1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Böbrek Hastaları, Çilek Tüketimine Dikkat

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  böbrek hastaları ne yemeli böbreklerin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz böbreklerimizin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz böbrek taşı olanlar ne yememeli Çileğin, bünyesinde barındırdığı mineraller nedeniyle böbrek rahatsızlığı olanlarda, taş ve kum riski oluşturduğu bildirildi.

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Türemiş, özellikle Akdeniz Bölgesinin sahil kesimlerinde hasadın başlaması ile çilek tüketiminin arttığını söyledi. Son yıllarda üreticilerin çileğe yoğun ilgi gösterdiğini belirten Türemiş, ''önceki yıllarda 150-160 bin ton civarında olan rekoltenin bu yıl önemli miktarda artmasını bekliyoruz'' dedi.

  Çileğin içerdiği mineraller nedeniyle çok sayıda hastalığa iyi geldiğinin altını çizen Türemiş, özellikle C vitamini zenginliği nedeniyle mevsimsel geçiş dönemi olan bugünlerde, soğuk algınlıklarına karşı bol bol tüketilebileceğini söyledi. Türemiş, antioksidan ve bitki özleri yüksek olan çileğin, kanser hücrelerine karşı kalkan görevi üstlendiğini belirterek, ''çilek, kanser hücrelerine karşı bünyesindeki ellagic asitle vücudu korur'' dedi. Çileğin, manganez, potasyum, roflavin ile B5 ve B6 vitaminleri açısından da zengin olduğunu ifade eden Türemiş, bu özelliklerinden faydalanabilmek için ise taze tüketimin önemine değindi.

  Reçel, marmelat gibi tüketimlerde çoğu vitamininin kaybolduğuna dikkati çeken Türemiş, ''Tazeliğinin yanı sıra, koyu kırmızı, bol çekirdekli ve özellikle de organik çilekleri tercih edin'' dedi.


  BÖBREK HASTALARI DİKKAT ETMELİ
  Her meyvede olduğu gibi çileğin de fazla tüketiminde, vücudu rahatsız edeceğini belirten Türemiş, böbreklerinde taş ve kum oluşma riski bulunanların ise daha dikkatli olması gerektiğini bildirdi. Çileğin yapı olarak bünyesinde çok sayıda mineral bulunduğunu anımsatan Türemiş, bu minerallerin ise böbrek rahatsızlıkları bulunan kişilerde, taş ve kum oluşturabileceğini söyledi. Tüketim sonrası kana karışan minerallerin, böbrek hastalarında çökme yapacağına dikkati çeken Türemiş, ''aşırı tüketilen çilek, besin elementleri kana karıştığı zaman böbreklerde çökme yapabiliyor. Böbreklerinde taş ve kum riski olanlar aşırı çilek yememeli'' dedi.
  alıntı


   
Böbrek Hastaları, Çilek Tüketimine Dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yazın tavuk tüketimine dikkat edin!

  yazın tavuk tüketimine dikkat edin!

  şoklu tavuk şoklanmış tavuk tokat tavuğu tokat tavuğu özellikleri Yaz aylarında tavuk tüketimine dikkat TOKAT (İHA) - Yaz aylarında gıda zehirlenmelerinin özellikle kanatlı et tüketiminden kaynaklandığına dikkat çekilerek, vatandaşlar uyarıldı. Yaz mevsimi olması ve havaların çok sıcak geçmesi dolmasıyla bugünlerde başta düğün yemeklerinde olmak üzere gıda zehirlenmelerine...
 2. Prostat ve böbrek kanseri hastalarına müjde

  Prostat ve böbrek kanseri hastalarına müjde

  Prostat ve böbrek kanseri hastalarına müjde Prostat ve böbrek kanseri hastalarına yeni bir umut olacak "kriyoterapi" yöntemi, artık Türkiye'de de uygulanacak. Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Dursun, "kriyoterapi" yöntemi ile kanser hücrelerinin dondurularak ortadan kaldırıldığını söyledi. Kriyoterapi yönteminin, 2000'li yıllardan itibaren...
 3. çocuklarda tuz tüketimine dikkat

  çocuklarda tuz tüketimine dikkat

  CASH (Consensus Action on Salt and Health) Kurumu’ nun verdiği bilgiye göre İngiltere’de 6 yaşındaki bir çocuk, tek bir porsiyonda günlük maksimum tuz limitinin yarısını alabiliyor. Araştırmalar, çocukların tükettiği gıdaların tuz deposu olduğunu ortaya koydu. Bu, gelecek nesillerin yüksek tansiyon tehditi altında olduğunu gösteriyor. Araştırma ebeveynlerin de tuz içeren gıdalar konusunda...
 4. Çilek böbrek hastalarında taş ve kum riskini artırıyor

  Çilek böbrek hastalarında taş ve kum riskini artırıyor

  Çileğin, bünyesinde barındırdığı mineraller nedeniyle böbrek rahatsızlığı olanlarda, taş ve kum riski oluşturduğu bildirildi. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurgül Türemiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Akdeniz Bölgesinin sahil kesimlerinde hasadın başlaması ile çilek tüketiminin arttığını söyledi. Son yıllarda...
 5. Amann! Tuz tüketiminize dikkat edin

  Amann! Tuz tüketiminize dikkat edin

  Tuz tüketiminize dikkat edin Kanımızda litre başına 7 gram tuz vardır. Tuz insan yaşamında büyük önem taşır ancak tuzun aşırı kullanımı hücrelerin suyunu atmasına engel olur ve pek çok artık bedenden çıkamaz. Özellikle sürekli etli ve peynirli beslenme tarzı su gereksinimini arttırır. Tuz miktarını kontrol altında tutmak gereklidir. Bu vücudun aşırı su ihtiyacını arttıracaktır.

Sayfayı Paylaş