Böbrekte taş neden oluşur ?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#1
Böbrekte taş neden oluşur ?
Bir böbrek taşı böbrek veya idrar yollarında içinde oluşan sert, kristal mineral malzemedir.Taşlar mineral ve asit tuzlarından oluşmuştur.Böbrek taşlarının birçok nedeni vardır ve böbreklerinizden mesaneye kadar idrar yolunuzun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Taşlar, idrar yoğunlaştığında oluşur, mineraller kristalize olur ve birbirine yapışır.Vücudunuzda belirli minerallerin çok fazla olduğu ve aynı zamanda yeterli miktarda sıvı olmadığında, böbrek taşı oluşabilir.. Taşlar kahverengi veya sarı olabilir, pürüzsüz veya kaba olabilir. Böbrek,böbrek taşı,böbrek taşı nedir,böbrek taşı neden olur,böbrek taşı belirtileri,böbrek taşı nedenleri,böbrek taşı tedavisi ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz. Böbrek taşına ne iyi gelir? Böbreklere zarar veren alışkanlıklar nelerdir?


< Konu Resmi..>
Akut böbrek yetmezliği nedir ?


Belirtiler
Bir böbrek taşı, böbreklerinizde ürertanıza geçene kadar semptomlara neden olmayabilir . . Bu noktada, şu belirtiler ve belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

Yanlarda ve sırtta ağrı, kaburgaların altında şiddetli ağrı Alt karın ve kasığa yayılmış ağrı
Dalgalar halinde gelen ağrı
Idrara çıkarken ağrı
Pembe, kırmızı veya kahverengi idrar
Bulanık veya kötü kokulu idrar
Mide bulantısı ve kusma
Sürekli idrara çıkma ihtiyacı
Her zamankinden daha sık idrara çıkma
Ateş ve titreme enfeksiyon
Az miktarda idrar boşaltma
Böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrı, taş idrar yolunuzdan geçerken, örneğin farklı bir yere kayma veya yoğunluğun artması gibi değişebilir.
Sebepler
Böbrek taşlarının sıklıkla kesin, tek nedeni yoktur, ancak birkaç faktör riski arttırabilir.
Idrarınız kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi daha fazla kristal oluşturan maddeleri içerdiğinde, idrarınızdaki sıvı sulandıktan çok daha fazla olduğunda böbrek taşları oluşur. Aynı zamanda, idrarda kristallerin birbirine yapışmasını önleyen maddeler bulunmayabilir ve böbrek taşlarının oluşması için ideal bir ortam oluşturabilir.
Böbrek taşlarının çeşitleri
Böbrek taşının türünü bilmek nedenini belirlemeye yardımcı olur ve daha fazla böbrek taşı alma riskini azaltmak için ipuçları verebilir. Böbrek taşlarının türleri arasında şunlar bulunur:
Kalsiyum taşları. Çoğu böbrek taşı, genellikle kalsiyum okzalat formundaki taşlarıdır. Oksalat, yiyeceklerde bulunan doğal olarak oluşan bir maddedir. Bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra fındık ve çikolata, yüksek okzalat seviyelerine sahiptir. Karaciğeriniz oksalat da üretir. Diyet faktörleri, D vitamini yüksek dozları, bağırsak baypası ameliyatı ve çeşitli metabolik bozukluklar, idrarda kalsiyum veya oksalat konsantrasyonunu artırabilir. Kalsiyum taşları ayrıca kalsiyum fosfat biçiminde de oluşabilir.
Struvite taşlar. Struvite taşlar idrar yolu enfeksiyonu gibi bir enfeksiyona yanıt olarak oluşur. Bu taşlar hızla büyüyebilir ve oldukça büyür, bazen birkaç semptom ile.
Ürik asit taşları. Ürik asit taşları, yeterli miktarda sıvı almayan veya çok fazla sıvı kaybeden, yüksek proteinli bir diyet yapan ve gut olanlarda oluşabilir. Bazı genetik faktörler ayrıca ürik asit taşı riskinizi artırabilir.
Sistin taşları. Bu taşlar, böbreklerin belirli amino asitlerin (sistinüri) çok fazla salınmasına neden olan kalıtsal bir hastalığa sahip kişilerde oluşur.
Diğer taşlar. Diğer, daha nadir böbrek taşları türleri de görülebilir.
Ailenizdeki birisi böbrek taşları varsa, taş geliştirme olasılığınız da yüksektir.Her gün yeterince su içmeyin böbrek taşı riskini artırabilir. Sıcak iklimlerde yaşayan ve çok terleyen insanlar diğerlerinden daha yüksek risk altındadır. Protein, sodyum ve şeker bakımından yüksek bir diyet yapmak bazı böbrek taşı türbünü riskini artırabilir. Bu, özellikle yüksek sodyum diyeti ile doğrudur. Diyetinizde çok fazla sodyum, böbreklerinizin filtrelemesi gereken kalsiyum miktarını arttırır ve böbrek taşı riskini önemli ölçüde artırır.

Testler ve teşhis
Doktorunuz böbrek taşı olduğundan şüphelenirse, aşağıdakiler gibi tanı testleri ve prosedürleri olabilir:
Kan testi. Kan testleri kanda fazla miktarda kalsiyum veya ürik asiti ortaya çıkabilir. Kan testi sonuçları, böbreklerinizin sağlık durumunu izlemenize yardımcı olur ve doktorunuzun diğer tıbbi durumlarını kontrol etmesini sağlayabilir.
İdrar testi. 24 saatlik idrar toplama testi, taş oluşturan mineralleri çok fazla attığınızı veya çok az taş önleyici madde olduğunu gösteriyor olabilir. Bu test için, doktorunuz iki ardışık gün içinde iki idrar toplamayı isteyebilir.
Görüntüleme. Görüntüleme testleri idrar yolunuzda böbrek taşları gösterebilir. Seçenekler, küçük böbrek taşlarını özleyebilecek basit abdominal röntgenlerden, hatta küçük taşları açığa çıkarabilecek yüksek hızlı veya çift enerjili bilgisayarlı tomografiye (BT) kadar değişebilir.
Böbrek taşı tedavisi, taş türüne ve nedenine bağlı olarak değişir.Günde 2 ila 3 litre (1.9 ila 2.8 litre) içmek üriner sisteminizi boşaltmaya yardımcı olabilir.Konservatif önlemler ile tedavi edilemeyen böbrek taşları , kendi başlarına geçemeyecek kadar büyük oldukları için, kanama, böbrek hasarı veya devam eden idrar yolu enfeksiyonlarına neden oldukları için ,daha kapsamlı tedavi gerektirebilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#2
Böbrek taşları ciddi ağrılara ve diğer çeşitli semptomlara neden olabilir. Küçük böbrek taşları idrar yollarından geçerken ağrıya neden olabilir. Büyük taşlar böbrekte, üreterde veya mesanede sıkışabilir ve ağrıya neden olur ve idrar akışının tıkanmasına neden olur. Bu, enfeksiyon ve böbrek hasarına neden olabilir. Böbrek taşı oluşturan maddelerin birikmesi idrar yolu enfeksiyonları , dehidrasyon , bazı tıbbi durumlar ve metabolik dengesizlikler gibi bir dizi risk faktörünün bir sonucu olabilir . Bununla birlikte, vakaların çoğunda nedeni bilinmiyor. Böbrek taşı geliştirme riskini artırabilecek faktörleride vardır. Böbrek taşlarından şüpheleniliyorsa, teşhis ve tedavi için derhal bir doktora danışılması önemlidir. Mevcut semptomlara ve idrardaki kan varlığına bağlı olarak böbrek taşlarının teşhisi sıklıkla yapılabilir.
 
  Kızılcık suyu böbrek taşına iyi gelirmi? hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Böbrek taşı düşüren bitkiler Böbrek taşı düşüren bitkiler
Ülkemizde sıkça görülen ciddi bir sağlık problemi olmakla beraber, nasıl oluştuğu kesin bir sebebe bağlanamamıştır. Yemek alışkanlıkları, yeteri miktarda su tüketilmemesi, kullanılan bazı ilaçlar veya diğer hastalıklar, böbrek problemi oluşumuna...
Alternatif Tıp 0
Böbrek taşına ne iyi gelir? Böbrek taşına ne iyi gelir?
böbrek taşı nedir,böbrek taşı neden olur,böbrek taşı nasıl düşürülür,böbrek taşının tedavisi nedir,böbrek taşı hakkında bilgiler Böbrek taşı sorunu olmayanlar bile bu durumun ne kadar sancılı olabileceğini ve taş düşürenlerin pek çok...
Herşeyin başı sağlık ! 0
Limon Suyu Böbrek Taşını Eritir mi? Limon Suyu Böbrek Taşını Eritir mi?
limon suyu böbrek taşına iyi gelirmi,limon suyu böbrek taşını düşürürmü,limon suyu böbrek taşını düşüren varmı,limon suyuyla böbrek taşı eritme hakkında bilgiler Böbrek taşı; böbreklerin kanı süzüp toksinlerin idrar yoluyla atılmasını...
Herşeyin başı sağlık ! 0
Böbrek Taşına Ne İyi Gelir? Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?
böbrek taşı nasıl düşürülür,böbrek taşı için kürler,böbrek taşını düşürmek için ne yapmalı,böbrek taşı için egzersizler,böbrek taşı tedavisi hakkında bilgiler Sıkça duyduğumuz rahatsızlıkların başında gelen böbrek taşı, idrarda bulunan...
Herşeyin başı sağlık ! 1
Kızılcık suyu böbrek taşına iyi gelirmi? Kızılcık suyu böbrek taşına iyi gelirmi?
böbrek taşına ne iyi gelir,böbrek taşı düşürmek için ne yapmalı,kızılcık suyuyla böbrek taşı düşüren varmı,böbrek taşları için bitkisel kürler hakkında bilgiler 38240 Süregelen bir tartışma var: Kızılcık suyu...
Tüm Sağlık Konuları 0

Benzer Konular