1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63

  Böbrek Yetmezliği

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  böbreklerin çalışmadığını nasıl anlarız Böbrek yetmezliği hastalığı teşhisi konulduğu anda, endişelenmeniz gayet normaldir. Ancak hastalığınızın son andaki durumu için, tedavisi için doğru bilgiler alma ve doğru bir tedavi şekli ile yola devam etmek böbrek yetmezliği hastalığından kurtulmanız için son derece yararlı olacaktır. Bu süreçte size renal ekibiniz yani doktorunuz, aileniz, diyaliz ünitesi hemşireleriniz, psikoloğunuz, yardımcı personel ve diyetisyen en büyük yardımcılarınız olacaktır.

  Öncelikle böbreklerimizi tanıyalım:

  Böbreklerimiz, omurganın her iki yanında bulunan, karın boşluğu dediğimiz kısmın içinde yer alan, bel kısmının biraz üzerinde yerini almış olan organlarımızıdır. Sağlıklı bir insanda iki tane böbrek bulunur. Ancak sağlıklı bir hayat sürmek için tek böbrek de yeterli gelmektedir. Böbrekler şekil itibariyle fasulyeyi andırılar. Gerek ağırlık bakımından gerek kapladığı alan bakımından çok küçük ve hafif görünse de vücudumuz, hayatımız için son derece önemli fonksiyonlar sergilerler.


  Böbreklerimizin görevlerine değinelim:

  Metabolik ürünlerin vücuttan atılması
  Böbreklerimizin, başlıca görevi vücudumuzda var olabilecek zararlı ve atık maddeleri, süzdükten sonra vücuttan idrar yolu ile atılmasını sağlamaktır.
  Kan basıncının düzenlenmesi
  Böbreklerimiz birbirinden farklı hormonlar salgılar. Bunların içinde en önemlisi renin adı verilen hormondur. Zira bu hormon sayesinde tansiyonumuz düzene girer.
  Sıvı dengesini ve kandaki pH düzenlenmesini sağlar
  bedenimizdeki sağlımız için gerekli olan minerallerin, suyun, glikozun ve proteinlerin belli bir dengede tutulmasını sağlar.
  Kan yapımını kontrol eder
  Böbreklerimiz salgıladığı eritropoetin isimli hormon ile kemik iliğini uyarır ve kan yapımına yardımcı olur.
  Kemik yapımını kontrol eder
  Besinlerden aldığımız D vitaminin kullanılmasını sağlayarak, kandaki kalsiyum – fosfor değerlerini dengeler ve sağlıklı bir kemik yapısının oluşmasına etki eder.

  Böbrek yetmezliği nedir?

  Böbreklerin yapması gereken fonksiyonları tam olarak yapamaz hale gelmesidir. Genel itibariyle iki türlü böbrek yetmezliği vardır.

  1) Akut böbrek yetmezliği

  2) Kronik böbrek yetmezliği

  Akut böbrek yetmezliği

  Böbrekler gayet sağlıklı çalışırken aniden meydana gelen bir olay ile böbreklerin işlevlerini yerine getirememesi durumunda ortaya çıkan hastalıktır.
  Buna sebep olan olaylar ise:

  Kişinin tansiyonun aniden yükselmesi
  Kazalar sonucu oluşan yaralanmalar ve büyük kanamaların yaşanması
  Böbrek enfeksiyonları
  Çeşitli zehirlenmelerin yaşanması
  Bazı ilaçların kullanımından doğan alerji durumları
  Geçirilen büyük ameliyatlar
  İdrar yollarında herhangi bir sebepten oluşan tıkanmalar
  Her hangi bir sebepten kaynaklanan büyük yanıklar
  Bu tür böbrek yetmezliği hastalığı durumlarında çoğunlukla hasta tamamen iyileşir. Ancak hızlı bir şekilde müdahale edilmediğinde sonuçları ölümcül olabilir veya kronik böbrek yetmezliğine çevirebilir.

  Kronik böbrek yetmezliği

  Zaman içersinde sinsice ilerleyen ve çok fazla belirti göstermeyen bir hastalık olan kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin işlevlerini bir süre sonra tamamen yitirmesine yol açar.

  Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri

  Kişide bulunan yüksek tansiyon hastalığı
  Kişinin şeker hastalığı, Akdeniz ateşi gibi bazı sistemik hastalıklar yaşıyor olması.
  Böbrek kistlerinin varlığı
  Kanamalar
  Birtakım ilaçlar

  Kanda zararlı maddelerin birikmesi arttıkça;

  Halsizlik baş gösterecektir
  Mide bulantıları ve akabinde kusmalar başlayacaktır
  İştahsızlık hissi ön plana çıkacaktır
  Vücutta su ve tuzun birikmesi ile ödem denen vücut şişlikleri ortaya çıkacaktır.
  Sürekli gözlenen uyku hali ve dalgınlık şikâyetleri başlayacaktır.
  Kansızlık problemi görülecektir
  Ciltte renk değişiklikleri ve deri kaşıntıları başlayacaktır.
  Böbrek yetmezliği hastalığı erken teşhis edilirse gerekli ilaç ve diyet tedavileri uygulanarak atlatılabilir. Ancak geç teşhis edilen böbrek yetmezliği hastalığının tedavisi için farklı tedavi yöntemleri uygulacaktır.
  1. Böbrek nakli yapılmalıdır
  2. Diyaliz tedavisine başlanmalıdır
  a. Periton diyalizi
  b. Hemodiyaliz

  Hangi tedavi sizin için uygundur?
  Tedavi seçeneklerinizi hastalığınız geldiği nokta belirler ve doktorunuz böbrek yetmezliği hastalığınızın evresine göre tedavi seçenekleri sunacaktır.

  Böbrek transplantasyonu yani yeni böbrek nakli
  Yeni ve sağlıklı bir böbreğin, vücuda cerrahi operasyonla takılarak böbrek yetmezliği hastalığından kurtulma şeklidir. Nakledilen böbrek, önceki kendi böbreğinizin olduğu yerden biraz daha aşağı seviyeye yerleştirilir ve birkaç hafta içinde çalışmaya başlar. Nakledilen böbreğin çalışması için beklenen sürede diyaliz tedavisine devam edilir

  Transplantasyonun yani böbrek naklinin dezavantajları
  böbrek nakli için bir verici beklemek durumundasınız. Bunun dışında yapılacak olan ameliyattan sonra yeni böbreği vücudun kabul etmeme riski de vardır. Vücudun savunma mekanizması belli bir oranda zayıflar, kullanılan ilaçların devamlılığı söz konusu olabilir ve bu ilaçların mevcut yan etkileri görülebilir.

  Transplantasyonun yani böbrek naklinin avantajları
  Nakil edilmiş olan böbrek sayesinde artık hasta son derece sağlıklı bir şekilde çalışan bir böbreğe kavuşmuş olur.

  DİYALİZ

  Diyaliz nedir?
  Diyaliz, vücutta oluşan fazla miktardaki suyu ve atık maddeleri filtre ederek, bedenden atılmasını sağlayan son derece önemli bir tedavi şeklidir.

  2 farklı çeşit diyaliz tedavisi vardır.

  Hemodiyaliz tedavisi
  Periton diyalizi tedavisi


   
Böbrek Yetmezliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. BÖbrek YetmezlİĞİ: Üremİ

  BÖbrek YetmezlİĞİ: Üremİ

  BÖBREK YETMEZLİĞİ: ÜREMİ BÖBREK HASTALIKLARININ BELİRTİ VE BULGULARI ÜREMİ - BÖBREK YETMEZLİĞİ Böbrekler bel omurlarının iki yanında yer alan vücutta çift olarak bulunan ve kandaki istenmeyen zehirli maddeleri idrar yoluyla uzaklaştırılmasını sağlayan bir çift organdır. 2 milyon civarında nefron adı verilen süzme ünitesi mevcuttur. Bunların sayısı yaşlanmayla birlikte doğal olarak...
 2. Böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir?

  Böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir?

  böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir böbrek yetmezliği ultrason tanısı nasıl konur Sindirim Sistemi Böbrek Yetmezliği Tedavisi Böbrek yetmezliğinin teşhisinde öncelikle labaratuarlara baş vuruyoruz. Kan analizlerinde üre kreytin gibi maddelerin yükselmesi bize böbrek hastalıkların olduğunun varlığını düşündürür. Kan teşhisleri dışında görüntüleme sonucu ögrene biliriz. Ultrason tarafından...
 3. Böbrek yetmezliğinde beslenme

  Böbrek yetmezliğinde beslenme

  böbrek yetmezliğinde neler yenmeli böbrek yetmezliğinde beslenme, diyet, Böbrek yetmezliği olan kişiler nasıl beslenmeli, neleri yemeli ve neleri yememeli; buyrun Melek'ler, böbrek yetmezliğinde diyet bilgileri. KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİNDE TEMEL BESLENME İLKELERİ Kronik böbrek yetmezliği; nefrit, diyabet, hipertansiyon, taş, tıkanma, tümör gibi idrar yolu hastalıkları vb. nedenlerle...
 4. Böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır

  Böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır

  böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır, böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir, böbrek yetmezliği belirtileri, tedavisi, nedenleri Böbrek yetmezliği tanısı ve teşhisi hakkında merak edilen tüm soruların cevapları bilgiler halinde bu yazımızda yer almaktadır Melek'ler. Böbrekler bel omurlarının iki yanında yer alan vücutta çift olarak bulunan ve kandaki...
 5. Akut böbrek yetmezliği nedir ?

  Akut böbrek yetmezliği nedir ?

  Akut böbrek yetmezliği, böbrekleriniz aniden kanınızdaki atık maddeleri filtreleyemediğinde ortaya çıkar. Böbrekleriniz filtreleme yeteneğini kaybettiğinde, tehlikeli atık seviyeleri birikebilir ve kanınızın kimyasal yapısı dengesizleşebilir.Akut böbrek , böbreklerin düzgün çalışmamasına neden olan ani bir hasardır. Ciddi bir hastalığın bir komplikasyonu olarak görülür. Böbrek,akut böbrek,akut...

Sayfayı Paylaş