1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Böbrek kanseri belirtileri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Böbrekler sağlığımızı koruyan en önemli oraganlardan biridir.Yediğimiz içtiğimiz besinleri süzerek zararlı olanları idrarla dışarıya atmaktadır.Bazı nedenlerden dolayı böbrek zarar görebiliyor ve bu da kişinin yaşam tarzı ile alakalıdır.Mesela az su tüketilmesi,aşırı sigara alkol ve asitli içecekler böbreklere zarar verebilmektedir.Böbrek çeşitli sorunlarla karşılaşabilir,Böbrek kanseri,böbrekte taş oluşması, böbrek kaybı,böbrek yetmezliği,nefrit ve albumin gibi.Bu rahatsızlıklardan böbrek kanserine değinicez.Böbrek kanseri ile ilgili ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz. Öncesi ; Böbrek hastalıkları adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz..

  Böbrek kanseri çok sinsi bir hastalıktır.Çok sessiz ilerlediği için tanısı geç konulabilmektedir.Böbrek kanseri genellikle erkeklerde daha sık görülmektedir.Ailesinde böbrek hastalığı olanlarda genetik geçişle beraber erken görülebilir.Bu yüzden düzenli olarak hekim kontrolünde olmak hayati önem taşımaktadır.Böbrek kanseri belirtileri idrarda kan, yada idrar renginde değişim, halsizlik,kilo kaybı iştahsızlık,böbrekte ele gelen sertlik,böbrekte ağrı,yüksek ateş ,anemi, baş ağrısı ve şuur kaybıdır.Böbrek kanserinin tedavisi ameliyattır.Böbrek kanserinde düzenli kontrolün önemini belirterek bu hastalıkla ilgili detayları uzmanlarından derleyerek paylaşamaya devam ediyoruz.
  < Konu Resmi..>

  Böbrek Kanseri (Tümörü)


  Böbreklerin idrarın oluşup aktığı bölümü ve dış kısmından kaynaklanan kanserlerin tedavisi ve sebepleri farklılıklar gösterir. Burada bahsedilen böbreğin dış kısmından, kabuk kısmından kaynaklanan kanserlerdir. Üroloji dilinde bu tümörler Renal Cell Carcinom kelimelerinin baş harflerinin kısaltması olan "RCC" (Renal Cell Carcinom) diye anılır.

  Bütün dünyada her yıl 300.000 yeni böbrek kanseri teşhis ediliyor; gelişmiş, endüstrileşmiş ülkelerde bu hastalık daha sık görülüyor.

  Bütün bir ömürde bir erkeğin böbrek tümörüne yakalanma ihtimali 1/69 iken bir kadında bu oran 1/116'dır; yani erkeklerde çok daha fazla rastlanıyor.

  Eskiden böbrek kanseri, yaşlıların hastalığı olarak bilinir ve genellikle 65 yaş üstünde karşımıza çıkarken; günümüzde radyolojik tanı yöntemlerinin sık kullanılması ve gelişmiş toplumlarda check-up kavramının gelişmesi ile daha genç yaşlarda karşımıza çıkmaya başlamıştır.

  Böbrek kanserinin nedenleri arasında en sık görülenleri

  Sigara içimi
  Obezite (şişmanlık)
  Hipertansiyon (yüksek tansiyon hastası olmak)
  Böbrek kanserinin belirtileri nelerdir?

  Böbrek kanserinin klasik belirtileri olan;

  karında kitle,
  idrardan kan gelmesi,
  karın ağrısı,
  zayıflama
  ancak hastaların % 7'sinde karşımıza çıkıyor, çünkü günümüzde hastaların % 50'den fazlası başka şikâyetler ile bir sağlık kuruluşuna başvuran ve tesadüfen böbreğinde tümör saptanıp ürolojiye yönlendirilen hastalardır.

  Böbrek tümörü son derece saldırgan ve hızla cerrahi tedavisi yapılması gereken bir hastalıkdır, ne yazık ki günümüzde böbrek kanseri tanısı konan hastaların % 30'u (1/3'ü) tanı konduğu anda karşımıza metaztatik (uzak organlara yayılmış) olarak çıkmaktadır.

  Daha öncede bahsedildiği gibi günümüzde böbrekdeki tümör kitlesi henüz küçükken teşhis edildiği için böbrek tümörlerinin kendine özgü belirtisi yok; ancak böbrekdeki kitleden üretilen bazı hormonlar kana pompalanır ve kanımızda dolaşırlar, bu maddeler bazı hastalıklara ve belirtilere neden olur, bu belirtilere "Paraneoplastik Sendrom" deniyor.

  Bu belirtilerden en önemlileri şunlardır:

  Tansiyon yükselmesi (hipertansiyon)
  Sebepsiz ateş
  Kilo kaybı (zayıflama)
  İzah edilemiyen kansızlık (anemi)
  Kanda sedimentasyon yükselmesi
  Kanda karaciğer testlerinin bozuk çıkması
  Böbrek kanseri (tümörü) teşhisi nasıl konur?

  Genellikle başka şikayetler ile başka branşlara başvurmuş hastalarda yapılan Tüm Batın Ultrasonografi si, Batın BT (Bilgisyarlı Tomografi) ya da Batın MR ile tanı konur.

  PET ve PET CT'nin bu radyolojik yöntemlere hiçbir üstünlüğü yoktur.

  Böbrek kanseri (tümörü) tedavisi

  Böbrek kanserinin tedavisi tanı kondukdan sonra mümkün olabilen en kısa zamanda ameliyat olmaktır. Yani tedavisi "Cerrahi tedavi" dir. Tecrübeli ellerde yapılan cerrahi ile çok olumlu sonuçlar alınmaktadır. Eğer tümör uzak organlara yayılmamış ise sadece cerrahi tedavi yeterli olmaktadır.

  Böbrek kanseri tedavisinde yapılan cerrahi tedavi, kanserli böbreği çevresindeki dokularla birlikte (tümörün ameliyat sırasında açılıp etrafa saçılmaması için) çıkarmaktır.

  Bu ameliyatın adı "Radikal Nefrektomi" dir. Bu ameliyat oldukça büyük bir ameliyat olup genel anestezi ile yapılmaktadır. Bu ameliyatı klasik açık cerrahi yada laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirmek mümkündür; biz bu ameliyatı böbrekdeki tümörürün boyutlarını göz önüne alarak "Laparoskopik Cerrahi" ile gerçekleştiriyoruz. Ancak böbrekdeki tümörün boyutları çok büyük yada beraberinde kalbe uzanan tümör pıhtısı varsa klasik cerrahiyi tercih ediyoruz.

  Teşhis konulduğunda başka organlara yayılmış olarak karşımıza çıkan böbrek tümörlerinde "Cerrahi Tedavi" yapılamıyor, bir anlamda hastalar kaderine terk ediliyorlardı; günümüzde "Modern Cerrahi Teknikler" ve yeni çıkan ilaçlarla bu hastalarda son derece olumlu sonuçlar alınıyor. Günümüzde metaztatik hastalıkda kabul edilen tedavi Radikal Nefrektomi dediğimiz cerrahi tedavi, buna ilave olarak "Immunoterapi" ilaçlarının kullanılmasıdır.


   
Böbrek kanseri belirtileri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kolon kanseri belirtileri tedavisi ve görüntüleri

  Kolon kanseri belirtileri tedavisi ve görüntüleri

  kolon kanseri belirtileri tedavisi ve görüntüleri, hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden Sevgili Misafirler... Bu makalemizde kolon kanseri belirtileri ve nedenleri, tedavi yöntemleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri, sizlerle paylaşıyoruz. KOLON KANSERİ BELİRTİLER * Rektal kanama, * Bağırsak hareketlerinde son zamanlarda olan...
 2. Böbrek reflüsü nedenleri ve tedavisi

  Böbrek reflüsü nedenleri ve tedavisi

  Çocuğunuz sık sık ateşli idrar yolları enfeksiyonu geçiriyorsa, ailenizde böbrek reflüsü hastası varsa veya idrar yapmakta zorlanıyorsa, mutlaka böbrek reflüsü açısından incelenmeli. Böbrek iltihabı geçiren çocukların yüzde 25 – 40’ında görülen böbrek reflüsü, tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliğine yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Bu sebeple böbrek reflüsünün belirtileri, nedenleri ve...
 3. Böbrek kanseri evreleri ve tedavisi

  Böbrek kanseri evreleri ve tedavisi

  Böbreklerden köken alan birçok kanser tipi bulunuyor. Erişkinlerde en sık “böbrek hücreli kanser” tipi görülüyor. Bu kanser tipi böbreğin kanı filtre eden ve idrarı oluşturan dokularından kaynaklanıyor. Ancak unutulmamalıdır ki, erken dönem böbrek kanserlerinde hiçbir belirti olmayabiliyor. Bu nedenle hekime başvurmak için yukarda bahsi geçen belirtilerin ortaya çıkması beklenmemelidir. Zira...
 4. Pankreas Kanseri Evreleri Ve Tedavisi

  Pankreas Kanseri Evreleri Ve Tedavisi

  Pankreas kanseri sağlıklı pankreas dokusundaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmaya başlaması ve farklı biyolojik davranışa sahip bir kitle (tümör) oluşturması ile gelişir. Pankreasın temel olarak birbirinden bağımsız iki işlevi vardır ve bu işlevleri yerine getiren hücreler de birbirinden farklıdır. Bir grup pankreas hücresi sindirim sisteminde gıdaların sindirimini sağlayan enzimleri...
 5. Meme kanseri nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?

  Meme kanseri nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?

  Meme kanseri meme hücrelerinden gelişen bir çeşit kanserdir.Meme kanseri genellikle süt kanallarının iç astarında veya onlara süt sağlayacak lobüllerde başlar. Lobüllerde başlayan meme kanseri, lobüler karsinom olarak bilinirken , kanallardan birine duktal karsinom denir .Göğüs kanseri vakalarının büyük çoğunluğu dişilerde görülür. Bu makale kadınlarda meme kanseri üzerine odaklanmaktadır....

Sayfayı Paylaş