye konuştu. 2 saat önce. kaynak:haberler.com
 4. küresel ısınma nedir

  küresel ısınma nedir

  Televizyonlardan dürekli duyuyoruz ama biri bana küresel ısınma tam olarak nedir açıklayabilirmi acaba ?

Sayfayı Paylaş