1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Bitkiler de küresel ısınma nedeni

  Konu, 'Doğa bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Bugüne kadar sera etkisi yaratan gazların bir kısmını tutabildikleri belirtilen bitki ve ormanların, bu gazları kendilerinin yaydığı iddia edildi.
  Alman bilimadamları, sera etkisi yaratan 6 gazdan biri olan aaaan gazının bugüne dek özellikle atmosfere oksijenin az olduğu bataklık yada çeltik tarlaları gibi nemli bölgelerde yaşayan mikroorganizmalarla yayıldığının bilindiğini, ancak yapılan araştırmanın canlı bitkiler, yapraklar ve kuru otların da bu gazı yaydığını gösterdiğini belirttiler.

  Heidelberg’deki Max Planck Enstitüsünden Frank Keppler başkanlığındaki ekip, dünyadaki bitkilerin yılda 62 ila 236 milyon ton, yere düşen yaprakların ise 1 ila 7 milyon ton aaaan gazı yaydıklarını belirterek, bunun yıllık aaaan gazı oranının yüzde 10 ila30’una denk geldiğini söylediler.

  Doğadaki aaaan gazı seviyesini ölçmek üzere laboratuvarda ve bölgede incelemeler yapan bilimadamları, “yeni ağaçların dikilmesininaaaan gazı yayarak sera etkisini artıracağı” ihtimali üzerinde duruyor.

  Araştırmaya katılan Yeni Zelandalı uzman David Lowe, bu araştırma sonucunun sürpriz olduğunu, ancak bazı olayların açıklanmasında yardımcı olabileceğini düşünüyor.

  1990-2000 yılları arasında uydudan alınan görüntüler atmosferdeki aaaan gazının azaldığını göstermişti. Bununla ilgili olarak Lowe, bu dönemde ağaçların kesilmesine hız verilmesinin, aaaan gazı oranının azalmasına neden olmuş olabileceği görüşünde.

  Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın, bitkilerin atmosfere nasıl aaaan gazı yaydıklarını açıklamaya çalışmadığı ve bilim çevrelerince geniş ölçüde kabul gören petrol, gaz ve karbon kullanımının küresel ısınmadan sorumlu olduğu görüşünü tehliaaae atmadığı kaydedildi.   
Bitkiler de küresel ısınma nedeni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Küresel ısınma

  Küresel ısınma

  Küresel ısınmanın etkileri daha önce hiç olmadığı kadar hissediliyor. Bilimadamlarının uyarıları da tehdidin ciddiyetini açıkça ortaya koyuyor. NASA: FELAKETLERE YOL AÇACAK KRİTİK EŞİĞE YAKLAŞILDI Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Kolombiya Üniversitesi’yle yaptığı bir çalışma, dünyanın kritik eşiğe zannedilenden daha da yakın olduğunu gösteriyor. Bilimadamları, 10 yıl boyunca...
 2. Küresel Isınma Nedir

  Küresel Isınma Nedir

  İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor. Sera etkisinin artması, atmosferin üst bölümünün yani stratosferin soğumasına, alttaki troposferin ise ısınmasına yol açıyor. Sera etkisi doğal Sera etkisi doğal bir süreç aslında. Sera etkisi, dünyada yaşam olması için gereken sıcaklığı sağlıyor. • Su...
 3. Küresel ısınmanın fotoğrafları

  Küresel ısınmanın fotoğrafları

  Küresel ısınmanın fotoğrafları Dünya küresel ısınmanın tehlikesiyle karşı karşıya. İklim değişiklikleri hissedilir derecede artıyor. Antartika'nın güney kesiminde bulunan buzullar sıcaklığın değişkenliğiyle çeşitli şekillere büründü. Buzullar, kışın ülkemizde donan şelaleri andırıyor. İşte buzulllar ülkesi Antartika'da çekilen sıcaklık değişiminin fotoğrafları:...
 4. Küresel ısınma hakkında bilgiler

  Küresel ısınma hakkında bilgiler

  küresel ısınma öyküleri küresel ısınma ile ilgili öykü Yazı bir arkadasıma ait.Bir yarışmada 1. seçilmiş , paylaşmak istedim ... Kaşları ve saçları dökük bir erkek çocuğu, kalan son enerji damlalarını da, üzerinde dünya haritası olan küreyi döndürmek için harcadı. Dünyanın durmasından korkuyormuş gibi küreyi var gücüyle döndürmeye çabalıyordu. Gözlerini sonuna kadar açarak farklı kareleri...

Sayfayı Paylaş