1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Böbrek sağlığı için nasıl beslenmeli

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Böbrekler, vücuttan atıkların çıkarılması için çalışan, üriner sistemin en önemli parçalarından birisidir. Aynı zamanda kan basıncı, hormon salgılanması, asit-baz dengesinin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Genel olarak sodyum ve potasyumun aşırı tüketilmesi böbrek fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Çeşitli aşamalardaki böbrek hastalıklarının farklı belirtileri olabilir ancak en sık rastlanan belirtiler arasında, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, beklenmeyen kilo değişimleri, kolay berelenme ve kanamanın uzun sürmesi, kaşıntı, ödem ve idrar üretiminin azalması gösterilmektedir. Düzenli olarak yapılacak kan ve idrar testleriyle böbrek hastalıkları erken teşhis edilebilir ve doktorunuzun önereceği ilaç tedavisine ek olarak düzenli bir beslenme programı ile tedavi süreci hızlandırılabilir.
  < Konu Resmi..>
  Pirinç: Düşük potasyum içeren pirinç aynı zamanda vücuda gereken enerjisi sağlayabilecek bir karbonhidrattır. Potasyum vücut için gerekli bir mineral olmakla birlikte fazla potasyum böbrekler tarafından filtre edilerek vücuttan atılır. Aşırı potasyum tüketimi ise böbrekleri gereğinden fazla yorabilir. Pirinç yüksek oranda potasyum içeren nişastalı karbonhidratlara alternatif olarak kullanılabilir.


  Soya Proteini: Aşağı yukarı tüm hayvansal gıdalarda olduğu gibi süt ürünleri de “fosfor” minerali içerir. Fosfor özellikle kemik sağlığı için önemlidir. Ancak fazla miktarda fosfor tüketimi ters etki yaratarak kemiklerin zayıflamasına yol açabilir. Ayrıca fazla fosforu vücuttan atmaya çalışan böbrekler olması gerekenden fazla çalışınca yorulabilir ve filtre görevi gören hassas dokular yıpranabilir. İşte bu noktada süt ürünleri kadar besleyici olan ve benzer mineralleri içeren soya ürünlerini kullanarak fosfor tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz. Beslenmenizde yapacağınız bu değişim böbrekleri fazla fosfordan koruyabilir.

  Meyve ve Sebzeler: Yüksek protein içeren bir beslenme programı vücutta “üre” üretimini arttırarak böbreklere ekstra yük bindirebilir. Üre, protein metabolizmasının doğal bir yan ürünüdür. Yüksek orandaki üre böbrekler tarafından vücuttan atılırken organı zorlayabilir ve kandaki toksinlerin atılması sürecini sekteye uğratabilir. Protein alımını kontrol altında tutmak ve bol miktarda meyve, sebze tüketmek üre miktarını azaltarak böbrekleri rahatlatır.

  Düşük Sodyum İçeren Gıdalar: Sodyum (tuz) kan basıncı ve böbrek sağlığı açısından oldukça önemli bir mineraldir. Aşırı sodyum tüketimi böbreklerin fonksiyonunu etkileyerek vücutta sodyum birikimine yol açabilir. Ayrıca fazla sodyum kan basıncını da olumsuz yönde etkiler. Eğer böbrek rahatsızlığınız varsa doktor tedavi sürecinde sodyum tüketimini kontrol etmenizi önerecektir. Aşırı sodyum içeren gıdalar arasında konserve gıdalar, işlenmiş gıdalar, soslar, patates cipsi gibi atıştırmalıkları sayabiliriz.

  Böbrek Hastalıkları Belirtileri
  İdrar Üretiminin Artması: Akut veya kronik böbrek hastalıkları idrar üretiminin azalmasına neden olabilir. Daha az görülmekle birlikte bazı hastalarda idrar üretimi tamamen durabilir. Hiç veya çok az idrar üretimi böbreklerin kanı temizleyemediği anlamına gelir ve böbreklerde ciddi bir rahatsızlık olduğuna işaret eder.

  Poliüri ve Noktüri: Renal tübüler asidoz, glomerulonefrit ve bazı kronik böbrek yetmezliği durumlarında idrar üretimi anormal olarak artabilir. Günlük idrar üretimi 2.5 litreyi geçtiğinde buna “poliüri”. İdrar genellikle renksiz ve açık sarı renktedir. İdrarın artmasının nedeni böbreklerin filtre işlemi sırasında yeterince su emmemesidir. Poliüri hastaları geceleri sık sık tuvalete kalkar.

  Ödem: Çoğu böbrek hastalığı vücudun su toplamasına neden olur. Ödemler genellikle ayaklarda ve bileklerde görülür. İleri düzeydeki böbrek hastalıklarında yüzde ve vücudun diğer bölgelerinde de ödem oluşabilir. Şiddetli ödem, akciğerlerde sıvı birikmesine yol açarak nefes darlığına neden olabilir.

  Diğer Belirtiler: Böbrek rahatsızlıklarında mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bunlara ek olarak iştah kaybı ve beklenmeyen kilo kaybı yaşanabilir. Kanın pıhtılaşma süresi uzadığı için basit yaralanmalar bile uzun süre kanayabilir. Böbrek hastalığı nedeniyle kanda metabolik atıkların birikmesi şiddetli kaşıntıya yol açabilir. İleri düzeylerde toksin birikimi cilt rengini sarılaştırabilir.
   
Böbrek sağlığı için nasıl beslenmeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Beyin kökenli hastalıklardan korunmak için nasıl beslenmeli

  Beyin kökenli hastalıklardan korunmak için nasıl beslenmeli

  Beyin hastalıklarının oluşmasında tansiyon,yüksek şeker..gibi hastalıkların,genetik yapı ve çevresel etkenlerin varlığı tartışılmazdır.Yaşam için gerekli olan gıdaların, yeterli ve doğru alınması, bir çok hastalığın oluşumunu engeller. Birkaç örnek verirsem: Beyin yaşlanmasını yavaşlatmak için: Arı poleni,üzüm çekirdeği,A,E,C ve B vitamini,balık,yeşil...
 2. Kolon Kanserinden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

  Kolon Kanserinden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli?

  kolon kanseri, kolon kanserinden korunmanın yolları, kolon kanserinden korunmak için Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan kanser ne yazık ki geç kalındığında ölümle sonuçlanabiliyor. Her hastalıkta olduğu gibi önemli olan erken teşhistir. Kanser çeşitlerinden biri olan kolon kanseri için de bu durum böyledir. Özellikle beslenmenize dikkat ederseniz ve uzmanların kolon kanserinden...
 3. Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmelisiniz?

  Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmelisiniz?

  nasıl kilo alırım, kilo almak için, kilo nasıl alınır Eğer zayıflığınızdan şikayetçiyseniz doğru konudasınız melekler. İnanın kilo almak en az vermek kadar zor, çeken bilir, ancak imkansız değil elbette. Dr. Ender Saraç ile Sağlıklı Günler programına konuk olan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak kilo almak isteyenlere bakın hangi önerilerde bulundu. Kilo almak isteyen kişilerin...
 4. Hafızayı güçlendirmek için nasıl beslenmeli?

  Hafızayı güçlendirmek için nasıl beslenmeli?

  Her bir bitkinin ne olduğunu inceleyerek beslenmenizde hangilerine yer veriyorsunuz bakın. Bu bitkilerin hepsini sırayla teker teker deneyerek, hafızanıza ne denli faydalı olup olmadığını takip edin. İşte, hafızanın güçlenmesine fayda sağlayan bitkiler; Gingko Biloba: Tedavi edici özellikleri olan Gingko Biloba’nın beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirdiği bilinen bir gerçektir....
 5. Böbrekler nasıl temizlenir?

  Böbrekler nasıl temizlenir?

  Böbrekler vücudumuzun sağında solunda kanımızın da arka duvarında yer alır.Önemli atılım yapan organlarımızdan olan böbrekler , vücudumuzdaki zararlı maddeleri süzme görevini yapar.Bu yüzden böbreklerimizi sağlıklı tutmalıyız.Böbrekler nasıl sağlıklı tutulur,böbrekler nasıl temizlenir tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi ;Böbreklere zarar veren alışkanlıklar nelerdir?...

Sayfayı Paylaş