1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Boğaz daralması

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  boğaz daralması boğazda daralma boğaz daralması, boğaz reflüsü, belirtileri, tedavisi


  Boğaz reflüsü oalrakda bilinen boğaz daralması hakkında detaylı ve de faydalı bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizler için Melek'ler.


  [​IMG]

  Belirtiler
  - Yutma güçlüğü

  Bu durumda, yemek borusu katı gıdaların, hatta sıvıların güçlükle geçmesine neden olacak kadar daralmıştır. Yetişkinlerin çoğunda, bir daralmanın başlıca nedeni, mide içeriklerinin yemek borusuna doğru ters yönde akışının bir sonucu olarak, yemek borusunun mide asidine aşırı derecede maruz kalmasıdır.

  Ters yönde akış, nedbe dokunun oluşmasına neden olur ve bu doku geçidi daraltır. Nedbe doku, önceki yemek borusu amelitlarından ya da kostik kimyasal maddelerin yutulmasından da kaynaklanabilir. Kostik kimyasal maddelerin yutulması önlenebilir. Evde kostik maddelerin uygun bir şekilde etiketlenmesi ve saklanması bu tür kazaları önleyebilir.

  Yemek borusunu kısmen kapayan bir zar da, yemek borusunun üst ucunu daraltabilir. Bilinmeyen nedenlerle, bu zarların orta yaşlı kadınlarda ortaya çıkması ve demir eksikliğiyle ilişkili olması büyük bir olasılıktır. Yutma güçlüğü genellikle katı gıdalarla sınırlıdır. Başka bir yemek borusu daralması, mukoza halkasıdır. Bu, alt yemek borusu kas halkasının yakınında oluşabilir. Bu rahatsızlık da katı gıdaların yutulmasında zaman zaman güçlüğe yol açar.

  Teşhis
  Doktorunuz bir baryum röntgeni çekebilir ve ardından yutma güçlüğünüzün nedeninin bir yemek borusu ya da mide kanseri olmadığından emin olmak için endoskopik bir inceleme yapabilir.

  Tedavi
  Büzüşme kronik yemek borusu iltihabının ya da daha önce kostik madde yutulmasının, yemek borusu zarlarının ya da mukoza halkalarının bir sonucuysa, daralan geçit bir yemek borusu genişleticisiyle açılabilir. Genişletici gerilerek büzüşmeyi, zarı ya da halkayı açar. Bu rahatsızlıklar için seyrek olarak ameliyata gerek duyulur.
   
Boğaz daralması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boğaz hırıltısı

  Boğaz hırıltısı

  bebeklerde boğaz hırıltısı boğazda hırıltı boğaz hırıltısı hırıltısına ne iyi gelir bebeklerde hırıltıya ne iyi gelir Rüyasinda bogazinda hirilti oldugunu gören ölür, yahut büyük bir korku içine düser. Bazi tabircilere göre, bogazda hirilti görmek, abdest almaya ve gusüle delalet eder. Çünkü abdest ve gusülde gargara yapilir. Ibn'i Kesir'e göre: rüyada hirilti görmek kesinlikle hayirli...
 2. Boğaz

  Boğaz

  Rüyada nefes borusunu görmek, elçiye, sefire, ölüm ve hayata isaret eder. Bogazindan bir kil yahut bir iplik çiktigini ve onu çektigini, fakat tamamen çikmadigini ve kirilmadigini gören kimsenin ömrü uzun olur. amiri ile düsmanligi devam eder. Bu rüyayi gören tüccar ise ticareti 1yi olur.
 3. Dar boğaz

  Dar boğaz

  Rüyada dar bir bogaz görmek aydinliga isa-rettir. Rüyasinda dar bir bogazdan geçtigini görmek, bozuk islerinin düzelecegine; bulundugu dar bogazin gittikçe daralip onu si-kistirdigini görmek, beklemedigi bir yerden eline bir kismet geçecegine; dar bogazdan birden bire genis bir yere çiktigini görmek, kisa bir müddet için evinden ayrilip bir yolculuga çikacagina dela-let eder.
 4. Yemek borusu daralması

  Yemek borusu daralması

  yemek borusu daralması belirtileri yemek borusu daralması tedavisi borusunda daralma Yemek borusu daralması hastalığına yakalandığınızı nasıl anlarsınızzz... Yemek borusu daralması yemek borusunun daralarak yutkunmayı zorlaştırması şeklinde oluşur.Bu hastalığın diğer belirtileri yutkunmada acı ,kilo kaybı ve yiyeceklerin geri çıkartılması. Bu tür daralmalar doğuştan daralmalarla (çember...
 5. boğaz ağrısı

  boğaz ağrısı

  boğaz ağrısını hemen geçirebilecek bir yöntem var mı??

Sayfayı Paylaş