1. Uzman SühaN

  Uzman SühaN Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  17.126
  Beğenilen Mesajlar:
  2.475
  Ödül Puanları:
  113

  Böbrekte taş neden oluşur ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bir böbrek taşı böbrek veya idrar yollarında içinde oluşan sert, kristal mineral malzemedir.Taşlar mineral ve asit tuzlarından oluşmuştur.Böbrek taşlarının birçok nedeni vardır ve böbreklerinizden mesaneye kadar idrar yolunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Taşlar, idrar yoğunlaştığında oluşur, mineraller kristalize olur ve birbirine yapışır.Vücudunuzda belirli minerallerin çok fazla olduğu ve aynı zamanda yeterli miktarda sıvı olmadığında, böbrek taşı oluşabilir.. Taşlar kahverengi veya sarı olabilir, pürüzsüz veya kaba olabilir. Böbrek,böbrek taşı,böbrek taşı nedir,böbrek taşı neden olur,böbrek taşı belirtileri,böbrek taşı nedenleri,böbrek taşı tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.
  Böbrek taşına ne iyi gelir?

  Böbreklere zarar veren alışkanlıklar nelerdir?

  < Konu Resmi..>

  Akut böbrek yetmezliği nedir ?
  Belirtiler

  Bir böbrek taşı, böbreklerinizde ürertanıza geçene kadar semptomlara neden olmayabilir . . Bu noktada, şu belirtiler ve belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

  Yanlarda ve sırtta ağrı, kaburgaların altında şiddetli ağrı
  Alt karın ve kasığa yayılmış ağrı
  Dalgalar halinde gelen ağrı
  Idrara çıkarken ağrı
  Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar
  Bulanık veya kötü kokulu idrar
  Mide bulantısı ve kusma
  Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
  Her zamankinden daha sık idrara çıkma
  Ateş ve titreme enfeksiyon
  Az miktarda idrar boşaltma

  Böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrı, taş idrar yolunuzdan geçerken, örneğin farklı bir yere kayma veya yoğunluğun artması gibi değişebilir.

  Sebepler

  Böbrek taşlarının sıklıkla kesin, tek nedeni yoktur, ancak birkaç faktör riski arttırabilir.

  Idrarınız kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi daha fazla kristal oluşturan maddeleri içerdiğinde, idrarınızdaki sıvı sulandıktan çok daha fazla olduğunda böbrek taşları oluşur. Aynı zamanda, idrarda kristallerin birbirine yapışmasını önleyen maddeler bulunmayabilir ve böbrek taşlarının oluşması için ideal bir ortam oluşturabilir.

  Böbrek taşlarının çeşitleri

  Böbrek taşının türünü bilmek nedenini belirlemeye yardımcı olur ve daha fazla böbrek taşı alma riskini azaltmak için ipuçları verebilir. Böbrek taşlarının türleri arasında şunlar bulunur:

  Kalsiyum taşları. Çoğu böbrek taşı, genellikle kalsiyum okzalat formundaki taşlarıdır. Oksalat, yiyeceklerde bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık ve çikolata, yüksek okzalat seviyelerine sahiptir. Karaciğeriniz oksalat da üretir. Diyet faktörleri, D vitamini yüksek dozları, bağırsak baypası ameliyatı ve çeşitli metabolik bozukluklar, idrarda kalsiyum veya oksalat konsantrasyonunu artırabilir. Kalsiyum taşları ayrıca kalsiyum fosfat biçiminde de oluşabilir.

  Struvite taşlar. Struvite taşlar idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyona yanıt olarak oluşur. Bu taşlar hızla büyüyebilir ve oldukça büyür, bazen birkaç semptom ile.

  Ürik asit taşları. Ürik asit taşları, yeterli miktarda sıvı almayan veya çok fazla sıvı kaybeden, yüksek proteinli bir diyet yapan ve gut olanlarda oluşabilir. Bazı genetik faktörler ayrıca ürik asit taşı riskinizi artırabilir.

  Sistin taşları. Bu taşlar, böbreklerin belirli amino asitlerin (sistinüri) çok fazla salınmasına neden olan kalıtsal bir hastalığa sahip kişilerde oluşur.

  Diğer taşlar. Diğer, daha nadir böbrek taşları türleri de görülebilir.

  Ailenizdeki birisi böbrek taşları varsa, taş geliştirme olasılığınız da yüksektir.Her gün yeterince su içmeyin böbrek taşı riskini artırabilir. Sıcak iklimlerde yaşayan ve çok terleyen insanlar diğerlerinden daha yüksek risk altındadır. Protein, sodyum ve şeker bakımından yüksek bir diyet yapmak bazı böbrek taşı türbünü riskini artırabilir. Bu, özellikle yüksek sodyum diyeti ile doğrudur. Diyetinizde çok fazla sodyum, böbreklerinizin filtrelemesi gereken kalsiyum miktarını arttırır ve böbrek taşı riskini önemli ölçüde artırır.


  Testler ve teşhis

  Doktorunuz böbrek taşı olduğundan şüphelenirse, aşağıdakiler gibi tanı testleri ve prosedürleri olabilir:
  Kan testi. Kan testleri kanda fazla miktarda kalsiyum veya ürik asiti ortaya çıkabilir. Kan testi sonuçları, böbreklerinizin sağlık durumunu izlemenize yardımcı olur ve doktorunuzun diğer tıbbi durumlarını kontrol etmesini sağlayabilir.

  İdrar testi. 24 saatlik idrar toplama testi, taş oluşturan mineralleri çok fazla attığınızı veya çok az taş önleyici madde olduğunu gösteriyor olabilir. Bu test için, doktorunuz iki ardışık gün içinde iki idrar toplamayı isteyebilir.

  Görüntüleme. Görüntüleme testleri idrar yolunuzda böbrek taşları gösterebilir. Seçenekler, küçük böbrek taşlarını özleyebilecek basit abdominal röntgenlerden, hatta küçük taşları açığa çıkarabilecek yüksek hızlı veya çift enerjili bilgisayarlı tomografiye (BT) kadar değişebilir.

  Böbrek taşı tedavisi, taş türüne ve nedenine bağlı olarak değişir.Günde 2 ila 3 litre (1.9 ila 2.8 litre) içmek üriner sisteminizi boşaltmaya yardımcı olabilir.Konservatif önlemler ile tedavi edilemeyen böbrek taşları , kendi başlarına geçemeyecek kadar büyük oldukları için, kanama, böbrek hasarı veya devam eden idrar yolu enfeksiyonlarına neden oldukları için ,daha kapsamlı tedavi gerektirebilir.   
Böbrekte taş neden oluşur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Böbrek Taşları

  Böbrek Taşları

  Böbrekler Böbrekler bel kemiğinin iki yanında, kaburgaların hemen altında yer alan, yumruk büyüklüğünde, fasulyeye benzeyen bir çift organdır. Başlıca işlevleri kanın fazla suyunu ve artık maddelerini süzmektir. Bu maddeler idrar şeklinde ureter denilen kanallarla böbrekten mesane (sidik torbası ) na aktarılır ve buradan da uretra yolu ile dışarıya atılır. Böbrekler aynı zamanda 3 önemli...
 2. Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer

  Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Ne Kadar Sürer ? Arkadaşlar bana kapalı böbrek taşı ameliyatı hakkında bilgi ve süresini yazın çok acil lütfen!
 3. Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

  Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

  böbrek taşı nasıl düşürülür,böbrek taşı için kürler,böbrek taşını düşürmek için ne yapmalı,böbrek taşı için egzersizler,böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler Sıkça duyduğumuz rahatsızlıkların başında gelen böbrek taşı, idrarda bulunan kalsiyum ve ürik asit miktarlarının fazlalaşması ve sonrasında kristalleşerek zaman içinde böbrekte kümelenmesiyle oluşur. Böbrek taşı kimi zaman küçük olup,...
 4. Diş taşı neden oluşur ?

  Diş taşı neden oluşur ?

  diş taşı temizliği,diş taşı temizliği zararlımı,diş taşı temizliği neden yapılır,diş taşı neye zararlı,diş taşı evde temizlenirmi Halk arasında dilden dile dolaşan "diş taşlarını temizletmek zararlıymış, diş taşlarının faydası varmış" gibi söylentilere uzmanlardan yanıt geldi. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Sevgen Eralp, diş taşının, diş yüzeyleri iyi temizlenmediği zaman...
 5. Böbrek taşına ne iyi gelir?

  Böbrek taşına ne iyi gelir?

  böbrek taşı nedir,böbrek taşı neden olur,böbrek taşı nasıl düşürülür,böbrek taşının tedavisi nedir,böbrek taşı hakkında bilgiler Böbrek taşı sorunu olmayanlar bile bu durumun ne kadar sancılı olabileceğini ve taş düşürenlerin pek çok sıkıntı çektiğini duymuştur. Konuya yabancı olanlar için ‘taş’ deyince kulağa sanki vücutta yabancı bir cisim oluşuyormuş gibi gelebilir. Oysa bu taşlar aslında...

Sayfayı Paylaş