Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Böbrek yetmezliğinde beslenme

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  böbrek yetmezliğinde neler yenmeli böbrek yetmezliğinde beslenme, diyet,  Böbrek yetmezliği olan kişiler nasıl beslenmeli, neleri yemeli ve neleri yememeli; buyrun Melek'ler, böbrek yetmezliğinde diyet bilgileri.

  [​IMG]


  KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİNDE TEMEL BESLENME İLKELERİ  Kronik böbrek yetmezliği; nefrit, diyabet, hipertansiyon, taş, tıkanma, tümör gibi idrar yolu hastalıkları vb. nedenlerle ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunudur.

  Diyaliz, tıbbi tedavi ve beslenme

  kronik böbrek yetmezliğinin tedavi esaslarını oluşturur. Yeterli ve dengeli beslenme, yaşamın her aşamasında olduğu gibi bu hastalarda da büyük önem taşımaktadır. Bireyin yaşam kalitesinin yükseltilmesinde, olaşabilecek komplikasyonların önlenmesi ve / veya geciktirilmesinde beslenme temel faktördür.

  Kronik böbrek hastalıkları, böbrekte önemli hasarlara yol açarak böbrekler görevlerini yapamaz hale gelirler. Böbreklerin en önemli görevleri vücuttan atık maddelerin atılmasıdır. Kronik böbrek yetmezliğinde böbrekler görevlerini yerine getirmeyince kanda üre ve kreatin gibi maddeler yükselir. Kronik böbrek yetmezliği bazı hastalarda çok yavaş ilerlerken,
  bazı hastalarda çok hızlı ilerler ve böbrekler kanı temizleme görevini yerine getirmez. Buna bağlı olarak kanda üre ve kreatinin çok yükselir. Kandaki elektrolitlerin dengesi bozulur. Özellikle kanda potasyum çok yükselir. Bu aşamada diyaliz veya böbrek nakli gerekir.

  Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri;
  · Glomerulonefrit ( böbrek iltihapları)
  · Doğumsal bazı böbrek hastalıkları
  · Enfeksiyonlar
  · Toksik maddeler
  Diyabete bağlı gelişen böbrek bozuklukları (diyabetik nefropati)
  · İdrar yollarındaki tıkanmalar

  Beslenme Tedavisi:
  Kronik böbrek yetmezliğinin tedavisinde BESLENME
  (DİYET) en önemli unsurlardan biridir.
  Beslenme tedavisi böbrek yetmezliğinin
  ilerlemesini yavaşlatabilir.
  Beslenme tedavisindeki önemli unsurlar:
  Uygun miktarda enerji ve protein
  Uygun vücut ağırlığının sağlanması ve / veya korunması
  Diyetteki diğer besin öğeleri
  - sodyum
  - fosfor
  - potasyum
  - sıvı
  - vitamin-mineraller

  Enerji:

  Yeterli enerji alımı organların ve dokuların çalışmalarını ve sağlığın sürdürebilmesi için büyük önem taşır. Vücudumuz için gerekli olan enerji yediğimiz besinlerle sağlanır.

  Besinlerle alınan enerji;
  Vücut için yeterli enerjiyi sağlar,
  Vücut ağırlığının korunmasını sağlar,

  Proteinlerin kas ve doku yapımı için kullanılmasını sağlar.

  Eğer gereksinimimiz olan enerjiyi diyetimizle alamazsak; vücudumuz enerji gereksinimini sağlamak için kendi yapısındaki proteinleri kullanır. Buna bağlı olarak zayıflama, halsizlik, kan proteinlerinde azalma ve malnütrisyon gelişebilir. Sağlıklı bireylerde olduğu gibi kronik böbrek yetmezliği olan bireylerde de en önemli enerji kaynağı karbonhidratlar ve yağlardır.

  Karbonhidratlar:

  Enerjinin %55-60’ı karbonhidratlardan sağlanır.

  Karbonhidrat içeriği yüksek olan besinler;
  ekmek, tahıllar ( pirinç, un, makarna gibi), nişasta, şeker, bal, reçel’dir.
  Ekmek ve tahıllar karbonhidrat içeriklerinin yanı sıra bir miktar da protein içerirler.
  Şeker, bal, reçel, nişasta saf karbonhidrat kaynaklarıdır.
  Diyetisyeninizin size önerdiği miktarlarda başlıca enerji
  kaynağı olan bu besinlere diyetinizde yer vermelisiniz.

  Yağlar:
  Enerjinin % 25-30’u yağlardan sağlanır. Yağlar; besinler yapısında bulunan görünmez yağlarla ve yiyeceklere dışarıdan eklediğimiz yağlarla vücuda alınır. Gereksinimin
  üzerinde yağ alımı şişmanlığa yol açabileceği gibi kan yağlarının ve kolesterol düzeyinin artışına da neden olabilir. Kronik böbrek yetmezliği olan bireylerde kan kolesterol
  düzeyinin yüksek olması böbrek hasarını hızlandırdığı için arzu edilmez. Yağ türü olarak; zeytinyağı- fındık yağı ve ayçiçek/mısırözü/soya yağı gibi sıvı yağlar tercih edilmelidir.

  Protein:
  Doğru miktarda protein alımı sağlığın sürdürülmesi için büyük önem taşır. Proteinler;
  Kas ve doku yapımı Savunma sistemi için gereklidir.

  Proteinler başlıca 2 kaynaktan vücuda alınır;

  Hayvansal kaynaklı; yumurta, et, süt yoğurt, peynir

  Bitkisel kaynaklı; sebzeler, tahıllar, kuru baklagiller

  Hayvansal kaynaklı proteinler, bitkisel kaynaklı olanlara kıyasla vücutta daha iyi kullanılırlar. Kronik böbrek yetmezliğinde; böbrek fonksiyonlarına göre diyetle protein alımı kısıtlanabilir. Protein kısıtlaması olduğunda, diyetle alınan proteinin özellikle vücutta kullanılabilirliği yüksek hayvansal kaynaklı olanlardan sağlanmasına özen gösterilmelidir.

  Önerilen proteinin altında tüketilmesi oldukça yanlıştır. Böbrek hasarını hızlandırıp, bireyin malnütrisyona girmesine neden olabilir. Önerilen miktarda protein alınamıyorsa ve kan proteinleri düşükse, hekimin önerinse göre amino asit tabletleri kullanabilir. Kronik böbrek yetmezliği olan hastalar, gereksinimleri olan proteini nasıl almaları gerektiğini ve yeterli tüketip tüketmediklerini diyetisyenlerine danışarak öğrenmelidirler.

  Sodyum:

  Böbrekler kan sodyum düzeyinin düzenlenmesinde önemli görevi olan organlardandır. Böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve sodyum arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Böbrek yetmezliğinde vücutta sodyum birikir.

  Aşırı sodyum hipertansiyona, su birikimine ve kalp yetmezliğine yol açar. Bu sebeple diyetle sodyum alımının sınırlandırılması gerekebilir. Sodyumun en önemli kaynağı sofra
  tuzu’ dur. Sodyum yönünden zengin besinler; Zeytin, turşu, salamura, konserveler
  Sucuk, salam, sosis, pastırma gibi işlenmiş et ürünleri Krakerler

  Sodyum alımını azaltmak için;

  Yemekler mümkün olduğunca az tuzlu pişirilmeli
  Sofrada tuz ekme alışkanlığından vazgeçilmeli
  Sodyum içeriği yüksek besinlerden kaçınılmalı

  Hekim/diyetisyene danışmadan Diyet Tuz kullanılmamalıdır

  Tuz kısıtlaması olan hastalarda yemeklerde lezzet artırması
  için baharatlar kullanılabilir.

  Önemli

  Tüm böbrek hastaları tuz kısıtlaması yapmak zorunda değildir. Ne kadar tuz alması gerektiği hekim ve diyetisyen tarafından değerlendirilmelidir.


  Fosfor:

  Böbrekler kandaki fosfor düzeyini ayarlayamaz. Bir süre sonra kan fosfor düzeyinde artış görülür. Yüksek fosfor düzeyi, kemiklerden kalsiyum kaybına, kemik kırıklarına,
  kas güçsüzlüğü ve eklem ağrılarına neden olabilir. Fosfordan zengin besinlerin azaltılması fosfor düzeyinin indirilmesinde etkindir. Proteinden zengin besinler fosforun en iyi kaynağıdır.

  · Süt, yoğurt, peynir, dondurma gibi süt ürünleri
  · Kuru baklagiller
  · Yağlı tohumlar
  · Et, balık, sakatatlar
  Hekimin önerdiği fosfor bağlayıcı ilaçlar yemeklerle birlikte alınmalıdır.

  Kalsiyum:
  Kemik sağlığı için en önemli mineraldir. Kalsiyumdan zengin besinler fosfordan da zengindir. Kalsiyum fosfor dengesini sağlamak ve kemiklerden kalsiyum kayıplarını önlemek için fosfordan sınırlı bir diyete ve fosfor bağlayıcı ilaçlara gereksinim vardır. Hekim uygun olan kalsiyum ve D vitamini takviyesini önerecektir.,

  Potasyum:

  Kas ve kalp çalışmasında önemli görevi olan bir mineraldir. Kanda potasyum değerinin çok fazla yükselmesi veya çok fazla düşmesi çok tehlikelidir. Böbrek yetersizliğinin
  ileri dönemlerinde kan potasyum düzeyi çok yükselir ve hayati tehlike ortaya çıkar. Kan potasyum düzeyi dikkatli izlenmeli ve diyetin potasyum düzeyi buna göre ayarlanmalıdır.

  Potasyumdan zengin besinler;
  · Kuru yemişler
  · Kuru baklagiller
  · Kurutulmuş meyvelersebzeler
  · Patates, havuç, mantar
  · Ispanak, maydanoz gibi
  · koyu yeşil sebzeler
  · Tahin-pekmez
  · Muz, kavun

  Sıvı:
  Sıvı alımı; su, ıhlamur, meşrubat, çorba, süt vb tüm sıvıları kapsamaktadır. Genelde böbrek yetmezliğinin ilk aşamalarında sıvı sınırlamasına gerek yoktur. Ancak son dönemlerde; bazı hastalarda idrar miktarı iyice azalır. Alınan fazla sıvının vücutta tutulması sonucunda ödem, nefes darlığı, hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi sorunlar gelişebilir.

  Böyle hastalarda bir önceki idrar çıkışına göre sıvı almaları gerekir.

  SIVI(ML/GÜN) = 1 GÜN ÖNCEKİ İDRAR MİKTARI (ML)+500

  Birkaç gün içinde hızlı ağırlık artışı__________, kısa kısa soluk alıp verme, hipertansiyon vücutta sıvı tutulumunun bulgularıdır. En kısa zamanda hekime danışılması gerekir.

  Vitamin-mineraller:
  Gereksinmemiz olan vitamin ve mineraller besin çeşitliliği ile sağlanabilmektedir. Kronik böbrek yetmezliğinde diyet sınırlandırıldığında vitamin ve mineraller yetersiz alınabilir. Böbreklerdeki yetmezliğe bağlı olarak D vitamininin etkin formu yeterince yapılamaz. Bu durum da kemik zayıflığına yol açabilir. Bu durumdaki hastalara D vitamini ilaçları verilebilir.

  Sadece hekimin önerdiği vitamin-mineral ilaçlarının kullanılması doğrudur.

  Bazı vitamin ve minerallerin suplement olarak kullanımı kronik böbrek hastaları için zararlı olabilir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda A vitamini yükselmiş olduğundan bu vitamini içeren ilaçların alınması sakıncalıdır.

  Beslenme Durumunun Değerlendirilmesi:

  Besin tüketim kayıtları; diyetisyen tarafından kayıtlar incelenerek enerji, protein ve diğer besin öğelerinin yeterli alınıp alınmadığı değerlendirilip, uygun öneriler verilir.

  Kan bulguları;
  Albümin: kan proteinidir. Çok düşük olması yeterli miktarda protein ve/veya enerjinin alınmadığını gösterir.
  Subjektif Global Değerlendirme (SGD): Diyetisyen tarafından beslenme durumunun değerlendirilmesi için uygulanır.
  - vücut ağırlığındaki değişiklikler
  - yüz, kollar, eller, bacaklardaki değişiklikler
  - besin alımı
  - aktivite ve enerji düzeyi
  - beslenme ile ilgili sorunlar değerlendirilir.

  DYT.ŞULE DOĞAN
   
Böbrek yetmezliğinde beslenme konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. BÖbrek YetmezlİĞİ: Üremİ

  BÖbrek YetmezlİĞİ: Üremİ

  BÖBREK YETMEZLİĞİ: ÜREMİ BÖBREK HASTALIKLARININ BELİRTİ VE BULGULARI ÜREMİ - BÖBREK YETMEZLİĞİ Böbrekler bel omurlarının iki yanında yer alan vücutta çift olarak bulunan ve kandaki istenmeyen zehirli maddeleri idrar yoluyla uzaklaştırılmasını sağlayan bir çift organdır. 2 milyon civarında nefron adı verilen süzme ünitesi mevcuttur. Bunların sayısı yaşlanmayla birlikte doğal olarak...
 2. Böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir?

  Böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir?

  böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir böbrek yetmezliği ultrason tanısı nasıl konur Sindirim Sistemi Böbrek Yetmezliği Tedavisi Böbrek yetmezliğinin teşhisinde öncelikle labaratuarlara baş vuruyoruz. Kan analizlerinde üre kreytin gibi maddelerin yükselmesi bize böbrek hastalıkların olduğunun varlığını düşündürür. Kan teşhisleri dışında görüntüleme sonucu ögrene biliriz. Ultrason tarafından...
 3. Böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır

  Böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır

  böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır, böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir, böbrek yetmezliği belirtileri, tedavisi, nedenleri Böbrek yetmezliği tanısı ve teşhisi hakkında merak edilen tüm soruların cevapları bilgiler halinde bu yazımızda yer almaktadır Melek'ler. Böbrekler bel omurlarının iki yanında yer alan vücutta çift olarak bulunan ve kandaki...
 4. Böbrek Yetmezliği

  Böbrek Yetmezliği

  böbreklerin çalışmadığını nasıl anlarız Böbrek yetmezliği hastalığı teşhisi konulduğu anda, endişelenmeniz gayet normaldir. Ancak hastalığınızın son andaki durumu için, tedavisi için doğru bilgiler alma ve doğru bir tedavi şekli ile yola devam etmek böbrek yetmezliği hastalığından kurtulmanız için son derece yararlı olacaktır. Bu süreçte size renal ekibiniz yani doktorunuz, aileniz, diyaliz...
 5. Akut böbrek yetmezliği nedir ?

  Akut böbrek yetmezliği nedir ?

  Akut böbrek yetmezliği, böbrekleriniz aniden kanınızdaki atık maddeleri filtreleyemediğinde ortaya çıkar. Böbrekleriniz filtreleme yeteneğini kaybettiğinde, tehlikeli atık seviyeleri birikebilir ve kanınızın kimyasal yapısı dengesizleşebilir.Akut böbrek , böbreklerin düzgün çalışmamasına neden olan ani bir hasardır. Ciddi bir hastalığın bir komplikasyonu olarak görülür. Böbrek,akut böbrek,akut...

Sayfayı Paylaş