Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Bitkisel yağların özellikleri ve kullanışları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  yağların özellikleri yağlar uçucu yağların özellikleri bitkisel Ben yağı sadece yemeklerde kullanırım:DAma yağların özelliklerini ve kullanışlarını öğrenince artık her yerde kullanmanın mümkün olduğunu anladım..Buyrunuz meleklerim.

  < Konu Resmi..>  ACI BADEM YAĞI
  Bitkisel ve Aromatik Yağlar
  Öksürük kesici idrar arttırıcı kurt düşürücü ve şeker hastalığı için kullanılır. Kuru ve çatlak cilt bakımında etkilidir. Stres ve yorgunluk için masaj yağı olarak kullanılır.

  İÇİNDEKİLER: Protein Şeker ve amigdalin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir çay bardağı suya 2 damla damlatılarak günde 3 defa alınır. bilhassa bebeklerin kabızlıklarında badem yağı eşit miktarlarda bal ve pekmez ile karıştırılıp 4-5 saatte bir çay kaşığı verilir
  UYARI: Yüksek miktarlarda alınması zararlıdır
  SAKLAMA:
  Serin ışıktan uzak ve ağzı sıkıca kapalı olarak çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

  ADAÇAYI YAĞI
  Bebeklerde gaz giderici mide gazı gidericiter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. astım ve bayanlarda adet düzensizliklerinde hormon dengelenmesinde kullanılır. Cilt bakım ve temizliğinde kullanılır. On iki parmak bağırsağındaki yaralara da faydalıdır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tuyon sincol barneol ve piren maddelerini içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir çay bardağı suya 3 damla damlatılarak günde 1 defa içilir. Yara üzerine direkt tatbik edilebilir.
  UYARI: Günde 3 damladan fazla içilmez. Fazla kullanımı epilepsi ve krampa yol açabilir.

  ANASON YAĞI
  Bebeklerde gaz giderici mide gazı gidericiter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. astım ve bayanlarda adet düzensizliklerinde hormon dengelenmesinde kullanılır. Cilt bakım ve temizliğinde kullanılır. On iki parmak bağırsağındaki yaralara da faydalıdır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tuyon sincol barneol ve piren maddelerini içerir.
  KULLANILIŞI:
  2-10 Damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır.
  UYARI: Daha yüksek miktarda alındığı zaman hafif bir sarhoşluk sonra uyku meydana getirir.

  ARDIÇ YAĞI
  Kalp yetmezliği soğuk algınlığı ve romatizmal hastalıklarda kullanılır. burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcı özelliği vardır. Astım hastalarında ve idrar tutamayan çocuklarda faydalıdır.
  İÇİNDEKİLER:
  Organik asitler glikoz sakkaroz juniperin reçineli bileşikler ve acı madde içerir.
  KULLANILIŞI :
  Bir çay bardağı suya 5 damla damlatılarak alınır.
  Hamilelikte kullanılmamalıdır. Fazla alındığı taktirde böbrekleri tahriş eder ve idrar yollarında kanamaya sebep olur.

  ARDIÇ KATRAN YAĞI
  Ardıçın özel türünden elde edilen ardıç katranı yağı tüm mantar hastalıklarında cilt kaşıntılarında sedef ve egzamada varis ve ağrılarında uyuz ve benzeri tüm cilt problemlerinde kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Organik asitler glikoz sakkaroz juniperin reçineli bileşikler ve acı madde içerir.
  KULLANILIŞI:
  Kullanılacak doku defne sabunu ile yıkanır. İnce tabaka halinde cilde sürülür.
  BERGAMUT ESANSI
  Stres ve yorgunluğu giderici ve bağışıklık sistemin! kuvvetlendiricidir. Egzama tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak da kullanılır.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak günde 2 defa kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak stres ve yorgunluğu giderici olarak kullanılır.

  BİBERİYE YAĞI
  İdrar söktürür gaz giderir kan dolaşımını arttırır bronşite ve sinüzite sarılık ve karaciğer yetmezliğinde de kullanılır. Uykusuzluğu ve sinir sistemini düzenler. Kolestrolü denetler.
  İÇİNDEKİLER:
  Kamfer terpen tanen reçine acı maddeler saponin cholin glikozit organik asitler kafur.
  KULLANILIŞI:
  Bir fincan suya 2-3 damla damlatılır veya şekere damlatılarak günde 3 defa kullanılabilir. Sinüzite romatizmal ağrılara sivilceler üzerine sürülerek kullanılır.
  BUĞDAY YAĞI
  Hücre yenileyici selülit için; yanık yara ve diğer cilt problemlerinde kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için faydalıdır. Cilt lekeleri güneş lekeleri ve doğum lekelerini giderir.
  İÇİNDEKİLER:
  B vitaminleri ve mineraller içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen; günlük bir çay kaşığı kulllanılır. Haricen; Saç için friksiyon cilt için masaj şeklinde uygulanır.

  CEVİZ YAĞI
  Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Doğal nemlendiricidir. Saç diplerini ve saçları besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelir. Güneşte bronzlaştırıcı olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  %70 civarında yağ taşıdığı saptanmıştır.
  KULLANILIŞI:
  Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.
  ÇÖREK OTU YAĞI

  İdrar ve süt arttırıcı iştah açıcı adet söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca astımı şeker romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dirençli tutulmasını sağlar. Hemoroide faydalıdır. Saçı besler dökülmesini önler.
  İÇİNDEKİLER:
  Tanen saponinler alkaloidler nigellin ve connigellin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir.. Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır.Sinüzit için sabah akşam buruna 1-2 damla damlatılır .

  DEFNE YAPRAĞI YAĞI
  Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Terletici ve Antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.
  İÇİNDEKİLER:
  Cineol evgenol graniol ve pinenler içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak. Günde 2 defa içilir. Parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır.
  Gebelikte kullanılmamalıdır. Kızdırıcı özelliği nedeni ile cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.
  DEFNE UÇUCU YAĞI
  Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır. Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Terletici ve antiseptik özelliklere sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kan gevşeticidir.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 2 defa içilir. Haricen; parmak uçlarıyla friksiyon şeklinde kullanılır. (Gebelikte kullanılmamalıdır. Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.)

  FINDIK YAĞI
  Kuru ve yıpranmış ciltlere rahatlıkla uygulanır varis ve saçkıran hastalığı içinde faydalıdır. Doğum öncesi Doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak ve cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj yapılarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Sabit yağ fosfor kalsiyum protein ve şeker içerir.
  KULLANILIŞI:
  Masaj olarak kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.

  GÜL YAĞI

  Ağrı kesici keyif verici uyutucu öksürük kesici etkileri vardır.Kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir. Ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. İÇİNDEKİLER:
  Papaverin kodein tebain narsoin ve morfin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır. Bir çay bardağı suya 10-15 damla damlatılarak gargara yapılır.

  HAŞHAŞ YAĞI
  Ağrı kesici keyif verici uyutucu öksürük kesici etkileri vardır.Kabızlık ve tansiyon düşmesinde etkilidir. Ayrıca saç uzatıcı ve besleyici etkiye sahiptir.
  İÇİNDEKİLER:
  Papaverin kodein tebain narsoin ve morfin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.Saça friksiyon şeklinde uygulanır.

  HAVUÇ YAĞI

  Ultraviole (UV) ışınına karşı vücut bağışıklığını arttırır . Cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici İdrar arttırıcı kan temizleyici kan yapıcı ve kollestrolü düzenleyici etkileri sahip olduğu bilinmektedir.Ayrıca ses tellerine faydalıdır. güneş yağları da bronzlaştırmayı kolaylaştırır.
  İÇİNDEKİLER:
  Uçucu yağ sabit yağ şeker A vitamini karotin ve rezin içerir
  KULLANILIŞI:
  Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.

  HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
  Hazım kolaylaştırıcı bulantı ve kusmayı giderici etkiye sahiptir.İltihaplanmaya karşı etkili olması nedeni ile haricen eklem ve kas ağrılarına romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesinde etkilidir. Ayrıca pastalarda esans olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Myristicin içerir.
  KULLANILIŞI:
  2-3 Damla bir fincan suya damlatarak kullanılır. Uygulanacak yere defne sabunu ile temizlenir. Bol miktarda yedirilerek tatbik edilir. Ayakta oluşan mantar hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir. Masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışarı atılmasını sağlar. tedavi
  UYARI: Gebelikte kullanılmaz.
  ISIRGAN TOHUM YAĞI
  Saç dökülmesinde romatizma hücre yenileyici kan temizleyici miyom küçültücü olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Potasyum tuzları organik asitler histamin ve asetilkolin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak günde 2 defa kullanılır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılır. Saç diplerine friksiyon yapılır.

  JOJOBA YAĞI

  Cildi yumuşatır. Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tohumlarında %50 oranında yağ içermektedir.
  KULLANILIŞI:
  Saçlara friksiyon yöntemi ile cilde masaj yapılarak kullanılabilir.

  KANTARON YAĞI

  Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir. Ateş düşürücü etkisi vardır. Ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır. Bağırsak spazmlarını çözer. Bağırsak solucanlarını düşürür. Hemoroide faydalıdır. Yara ve yanıkları iz bırakmadan iyileştirir.
  İÇİNDEKİLER:
  Uçucu yağ rezin acı maddeler (glikozitler) reçine pektin ve kolin içerir.
  KULLANIIŞI:
  Günde 2 defa öğle ve akşam yemeklerinden önce 5-6 damla alınmalıdır. Hemoroide dıştan sürülür.
  KARABAŞ YAĞI

  Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğine kollestrol ve şekere faydalıdır. uykusuzluğu giderir. balgam söker zindelik verir egzama yaralarına iyi gelir. Sivrisinek kovucudur.
  İÇİNDEKİLER:
  Kafur fenkon borneol ve sineol içerir.

  KULLANILIŞI:
  Günde 2 şer damla sabah akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Cilde sürülür.
  KARANFİL YAĞI
  Ağız ve mide kokularını giderir. Sinirleri uyuşturur antiseptik ve ağrı kesici olarak kullanılır. Diş ağrılarında etkilidir. Dişeti çekilmesi ve iltihaplarında faydalıdır. Haşere kovucudur.
  İÇİNDEKİLER:
  Uçucu yağ sabit yağ ve tanen içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen 1 fincan suya 2 damla damlatılarak içilir.Diş ağrılarında pamuk üzerine damlatılarak diş üzerine tatbik edilir.
  Karanfil yağı cilde sürülmemelidir.

  KAYISI YAĞI
  Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler. Cilde canlılık verir. Yaşlanma ile ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Parazit problemlerinde kullanılır. Pastalarda esans olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tanen zamk şekerler organik asitler saponin ve anonin içerir.

  KULLANILIŞI:
  Haricen cilde pamukla tatbik edilir. dahilen bir fincan suya 3 damla damlatılarak kullanılır.

  KEKİK YAĞI

  Bronşit nezle grip solunum yolu rahatsızlıklarına dişe eti iltihaplarına iyi gelir. kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelir. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir.Gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yardımcı olur
  İÇİNDEKİLER:
  Carvacrol p-cymene terphinene caryophyllene myrcene linalool thymol terphinen-4-ol thujene pinene camphene borneol ve humulene içerir.
  KULLANILIŞI:
  2-3 damla yarım fincan suya katılarak veya şeker üzerine damlatılarak kullanılır. parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir.
  Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır.

  KETEN YAĞI

  Menapoz sıkıntılarını giderir. Mide ağrılarını ve kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemi iltihaplarında etkilidir. Zihin açıcıdır.
  İÇİNDEKİLER:
  Müsilaj linamarin doymamış yağ asitleri ve protein içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir.

  LAVANTA YAĞI

  İdrar arttırıcı ve romatizma ağrıları dindirici etkileri vardır. Baş ağrısı stres ve kas ağrıları için iyi gelir ayrıca güve ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Hassas ve yağlı ciltler için tavsiye edilir. akneleri ve vücuttaki kötü kokuları giderir. cilde sürüldüğünde ateşi düşürür. saçtaki sirkeleri gidericidir. Kozmetik amaçlı esans ve banyo yağı olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Pinen cineol borneol ve organik asitler içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir çay bardağı suya veya bir şeker parçası üzerine 3-4 damla damlatılarak alınır. ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.
  KAKAO YAĞI
  İdrarı söktürür.Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar.Böbrek iltihabını giderir. Besleyiciuyarıcıiştah açıcı ve kuvvet vericidir.Haricen basur memelerinikadınların göğüslerindeki yara ve çatlakları yumuşatmak için kullanılır.
  İçindekiler:Sabit yağtanennişasta şekerleralkoitler(teobrominkafein)
  taşımaktadır.
  KULLANILIŞI:
  Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya
  yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.
  LİMON YAĞI
  Ferahlık verir. Grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Hafızayı güçlendirir. Boğaz ağrısı mide yanması kan temizleme ve böbrek taşında bağdokusu hastalığında kas kuvvetlendirir. Diş etini kuvvetlendirir. Sivilceleri giderir. Cildi güzelleştirir. Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar.Tonik olarak kullanılır. mikrop öldürücüdür.. Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler pastalara esans olarak kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Hesperidin şekerler C vitamini müsilaj malik ve sitrik asitler içerir.
  KULLANILIŞI:
  Balla tatlandırılmış suya 2 şer damla damlatılarak günde 3 defa gargara yapılıp yutularak kullanılır. Tonik olarak kullanımda bolca masaj yapılarak sürülür.

  MELİSSA YAĞI

  Yatıştırıcı midevi gaz söktürücü terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Baş ağrısı ve migrende soğuk algınlığında kas ağrılarında faydalıdır. Mide ülserine iyi gelir. Beyin damarlarını açar cilt temizliğinde cildi güzelleştirir.
  İÇİNDEKİLER:
  Tanen sitral sitronellal ve linolal içerir
  KULLANILIŞI:
  Günde 2-3 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak veya yarım çay bardağı suya 2-3 damla damlatılarak alınır.
  MERSİN YAĞI

  Yağlı tahriş olmuş ve iltihaplı ciltler için kullanılır. Hemoroid tedavisinde ve şeker hastalığına karşın etkilidir. Nefes açıcı özelliğe sahiptir. Gerginliğe ve uykusuzluğa iyi gelir. Adale kuvvetlendirici ve spor sakatlıklarında masaj için çok uygundur Astımlı hastalarda haricen infizyon şeklinde faydalıdır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tanen şekerler strik ve maınik asit gibi organik asitler içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen günde 1 fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj şeklinde kullanılır.
  NANE YAĞI

  Mide bulantısını keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Sinirleri güçlendirir baş ağrılarına iyi gelir. Selülit tedavisinde kullanılır. Anne sütünü arttırır. Bağırsak solucanlarını temizler.
  İÇİNDEKİLER:
  Mentol mentor cadinen pinenler terpenler ve cineol içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen günde 3 defa bir şeker parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak veya 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj yapılarak sürülür.
  Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.
  OKALİPTÜS YAĞI
  Kabızlık öksürük sinüzit şeker hastalığı romatizma ve selülite etkilidir.
  Kullanılışı
  Dahilen; bir fincan suya 5 damla damlatılarak balla tatlandırılıp içilir. Haricen; masaj şeklinde ve sinüzit için buğu şeklinde antiseptik olarak kullanılır.

  PAPATYA YAĞI

  Duyarlı ve problemli ciltler için yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihabında kullanılır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tanen flavon glikozitleri bisabolol arzulen terepen ve salisilik asit içerir.
  KULLANILIŞI:
  Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak gargara yapılır. Cilde masaj şeklinde tatbik edilir.
  İçilmesi sakıncalıdır.

  PORTAKAL YAĞI
  Mide rahatsızlıklarını geçirir. Hazmı kolaylaştırır. Ateş düşürücüdür. Romatizmada faydalıdır. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Pastalara esans olarak kullanılır. Kan dolaşımını düzenleyicidir. Sinir yatıştırıcıdır.
  İÇİNDEKİLER:
  Şekerler müsilaj uçucu yağ ve bol miktarda C vitamini içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen yarım fincan suya 3 damla damlatılarak. Günde 3 defa kullanılır. haricen cilde masaj yapılarak sürülür.

  REZENE YAĞI

  Midevi şişkinlik hazımsızlık rahatsızlıklarını giderir. Gaz söktürücü ve anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.Yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Cildi besler ve pürüzleri giderir.
  İÇİNDEKİLER:
  Anethol ve astragol gibi maddeler içerir.
  KULLANILIŞI:
  Dahilen bir fincan suya 5 damla damlatılarak içilir. Haricen yara üzerine sürülerek kullanılır.

  SARIMSAK YAĞI

  Mikrop öldürücüdür. Yüksek tansiyonu düşürür. İştah açar hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir. Kanı temizler. Kalp adalesini kuvvetlendirir. Siyatik varis romatizma mafsal iltihabında faydalıdır. ayrıca saç uzamasını sağlar dökülmesini önler saçkıran hastalığına iyi gelir.
  İÇİNDEKİLER:
  Karbonhidratlar (sakkaroz glikoz) vitaminler (A B ve C) allicin ve sarımsağa özel koku veren kükürtlü yağ içermektedir.
  KULLANILIŞI:
  Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir. Cilde masaj şeklinde uygulanır.

  TATLI BADEM YAĞI

  Kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiler ve pürüzlerini giderir. Ayrıca saç besleyici olup dökülmesini önler. Kabızlık giderici özelliğe sahiptir.
  İÇİNDEKİLER:
  Protein ve şeker içerir.
  KULLANILIŞI:
  Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır. Kabızlık için günde 1 çay kaşığı içilir.

  SUSAM YAĞI

  Dahilen müshil haricen ise özellikle kuru ciltlere kirpik kaş ve saçlara rahatlıkla kullanılır. Şeker hastalığında da kullanılmaktadır. yanıklarda iyileştirme özelliği vardır.
  İÇİNDEKİLER:
  Oleik palmitik linoleik stearik ve miristik asit içerir.
  KULLANILIŞI:
  Her sabah aç karnına bir çay kaşığı içilir. Müshil olarak ta bir çay kaşığı alınır. Cilde ve saça masaj şeklinde uygulanır.

  ÇAM TEREBENTİN YAĞI

  Solunum bel soğukluğunda ve idrar yolu hastalığında kullanılan etkili bir antiseptiktir. saçı besler. dökülmeyi önler kepeği gideriri. ve saçı kuvvetlendirir. Saç diplerinde mikro organizmaların oluşumunu engeller.
  İÇİNDEKİLER:
  Reçine asiti kolofan ve pinen içerir.
  KULLANILIŞI:
  Günde 1-2 damla bir şeker parçası üzerine damlatılarak alınır. saç diplere masaj yaparak kullanılır. 200 gr lık şampuana 20 damla damlatılarak kullanılır.
  Böbrekte tahriş yaptığından böbrek rahatsızlığı olanlar içmemelidir.

  MENEKŞE YAĞI

  Cilt hastalıkları egzama dermatit ve uyuzda kullanılır.Mikrop kırıcıdır. saç dökülmesine karşı etkilidir. Kuru saçları nemlendirir. Parlaklık ve canlılık verir. Kozmetik endüstrisinde kullanılmaktadır.
  İÇİNDEKİLER:
  Tanen saponinler flavon glikozitleri vialamin ve emetin içerir.
  KULLANILIŞI:
  Cilde masaj yapılarak saça friksiyon şeklinde kullanılır.

  YASEMİN YAĞI
  Romatizma ağrılarında cilt besleyici temizleyici ve selülit giderici olarak kullanılır.
  Kullanılışı
  Haricen; cilde masaj şeklinde uygulanır.

  Banyo İçin Bitkisel Esanslar
  Defne uçucu yağı
  Okaliptüs yağı
  Ardıç yağı
  Limon yağı
  Rezene yağı
  Bergamut yağı
  Melissa yağı
  Lavanta yağı
  Gül yağı
  Adaçayı yağı
  Biberiye yağı
  Banyo suyuna beş damla karıştırılır. Bu su ile masaj yapıp yıkanır.

  Saç Bakımı - Kuru ve Cansız Saçlar İçin
  Badem yağı
  Susam yağı
  Defne gar yağı
  Çörekotu yağı
  Menekşe yağı
  Zeytin yağı
  Kekik yağı
  Ceviz yağı
  Hindistan Cevizi yağı
  Karıştırılıp saç diplerine ve saça yedirilir. İstenildiği kadar bekletilip yıkanır. Haftada 2 defa yapılır.
  Saç Bakımı - Yağlı ve Cansız Saçlar İçin
  Portakal yağı
  Çam Terebentin es.
  Defne uçucu yağı
  Biberiye yağı
  Mersin yağı
  Papatya yağı
  Karıştırılıp saç diplerine ve saça yedirilir. İstenildiği kadar bekletilip yıkanır. Haftada 2 defa yapılır.

  Bronzlaşma
  Ceviz yağı
  Kakao yağı
  Kayısı yağı
  Havuç yağı
  Fındık yağı
  Badem yağı
  Birbirine karıştırılır bütün vücuda sürülür. Güneşte bekletilir.

  Cilt Bakımı İçin
  Portakal yağı
  Limon yağı
  Kayısı yağı
  Gül yağı
  Buğday yağı
  Papatya yağı
  Havuç yağı
  Jojoba yağı
  Yasemin yağı
  Islatılmış pamuğa 1 çay kaşığı dökülür. Losyon şeklinde cilde sürülür. 30 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

  Selülit Tedavisi
  Zambak yağı
  Keten yağı
  Ardıç yağı
  Portakal yağı
  Buğday yağı
  Nane yağı
  Susam yağı
  Yasemin yağı
  Anason yağı
  Rezene yağı
  Lavanta yağı
  Limon yağı
  Biberiye yağı
  Jojoba yağı
  Yosunlu sabun
  Selülitli bölgeye iyi bir masaj yapılarak sürülür. 2 günde bir yapılmalıdır. 1-2 saat sonra yıkanır.Hassas ciltler daha kısa bekletebilir. (Yosunlu sabunla yıkanır.)

  Cilt Çatlakları
  Kakao yağı
  Gliserin yağı
  Keten yağı
  Badem yağı
  Saf Zeytin yağı
  Çörekotu yağı
  Kantaron yağı
  Kayısı yağı
  Melissa yağı
  Çatlayan kuruyan bölgeye masaj yapılarak yedirilir.


  Masaj Yağları
  Susam yağı
  Alabalık yağı
  Kekik yağı
  Lavanta yağı
  Nane yağı
  Gliserin yağı
  Ardıç yağı
  Jojoba yağı
  Biberiye yağı
  Vücuda masaj yapmada kullanılır. Bütün vücut bu yağlarla ovulur.

  Romatizma ve Ağrı Giderici Yağlar
  Kekik yağı
  Defne gar yağı
  Alabalık yağı
  Karanfil yağı
  Pelesenk yağı
  Susam yağı
  Sarımsak yağı
  Portakal yağı
  Gliserin yağı
  Çam Terebentin es.
  Biberiye yağı
  Okaliptüs yağı
  Ağrıyan bölge önce kolonyalı mendil ile silinir. Sonra ağrı yağları iyice yedirilerek sürülür. Sıcak havlu ile sarılır. 2-3 saat sonra yıkanabilir.

  Sinirsel Başağrısı (Migren)
  Nane yağı
  Pelesenk yağı
  Papatya yağı
  Kekik yağı
  Lavanta yağı

  Şakaklara ve alın bölgesine yağlar su ile yada ıslak pamuğa dökülerek (seyreltilerek) masaj yapılır.


   
  Son düzenleme: 13 Eylül 2009
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Bilgiler için teşekkürler hayatım
   
 3. nilyesilim

  nilyesilim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  109
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  çok ffaydalı oldu bunlar.teşekkurler şekerim
   
Bitkisel yağların özellikleri ve kullanışları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bitkisel yağlar ve kullanışları

  bitkisel yağlar ve kullanışları

  çatlak giderici bitkisel yağlar çam esansı ne işe yarar gliserin ne işe yarar karden bitkisel yağlar saç uzaması için ACI ELMA YAĞI (ADAÇAYI YAĞI) Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı etkileri vardır. Yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz gidericidir. Ayrıca bronşit, astım ve bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılır. Kullanılışı Dahilen; günde 3-5...
 2. Hipnoz ve Özellikleri

  Hipnoz ve Özellikleri

  Günümüzde, özellikle tıbbın ve dolayısıyla ilacın yararlı olamadığı çoğu durumda hipnoz, insanlığa yardımcı olmaktadır. Hipnozun bütün dünyada analjezik, anestezik ve psikolojik tedavide kullanıldığı bilinmektedir. Örneğin, psikojen kökenli ağrılarda, allerjik bünyeler ve organizmanın kimyasal tedaviye elverişli olmadığı durumlarda hipnoz, diğer tıbbi metodların yanında yer almaktadır. Söz...
 3. Vücut yağlarını eriten bitkisel çay

  Vücut yağlarını eriten bitkisel çay

  vücut yağlarını eriten bitkiler kalça eriten çay kalça çaylar göbek bitki çayları göbek bitkisel çaylar Vücut yağlarını eriten ve zayıflamanıza yardımcı olan Ender Saraç'ın önermiş olduğu bitkisel çayın tarifini sizlerle paylaşıyorum Doktor Ender Saraç tarafından açıklanan vücut yağlarını eriten zayıflama çayı ile istenmeyen yağlardan kurtulabilirsiniz. Zayıflama için etkili bir bitki çayı...
 4. Kaşları güzelleştiren bitkisel yağların kullanımı

  Kaşları güzelleştiren bitkisel yağların kullanımı

  Kaşları güzelleştiren yağlar Kaşları güzelleştiren bitkisel yağların kullanımı Kaşlar yüz güzelliğinin adeta çerçevesidir ve gerek bakışları, gerek ise görselliği çok fazla etkiler. Ayrıca kaşlar biz kadınlar için çok önemlidir, bu yüzden ola ki biz de bu yazımızda kaş güzelliği için bitkisel yağ kullanımı hakkında bilgiler paylaşıyoruz Melek'ler. Hint yağı ve tatlı badem yağı, kaş ve...
 5. Melisa Yağının Özellikleri Hakkında Bilgiler

  Melisa Yağının Özellikleri Hakkında Bilgiler

  Melisa yağının faydaları neler Melisa yağının faydaları ve kullanımı melisa yağının faydaları, melisa yağının cilde faydaları Alternatif tıp tedavilerinde yararlanılan şifalı bitkilerden melisa yağı , kullanımı ve özellikleri hakkında sizleri bilgilendiriyoruz melekler :) Melisa yağının faydaları ve yararları çoktur. Özellikle melisa yağının cilde faydaları tartışılmaz. Bitkisel...

Sayfayı Paylaş